konrad18

Problemy z ładowaniem akumulatora

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pasiu66    18

Odświeżam. Widzę, że temat ładowania nie jest taki prosty jak by się wydawało. Chcę naładować akumulatory od bizona 170 Ah kupione dwa lata temu, prostownik z tych starszych bester. Nie bardzo wiem ile się powinny ładować. Ładuje zawsze na pozycji nr 1 czyli na najmniejszym prądzie tylko nie wiem jaki czas będzie odpowiedni. Poprzednie akumulatory wytrzymały 8 lat a ładowanie były 3-4 dni ciągle ale z tego co tu czytałem to chyba za długo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Ja tam zawsze ładuję ciągniki największym prądem i ze 2-4h.

 

 

To, że sobie chcesz kilkukrotnie skrócić żywotność akumulatorów to jest Twoja sprawa, jednak to jest publiczne forum i nie wypisuj takich bzdur. Następnym razem będą %%. Wielokrotnie było już pisane, że akumulatory ładujemy prądem C/10 przez 14 godzin.

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@pasiu: ładujesz prądem maksymalnie 17A do momentu gazowania ogniw. Czyli w praktyce wystarczy podłączyć prostownik na noc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

@Elektrotechnik- przepraszam że pytam ale mogłem dostać % za to że nie wiem jak ładować akumulator? :blink: Zapomniałem dodać że ładuję akumulatory 195Ah i ustawiam na max (15A) mimo że i tak to jest jeszcze za mało a co do czasu ładowania to może masz rację ale za coś takiego dawać %? :huh:

 

Co do tematu to jak mam akumulator 195Ah to mam ustawić prostownik na 15A (max. w moim prostowniku więc nie wiem co tu jest bzdurą) i ładować aż zacznie gazować i jak zacznie to odłączyć prostownik?

 

P.S Od tego jest właśnie forum żeby się czegoś dowiedzieć i wymieniać się informacjami. Mam nadzieję że za to nie dostanę % bo za cytowanie poprzedniego posta, prowokowanie do kłótni, posty nie na temat itp. to rozumiem

 

 

Nie dostaniesz żadnych %, bo sprecyzowałeś wypowiedź. Ale tak jak napisał @vcc ktoś może mieć prostownik o maksymalnym prądzie np. 50A i ładować nim akumulator 50Ah. Wszyscy wiemy co się wtedy stanie. Dlatego należy być ostrożnym przy pisaniu tego typu postów. Ale na szczęście moderator czuwa i wszystko zostało wyjaśnione. :D

Edytowano przez Elektrotechnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vcc    12

Ja tam zawsze ładuję ciągniki największym prądem i ze 2-4h.

 

Wszystko ok ale już naprawiałem kiedyś prostownik co miał 50A max i też zapodać ma full :blink:

Także pojęcie max jest względne, co do czasu ładowania, najlepiej ustawić mały prąd na noc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Już jest temat o prostownikach, tam przeniosłem posty z pytaniami jaki prostownik wybrać. Oto link. Każdy następny post w tym temacie z tego typu pytaniami poleci w kosmos, a autor zostanie nagrodzony przysługującymi 10%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Kilka suchych książkowych danych na temat akumulatorów:

 

Nie doprowadzać do nadmiernego gazowania elektrolitu w celach. Na ogół może się to dziać przy przeładowaniu akumulatora. Gęstość elektrolitu naładowanego akumulatora 1,28 g/cm3

 

Nie wolno używać akumulatora rozładowanego:

 

- wartość napięcia na celę 1,74V

 

- gęstość elektrolitu 1,1 g/cm3

 

Oczywiście ubytki elektrolitu uzupełniamy wodą destylowana.

 

Nie podchodzimy do akumulatora z otwartym źródłem ognia.

 

 

 

I najważniejsze- akumulator utrzymujemy zawsze w czystości, ma być suchy.

 

Wiem, że książki swoje, a czasami nie da się zachować wytycznych, lub nie ma możliwości dokładnej kontroli tych parametrów. Ale dobrze jest czasami porządnie wyczyścić akumulator, skontrolować napięcie ładowania i napięcie spoczynkowe akumulatora po nocy.

Edytowano przez karola44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

Dawno nikt tu niepisał. Jednak mam pytanie ile to jest to C/10 to ile to w amperach? Mi gościu dał prostownik jakiś starawy już po nazwie śladu niema żebym naładował dwa akumulatory w c-360 i kazał mi ustawić na 3,5 lub 4A i ładować 24 godziny powiedział że wskazówka zejdzie do zera ale mineło 24 godziny a wskazówka zatrzymała się na 3A i koniec nie łapie o co biega. Niezbyt się znam niechce kręcić pokrętłem w ciemno. I tu moje pytanie wogóle to dobry sposób ładowania i czemu nie spadło do zera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Cofnij się do szkoły podstawowej i przypomnij sobie elementarne działania na liczbach. Tu akurat chodzi o dzielenie. Jak już będziesz umiał, to odczytaj z akumulatora pojemność, podziel ją przez 10 i będziesz miał maksymalny prąd ładowania akumulatora. Ale pamiętaj, jak tylko akumulator zacznie gazować, natychmiast przerwij ładowanie, bo go uszkodzisz. Po takim ładowaniu uzyskasz ponad 85% pojemności akumulatora. Co do Twojego ładowania, to jest kilka opcji dlaczego prąd ładowania nie spadł: jeszcze nie naładowany akumulator, uszkodzony akumulator, ustawiony zbyt duży prąd ładowania. Zobacz, czy akumulator gazuje. Jeżeli tak, to jest naładowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

No ja mam akumulatory 195 Ah podziele na 10 mam 19,5 jak ja tyle na prostowniku niemam i mam je 10 godzin na full 15A ładować? To nie zadługo czasem na full ładowanie? Jak gołym okiem rozpoznać że zaczyna gazować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No przecież napisałem, że to jest maksymalny prąd ładowania. Można ładować mniejszym. Gazowanie można poznać po tym, że w celach wydzielają się pęcherzyki gazu (wodoru). Przed ładowaniem i tak należy wykręcić korki, więc zakładasz okulary i zaglądasz do jednej celi czy gazuje czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

Akumulatory są napewno nie uszkodzone ładuje tak jak pisałem 4A na 24 godziny mineło 10 godzin i ani nie gazuje ani nie spadło poniżej 3A brak pomysłu już o co biega

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No to zmierz jeszcze dobrym miernikiem napięcie na zaciskach akumulatora podczas ładowania i prąd ładowania, bo coś nie wierzę temu amperomierzowi, który posiada prostownik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Akumulatory są napewno nie uszkodzone ładuje tak jak pisałem 4A na 24 godziny mineło 10 godzin i ani nie gazuje ani nie spadło poniżej 3A brak pomysłu już o co biega

Jak masz nie uszkodzone akumulatory i sprawny prostownik, aby naładować do pełna akumulatory 195 Ah ładując je prądem 4A powinieneś je ładować 48 godzin.

Dla przykładu jak byś miał u siebie gęstość elektrolitu w granicach 1,22 - 1,23 g/cm3 czyli 50% sprawności akumulatora napięcie spoczynkowe 12,3 V to po 10 godzinach jak piszesz to nic nie będzie się działo początek gazowania zobaczysz po 24h. To nie jest akumulator od samochodu.

I jak kolega pisał zmierz miernikiem prąd i napięcie podczas ładowania.

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Camry
      Mam małe pytanko czy taki prostownik z rozruchem będzie dobry np. do rozruchu bizona czy też większego ciągnika . Jeśli macie lepsze propozycje to podsuncie. Wiem tematów było już dość dużo ale jakoś chodzi mi po głowie ten model a nigdzie tu na forum nie bylo o nim wzmianki. Dzięki 
      https://erli.pl/produkt/prostownik-z-rozruchem-class-750-lcd-rozruch-700a,166480992?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwnv-vBhBdEiwABCYQAxkx6XIYDalvfXO3ZVaR2kdU2vq10NvAl9YBT0uqTsAOZf32j7LRChoCQ80QAvD_BwE
       
    • Przez ma123
      Witam planuje zakup prostownika z rozruchem z tego co czytałem to dobrze by było gdyby miał chociaż 500ah podczas rozruchu głównie miał by służyć do odpalania c360 c330 zimą oba posiadają akumulator 120 ah jakie polecacie prostowniki z rozruchem 
    • Przez lysyrolnik
      Witam
       
      No i stalo sie w moim MTZ 82TS padly baterie, i tu nasuwa sie moje pytanie- Jakie polecacie akumulatory?
      dodam ze w moim MTZ-cie sia aku... 2x 6v
    • Przez Fugeo
      Cześć Jaki polecicie mi nowy prostownik 12 V i 6 V do 200 zł do ładowania głównie akumulatorów w ciągnikach. Pojemność największego w claasie to jak się nie mylę ok 160-170 Ah. I czy warto szukać prostownika z funkcją rozruchu?
    • Przez Rolnik4056
      Witam.
      Zmieniam akumlatory w c330 z 2x 6 v na 1 12V.
      I pisze z pytaniem czy akumlator o parametrach 12V 120Ah 1000A wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj