Skocz do zawartości

Zdjęcie

Alternator do c 330

55 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 18 październik 2010 - 21:25

Alternator do c 330 Jest to mój pierwszy post na tym forum. A więc planuje założyć do Ciapka alternator Elmot z Fiata 125p, który ma oddzielny elektroniczny regulator napięcia, co jak się dowiedziałem 'trochę' utrudnia sprawę.
Tak, przeczytałem już chyba wszystko na ten temat, ale mój problem jest inny, dlatego założyłem nowy temat.
Regulator z fiata ma 2 wyjścia na wsówki, ale nie wiem gdzie je mam podpiąć, pod które miejsca w alternatorze. Boję się żeby nie spalić, bo o to na pewno nie trudno, dlatego lepiej zapytać żeby później nie płakać.
Mam zdjęcia tego altka i regulatora tylko nie wiem jak zamieścić tu zdjęcia ;) A na pewno ułatwi to sprawę, bo tam jest oznaczenie styków.
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Alternator do c 330 Dzisiaj, 05:04
  •  

#2 Share zurs

zurs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 październik 2010 - 10:41

Alternator do c 330

Jest to mój pierwszy post na tym forum. A więc planuje założyć do Ciapka alternator Elmot z Fiata 125p, który ma oddzielny elektroniczny regulator napięcia, co jak się dowiedziałem 'trochę' utrudnia sprawę.
Tak, przeczytałem już chyba wszystko na ten temat, ale mój problem jest inny, dlatego założyłem nowy temat.
Regulator z fiata ma 2 wyjścia na wsówki, ale nie wiem gdzie je mam podpiąć, pod które miejsca w alternatorze. Boję się żeby nie spalić, bo o to na pewno nie trudno, dlatego lepiej zapytać żeby później nie płakać.
Mam zdjęcia tego altka i regulatora tylko nie wiem jak zamieścić tu zdjęcia ;) A na pewno ułatwi to sprawę, bo tam jest oznaczenie styków.

najlepiej jakbyś dodał zdjęcia, jak są oznaczone wyjścia alternatora 15, 30, 67 ?

#3 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 19 październik 2010 - 12:08

Alternator do c 330 Zdjęcia mam już porobione tylko nie wiem jak je dodać. Jest opcja wstaw grafikę w edytorze posta u góry ale to adresu www tylko. Powiedzcie jak to wstawie??
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#4 Share LOST

LOST

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo oczywiście i wszystkie jego odmiany

Napisany 19 październik 2010 - 16:20

Alternator do c 330 Można przez stronę www poprzez dodanie na jakimś portalu, np.
- http://imageshack.us/
- http://fotosik.pl/
- itp.( dodanie zdjęcia jest bez płatne)B)
KPK Kumurun Team - Główny Sekretarz

#5 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 19 październik 2010 - 16:36

Alternator do c 330 Jak nie wiesz jak podłączyć to si się za to nie zabieraj niech ci podłączy elektryk, mi podłączył ekspresowo za przysłowiowe 2 piwa B) . A o tym że musisz zmienić bieguny akumulatora to chyba wiesz ?

#6 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 19 październik 2010 - 17:36

Alternator do c 330 Kolego jendrek to przywieź mi tego elektryka to niech mi podłączy. Aż taki blady to ja nie jestem, więc spokojnie ;) . Chodzi dosłownie tylko o to że ja mam oddzielny regulator napięcia i pod które styki mam podłączyć go. Inna sprawa by była jak by był wbudowany, ale jest niestety oddzielny i mam problem :lol: .
Zamierzam kupić jeszcze nowe akumulatory i szkoda mi je niszczyć prądnicą jak nie doładowywuje ich.
Mierzyłem multimetrem napięcie ładowania i za ciekawie nie było - 12,5V bez żadnych odbiorników. Powinno być ok.14, raczej nie więcej.
Zaraz wrzucę foty i pokarze o co chodzi. Myślałem, że zdjęcia wrzuca się prosto z kompa a tu trzeba przez serwer B) .
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#7 Share Rafal29

Rafal29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Zainteresowania:mechanika, dobra książka

Napisany 19 październik 2010 - 18:12

Alternator do c 330 Na regulatorze przy jednej wsówce powinno być oznaczenie 15 a przy drugiej 67. 67 podpinasz pod szczotki w alternatorze a 15 to zasilanie przez kontrolke, pod 15 podpinasz też drugie wyjście w alternatorze to w plastikowej koszulce, tak jest podłączone u mnie.

#8 Share Radekk

Radekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 545 postów

Napisany 19 październik 2010 - 20:15

Alternator do c 330 Zależy jeszcze jaki masz dokładnie typ alternatora ,bo były montowane 2 typy 6 diodowe i 9 diodowe , do każdego z nich jest inny schemat podłączenia. Odczytaj najlepiej symbol z przedniej pokrywy alternatora i będzie wszystko wiadomo jaki to jest.
Jeśli podoba Ci się co napisałem, lub pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#9 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 19 październik 2010 - 21:18

Alternator do c 330 altek+regulator+Paint
Tam jest pokazane wstępne połączenie, jak wiecie jak to dorysujcie albo powiedzcie jak

Dokładnie jest to alternator sześciodiodowy TYP A 12M-124/12/42 z Fiata 125p (takie same były w polonezach) o mocy 42 amper.

Inne zdjęcia
Zdjęcia alternatora
Zdjęcie regulatora elektronicznego z fiata
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#10 Share jaco512

jaco512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza,mechanika itp.

Napisany 19 październik 2010 - 22:21

Alternator do c 330 15 na regulatorze do stacyjki,tak żeby prąd dochodził po wciśnięciu kluczyka.67 z regulatora do szczotek.Do kontrolki potrzebny jest przekaźnik.Bez niego będzie ładowanie, ale kontrolka nie będzie działać.Regulator musi być przykręcony tak,żeby miał kontakt z masą.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wpsowa692

wpsowa692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 19 październik 2010 - 22:27

Alternator do c 330 Jeśli pewien jesteś że masz altek 6 diodowy to podłącz tak
67 na altku z 67 na reglerze
15 na reglerze z 15/54 na stacyjce
30 na altku grubym kablem z głównym prądowym na rozruszniku
Oczywiście minus na masę
Aby działała kontrolka musisz mieć przekaźnik kontrolki (rozwierny)pewnie go nie masz wiec opis podłączenia pominąłem altek przy takim podłączeniu ładował będzie tylko brak bedzie sygnalizacji.

#12 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 20 październik 2010 - 08:32

Alternator do c 330 Ok, zrobiłem tak jak mówiliście i wyszło mi coś takiego
instalacja + paint
a co zrobić z żarówką i stykiem na altku oznaczonym znakami zapytania??
jakie ma on oznaczenie??
a ten przekaźnik żarówki to kupić czy nie??
jak patrzyłem na podobne tematy to nigdzie nie było mowy o tym przekaźniku.
Sąsiad jak ma żałożony altek do 3p ale bez regulatora(ma zespolony) to nie ma przekaźnika.
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#13 Share Tom1988p

Tom1988p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:.
    Szczęśliwy posiadacz C-360;
    Elektronika;
    Mechanika;

Napisany 20 październik 2010 - 10:02

Alternator do c 330 Witam.

To powinno ci pomóc.
U siebie mam tak podłączone i działa od kilku lat bez problemu

Schemat podłączenia

Oznaczenia alternatora

#14 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 20 październik 2010 - 11:51

Alternator do c 330 Dzięki, to już ma jakiś sens. Postaram się to podłączyć jeszcze dzisiaj, ale jak coś to w nocy, i na pewno dam znać jakie są tego efekty. Idą mrozy a dobre aku są coraz bardziej potrzebne.
Jak macie jakieś uwagi albo spostrzeżenia co do schematu podłączenia kolegi Tom1988p to piszcie.
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#15 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 21 październik 2010 - 16:39

Alternator do c 330 To jest schemat do alternatora 9-cio diodowego. Najlepiej jak Ci jakiś elektryk założy dodatkowe 3 diody, ja zakładam 3A 1000V (1N5408). To rozwiązanie jest lepsze bo nie rozładowuje akumulatora gdy stacyjka jest włączona a silnik nie pracuje.

