Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Profil usunięty

w jaki sposób przerobic stodołę na oborę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam mam stodołę ok 18/20m długości i 11 szerokości. Moje podwórko jest wąskie. Do stodoły wjeżdża się wierzejami umieszczonymi na środku. Koło wieżeji po obustronach stoją dzie szopki murowane na byki w jednej wchodzą 2. Przez środek stodoły można swobodnie przejechać po obu stronach przejazdu są po 2 słupy ja chciałbym zrobić oborę wolnostanowiskową przeznaczyłbym na to przestrzeń tych 11m szer. i ok 4/6 m długości. Stodoła jest z cegły dziurawki. Mam takie pytania:

1.Czy wogóle mogę tam zrobić oborę?

2.Czy krowy wytrzymałyby w zimę?

3.Ile krów weszłoby w taką wolnostanowiskową(krowy luzem) o takich wymiarach? liczę do 15 sztuk.

4.Stodoła ma ok 12m wysokości. Korytarz będzie miał ok 2,5 m szerokości. Zamierzam resztę wolnego miejsca przenaczyć na siano w belach czy może tak być?

5.Czy lepiej było zagrodzić krowom dostęp do reszty stodoły jakąś metalową barierką czy postawić murek.

6.Pytanie w razie barierek. Jak zrobić koryto(miejsce na sypanie paszy) ja myślę żeby w barierkach zrobić dziury takie żeby krowa wysadziła głowę o ulać na szer 50 cm koryto na betonie i sypać w nie paszę.

7. Jeśli komuś się chce policzyć to proszę napisać ile by to kosztowało odpowiedzi proszę podawać w punktach na poszczególne pytania.

Proszę szybką pomoc. Z góry dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

1. Napewno możesz tam zrobić obore( jest już kilka takich tematów)

2. Rzeby krowy tam wytrzymały to trzeba by ocieplić

4. Na drugiej połowie możesz trzymać siano, słomę

5 można by postawić murek, wtedy by wystarczyło ocieplić tą połowe co bęďą krowy

6 dokładnie tak zrób jak napisałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

To ma być na opasy, czy mleczne bo jak mleczne to jak chcesz je doić? I co do tego betonowego koryta to nie rób sobie problemów najlepsza płaska posadzka, najłatwiej dbać o jej czystość i pasze prościej podgarnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

J koniecznie płytki na posadzkę tam co dajesz pasze bo na betonie to gadać się nie chce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
camre    0

a jeżeli o ciepłotę chodzi. to trzeba oborę zasklepić. tj. zrobić strop niezbyt wysoko. bo te 12m to zdecydowana strata energii. a strop nie musi być z żelbetu. może jakiś lekki ocieplony. z jednej dziurawki czy ściana wielowarstwowa? w pierwszym przypadku konieczne docieplenie.

musisz też pomyśleć o odprowadzaniu nieczystości. czy jest możliwość podkopu przy bezściółkowej oborze lub miejsce na płytę gnojową.

kosztowna inwestycja. ale zachęcam jak najbardziej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

Tak jak koledzy mówią, w miejscu wysypywania paszy dobrze by było położyć płytki, choćby i trzeci gatunek najtańszych. Musiałbyś także zasklepić. Ciekawe jest rozwiązanie @ZetorekClasic.

 

Nie chcę zakładać nowego tematu, którą przeróbkę byście wybrali?

obecnie jest tak

dobudowany z boku obory rząd stanowisk dla młodzieży

młodzież do stodoły

Czy darować sobie przeróbki i postawić kawałek obory za stodołą? TZN. połączoną ze stodołą czyli wejście prosto ze stodoły? Kiepsko postawiona jest obecna obora bo nie da się już jej przedłużyć. Idzie pod skos i w jednym miejscu jest 2,5m od miedzy a w drugim 0,5m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

1. Na pewno możesz tam zrobić oborę( jest już kilka takich tematów)

2. Żeby krowy tam wytrzymały to trzeba by ocieplić

4. Na drugiej połowie możesz trzymać siano, słomę

5 można by postawić murek, wtedy by wystarczyło ocieplić tą połowę co będą krowy

6 dokładnie tak zrób jak napisałeś

1.No na pewno to już wiem odpowiedziałeś mi już.

2.Tak mój ojciec uleje sklepienie i postawi 1 podtrzymujący je słup (mamy już dwa i da się je wykorzystać) Nie mam pewności czy ma tym sklepieniu będą mogły stać bele 120x120? bo na pewno mi się nie zmieszczą w pozostałej części stodoły.

3.Na drugiej połowie zapomniałem napisać, że mam piwnicę 2x2m i nad piwnicą mam klepisko oddzielone murkiem i tam trzymam żyto. Nad żytem mam sklepienie z desek i tam trzymam paczki.

Więc zostaje mi 9m na bele (no mogę 4 do góry ułożyć) i nad krowami zamierzam trzymać bele.

Masz na myśli murek od korytarza tak? Ja zamierzam postawić ok 0,5 m murka z jednej strony i z drugiej i tą barierkę z rurek z otworami na głowy krów.

 

Tak jak koledzy mówią, w miejscu wysypywania paszy dobrze by było położyć płytki, choćby i trzeci gatunek najtańszych. Musiałbyś także zasklepić. Ciekawe jest rozwiązanie @ZetorekClasic.

 

Nie chcę zakładać nowego tematu, którą przeróbkę byście wybrali?

obecnie jest tak

dobudowany z boku obory rząd stanowisk dla młodzieży

młodzież do stodoły

Czy darować sobie przeróbki i postawić kawałek obory za stodołą? TZN. połączoną ze stodołą czyli wejście prosto ze stodoły? Kiepsko postawiona jest obecna obora bo nie da się już jej przedłużyć. Idzie pod skos i w jednym miejscu jest 2,5m od miedzy a w drugim 0,5m

Ja niemam kasy na stawianie obory za stodołą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Chciałbym sie zapytać o to gdzie są takie tematy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj