Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owce [połączone]

357 odpowiedzi na ten temat

#261 Share polikarp89

polikarp89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 17:22

Owce [połączone]

Macie jakieś sposoby na wykrywanie ciąży u jarek? kupiłem na wakacjach młodą jarkę z lutego, sprzedający zapewniał, że na jesień powinna się już grzać, mam też tryka, wypasałem je w sezonie pastwiskowym na łańcuchach ale tryk często się zrywał i gonił do owcy. Jest już prawie luty, owieczka powiedziałbym, że się trochę zaokrągliła ale może to przez intensywny wzrost wełny, oglądałem wymiączko i niestety nic a nic nie urosło, Czy jest szansa że podczas ucieczki tryk zapłodnił jarkę? czy raczej nie mam co się łudzić, owiec jeszcze nie miałem, dlatego pytam jak to jest z wymiączkiem, bo u bydła jałówce już po 2,3 miesiącach od zapłodnienia zaczyna rozwijać się wymię....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owce [połączone] Dzisiaj, 20:13
  •  

#262 Share mariusz999

mariusz999

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Weterynaria i rolnictwo.
    Zetor Team

Napisany 30 styczeń 2015 - 18:49

Owce [połączone] Krzysztof w zeszłym roku rozmawiałem z prof Krupińskim oraz dr Sikorą i rozmowa zeszła na temat dopłat do owiec jedno z pytań dotyczyło właśnie łączenia pakietów a profesor powiedzie że takiej możliwości nie będzie.
Ponadto ministerstwo już zauważyło że ponad 60% owiec jest w programach zachowawczych i jest to co najmniej dziwne bo, w żadnej innej hodowli zwierząt nie występuje takie dofinansowanie.

#263 Share nubirek

nubirek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 20:13

Owce [połączone]

rasy zachowawcze bez dopłat niestety nie mają szans na utrzymanie się w większej liczbie przez dłuższy czas. Obecnie kierunek "dotacyjny" w hodowli owiec jest bardziej rentowny niż typowo mięsny. Najbardziej rentowny jest kierunek mleczny, ale trzeba mieć owce typowo mleczne i  do tego przetwórstwo mleka i zbyt na przeróżne sery, jogurty itp.

łączyć dopłat do owiec  np.  agencyjne + z programu ochrony zasobów genetycznych nie można było zdaje sie nigdy.  Albo jedno albo drugie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:hodowla i szkolenie psów pasterskich
    http://piesfarmerski.pl/

Napisany 30 styczeń 2015 - 21:44

Owce [połączone]

Do tej pory nie można było ale w tym finansowaniu oficjalne ustalenia w ministerstwie parę miesięcy temu były takie że będzie można sumować te 2 dopłaty i związek owczarski to potwierdzał- więc pytam się skąd macie tą informację że nie , bo chciałbym sprawdzić jej wiarygodność

#265 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 10:23

Owce [połączone]

Macie jakieś sposoby na wykrywanie ciąży u jarek? kupiłem na wakacjach młodą jarkę z lutego, sprzedający zapewniał, że na jesień powinna się już grzać, mam też tryka, wypasałem je w sezonie pastwiskowym na łańcuchach ale tryk często się zrywał i gonił do owcy. Jest już prawie luty, owieczka powiedziałbym, że się trochę zaokrągliła ale może to przez intensywny wzrost wełny, oglądałem wymiączko i niestety nic a nic nie urosło, Czy jest szansa że podczas ucieczki tryk zapłodnił jarkę? czy raczej nie mam co się łudzić, owiec jeszcze nie miałem, dlatego pytam jak to jest z wymiączkiem, bo u bydła jałówce już po 2,3 miesiącach od zapłodnienia zaczyna rozwijać się wymię....

przyłączam sie do pytania

Rolnik z powołania :-)

#266 Share nubirek

nubirek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 10:40

Owce [połączone]

Ja chciałem usg zrobic moim owcom ale żaden weterynarz nie chciał, - nie mieli sondy któraby u owiec sie sprawdziła.  Tryka mam nowego młodego kupionego i nie byłem co do niego peny, ale okazało się że jednak  jest wporzo, bo już 3 owce po nim urodziły szczęśliwie.

Jakby ktoś chciał to mógłbym go sprzedać , bo bedę prawie wszystkie owieczki po nim zostawiał i będę musiał kupić obcego tryka.  Tryk jest z wiosny 2014 r.  rasy fryzyjskiej, w grudniu odrobaczony, zdrowy, bardzo spokojny, płodny na 100%.  Cena 700 zł   lub zamiana również na tryka rasy fryzyjskiej (czystej rasy , nie mieszańca). 

#267 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 14:00

Owce [połączone]

@polikarp89 Czy teraz owca i tryk są razem? Ruja pojawia się co 17-21 dni i trwa 2-3 dni. Ale większość owiec dostaje rui po wejściu tryka do stada. Co do wymiona to różne robią z różnym czasem przed porodem.

#268 Share polikarp89

polikarp89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 14:14

Owce [połączone]

Teraz od kąd jest zima i nie wychodzą na pole, są powiązane i tryk nie ma dostępu do jarki. Gdyby tylko był spuszczony zaraz chce kryć, i to dzień w dzień. a przecież maciorka nie grzeje się codziennie... przymierzam się do ubicia tryka na wiosnę i szkoda by było go zabić jak maciorka będzie nie zakocona. Najgorsze też jest to, że nie podam jej hormonów na wywołanie rui bo może się okazać, że na jesieni zaciążyła i szkoda by było zmarnować to co jest,i tu jest takie wróżenie z fusów. Obecne zachowanie tryka nie pozwala mi go spuścić bo napastuje sexuaanie jarkę i bodzie wszystko (z wiaty w której przebywają juz odwlił kilka desek...) Na jesieni był grzeczniejszy i nie było z nim problemu bo powąchał mocz jarki i albo chciał skakać a potem po jakimś czasie wąchał i pasował, a teraz po tych 3 miesiącach postu jakby demon w niego wstąpił, pierwszy i ostatni raz zostawiłem sobe tryka z rogami, bo to szkoda mojego zdrowia i roboty jaką mi dodaję, gdy muszę dobijać deski...

#269 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 14:18

Owce [połączone]

Czyli nie mają bliskiego kontaktu już 3 miesiące tak? To poczekaj jeszcze z dwa i zobaczysz. A co do zabicia to chyba lepiej najpierw wykastrować tryka.

#270 Share renaultursus

renaultursus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 03 luty 2015 - 19:29

Owce [połączone]

a do ras zachowawczych jakie trzeba miedz papiery zęby składać na dopłaty i otrzymać 360zł ? wystarczy sam paszport ?  a wystarczy miedz jedną sztukę czy trzeba tak jak przy dopłatach miedz minimum 10sztuk ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share Lesowik

Lesowik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:biologia, inżynieria środowiska, dziedzictwo kulturowe, historia, fotografia i jeszcze trochę...

Napisany 04 luty 2015 - 11:11

Owce [połączone]

Teraz od kąd jest zima i nie wychodzą na pole, są powiązane i tryk nie ma dostępu do jarki. Gdyby tylko był spuszczony zaraz chce kryć, i to dzień w dzień. a przecież maciorka nie grzeje się codziennie... przymierzam się do ubicia tryka na wiosnę i szkoda by było go zabić jak maciorka będzie nie zakocona. Najgorsze też jest to, że nie podam jej hormonów na wywołanie rui bo może się okazać, że na jesieni zaciążyła i szkoda by było zmarnować to co jest,i tu jest takie wróżenie z fusów. Obecne zachowanie tryka nie pozwala mi go spuścić bo napastuje sexuaanie jarkę i bodzie wszystko (z wiaty w której przebywają juz odwlił kilka desek...) Na jesieni był grzeczniejszy i nie było z nim problemu bo powąchał mocz jarki i albo chciał skakać a potem po jakimś czasie wąchał i pasował, a teraz po tych 3 miesiącach postu jakby demon w niego wstąpił, pierwszy i ostatni raz zostawiłem sobe tryka z rogami, bo to szkoda mojego zdrowia i roboty jaką mi dodaję, gdy muszę dobijać deski...

ehhh... myślisz że bezrogie tryki roboty Ci oszczędzą? Błąd. Taka ich natura, po prostu nie lubią być same :) Będą skakać po płotach, rozwalać zagrody, najlepiej je odstawić tak by nie widziały owiec, pobeczy i się uspokoi. Moje mięsne potrafią kilkunastocentymetrowe żerdzie połamać, w tym roku dwie sztuki stały pooddzielane, ale przy owcach (w pojedynczych kwaterach, bo miejsca zabrakło) przed samą stanówką płoty robiłem codziennie... w końcu się wkurzyłem i jeden poszedł na podwórko do klatki... tydzień chodził jak oszalały...:)

#272 Share ksyniu22

ksyniu22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 04 luty 2015 - 21:52

Owce [połączone]

skoro to temat połączony o owcach to i ja zapytam

w tamtym roku nam padło kilka jagniąt w zakładzie, w tym roku już jest jeden taki sam przypadek

objawy są takie, że jagnię robi się w przeciągu pól dnia sztywne, leży tylko na boku ze sztywnymi nogami, nie może ssać mleka bo się po prostu nie rusza i tak umiera

macie może jakieś pomysły co to by mogła być za choroba?

może niedobór jakiegoś pierwiastka albo jakieś substancje anty żywieniowe w paszy (matki dostają sianokiszonke z traw i lucerny) i niektóre jagnięta też sobie jej skubną

#273 Share wiki868

wiki868

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 04 luty 2015 - 23:07

Owce [połączone]

napisz dokładnie co dajesz do jedzenia??  dajesz witaminy jakie kolwiek ?  czy dajesz selen? jagnieta są bardzo podatne na brak selenu, często kończy się to chorobą białych mięśni, sa słabe, nie maja siły wstać, bez wigoru.     czy dajesz kredę pastewną ? 

czynników wpływających na zdrowotność jagniąt jest bardzo dużo.  Powiedz nam jaką masz rase, jaką masz plenność ?? 

Duży wplyw na śmiertelność jagniąt w pierwszych 10 dniach zycia ma masa urodzeniowa. Jeśli matki nie dostają witamin, mają bliznieta lub trojaczki, nie dostają pasz tresciwych, mają mało wapnia, a do tego rodzą się w wadze 1-1.7 kg to śmiertelność będzie bardzo wysoka.   Dobre jagnięta (odpowiednio rozwinięte i wykształcone) powinny mieć przynajmniej 2,3 kg w drugim dniu życia.

PS. Moim zdaniem podawanie samej sianokiszonki z traw czy lucerny to za mało dla owiec kotnych lub karmiących. Brakuje tu w dawce energii. Białko mimo ze występuje w sianokiszonce z lucerny to i tak jest też go za mało dla owiec produkcyjnych. Jakie ilości zjadają tej sianokiszonki ?  Ad libitum mają ?

Substancji antyżywieniowych w sianokiszonce nie ma, chyba ze jest wykonana słabej jakosci,  występują miejsca zgnite, lub pokryte pleśniami. Ale wtedy przy mikotoksynach najpierw była by duza biegunka a nie odrazu upadki. 

Czegoś nam jeszcze nie powiedziałeś,  W jakiej wadze te jagnieta ci padają ? czy to jest zaraz po wykocie czy podczas odchowu? ilu tygodniowe ?

#274 Share Lesowik

Lesowik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:biologia, inżynieria środowiska, dziedzictwo kulturowe, historia, fotografia i jeszcze trochę...

Napisany 04 luty 2015 - 23:19

Owce [połączone]

Mi to wygląda na brak selenu, ale tak jak kolega napisał trochę więcej informacji.

#275 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:hodowla i szkolenie psów pasterskich
    http://piesfarmerski.pl/

Napisany 05 luty 2015 - 08:15

Owce [połączone]

skoro to temat połączony o owcach to i ja zapytam

w tamtym roku nam padło kilka jagniąt w zakładzie, w tym roku już jest jeden taki sam przypadek

objawy są takie, że jagnię robi się w przeciągu pól dnia sztywne, leży tylko na boku ze sztywnymi nogami, nie może ssać mleka bo się po prostu nie rusza i tak umiera

macie może jakieś pomysły co to by mogła być za choroba?

może niedobór jakiegoś pierwiastka albo jakieś substancje anty żywieniowe w paszy (matki dostają sianokiszonke z traw i lucerny) i niektóre jagnięta też sobie jej skubną

w jakim wieku jagnięta? w jakiej kondycji, rasa?

Listerioza może, chyba że tyczy to najlepszych, najtłustszych jagniąt wtedy enterotoksemia

napisz dokładnie co dajesz do jedzenia??  dajesz witaminy jakie kolwiek ?  czy dajesz selen? jagnieta są bardzo podatne na brak selenu, często kończy się to chorobą białych mięśni, sa słabe, nie maja siły wstać, bez wigoru.     czy dajesz kredę pastewną ? 

czynników wpływających na zdrowotność jagniąt jest bardzo dużo.  Powiedz nam jaką masz rase, jaką masz plenność ?? 

