Skocz do zawartości

Zdjęcie

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM)

97 odpowiedzi na ten temat

#61 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 sierpień 2011 - 20:32

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM)

dokładnie chciałem tak samo zrobić tylko oprócz cukru trzeba jeszcze coś dodać, lepsza jest melasa

ja chciałem zrobić tak,
wziewać trochę kiszonki, dodać zakiszać i cukier, i wszystko napowietrzać

bo to ze laktobacilus jest beztlenowcem to nie znaczy ze nie może się rozmarzać i żyć w środowisko tlenowym

Więc napisze dokładniej, jest względnym beztlenowcem, Czyli w środowisku tlenowym się utrzyma ale zdecydowanie bardziej woli warunki beztlenowe.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) Dzisiaj, 13:00
  •  

#62 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 02 sierpień 2011 - 21:12

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) Jak dobrze pamiętam z mikrobiologi laktobacilus pobiera tlen z reakcji chemicznej rozkładu czegoś tam
tlen jest mu potrzebny do rozmarzania, a najnowsze odkrycia z mikrobiologi dowodzą ze potrafi też wykorzystywać tlen z powietrza, Wszystko idzie na łatwiznę, motylkowe jak się dokarmia azotem też nie korzystają z brodawek,
mamy też odczynienia z środowiskiem można powiedzieć wodnym, a w wodzie o temperaturze 30 stopni rozpuszczalność tlenu jest bardzo mała, ja również negowałem napowietrzanie, ale przeszło mi przez myśl coś innego, mój dziadek zawsze mówił mi ze obornik ma być ułożony w wąskie wysokie pryzmy nie zbyt ubite, dziś wiem ze chodziło właśnie o napowietrzanie, dziś co niektórzy stosują aeratory, bo w ubitym oborniku zachodzą procesy gnilne nie korzystne,

#63 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 02 sierpień 2011 - 22:18

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) Tak wszystko rozumiem ale w środowisku beztlenowym czuje się lepiej. Przykładem mogą być wszystkie kiszonki, jakaś mała dziura w pryzmie i zamiast procesu kiszenia jest proces gnilny.
Ale rozumiem ze w takim preparacie nie jest sam lactobacillus, są też inne bakterie które wymagają tlenu. Jeżeli to jest takie dobre to pewnie zawiera azotobacter i arthrobacter.
Zapraszam na swój profil

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 03 sierpień 2011 - 21:19

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) A mnie wydaję się trochę inaczej, zastanawiałeś się kiedyś dlaczego musi minąć 6 tygodni aby można było ja skarmiać, po tych 6 tygodniach mamy kwas mlekowy który zabija bakterie mlekowe, jednym słowem auto zagłada, choć nie do końca, dlatego jak dostanie się powietrze to zaczyn się psuć,
Choć murze powiedzieć ze ciężko jest wyznaczyć granicę kiedy ten tlen pomaga a kiedy szkodzi
ale nam chodzi o namnożenie a nie o konserwację

#65 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 03 sierpień 2011 - 21:42

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) Co pomyliłeś. Bakterie przetwarzają cukry z rośliny i tworzą kwas mlekowy, pH kiszonki jest takie że bakterie swobodnie mogą się w niej utrzymać, tylko że pożywienie się kończy i dlatego ich liczba ulega obniżeniu.
Poza tym wyczytałem że w opady deszczu przynoszą dodatkowe mikroorganizmy glebie, lactobacillusa też. Ale widocznie nie az tyle żeby hamowac rozwój patogenów roślin :D
Zapraszam na swój profil

#66 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 04 sierpień 2011 - 22:25

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) ale nie wszystkie cukry są przetworzone jak by tak było nasze kiszonki miały by marna wartość energetyczną,
ja czytałem dużo o gnojówkach roślinnych, na forach ogrodniczych jest o tym sporo, hobbiści są zachwyceni,

#67 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 04 sierpień 2011 - 23:49

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) @krzysio może wstaw realne plony z bieżących żniw tylko bez ściemy, w 3/4 polski szalu z plonami nie ma więc to raczej każdy obiektywnie oceni :)
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#68 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 05 sierpień 2011 - 08:57

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) a ja się niezgodzę, deszcz w dużych ilościach szkodzi - rozwijają się różne zarazy,grzyby itp.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#69 Share szakk

szakk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 05 sierpień 2011 - 10:59

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) I jak? działa nasza przefermentowana gnojówka? to nic nowego ten przepis znają wszyscy ogrodnicy od wielu lat.
Osobiście używam gnojówki a nie kiszonki bowiem w momencie gdy ulegnie fermentacji mamy bezpieczny nawóz dolistny bogaty w mikroelementy w znacznie większych ilościach niż przy kiszonce już dzisiaj nastawiłem 1000l gnojowicy od królików i włączyłem napowietrzanie + 5l em aby zaszczepić i przyśpieszyć fermentację do tego cukier jak się przerobi to pryskam ścierń i sieję rzepaczek jeszcze nie wiem jak zadziała ale jak efekt będzie taki jak na pszenicy to powiększę produkcję.
Jak tam buraczki zareagowały? miałeś mi odpisać i czy robiłeś kontrolę z gnojówką i bez.

