Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problemy loch

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share grzegorz87

grzegorz87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 25 październik 2010 - 15:13

Problemy loch Witam. Problemy zaczynają się około miesiąc przed porodem. Locha nie ma apetytu, jest ospała, przy wyproszeniu są martwe prosięta i nie ma parcia podczas porodu. Ostatnio w okresie przedporodowym jedna locha padła. Może ktoś miał podobne problemy i mógłby mi pomóc????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problemy loch Dzisiaj, 05:38
  •  

#2 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 25 październik 2010 - 16:03

Problemy loch Tych martwych prosiąt przy oproszeniu ile jest - cały miot czy tylko jakiś procent? Jak są martwe to wyglądają jak w pełni wykształcone prosiaki, bez jakiś wyraźnych śladów rozkładu, tyle, że urodzone martwe, czy też może prosiaki rodzą się "na pół zgniłe", lub rodzą się w worku?
Podczas porodu podajesz jakieś środki, aby wzmóc parcie, jeżeli tak to co dokładnie w jakiej dawce i jak często, czy też może tylko wkładasz rękę i tak wyciągasz prosiaki? Jak długi czas mija między urodzeniem jednego prosiaka, a następnego i kiedy decydujesz się pomóc w porodzie?
Czy locha, która padła miała jakieś charakterystyczne znaki na ciele po śmierci np. sińce lub inne odbarwienia(w jakich okolicach). Czy za życia miała gorączkę lub jakieś inne niepokojące objawy?
Czy w jakiś sposób próbowałeś już walczyć z tym problemem?

Odpowiedz jak najdokładniej na powyższe pytania, to prawdopodobnie będzie można coś więcej powiedzieć i ewentualnie doradzić.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#3 Share maromaro

maromaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 25 październik 2010 - 16:53

Problemy loch Czy w trakcie trwania ciąży u lochy dokonywałeś jakieś szczepienia?

Podobny problem był kiedyś u mnie tak jak opisałeś (z porodem i z prosiakami) znajomy powiedział mi że nie należy szczepić w trakcie ciąży przeciwko różycy i na świerzb.

A weterynarz który dokonywał szczepień powiedział ze to wada genetyczna knura.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share grzegorz87

grzegorz87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 25 październik 2010 - 18:12

Problemy loch Generalnie rodzi się martwych 2-4%, raz było martwych 100% i teraz padła locha miesiąc przed porodem. Wyglądają w pełni wykształcone. po wyproszeni pierwszego prosięcia podawana jest oxytocyna w ilości 2 ml lub dinolytic tez 2 ml i oxsytocyna jest powtarzana po dwóch godzinach. Locha po zdechnięciu miała fioletowe przebarwienia w miejscach na których leżała. Problem powstał nie dawno i nic z tym nie robiłem.

#5 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 25 październik 2010 - 18:31

Problemy loch W jaki sposób kryjesz? Jeżeli kryjesz naturalnie to masz własnego knura, czy korzystasz z "usług"? Czy knur którym kryte są lochy był zmieniany jakiś czas przed wystąpieniem u ciebie choroby?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share grzegorz87

grzegorz87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 25 październik 2010 - 18:50

Problemy loch Lochy kryte są sztucznie.

#7 Share blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 25 październik 2010 - 19:24

Problemy loch Można więc ostrożnie stwierdzić, że to nie jakaś wada genetyczne o ile locha jest wieloródką i wcześniej problem u niej nie występował. wg mnie przyczyną rodzenia martwych płodów jest ich niedotlenienie w końcowym okresie ciąży spowodowane chorobą określaną jako zespół zapalenie mięśnia sercowego u lochy i dodatkowo z powodu zakażenia samych płodów pod koniec ciąży patogenem wywołującym ww chorobę. Również ten wirus występujący wraz z innym patogenem mógłby być przyczyną padnięcia lochy, w wyniku niewydolności m. sercowego i niedokrwienia narządów. Sekcja lochy prawdopodobnie wykazała by powiększenie m. sercowego. Problem leży w tym, że tak naprawdę nie ma zgodności co do tego co jest przyczyną ww. choroby, na razie zaleca się szczepienia ochronne na PCV-2, ale tak po za tym to weterynarze improwizują próbując różnych szczepionek m.in. na parwowirusa, enterowirusy, leptospirozę itd.

#8 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 13 listopad 2010 - 16:51

Problemy loch "blacha" miałem kiedyś podobny problem to samo powiedział mi lekarz weterynarii tylko że w moim przypadku żadne szczepienia nie pomogły miałem tylko jeden taki przypadek.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share lotnik

lotnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Zainteresowania:pilka nozna ,starocie

Napisany 21 listopad 2010 - 17:34

Problemy loch Jeszcze jeden ważny temat pominięty, żywienie przed porodem potrzeba ograniczyć pasze, więcej np.słomy oraz wody bez ograniczę ja przed porodem nawet dzień nie podawałem paszy i problemy ze strony zaparć i podobnych u mnie nie występują ale nauczyłem się ze reguł tu nie ma każda locha jest inna i tak podchodzę do tematu...