Skocz do zawartości

Zdjęcie

O PGR-ach i PGR-owcach

127 odpowiedzi na ten temat

#61 Share KOMBAJNista

KOMBAJNista

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 30 lipiec 2007 - 21:06

O PGR-ach i PGR-owcach To i ja cos powiem. Na poczatek zgodze sie z Basiutka20 ze komunizm sam w sobie z załozenia był idealny i zakładał równośc i sprawiedliwosc społeczna a u nas bardziej był socjalizm niz komunizm ale to niewazne
Głowny watek czyli PGRy sa tematem dosc złozonym poniewaz wszystko zalezało od ludzi jacy tam pracowali i nadzorowali czyli tak samo od szeregowego Gienia z obory jak i od pana prezesa. Wiadomo ze były to kombinaty panstwowe czyi niczyje wiec nikt o to nie dbał. Socjalizm dawal to ze PGRy miały dostep do nowych maszyn a sprzedaz starego starczyło na to by kupic nowy jak juz ktos tu powiedzial. Mieli dotacje i nie za duza odpowiedezialnosc. U mnie za miedza PGR miał pole co prawda pamietam tylko koncówke lat 80tych i tak do 1994-95 jeszcze sie jakos trzymali mieli kombajny maszyny i kosili. Fakt jest ze niebardzo w czasie socjalizmy dbali o maszyny ale juz w latach 90 jak zobaczyli ze nic nowego nie dostana zmieniła sie ich mentalnosc, juz nie szaleli tak sprzetem (np kosili zyto kombajnem na 2 biegu badz sprzedawali paliwo). Teraz juz pgr padl i pole lezy niestety odłogiem i zarasta lasem co dla mnie jest przykre.
Poza tym jak to jest ze wszystkie grupy zawodowe miały jakas restrukturyzacje odprawy itp. Tym ludziom nic nie dali oni po prostu sie zagubili. Moze i nalezało im sie to bo musza odpokutowac swoje grzechy ale to sa tez ludzie. Zostali sami w swoich barakach bez perspektyw i pracy. Nie wiem czy ktos z was widział moze film dokumentalny "Kiniarz: w którycm przedstawiono obraz jednej z rodzin -nedza i rozpacz i tymi ludzmi nikt sie nie interesuje
A na koniec cos co udalo mi sie znalezc o PGRach sami ocencie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
O PGR-ach i PGR-owcach Dzisiaj, 11:12
  •  

#62 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 30 lipiec 2007 - 21:23

O PGR-ach i PGR-owcach

PGR-y były wyśmienitą "wylęgarnią" przyjaciół systemu, ludzie mogli kraść, pić i obijać się bezkarnie. Teraz niestety nie ma tak ławo, prędzej czy później konsekwencje każdy poniesie. Całe szczęście że upadły, tam marnotrawiono pieniądze państwa. Sam sposób w jaki upadały i co z nimi się działo pozostawia niestety wiele do życzenia ale cóż..... Dziś jak ma prywaciarz nie da się oszukiwać ludziom(chociaż nie ma co ukrywać że często on "oszukuje" pracowników jeśli chodzi o płace).

- PGR-y nie upadły - tylko zostały USTAWOWO ZLIKWIDOWANE - a decyzję taką podjął uwczesny minister (nie pamietam czy skarbu czy finansów) L.Balcerowicz - no i dzieki temu mamy taka sytuacje jak mamy ze wszystkie PGR-y - te w których była zasada KWK (polskie wydanie drag sex and rock & roll) jak i te w których gospodarzono jak nalerzy sostały wrzucone do jednego wora i rozpieprzone w jasną cholere - nie mówię ze wszystkie ale była częsć PGR-ów która nawet zyski przynosiła - przecież można było ten majątek jakoś inaczej rozdysponowac - a zgadzam sie ze tam gdzie było tylko pijaństwo i kur....two powinno sie rozpedzić towarzystwo w jasną holere

- pracuję w takim byłym PGR-rze z ludzmi o których tutaj mowa - a teraz mała arytmetyka - policzcie sobie - 168(liczba godzin w miesiacu pracy) * 7zł/h = 1176 zł ale od tego trzeba odjąc składki na ZUS, NFZ i podatek i z tej sumki zostaje jakieś 472zł :rolleyes: nic tylko sobie w łep strzelić - gdyby nie nadgodziny i dłuższa preaca w czasie zniw to ci ludzie zdechli by z głodu

