Jasiupila

Obora na 180-200 krów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bayer    16

Ale karuzela sporo miejsca zajmie, ja osobiście poszedłbym w roboty. Prędzej czy później każdy zacznie nad nimi myśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@bayer A Ty zastanawiasz się?? Orientowałeś się jak by to wyglądało na oborze głębokiej? Jeszcze nie widziałem w takiej oborze robota. Moim zdaniem kwestia przekonań montaż robotów. Jeśli autor założy dużą karuzele to przez godzinę wydoi krowy, więc to nie taki problem.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

Tylko na karuzeli wydoje i wiem że mam wydojone. Po drugie to na karuzele pasują wszystkie krowy. Do robotów około 30 % stada wypada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@jasiupila a Ty masz dużo sztuk do wprowadzenia do przyszłej obory czy będziesz dokupował?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

80 teraz doje. Około 30 jałówek mam które teraz zacielamy. W wakacje miałem wysyp porodów. Mam z tego też około 30 jałóweczek.

Ja nie chce od razu wszystkich do obory tylko powoli stopniowo. Najpierw nauczę powiedzmy 30 krów po dwóch tygodniach następne. Jałówki to od razu jak się będą cielić to tam pójdą. Myślę że w 1,5 roku obora się zapełni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasiupila przepraszam, że podpiąłem się pod twój temat.

Panowie co sądzicie, aby ściany w oborze postawić w taki sposób, że 1,5 metra z desek o grubości 3-4 cm i drugie 1,5 metra kurtyna ? Zdało by to egzamin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Jasiupila przepraszam, że podpiąłem się pod twój temat.

Panowie co sądzicie, aby ściany w oborze postawić w taki sposób, że 1,5 metra z desek o grubości 3-4 cm i drugie 1,5 metra kurtyna ? Zdało by to egzamin ?

Zależy czy krowy leżą przy ścianie czy nie. Krowy nie lubią przeciągów. Śniegu też nie powinno nawiewać. Raczej się izoluje ściany.

 

A co głównego tematu:

1) Żeby coś takiego wybudować, na 200 szt musisz mieć pozwolenie na budowę które dostaniesz jak dasz projekt. To projektant powinien się pomartwić jaka będzie konstrukcja i jak dokładnie policzyć. Możesz mieć problem żeby to pospawać ze złomu.

2) Nie rób karuzeli, odrzuca sporo krów ze względu na czas doju. Zrób autotandem, bok w bok, ew rybią ość. Albo roboty, Lely dostawisz kiedy zechcesz, DeLaval już musisz zaprojektować. 200szt to trzy roboty, 360 tys euro.

3) Norma szerokości wygrodzenia to 115cm, powiększ to na 125cm lub więcej, to samo wejście do hali udojowej i szybkie wyjście, bo będziesz miał problem z Simem.

4) Tak umieść halę by ze starej obory był łatwy dostęp i żeby była możliwość rozbudowy, najlepiej symetrycznie.

5) Jak nie chcesz wygarniaczy (a szkoda) to zrób od razu kanały w podłodze na gnojowicy, później nie dasz rady. I zrób dobre spadki na spływ gnojowicy, później nie poprawisz. Beton koniecznie pokryj żywicą z piaskiem, bo krowy się rozjeżdżają jak jest ślisko.

6) Obora dobra ma ścisłe wymagania. Dach z pianki bo jest lżejsza, izoluje, usztywnia, nie skrapla wody. Eurofala jest ciężka i wymaga sporej konstrukcji nośnej, słabo izoluje. Świetlik kominowy, dach spadek minimum 20stopni, daje ciąg powietrza (różnica ciśnień). Na bokach ściana 1,5m a powyżej 2m rolety.

7) dokładnie przemyśl gdzie zbiornik, co z ciepłem z mleka, z maszynowni (pompy próżniowe), co z gnojowicą, z transportem, magazynowaniem, wywożeniem,

8) zrób duże bramy wjazdowe, tak aby wóz paszowy wjeżdżał bez problemu.

9) Przyglądnij się programom zarządzającym stadem różnych firm, żebyś wiedział jaki Ci pasuje.

Tak naprawdę mogę pisać i rozpisać to do szczegółów, bo robię takie rzeczy i znam się na tym. Ale dam Ci radę. Znajdź dobrego doradcę, 100x więcej zaoszczędzisz niż wydasz na obsługę źle zrobionej obory. Znajdź projektanta który projektuje obory, nie takiego od domków. Jak chcesz zainwestować takie pieniądze musisz wiedzieć o tym temacie wszystko.

Było by ostateczną głupotą jakbyś wybudował taką oborę a po roku stwierdził że teraz zrobiłbyś to inaczej.

Powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak krowy leżały by przy ścianach. Ale przecież buduje się tzw. zimne obory gdzie jest np.1,5 metra ściany i drugie tyle kurtyny. Chodziło mi o deski, ponieważ jest to tańszy materiał budowlany. W zimę kurtyna była by prawie całkowicie rozwinięta np. tylko 10 cm od góry było by wolne, by wpływało świeże powietrze. Także śnieg nie będzie zawiewał. Przeciągów by nie było, gdyby wiał wiatr to także rozwijał bym kurtyny, do góry tak żeby wiatr nie wiał po krowach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Buduje się zimne obory, ale krowy nie leżą przy samej ścianie. Zazwyczaj przylega do ściany wygrodzenie, które nie dopuszcza krowy do samej ściany. Decha nie jest dobrym izolatorem jak wiadomo, może to obić wełną. Przemrożenie krowy może prowadzić do jej paraliżu poprzez zapalenie nerwów itp komplikacje. Na pewno negatywnie odbije się na mleku. W zimnych oborach ściana to sandwich, 5cm beto, 5cm styropian, 5cm beton. I nie jest przewiewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No chodziło mi o to, że krowy leżały by około 0,5 metra od ściany. To mówisz że nie zdało by to egzaminu :unsure: A jak inaczej można tanio postawić ściany. Chciałbym bym żeby była kurtyna lub duże okna obrotowe z pleksy. Chodzi o to aby w lato można było stworzyć krowom dobry klimat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

0,5 metra to nie przy samej ścianie. Byle się nie opierały o nią. Ja bym tak zrobił, tylko proponuje obić deski wełną i na to położyć folię izolacyjną. Tylko od zewnątrz, by krowy nie mogły lizać izolacji. Kurtyny są jak najbardziej wskazane, i to nawet im większy otwór do wymiany powietrza, tym lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak sądzisz lepiej halę udojową postawić na końcu obory, czy postawić zboku dobudówkę na środku obory i tam umieścić halę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Praktykuje się oba rozwiązania, ale lepsza jest dobudówka z boku, dokładnie na połowie obory. Halę i tak musisz izolować termicznie, w środku postawiłbyś budynek w oborze, na zewnątrz jest lepiej. Zależy też od uwarunkowań na placu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj