Skocz do zawartości

Zdjęcie

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ

190 odpowiedzi na ten temat

#61 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i technika!

Napisany 15 listopad 2010 - 23:46

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ fajnie, że masz dużo ziemi ale tak się składa, że ja mam 12 ha i mogę dzięki nim utrzymać rodzinę i kupić nowy sprzęt. Tylko kto utrzyma tych którzy radzą sobie mając 5,3 a nawet mniej ha. Oni nie kupią sobie ziemi, o dotacje nawet nie startują bo wkładu własnego nie mają, krusu płacą tyle co Ty i nie narzekają.
Wyobrażasz sobie wieś która traci status rolnika, nie może płacić KRUS, nie ma zakładu/firmy, która by ich zatrudniła. Co mają robić?

Ja mam 12ha, a za miedzą sąsiad ponad 200ha, mieszka chyba w warszawie bo LandCruiser tablice warszawskie ma. Ziemie na przetargach kupował przebijając wszystkich. Sam miałem chrapkę na parę ha III i IV klasa,tylko agencja wystawiała po 20 na raz a on i tak wszystkich przebijał. Teraz na tych ziemiach orzechy rosną, a przynajmniej patyki po wtykane i ptaszki hoduje. Za parę lat jak dopłaty się skończą to nawet trawa tam rosnąć nie zechce. A KRUS płaci tyle co i ja!
KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Dzisiaj, 19:13
  •  

#62 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 00:13

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Gówno prawda LeonOr bo płacę trzy razy większą składkę od Ciebie i łącznie z żoną co kwartał wynosi ona ponad 2tys. a będe miał taką samą emeryturę jak Ty i to jest sprawiedliwe? Przecież wychodzi to prawie miesięcznie tyle samo co emerytura w KRUS teraz to przelicz jeszcze prawie 35 lat będe płacił takie składki a póżniej na emeryturze jak Bozia pozwoli żyć może z 10 lat państwo wypłaci mi co miesiąc marny grosz. Dlaczego mam płacić więcej niż sąsiad co ma 6ha i prowadzi firmę transportową.
Dla małych gospodarstw widzę jedno rozwiązanie pozbyć się ziemi i iść do legalnej pracy.
Rozbawiłeś mnie tym że z 12ha utrzymujesz rodzinę i jeszcze kupujesz nowe maszyny, chyba że masz te 12 ha pod szkłem, albo sady lub silną produkcję zwierzęcą to już inna sprawa bo z czystej produkcji polowej wątpie czy wystarczyłoby na utrzymanie jednej osoby.
Bo tak jest w 90% lipnie ubezpieczonych w KRUS mają kilka ha obsianych żytem lub wydzierżawionych na gębe innym a sami pracują na czarno biorą dopłaty i głupa kleją że wszystko co mają to z tych kilku ha pod lasem.

#63 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 00:53

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ no tak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, tylko żeby z czasem nie okazało się że takie gospodarstwa jak twoje west nagle stało się pipidówą przy top-farms czy Mrozie gdzie operują tysiącami hektarów. Ciekawe czy wtedy z taki zrozumieniem przyjmiesz wiadomość że jedynym wyjściem dla ciebie jest sprzedać wszystko i iść do legalnej pracy. Moim zdaniem na początek wystarczy wyczyścić system z osób które nie mają nic wspólnego z rolnictwem, później można jakieś stopniowe reformy robić z tym że to musi być rozłożone w czasie i na spokojnie.Robienie reformy w stylu likwidujemy małe np. do 10ha a co tam może do 20ha bo ja mam 100 i jestem duży jest delikatnie mówiąc niepoprawne i niesprawiedliwe.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 07:04

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Jest sporo gospodarstw które nawet 10 h nie mają to że aby dostac fundusze unijne ludzie dzielą gospodarstwa to też prawda a te programy miały słuzyc czemu innemu.
Najlepiej napisac niech robią jakies tam reformy pytanie jakie jak wszystklo się nie podoba. Rolnik płaci chyba 240 kwartalnie moge się mylić ubezpieczony w zus 800 miesięcznie emeryture bedą mieli podobną. I nikt ich nie pyta czy mają z czego tylko jak coś przychodzi komornik. Jednym z czynników poszeżających szarą strefe zatrudnienia w polsce jest właśnie drogi zus. Ktos powie że rolnik ma cięzko i nie zarobi ale jest wielu takich którzy tez mają małe biznesy i ledwo ciagną. Skoro ktos pisze że utrzymuje rodzine i kupuje nowy sprzęt powinien płacić większą składke proste.
Co do składki zdrowotnej rolnik płaci również mniej a dostęp do świadczeń medyczxnych wszyscy mają ten sam więc gdzie tu sprawiedliwość?
W mojej rodzinie mama płaci krus ja i ojciec zus i niespecjalnie mi się podoba to że państwo z mojch podatków musi potem dołożyć do czyjejś emerytury. Nieczarujmy się kasa którą rząd dokłąda do zusu i krusu jest z naszych podatków nikt z zagranicy nam niedosyła. Nie dziwcie się więc że ludzie pracujący poza rolnictwem krzywo na to patrzą.

#65 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 07:07

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Skąd to przekonanie że rolnik dostaje podobną emeryturę?-emerytura z KRUS-u to 695 zł.

#66 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 07:24

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ To popytaj tych co z zusu biorą np taksówkarza czy fryzjera lub podobnych co płacą podstawową składke może pare zł więcej będą mieli ale to nie wiem. Cos w necie widziałem że chyba 706 zł a teraz porównaj sobie wysokość skłądek. Otrzymasz odpowiedź do kogo państwo więcej dokłada.

#67 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 07:29

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Pomyśl sobie o głupim VAC-ie ile go zapłacę rocznie i zastanów się kto tu do kogo dokłada (i bez mądrości typu-"przejdź na ogólne").Chyba znasz też różnice między "chorobowym" w KRUS-ie i ZUS-ie ?A najlepiej to przyczep się do służb mundurowych np.

#68 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 07:43

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ To co dzieje się ze słuzbami też mi się nie podoba ale to chyba też juz kwestja czasu politycy coraz częściej o tym mówią. Co do vatu każdy go płaci więc nie ma się co licytować. Dodam że każdy pracujący na etacie płaci podatek dochodowy 18 lub 30 % w zalezności od wielkości dochodów. Ja się naprawde nikogo nie czepiam poprostu tak jest do jednego rolnika w krus państwo dokłada więcej niż do jednego w zus taka jest prawda. Jak wyżej napisałem porównajcie wysokość składek i emerytur i odpowiedź sama wyjdzie. Pozatym nie oszukujmy się w ministerstwach umieją liczyć popatrzą sobie ile kasy wpływa na wieś w postaci programów pomocowych i dopłat i coś będą chcieli z tego mieć to tak jak z vatem na maszyny w ministerstwie zobaczyli że rolnicy kupuja sprzęt za kase z ue i wprowadzili vat.
Oczywiście nie twierdze że każdy rolnik powinien płacic tyle samo.

#69 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 10:04

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Mam wrażenie, że Ci którzy najbardziej krzyczą to nic wspólnego z rolnictwem nie mają.
Z waszych wypowiedzi (hubertus i west) wynika, że jesteście pokrzywdzeni przez państwo bo płacicie tak dużo (czyt. tyle co rolnicy np. 5 hektarowi), a nie będziecie lepiej potraktowani na emeryturze.
Z małego najłatwiej sciągnąć, a duży zawsze znajdzie pretekst żeby wcale nie zapłacić. :P
Czy nie powinniście powiedzieć, że jestem duży, stać mnie to będę płacił więcej ale chcę za to mieć wyższą emeryturę.
Nie musisz nawet płakać na forum, wystarczy, że wykupisz sobie 3 filar i polisę zdrowotną na miarę swojej kieszeni i po problemie. Płacisz więcej wymagasz więcej. :)

Co do działalności rolniczej to nie potrzebuję wielkich dochodów, żeby godnie żyć, utrzymywać rodzinę i kupować nowy sprzęt. Jeśli wierzyć księgowym to mój dochód średnio miesięcznie jest niższy niż średnia krajowa, oczywiście po odliczeniu kosztów.
Tylko ja nie potrzebuję chodzić po pub`ach, kinach, galeriach handlowych bo najbliższy tego typu obiekt jest kilkadziesiąt km stąd. W latach studenckich mieszkałem w warszawie, bawiłem się, pracowałem, odkładałem, potem 3 lata u niemca i kupiłem 10ha bo nie miałem nic, a teraz mam, święty spokój i robię to co lubię. :lol:

#70 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 16 listopad 2010 - 10:10

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ W Niemczech czy Francji rolnicy taż mają osobny system emerytalny i maja tam raj ,jeśli małżeństwo pracuje na gospodarstwie to płaci się tylko za jedną osobę i mogą się jeszcze ubiegać o dotacje z państwa na składkę ubezpieczniową. Ale fakt faktem jest tam dużo mniej rolników niż w Polsce i większy kraj niż Polska...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share PL01

PL01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 10:17

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ http://www.ppr.pl/artykul-a-jednak-krus-efektywniejszy-od-zus-159211-dzial-1.php

#72 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 17:33

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Hmm-west i hubertuss-może skomentujecie ?

#73 Share tomasek tomasek

tomasek
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 listopad 2010 - 19:06

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ @jaro czekaj niech wrócą z ciezkiej pracy na nas KRUSowcówDodany obrazek

#74 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 20:58

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ LeonOr czytaj ze zrozumieniem napisałem że płacę trzy razy większą składkę niż 5 hektarowcy a później otrzymam takie samo świadczenie jak oni i to mnie wkurza. Co do dodatkowego ubezpieczenia to się zdziwisz ale od 10 lat dobrowolnie opłacam składki w Skandii bo wiem że na KRUS nie ma co liczyć.
Z jakiego powodu mam być karany że podjełem ryzyko 12 lat temu biorąc kredyt na zakup ziemi z ANR wtedy jeszcze AWRSP i systematycznie powiększam gospodarstwo to mam teraz płacić na małorolnych co siedzą pod sklepem lub na czarno zasuwają na budowach lub za granicą?

Czy nie powinniście powiedzieć, że jestem duży, stać mnie to będę płacił więcej ale chcę za to mieć wyższą emeryturę.

I o tym właśnie piszę stać mnie mogę płacić ale za to chcę większe świadczenia, pomyśl gdybym tą różnicę wpłacał dodatkowo na swoje IKE tj. około 3,5tys. rocznie to jaką bym miał większą emeryturę a tak KRUS przejada tą kasę a ja będe niał z tego 0.
I na koniec kto jest prawdziwym rolnikiem nie powinien sie bać tej reformy, czas skończyć z patologią w KRUS wyrzucić wszystkich dwuzawodowców ten system ma służyć ronikom a nie kombinatorom. Ja w odróżnieniu od małorolnych nie biadole jak to mi ciężko i jaka bieda w rolnictwie, jest ok, mogłoby być lepiej ale da się wytrzymać. Wieś powinna się zmieniać gospodarstwa powiększać a słabi zgodnie z prawem natury i ekonomii wypadać z rynku. Niestety politycy konserwują ten patologiczny stan, bo się boją powiedzieć prawdy kilku milionom wyborców że są skazani na wymarcie

#75 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 21:37

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ masz klapki na oczach, i boisz się podnieść głowę żeby prawdę zobaczyć.
Ci mali więcej wnoszą niż biorą w zamian!
Zobacz kto na więcej ciągnie, kredyty dotowane, dotacje, ulgi.
Żaden z tych małorolnych nawet nie pomyśli o takie formie pomocy, bo go nie stać!
A jak już dostanie pracę poza rolnictwem to trzyma się jej trzyma choćby przez pół roku mu pensji nie płacili.
Więc nie drąż tematu bo to do niczego nie prowadzi.