- w mojej okolicy pokutuje jeszcze takie przedwojenne powiedzonko - "Jaśnie pan udaje że płaci - Fornale udają że pracują" nio i zostało tak do dzisiaj tylko ze przez 40 lat komuny Fornali zastapili traktorzysci a jasnie pana Dyrektor z PZPR-u --> a teraz juz sie wszystko pomieszało bo wracają jaśnie panowie a traktorzyści zostali ;)

- aha i jeszcze jadno - napewno mnie wszyscy za to zrównają z matką ziemią ale piszecie czasem w postach ze PGR-y były dotowane - czy napewno tak było to sie nie wypowiadam bo nie wiem - no ale teraz każdy z was panowie rolnicy dostaje dopłaty bezpośrednie (czytaj dotacje) i jakos nikt nie protestuje - i nie piszcie ze te dopłaty idą tylko na inwestycje bo sam znam kilku takich co jak dostali przelew dotacji na konto to przez tydzień ścieżke do sklepu wydeptali (no widocznie inwestowali w siebie) :lol: - nie zrozumcie mnie źle bo wiem ze sporo rolników inwestuje ta kase ale jest i grupa "szybkiego reagowania" która te pieniądze poprostu przepija

no to sobie pogadałem :D
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#63 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 30 lipiec 2007 - 21:32

O PGR-ach i PGR-owcach No mechanizator to teraz pewnie niektórym dowaliłes,ale nie mi.Wpełni się z tobą zgadzam z tobą co do tych dopłat jest taka grupa "rolników",która inwestuje dopłaty w miejscowy sklep. Może kiedys powstanie supermarket?(mam na myśli swoja okolice). :rolleyes:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share versus

versus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 740 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 11:40

O PGR-ach i PGR-owcach @Mechanizator z dopłatami masz rację, ale: wtedy dopłaty dostawały PGR-y i NASZĄ(obywateli)kasę przepijali tylko wybrańcy. PGR-y nie miały problemu z zakupem nowych maszyn jakie mieli rolnicy. Obecnie dopłaty dostają rolnicy, ale unia jedną ręką daje, a drugą odbiera: maszyny nawet dwukrotnie w górę poszły po wejściu, nawozy jeszcze gorzej, artykuły spożywcze też podrożały, choć w mniejszej skali. A to co MY-ROLNICY sprzedajemy nie podrożało nic a nic. Przykład: w połowie lat '90 za dwa litry mleka sprzedane do mleczarni można było kupić 3 bochenki chleba spokojnie, dziś za 3 litry 2 bochenków nie kupisz.
A co do tych którzy kasę z dopłat przepijają to raczej nie trzeba nikogo przekonywać. U mnie we wsi całe szczęście każdy inwestuje w gospodarkę, jednak w okolicy tak dobrze już nie jest.

#65 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 31 lipiec 2007 - 16:52

O PGR-ach i PGR-owcach

3 - ci którzy sie nie umieli odnaleść w nowej Polsce - poprostu nie dali rady i stoczyli się na dno - zeby było ciekawiej to właśnie ci trzci to najczęsciej ci którzy najwięcej kradli i najmocniej się obijali w robocie

nazywajac kogos pgr'sem chodzi mi tylko o takich ludzi, nie chodzi o fakt ze tam mieszkaja, tylko zachowanie. wiem ze zyli i zyja tam poczciwi ludzi i tych jak najbardziej szanuje, szkoda ze takich jest nie wiecej jak 10% :/
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#66 Share dawid12

dawid12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 01 sierpień 2007 - 09:56

O PGR-ach i PGR-owcach W sasiedniej wsi typo ma budynki i pola po PGR ma Mediona 310(chyba) Siewnik idea Jakiegos fenda(tato mi mówił) mtz-82i ,chyba z 2 1634
Kierownicę ujął w dłoń, przeżegnał się, beret na skroń
W stacyjce klucz i raz i dwa, spalin kłąb i silnik gra
Już na polu za łanem łan, wykonany za planem plan
A w duszy radość albo gniew, słoneczko mu gdzieś zza drzew.

#67 Share Basiutka20

Basiutka20

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 92 postów

Napisany 01 sierpień 2007 - 10:36

O PGR-ach i PGR-owcach @Mechanizator - no no ostre słowa - ale niestety sporo w tym prawdy
Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

#68 Share forest

forest

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 01 sierpień 2007 - 21:26

O PGR-ach i PGR-owcach Co by rozładować atmosfere proponuję podróż sentymentalną http://www.polskalud...e_eksponaty.htm
Nie ma głupich pytań
Mogą być tylko głupie odpowiedzi

#69 Share dawid12

dawid12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 08 sierpień 2007 - 09:34

O PGR-ach i PGR-owcach Kiedys jak kupilismy 3P to dziadek pojechał na przetarg do skr po plugi.Juz jaieks tam kupił ale były bez kółka to dziedek za pare dni wzioł flache pojechal po kulko do pluga(było prawie nowe tylko niemialo tej korbki do regulacji).
Kierownicę ujął w dłoń, przeżegnał się, beret na skroń
W stacyjce klucz i raz i dwa, spalin kłąb i silnik gra
Już na polu za łanem łan, wykonany za planem plan
A w duszy radość albo gniew, słoneczko mu gdzieś zza drzew.

#70 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 08 sierpień 2007 - 10:56

O PGR-ach i PGR-owcach gdzieś wcześniej pisałem o dotowaniu PGR-ów a teraz popytałem kogo trzeba no i już sie orientuje jak sprawa wyglądała - mianowicie PGR-y były dotowane owszem ale na troche innej zasadzie niż dopłaty z uni -> państwo dopłacało PGR-om do paliwa, produkcji pasz tresciwych, zużycia nawozów, lucerny, rzepaku, ziemniaków skrobiowych i buraków cukrowych - ale nie do obsianych hektarów tylko do faktycznie wytworzonego plonu (w przypadku paliwa do zużycia) - miało to na celu mobilizowanie PGR-ów do prowadzenia wysokotowarowej produkcji - poprostu jeśli bedziesz dobrze uprawiał pola - zuzyjesz wiecej nawozów i paliwa - bedziesz miał wyzsze plony to za to państwo cie wynagrodzi - i z tego właśnie powodu niektóre PGR-y prosperowały jak należy a niektóre to strach pisać co tam sie działo (zle sie gospodarzyli to i dopłaty mieli mniejsze) - i jeszcze jedna sprawa - dopłaty te nie były przelewane na konto pgr-ów tylko o tę kwotę umniejszano koszty tych przedsiebiorstw - (taki manewr ksiegowy- ze nikt tej kasy nigdy do ręki nie dostał)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share versus

versus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 740 postów

Napisany 08 sierpień 2007 - 11:42

O PGR-ach i PGR-owcach

gdzieś wcześniej pisałem o dotowaniu PGR-ów a teraz popytałem kogo trzeba no i już sie orientuje jak sprawa wyglądała - mianowicie PGR-y były dotowane owszem ale na troche innej zasadzie niż dopłaty z uni -> państwo dopłacało PGR-om do paliwa, produkcji pasz tresciwych, zużycia nawozów, lucerny, rzepaku, ziemniaków skrobiowych i buraków cukrowych - ale nie do obsianych hektarów tylko do faktycznie wytworzonego plonu (w przypadku paliwa do zużycia) - miało to na celu mobilizowanie PGR-ów do prowadzenia wysokotowarowej produkcji - poprostu jeśli bedziesz dobrze uprawiał pola - zuzyjesz wiecej nawozów i paliwa - bedziesz miał wyzsze plony to za to państwo cie wynagrodzi - i z tego właśnie powodu niektóre PGR-y prosperowały jak należy a niektóre to strach pisać co tam sie działo (zle sie gospodarzyli to i dopłaty mieli mniejsze) - i jeszcze jedna sprawa - dopłaty te nie były przelewane na konto pgr-ów tylko o tę kwotę umniejszano koszty tych przedsiebiorstw - (taki manewr ksiegowy- ze nikt tej kasy nigdy do ręki nie dostał)

lub jeśli sprzedaż na lewo :rolleyes: :lol: A wiem dobrze że taki manewr był codziennością w PGR-ach

#72 Share Basiutka20

Basiutka20

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 92 postów

Napisany 08 sierpień 2007 - 17:27

O PGR-ach i PGR-owcach

lub jeśli sprzedaż na lewo :rolleyes: :lol: A wiem dobrze że taki manewr był codziennością w PGR-ach

no i kupowali te paliwo i nawozy rolnicy indywidualni - wiec jakby sie człowiek uparł to mógłby powiedzieć ze rolnicy tez byli dotowani ;) tylko ze drogą mniej urzędową
Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

#73 Share versus

versus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 740 postów

Napisany 08 sierpień 2007 - 18:06

O PGR-ach i PGR-owcach Z paliwem mam ciekawą historyjkę: kiedyś (rok '88)tata kupił paliwo w SKR-ze,przed żniwami, dużo ludzi wtedy zamówiło, że akurat nie mieli to pobrali od ludzi zaliczkę, na paliwo czekało się 3 tygodnie. Doszło, okazało się że prawie o połowę drożej brak płacić niż bylo ugadane bo po nowych cenach kupił SKR. Tata się wkurzył, poszedł do jednego co tam pracował, poprosił o pokazanie faktury za paliwo co kupił SKR. Kolo się nie skapnął o co chodzi i pokazał-okazało się że SKR- kupił po starych cenach, a ludziom wcisnęli kit by kasy zebrać na własne tyłki. Jak im ojciec awanturę zrobił to na kolanach błagali by nie rozgłaszać tego. Tata zapłacił w końcu po starych cenach. I ja się pytam- jak można dziwić się rolnikom, że w takich czasach kupowali na lewo paliwo itp.????

P.S.-ten koleś co pokazał fakturę tacie wyleciał z pracy 3 dni po tym zdarzeniu.

#74 Share k750i

k750i

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 06 listopad 2007 - 15:11

O PGR-ach i PGR-owcach mi sie wydaj że PGE ry wyadły bo zle nimi żądzona np mieli oni po 5ha szklarni co jeszcze musieli dopłacaś albo budowali obory na 250szt i nie mieli pola zeby to utrzymać poprostu rolili nie mysleli

#75 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 06 listopad 2007 - 15:22

O PGR-ach i PGR-owcach Jest kilka taki PGR co w nich budowali budynki na pokaz z potem stały i niszczały na YT można obejrzeć PKF i tam trochę tego jest.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#76 Share Silver

Silver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 382 postów

Napisany 06 listopad 2007 - 15:39

O PGR-ach i PGR-owcach Oj co to się nie działo w SKR-ach i PGR-ach, ojciec miał na stanie po 3 -4 tyś l ropy a przywozili jeszcze nie chciał brać bo nie ma w co wlać to za 1/20 ceny i na poczekaj on nie to odjechali 100m i wylali w krzaki 400 l, jak trzeba było chłodnice do c360 to sąsiad tylko wyciągnął wino poluzowali kranik i od razu że awaria i o wydanie nowej chłodnicy z magazynu podanko (nawet nie zmieniali), ale i chłopi też kombinowali jak mogli (niektórzy) dolewanie wody do mleka to był standard za PRL, albo kupowali w sklepach mleko i z powrotem do mleczarni nosili (bo było dotowane i w sklepie było tańsze jak w skupie).
Ale najwięcej krzywdy nie wyrządził PRL tylko L Balcerowicz hiper inflacją PGR zawsze jechały na ogromnych kredytach, a ile rozwijających się gospodarstw przez tą inflację padło a te lata to był największy pod względem samobójstw na wsi.

Edytowany przez andrzej2110, 06 listopad 2007 - 16:13.
ort+literówki

#77 Share sabek27

sabek27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 07 listopad 2007 - 15:51

O PGR-ach i PGR-owcach wogule te pgr to jeden wielki nie wypał

#78 Share Jarolek19

Jarolek19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Zainteresowania:Moje zainteresowania to Technika Rolnicza a przede wszystkim Rolnictwo lubie gospodażyć na dużą skale bo to mi sie podoba

Napisany 31 grudzień 2007 - 19:03

O PGR-ach i PGR-owcach

wogule te pgr to jeden wielki nie wypał

niewypał no masz racje ale teraz ludzie kożystają i kupują albo dzierżawią popegieerowskie pola lub zabudowania czy nie mówie prawdy?

#79 Share buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 31 grudzień 2007 - 19:16

O PGR-ach i PGR-owcach Nie wiem jak to się stało, ale wcześniej przeoczyłem ten wątek.
Przypomina mi się pewna anegdotka: Mój ojciec swego czasu pracował w czymś na kształt PGR (chyba sie to nazywa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna). Kiedyś budowano tam garaż na maszyny. W dokumentacji technicznej napisano po kolei: kopanie fundamentów, wylewanie fundamentów....aż w końcu znalazł sie punkt pod tytułem: OBIJANIE BOKÓW :(
A tak poważnie mówiąc to PGR i w ogóle sam pomysł socjalizmu nie były takie złe. Ale jak to zwykle bywa wielkie idee zostały wypaczone przez małych ludzi...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share tomekzet

tomekzet

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 31 grudzień 2007 - 19:22

O PGR-ach i PGR-owcach ogladaliscie film "pieniadze to nie wszystko" tam jest przyklad ludzi bezrobotnych po upadłym PGR - e :(