#16 Share Tom1988p

Tom1988p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
    Elektronika;
    Mechanika;

Napisany 21 październik 2010 - 20:06

Alternator do c 330 U mnie w alternatorze jest 6 diod na mostku prostowniczym i 3 do wzbudzenia.

Schemat przerysowany "prosto" z ciągnika.

Alternator jest identyczny z wyglądu zewnętrznego. Wiem że w maluchu były inne alternatory i inne regulatory. Ale już nie pamiętam ich podłączenia.

#17 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 21 październik 2010 - 21:07

Alternator do c 330 A ja właśnie podłączyłem wg twojego schematu :) Cały dzień się z tym barowałem. Nic nie mówiłeś, że masz 9-cio diodowy alternator, a przecież od fiata/poloneza są 6-cio diodowe, tak jak mówiłem wcześniej. I co teraz zrobić? :D Można odpalić ciągnik?? Nic się nie spali? Po wciśnięciu kluczyka kontrolka się świeci jak coś. Nie chciał bym żeby cała robota poszła na marne :)

Zaryzykowałem i odpaliłem... i o dziwo wszystko ładnie chodzi, napięcie ładowania jest do 14,5V , jak się światła włączy to trochę spada. Jest jedno ale - na wolnych obrotach kontrolka ładowania MIGA! :D , tylko dlaczego? (Jak silnik prawie gaśnie to lampka się zapala czyli z tym akurat jest dobrze). Czyżby regulator był trefny, a może jest potrzebny ten przekaźnik kontrolki?? Ale ogółem jest dobrze :D
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

#18 Share Tom1988p

Tom1988p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
    Elektronika;
    Mechanika;

Napisany 22 październik 2010 - 17:49

Alternator do c 330 Na wolnych to i u mnie migocze lub lekko świeci, a także świeci na mniejszych. to zależny trochę od regulatora.

W kontrolce: zmień podłączenie do stacyjki na takie co po wciśnięciu kluczyka pojawi się na nim prąd.

Edytowano:
Tutaj masz schemat budowy alternatora
Alternator

B+ To 30
D+ to 15
DF to 67

#19 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 22 październik 2010 - 19:49

Alternator do c 330 Nie rozbierałem jeszcze tego alternatora i nie wiem co ma w środku, ale jak działa - ładowanie do 14,3V i co najważniejsze ciągnik pali bez problemu! Ściąłem 3ha łąk dzisiaj to mogę powiedzieć, że efekty są już widoczne w porównaniu z prądnicą. Tam ładowanie było max 13,3V i aku były niedoładowane, przez co silnik bez odprężnika miał ciężko. Zauważyłem, że światła lepiej świecą i sygnał jest głośniejszy przy włączonym silniku.

Tom1988p podłączyłem wg twojego schematu podanego wcześniej i działa i niech tak zostanie ;) Wymienię jeszcze łożyska i szczotki dla pewności i założę dłuższy pasek klinowy, bo na starym nie ma regulacji, jest dosyć ciasno.
Zamieszczę jeszcze foty jak wygląda ta 'prądownia', może komuś się przyda, tym co mają jeszcze te prądnice.
Ogólnie to dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem :P
KPK Kumurun Team
Belarus 952.4 - U C-330

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Damian116

Damian116

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 20:45

Alternator do c 330 U mnie po założeniu nowego alternatora kontrolka prawie wcale nie gaśnie i teraz nie wiem w czym szukać błędu?? Czy w alternatorze czy w instalacji się robi jakieś małe zwarcie czy co?? gdy nie jeździłem na światłach ciągnik zapalał bez problemu lecz gdy tylko pojeździłem na światłach od razu przestał zapalać... Nie wiem co może być temu winne... Bardzo bym prosił o odpowiedź jeśli komuś się już takie coś zdarzyło...