Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owce [połączone]

357 odpowiedzi na ten temat

#101 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:hodowla i szkolenie psów pasterskich
    http://piesfarmerski.pl/

Napisany 18 styczeń 2013 - 20:32

Owce [połączone] są najtrudniejszą rasą w hodowli, delikatne- potrzebują bardzo dobrego jedzenia, mleka dadzą ci teoretycznie do 2 l ale w praktyce 1 litr,są trudnodostępne i drogie- ceny jakie widziałem oscylują wokół 700-1000zł, muszą mieć ciepło i sucho.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owce [połączone] Dzisiaj, 21:12
  •  

#102 Share grzesiek702

grzesiek702

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 luty 2013 - 12:55

Owce [połączone] mam takie pytanie czy hodowla owiec sie opłać? bo mój dziadek chce mi przepisać gospodarkę i nie wiem czy mi sie opłać hodować owce

Połączony

Edytowany przez MAT912, 17 luty 2013 - 13:27.

#103 Share oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,RoślinnośĆ , ZwierzętA , elektronika , komputery , fotgrafie, ODPOCZYNEK z rodziną :)

Napisany 17 luty 2013 - 13:21

Owce [połączone] na futro tak ? przy duzej obsadzie napewno ..... tylko musisz miec stado pogrupowne aby nie tylko raz w sezonie zbierac futro tylko np co miesiąc jakąś grupę owiec obcinac:)

Jesli pomogłem , okarz to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

Kupie ostatni korpus (słupice) do pługa unia tur 4+1 na zabezpieczeniu sprężynowym
pozdrawiam !

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 17 luty 2013 - 13:24

Owce [połączone] I co z wełną robić?? Teraz na to nie ma zapotrzebowania. Chyba że mieć stado zachowawcze jakiejś rasy i dopłaty za to kasować.

#105 Share oaxis3333

oaxis3333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 390 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja ,RoślinnośĆ , ZwierzętA , elektronika , komputery , fotgrafie, ODPOCZYNEK z rodziną :)

Napisany 17 luty 2013 - 14:55

Owce [połączone] a sa dopłaty do owiec? jak mozna to niech ktoś bardziej przyblizy ten temat

Jesli pomogłem , okarz to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

Kupie ostatni korpus (słupice) do pługa unia tur 4+1 na zabezpieczeniu sprężynowym
pozdrawiam !

#106 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 17 luty 2013 - 18:12

Owce [połączone] @oaxis3333 ty łacha drzesz czy poważnie mówisz?

Dopłaty są do zachowawczych ras oraz do owiec matek w pięciu woj.południowych oraz w łódzkim 100 do sztuki :)

#107 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 17 luty 2013 - 18:52

Owce [połączone] Jeśli do każdego kilograma wełny dopłacisz drugie tyle to będziesz mieć na koszt ostrzyżenia :)
Są dopłaty do ras zachowawczych, ale niedostępne w zasadzie , limity od dawna pozamykane
Są dopłaty jak wyżej napisano, ale nie wszędzie około 30 euro
Z zalet nieograniczone możliwości sprzedaży jagnięciny- ale musisz ją bardzo tanio wyprodukować.

#108 Share Wozak71

Wozak71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów
  • Zainteresowania:Wieś, rolnictwo, dobre książki i filmy, dobre żarty, góry, konie...

Napisany 18 luty 2013 - 17:39

Owce [połączone] A która ewentualnie z ras zachowawczych jest warta uawgi do hodowli? Jeśli w ogóle jakś jest w naszym kraju. I jaka liczna matek czyni hodowlę opłacalną.

#109 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 18 luty 2013 - 18:53

Owce [połączone] Wszystkie rasy są godne uwagi- wszystkie mają jakąś wartość i czymś się wyróżniają.ale dziś nie istnieje możliwość budowania nowych stad ras zachowawczych ze względu na brak limitów- bez tego nie jest opłacalne zakładanie nowej hodowli owiec, nie ma co liczyć na zwrot kosztów i życie z owiec. Jeśli ktoś ma stado i budynki to wtedy w pewnych warunkach coś może zostać w kieszeni- opłacalność w rozumieniu ekonomiki chowu bydła czy świń nie istnieje u owiec

#110 Share Wozak71

Wozak71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów
  • Zainteresowania:Wieś, rolnictwo, dobre książki i filmy, dobre żarty, góry, konie...

Napisany 18 luty 2013 - 20:03

Owce [połączone] Rozumiem, że tak samo opłacalność nie ma racji bytu przy odowli owiec ras komercyjnych? Poodbno w hodowli świn opłacalność teź sięga dnia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 18 luty 2013 - 22:35

Owce [połączone] tym bardziej komercyjnych- roczny przychód to 1 jagnie warte 200 zł, odejmij koszty(głupi kolczyk z chipem na eksport i badania to 20),wyżywienie, roczny koszt utrzymania matki, budynki itd- a mięsne rasy nie da się utrzymać tylko na pastwisku, muszą zjeść.
Raczej wrzosówka bez dopłat się szybciej obroni bo koszty małe i plenność duża- a że rośnie powoli to bez znaczenia bo jagnięta i tak idą najczęściej w wadze którą mięsne rasy osiśgają w 3 miesiące więc potencjał niewykorzystany

#112 Share Wozak71

Wozak71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 19 luty 2013 - 09:00

Owce [połączone] Dziękuje. Rozumiem. Czyli hodowla owiec to stricto deficytowa opłacalność. Chyba, że amatorska dla przyjemności.A to mija się z celem.

Czyli wg Ciebie nie istnieje żadna realna możliwość w obecnym momencie rozwoju hodowli owiec? Oczywiście hodowli, która sama by się finansowała. Bez dopłat. Choć to pewnie utopia bo pewnie nić bez dopłat nie da rady istnieć ^^

#113 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 19 luty 2013 - 10:11

Owce [połączone] @krzysztofk9 trochę chyba nie tak...
Przykład z mojego stada w tym roku.
Koszt paszy na utuczenie `120 jagniąt wyniósł ok 3000PLN,sprzedane w grudniu 100 szt za ok 26000PLN (pozostałe 20 szt to tzw remont.),wpływ z dotacji za 100szt matek ok 12000PLN,sprzedaż owiec "wybrakowanych" poselekcyjnych ok 10 szt -2000PLN,wpływy z wełny ok 1800PLN-strzygacz wziął ok 500PLN.Na kolczyki poszło ok 1200PLN .Cięzko jest mi ocenić roczny koszt utrzymania jednej matki ale skoro krowa mamka to ok 500PLN to myślę że owca mieści sie w ok 100PLN.A porównując w tej chwili owce do świń to jak najbardziej owce na + .

#114 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 19 luty 2013 - 17:58

Owce [połączone] Zgadza się- ja to widzę szerzej tylko, zostało Ci załóżmy 13000- nie ma szans by z tego się utrzymać, zamortyzować sprzętu i budynki.
Pisałem wcześniej, że owszem jeśli masz stado i budynki coś w kieszeni zostanie, ale kalkulacja działalności rolniczej musi uwzglądnić amortyzację i inwestycję- jeśli będziesz chciał zwiększyć stado do poziomu który da ci utrzymanie to idąc Twoim tokiem potrzebujesz około 400 matek. Nie ma szans by ich zakup i powiększenie budynku do wymaganych700 m. kw(1.5 na matkę z jagnięciem plus 0.35 na dodatkowe jagnie) ci się zwrócił bo na spłatę kredyty na tą halę musisz mmieć dodatkowe 100 matek- obrobisz to? jak nie to na zatrudnienie pracownika musisz mieć kolejne 100 matek. i tak mamy stado 600 matek- wiesz co to oznacza- 60-70 ha potrzebne.

#115 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 19 luty 2013 - 18:33

Owce [połączone] Ale ja nie napisałem żeby utrzymywać sie z samych owiec...Nie jestem zwolennikiem jednego kierunku produkcji w gospodarstwie mimmo większego nakładu pracy.
Co do amortyzacji budynków ewentualnie budowy nowych z przeznaczeniem na owce - było by ciężko-zgadzam sie z tym(chociaż nie robiłem dokładnej kalkulacji)ale znam gościa który podjął sie budowy nowej owczarni ale do tego ma ze 100ha dobrej ziemi więc nie wiadomo czy spłaca z owiec czy z ziemi :)Ale z tego co piszesz można wywnioskować że owce posiadasz,więc...? :)

#116 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 19 luty 2013 - 18:58

Owce [połączone] Więc- mam130 szt w programie, co wpływa na kalkulacje
Mieszkam w Łódzkim, więc mam na resztę 120 co wpływa na kalkulację
Mam dużo pastwisk i dobre psy a owce przeważnie mało wymagające- więc koszty mam stosunkowo niewielkie
Ale żebym się dorobił na nich to nie powiem, raczej nie- prubuję skromnie przeżyć i tyle ale dziś ludzie mają większe oczekiwania od życia niż ja ;)
Oczywiście w pewnych uwarunkowaniach owce są optymalnym zwierzęciem ale nie podjąłbym się lobbowania na ich korzyść, choć ja ze swojego wyboru jestem zadowolony.

#117 Share Wozak71

Wozak71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 20 luty 2013 - 10:09

Owce [połączone] Szkoda,że tak to wygląda, ale dziękuje za rzetelene opinie.

#118 Share mariusz999

mariusz999

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Weterynaria i rolnictwo.
    Zetor Team

Napisany 21 marzec 2013 - 16:21

Owce [połączone] jakie są aktualne ceny jagniąt eksportowych.

#119 Share Romko79

Romko79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 17:48

Owce [połączone] tydzien temu w wadze 17-22kg to 8.50+vat 23-30kg 7.50+vat

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share Tomasso

Tomasso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 18:31

Owce [połączone] Witam hoduję hobbistycznie i jako kosiarki na podwórku 10 sztuk owiec wrzosówek, pierwszy raz będę je strzygł i mam pytanie gdzie tą wełnę mogę sprzedać w woj. Podlaskim?? i czy przed strzyżą je 3ba jakoś wyczesać z resztek słomy i siana które się do nich przyczepiło??