#70 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 05 sierpień 2011 - 21:05

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) powiem tak. podzieliłem pole na 3 części. 1 nie pryskałem, 2 opryskałem EM orginalnymi a 3 opryskałem tą gnojówkoEM własnej roboty i różnicy między EM a gnojówkąEM nie widzę, natomiast różnica pomiędzy tymi EM, gnojówkąEM a nie pryskanym jest duża. liście po EM i gnojówieEM są takie ciemno zielone i buraki jakoś się ogólnie poprawiły.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 05 sierpień 2011 - 21:51

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) A ja powiem tak, pryskałem ta gnojówka i trawę, i ziemniaki, i trochę qq, efekty 0. Jak dla mnie to wydaje się efekt placebo, oczywiście dalej będę robić próby i badania.
I z tymi plonami to ja osobiście nie wierze, u mnie z V klasy pszenżyto dało 2t/ha, z IV klasy 5t. Ale zastrzegam że w kwietniu, maju i czerwcu deszczu było jak na lekarstwo.
Zapraszam na swój profil

#72 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 06 sierpień 2011 - 22:48

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) @arek676-zdaje się że w czerwcowej-bo po tych przymrozkach majowych.w jednym z tygodników rolniczym było coś całkiem niedawno.

gnojówka-nie wiem,takowej nie posiadam.

ja kupuje UG-kupuję ,wlewam i opryskuję-i po zabawie-może drogie?ale wygoda.namnażając samemu-trzeba zdobyć,lub zbudować(jak pisał bobytempelton-zdaje się)coś do namnażania,też koszt,no i zabawa w hodowlę tych żyjątek-jak by nie było obowiązek.

mikroorganizmy OK-ale niech każdy sam przekalkuluje jakie mu lepiej wybrać-własne czy kupne,no i czy w ogóle są mu potrzebne-może ktoś ma ziemie które takich działań nie potrzebują,to chyba nieliczni,no może są.większość gleb to raczej wskazane,a że nieliczni stosują to inna inszość.

#73 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 07 sierpień 2011 - 08:45

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) kolor przefermentowanej gnojówy się zmieni na taki kapuczinowy, i będzie pachnieć tj drożdze.

#74 Share mon21051

mon21051

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 07 sierpień 2011 - 17:49

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) dobra panowie zrobiłem to z przefermentowaną gnojówką po 9 dniach zrobiło sie jak pisali kolor jak capucino. i nie ma takiego zapachu jak przy gnojówce i teraz moje pytanie bo nie wiem jak to pryskać rano czy wieczorem???

#75 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 07 sierpień 2011 - 18:25

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) wieczorem jak nie ma słońca, przed lub po deszczu w ilości 50l na hektar

#76 Share mon21051

mon21051

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 07 sierpień 2011 - 20:22

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) to bede to pryskał wieczorem bo na deszcz sie jak narazie nie zanosi

#77 Share mon21051

mon21051

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 10 sierpień 2011 - 08:43

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) wczoraj popryskałem tą gnojówką przefermentowaną powiem wam jak pryskałem to zapach roznosił się bardzo intensywnie jak wlewałem to do opryskiwacza mialo bardzo ładny kolor dzisiaj jade ścierniskowcem przykryć sciernie zobaczymy jaki bedzie efekt. Na jednym polu zostawiłem 1/2 zobaczymy jaki bedzie efekt. Mam takie pytanie czy tą gnojówką mozna pryskać np. zboże tak pogłównie???

#78 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 10 sierpień 2011 - 17:47

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) zapach niesie się taki drożdzowy :D i bardzo dobrze, na wiosnę jak będziesz siał albo na jesień to nie zobaczysz słomy w takiej postaci jak jest tylko w postaci spróchniałej. Panie krzysio58, nie wierzę że samym nawożeniem dolistnym uzyskuje pan takie rewelacyjne plony... a zdjecie jak zdjęcie można wcisnąć kit ludziom

#79 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 11 sierpień 2011 - 20:35

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) ja też nie pryskałem, pod korzeń nie dawałem nawozu, ( pszenica była zasiana na lisciach ściętych po burakach) i nie pryskana UG ANI EM i była ładniejsza niż u cb na zdjęciu, kłosy aż się wygięły do dołu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 11 sierpień 2011 - 20:59

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM) siejesz buraka na 6 klasie?bo ja tak,ale ćwikłowego.5 klasę mam też ale bardzo niewiele,na 4 klasie jeszcze nie robiłem,z daleka widziałem(nie licząc pasa podmokłych łąk,których razem jest 1,5 ha).

dla pewności-to jest jara.