Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owce [połączone]

354 odpowiedzi na ten temat

#41 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 28 maj 2012 - 05:31

Owce [połączone] @kuzaj63 to kiedy strzyża? Rozumiem że jagniąt nie golicie? Maciorki z jagniętami cały czas są zamknięte czy chodzą jeszcze po dworze? Odsadzanie bezpośrednio przed sprzedażą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owce [połączone] Dzisiaj, 04:58
  •  

#42 Share ilnicki96

ilnicki96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 28 maj 2012 - 20:51

Owce [połączone] panowie jak to jest z oplacalnosica hodowli owiec?

#43 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 07 czerwiec 2012 - 08:53

Owce [połączone] @saszeta-strzyża w zależności od wolnego czasu na przełomie lipca i sierpnia lub początkiem września.Oczywiście owce wtedy są w dosyć zaawansowanej "ciąży"
ale jak do dej pory problemów nie było.
Owca po wykoceniu pozostaje w owczarni z jagniętami.Trawę dowozimy(dodatkowo trzymam opasy więc przy okazji trawa jest też dla cieląt i młodszego bydła).
Jagniąt nie golimy gdyż nie ma takiej potrzeby,wciągu 3 miesięcy niewiele urośnie wełna.
Jagnięta w wieku ok 2 miesięcy zaczynamy dokarmiać paszą treściwą(mieszanka zbóż własnych+pasza pełnoporcjowa+siano).

@ilnicki96- co do opłacalności-trudno jest mi to policzyć mogę Ci ewentualnie napisać jakie wpływy były z tytułu owiec za ostatni rok :)
Sprzedaż jagniąt około 33 tyś.PLN
dotacja ARIMR ok 10 tyś.PLN(100 szt x 100PLN)
Dotacja do stad zarodowych(merynos polski) z ZHOiK ok 3 tyś PLN
sprzedaż "wybrakowanych" owiec ok 2.5 tyśPLN
sprzedaż wełny 2 tyś PLN
To daje ok 50500 PLN.
Wydatki hmmm... najdroższe jest utuczenie jagniąt.
ok 120 jagniąt zjadło ok 30 worków paszy pełnoporcjowej x 38PLN worek =1140PLN+ tyle samo mieszanki ze zbóż własnych.Do tego dochodzi jakieś 300 kostek siana.

Edytowany przez kuzaj63, 07 czerwiec 2012 - 08:53.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 07 czerwiec 2012 - 11:34

Owce [połączone] a czy maciorki które miały wykoty w styczniu-lutym można dopuścić do tryka już teraz? Chodzi o to żeby przestawić im termin wykotów na jesienny. Czy lepiej odczekać do następnego roku? Jak to ma się w praktyce?

#45 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 07 czerwiec 2012 - 11:48

Owce [połączone] Jeśli owce są w dobrej kondycji to myślę że nie powinno być problemu.

#46 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 07 czerwiec 2012 - 13:40

Owce [połączone] dzięki. Ok 100szt ma przyjechać :) . U mnie dopłat nie ma do owiec. Za to łąk i pastwisk pewnie ze 200 ha by się uzbierało w pobliżu co jeszcze płacą właściciele za ich koszenie :P

#47 Share ilnicki96

ilnicki96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 07 czerwiec 2012 - 20:40

Owce [połączone] a z 30 matek oplaca sie hodowac czy nie?

#48 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 07 czerwiec 2012 - 23:09

Owce [połączone] Podłączam się do pytania. Od jakiej liczby stada podstawowego (maciorek) hodowla jest opłacalna? (mając własne użytki zielone i wg wszystko co potrzebne)

#49 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 08 czerwiec 2012 - 07:59

Owce [połączone] Jeśli posiadacie dodatkowo bydło(podobne żywienie) to myślę że można by sie pobawić.
Tylko czy ktoś przyjedzie kupić 30 szt ewentualnych jagniąt ?Chyba że w promieniu paru kilometrów są inni hodowcy.Inna ewentualność zachęcająca do hodowli owiec to duuuuże trawiaste podwórko które trzeba kosić :)

#50 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 08 czerwiec 2012 - 18:42

Owce [połączone] Ale mi chodzi o to ile by trzeba mieć stada podstawowego owiec żeby się tylko z owiec utrzymać? Czy to możliwe w dzisiejszych czasach?:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share ilnicki96

ilnicki96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 08 czerwiec 2012 - 21:36

Owce [połączone] no wlasnie nie wiem czy saj jakies skupy tu w mojej okolicy szkoda bo by mozna troszke tego hodowac;)

#52 Share mariusz999

mariusz999

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Weterynaria i rolnictwo.
    Zetor Team

Napisany 08 czerwiec 2012 - 21:42

Owce [połączone] Utrzymać się dzisiaj z samych owiec zapomnij, ale jest jedna możliwość zdobyć limit i zakupić stado rodzime tylko to w obecnej chwili bardzo droga sprawa cena jarki to wydatek około 1000-1500 złoty razy minimum 30 sztuk więc sam sobie odpowiec.
Ja podobnie jak Kuzaj trzymam bydło opasowe, owce u mnie pokrywają koszty produkcji pasz dla siebie i bydła oraz dostarczają obornika spore ilości a sam wiesz ile kosztują dzisiaj nawozy.

#53 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 08:02

Owce [połączone] Mariusz ja bym nie był aż takim pesymistą co do utrzymania sie z hodowli samych owiec.
Owce osiągneły "swoje dno " jeśli chodzi o opłacalność jakieś dwa ,trzy lata temu teraz powinno być już tylko lepiej(oby mój optymizm nie był zbyt na wyrost ;( )
Problem przy hodowli owiec jest trochę inny.
Po pierwsze skąd kupić ok 200 szt matek na "początek",a 200 szt to wydatek ok 60000 PLN!!! Te pieniądze można by zainwestować w coś innego(wedle wyobraźni)
Po drugie 200 szt potrzebuje dosyć sporego budynku i tu rodzi się pytanie - a może w tak dużym budynku lepiej trzymać bydło lub świnie?
U każdego są inne warunki,jeśli ktoś ma pod domem dużo łąk to jak najbardziej owce ,ale jeśli łąk nie ma to już bym sie zastanowił.itd itp......

Edytowany przez kuzaj63, 09 czerwiec 2012 - 08:03.

#54 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 10:55

Owce [połączone] budynku? W wymaganiach jest jakas wiata zadaszona i z 3 stron obudowana. Specjalnie pytałem weterynarza powiatowego. No chyba że wykoty są zimą. Tam gdzie robiłem przy owcach to spedzane były tylko dlatego ze lisy i wrony jagnieta dziesiątkowały. A zimy też były( Alpy we Francji)

#55 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 20:24

Owce [połączone] Pytam ponieważ szukam odpowiedniej hodowli na start. Nie nastawiajac się na ogromne zyski. Myślałem o krowach jednak po 1. zyskowność zaczyna się od ok 30 sztuk a to koszt około 90 tysięcy lub więcej, po 2. nie mogę znaleść odpowiednich sztuk. Za taka kwotę nabył bym już pokaźne stadko owiec. Mam 6 ha które mogę przeznaczyć na pastwisko. Mam budynki. Jedyny problem to gdzie znaleść zbyt na jagnieta? Jestem z łódzkiego

#56 Share kuzaj63

kuzaj63

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 346 postów

Napisany 10 czerwiec 2012 - 08:43

Owce [połączone] vbox33 - jeśli będziesz posiadał partię ok 80 szt jagniąt(ładnych) lub więcej to o kupca sie nie martw :).Oczywiście w okresie zimowym bo latem to różnie bywa :)

Saszeta - co do budynku dla owiec-może i wiata z 3 ścianami wystarczy ale tak jak pisałeś -pod warunkiem że wykoty zaczną sie dopiero wiosną.Zimy wbrew obiegowej opini o efekcie cieplarnianym mamy dosyć chłodne.Zadawanie paszy przy -22 stopniach może być kłopotliwe,chyba że będzie to samo siano+śruta+ woda która przy -22 szybko zamarznie;(
Faktem jest że owce mają najmniejsze wymagania jeśli chodzi o dobrostan i ochronę środowiska.

#57 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 10 czerwiec 2012 - 14:20

Owce [połączone] Czyli np 100 owiec i już moźna myśleć o jakiejś opłacalności?:) a jak wygląda sprawa z rejestracja i jakimiś tam związkami bo słyszałem że trzeba być członkiem. U mnie też nie ma dopłat do owiec

#58 Share mariusz999

mariusz999

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
    Zetor Team

Napisany 10 czerwiec 2012 - 20:10

Owce [połączone] Kuzaj ja nie jestę żadnym pesymistą w kwestii utrzymania się z owiec podobnie jak ty od małego dziecka wychowywany byłem przy owcach a tradycja zobowiązuje. Dno opłacalność owiec osiągnęła w latach 90 i końca nie widać. Sam myślałem, że jak wejdziemy do unii nasza sytuacja się poprawi. W 2004 roku zacząłem budować nowe stado zarodowe ille de franca od podstaw, utrzymując stado towarowe. Sam wiąże przyszłość z owcami i piszę jak jest. Jeżeli mogę to zachęcam okolicznych rolników do trzymania owiec, ale sam wiesz, jakie są ceny jagniąt. Wam się udało w zeszłym roku sprzedać na boże narodzenie jagnięta za ładne pieniądze jak Rempalski podawał mi ceny to sam byłem zły, że moje dopiero się zaczęły kocić, a czy w tym roku będą takie ceny tego nikt nam nie zagwarantuje. Co do kupna obawiam się, że nie kupisz jarki z pochodzeniem za 300 zł w zeszłym roku Kupowałem tryki w bydgoskim liczyli sobie 500 zł plus VAT, więc pytam po ile sprzedają jarki cena ta sama.
Saszeta zapomnij o utrzymaniu owiec pod wiatą, powiatowy lekarz się zmieni i kłopoty gotowe. Przykład owce utrzymywałem w stodole stropy z żerdzi obsypane słomą przyjeżdża pan weterynarz i robi listę kontrolną SPIWET a ta napisane jest tak budynek nie spełnia warunków do utrzymania zwierząt brak stropów, brak ścian brak okien, brak drzwi, więc się pytam czy owce stoją na polu a on mi na to poprawić jak nie wstrzymam eksport jagniąt, więc zapoznaj się lepiej z przepisami o dobrostanie zwierząt go możesz mieć kłopoty.
Vbox33 po pierwsze jak czytałem wcześniej jesteś z łódzkiego a od tego roku przysługują też i w waszym województwie dopłaty kwocie 30 euro do osobnika żeńskiego, który na dzień 31.05 Ukończył 12 miesięcy. Po drugie w łódzkim są dwa związki hodowców owiec Łask i Piotrków Trybunalski. Po trzecie przynależność do związku jest dobrowolna, jeżeli chcesz prowadzić prace hodowlaną i czerpać z tego profity to sam wstąpisz. Nie myśl, że jak będziesz miał 100 matek, że będzie ci się to opłacać, kup sobie na próbę 10 sztuk i sprawdź czy ci się to podoba, jeżeli tak kupuj dalej nie sztuka kupić100 matek i po roku okaże się, że to nie to i co wtedy to nie bydło, że klienta znajdziesz szybko i po co się męczyć i przeklinać głupią decyzje. Nie myśl, że cię chcę zniechęcić do hodowli owiec daleki jestem od tego, jeżeli potrzebujesz więcej informacji czy wskazowek dzwoń 697927122

#59 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 10 czerwiec 2012 - 20:34

Owce [połączone] Wiesz :) już długo hoduje kozy i zwierzęta typu owce, kozy itp bardzo lubię hodować. Ja nie mówię o zarobkach rzędu dziesiątków tysięcy zł ale o kwocie wystarczającej na życie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share mariusz999

mariusz999

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
    Zetor Team

Napisany 10 czerwiec 2012 - 21:04

Owce [połączone] Jak tak mówisz to do dzieła tylko kilka rad jak chcesz z tego rzyć nie daj się wkręcić w rasy rodzime, bo wywalisz kupę kasy a limitu na nie dostaniesz no chyba, że kupisz stado z limitem. Wybieraj takie rasy, z których później będziesz bez problemu mógł sprzedać jagnięta na eksport. Kolejna sprawa przypuszczam, że w tej chwili będzie ciężko kupić jarki a w stare matki się nie pchaj, bo mogą być z tym same problemy.