#76 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 22:05

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ ale to nie jest wina tych mniejszych rolnikow ze ty i inni musisz placic wieksza skladke .
ja tez jestem za tym aby w krusie byli tylko rolnicy a nie posiadacze po 1 ha .
a zauwaz ze ci mali rolnicy ktorzy pracuja dodatkowo to nie placa krusu bo zaklad ubezpiecza ich w zusie .
i tez chcialbym miec wieksza emeryture za placone wyzsze skladki

#77 Share lemelvaus

lemelvaus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:głównie bydło: rasy, hodowla, nowe technologie

Ale również uwielbiam nowinki ze świata motoryzacji rolniczej.

Napisany 17 listopad 2010 - 16:49

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ

Ci mali więcej wnoszą niż biorą w zamian!

Nie prawda, połowa z nich posiada ziemię z tego tytułu aby być w KRUS'ie, aby mniej płacić. Co wnoszą ...hmm. Nie wiem chyba tylko to, że jak już mają pole to albo nie chcą go sprzedać albo chcą niebotyczną cenę.

Zobacz kto na więcej ciągnie, kredyty dotowane, dotacje, ulgi.

TO SIĘ NAZYWA MANIPULACJA STATYSTYKAMIJakby wziąć sumę wszystkich kredytów to tak, ale jakby popatrzeć na ilość kredytobiorców to więcej jest tych małych szczególnie posiadających do 15ha.

Żaden z tych małorolnych nawet nie pomyśli o takie formie pomocy, bo go nie stać!

Unia Europejska na tyle udostępniła wszelkich programów dla małych gospodarstw, że tylko głupi by nie skorzystał.

jak już dostanie pracę poza rolnictwem to trzyma się jej trzyma choćby przez pół roku mu pensji nie płacili.

A później rozczula się nad sobą bo nie ma na życie, bo firma zbankrutowała. I potem wielki szum, w telewizji w sprawie dla reportera wielskie oburzenie jak tak może być.

Więc nie drąż tematu bo to do niczego nie prowadzi.

Następnym razem podawaj argumenty sensowne, których się nie da podważyć.

#78 Share tomasek tomasek

tomasek
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 listopad 2010 - 17:32

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ lemelvaus ale pierdzielisz, jak ktos ma 5 ha to z nich zyje (czytaj ciezko na nich pracuje i to jest jego głownym zrodłem dochodu i dlatego placi KRUS), a jesli ktos ma 5ha i pracuje w jakiejs firmie to jest ubezpieczony w ZUSie, wiec nie wiem do czego pijesz? po za tym sam sobie zaprzeczasz piszac ze najwiecej kredytów i dotacji biora mali do 15ha i ze trzeba byc głupcem zeby nie skorzystac z dotacji! wiec sie troche zastanów co piszeszDodany obrazek

#79 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 17 listopad 2010 - 17:35

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ O jakich Ty rolnikach piszesz?
Chyba z marszałkowskiej, bo nie widzę spójności ze stanem faktycznym. Byłeś kiedyś na wsi? ;)
Dotacje i programy pomocowe mają swoje zasady!
Najpierw się zorientuj kto może i ile to kosztuje zanim napiszesz.

A poza tym u mnie na wsi to średnia wieku jest powyżej 55 roku życia, bo reszta wyjechała dawno temu. Ja jestem chyba najmłodszym rolnikiem w gminie, mimo że też nastolatkiem nie jestem.
Ci co mają po parę ha i je uprawiają to chwała im za to, że dbają i wyżyć potrafią, ale ci co mają po kilka set ha (jeszcze 10 lat temu buraki i QQ tam rosły) co nawet wykoszonej łąki nie potrafią posprzątać bo niby po co na koszty się narażać, a dopłaty rolnośrodowiskowe biorą. Do ich d... powinni się dobrać! ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 17 listopad 2010 - 17:49

REFORMA KRUS i UBEZPIECZEŃ Strasznie mnie ciekawi co oprócz tzw. "niskotowarówki" było przeznaczone dla mniejszych gospodarstw ?-IMHO te tzw. programy pomocowe były wyraźnie adresowane do gospodarstw większych.
PS.Nie bierzcie kol.lemelvausa zbyt poważnie-jakiś czas temu też tu błysnął paroma wypowiedziami-zdaje się że jest fanem PO czy czegoś tam...