Duży wplyw na śmiertelność jagniąt w pierwszych 10 dniach zycia ma masa urodzeniowa. Jeśli matki nie dostają witamin, mają bliznieta lub trojaczki, nie dostają pasz tresciwych, mają mało wapnia, a do tego rodzą się w wadze 1-1.7 kg to śmiertelność będzie bardzo wysoka.   Dobre jagnięta (odpowiednio rozwinięte i wykształcone) powinny mieć przynajmniej 2,3 kg w drugim dniu życia.

PS. Moim zdaniem podawanie samej sianokiszonki z traw czy lucerny to za mało dla owiec kotnych lub karmiących. Brakuje tu w dawce energii. Białko mimo ze występuje w sianokiszonce z lucerny to i tak jest też go za mało dla owiec produkcyjnych. Jakie ilości zjadają tej sianokiszonki ?  Ad libitum mają ?

Substancji antyżywieniowych w sianokiszonce nie ma, chyba ze jest wykonana słabej jakosci,  występują miejsca zgnite, lub pokryte pleśniami. Ale wtedy przy mikotoksynach najpierw była by duza biegunka a nie odrazu upadki. 

Czegoś nam jeszcze nie powiedziałeś,  W jakiej wadze te jagnieta ci padają ? czy to jest zaraz po wykocie czy podczas odchowu? ilu tygodniowe ?

Chyba piszesz o wrzosówkach, które mają około 2-2.5 kg po urodzeniu, normalne mięsno wełniste rasy mają 4-5 kg

#276 Share wiki868

wiki868

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 05 luty 2015 - 13:44

Owce [połączone]

nie koniecznie wrzosówki, owce mleczne moga miec takie wagi.   wazne jest też ilość w miocie ze tak powiem bo 4-5 kg dla jedynaka to standard, ale dla trojaczków to już nie !

#277 Share nubirek

nubirek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 05 luty 2015 - 14:16

Owce [połączone]

U mnie owce mleczne (fryzy) oraz krzyżówki z fryzami   w tym rozku rodzą jak na razi emłode jagnięta w wagdze 4 kg - 6,09 kg. (średnia waga 4,69) 

W zeszłym roku wagi były w przedziale  4 kg - 7,20 kg  (średnia waga 5,20 kg)  

rodziły sie po dwa  jagnięta i jedynaki  , - większe wagi dotyczyły jedynaków.

Także Fryzy (oraz krzyżówki z  udziałem fryza) mino że typowo mleczna rasa to jagnięta nie są takie małe. fryzy maja sporo mleka więc jagnięta również szybko rosną. W zeszłym roku jagnięta  miały w wieku 3 miesiące przy odsadzeniu wagi 25 kg - 30 kg. Ale żeby fryzy miały dobrą mleczność  to muszą dostawać pasze treściwa też , więc nei są tak tanie w utrzymaniu jak np. wrzosówki

Edytowany przez nubirek, 05 luty 2015 - 14:19.

#278 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 05 luty 2015 - 18:17

Owce [połączone]

jesli owce masz tak jak ja hobbystycznie to trzymaj je razem z baranem i po kłopocie ja oddzielam barana tylko jak spodziewam sie wykotu ale po 2-3 dniach dolej wpuszczam go do owiec

Rolnik z powołania :-)

#279 Share nubirek

nubirek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 05 luty 2015 - 18:25

Owce [połączone]

Zależy jakiegfo ma sie tryka. Mój tryk fryzyjski jest spokojny i jak owce nie mają ruji to jest grzeczny i spokojnie z nimi sobie w boksie jest. Natomiast jak miałem tryka olkuskiego (3letni) to nie ważne czy owca miała ruje czy nie to cały czas próbował na nie skakać i meczył je , więc taki tryk lepiej jak jest osobno bo szkoda żeby dłamsił te owce, szczególnie jak są już wysokokotne.

Edytowany przez nubirek, 05 luty 2015 - 18:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share ksyniu22

ksyniu22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 05 luty 2015 - 21:25

Owce [połączone]

owce oprócz sianokiszonki dostają też oczywiście paszę treściwą i gniecionkę z owsa i jęczmienia, siano i słomę jęczmienna i jakieś tam lizawki też mają 

o tej chorobie białych mięśni coś tam wczoraj czytałem, podrzucę myśl kierownikowi, powiem też żeby sprawdził czy po tych samych matkach te jagnięta umierają bo może to jakaś choroba genetyczna...

rasy to mięsna białogłowa i mleczna, chyba fryzy

większość matek rodzi bliźniaki, jakieś 30% to pojedynki, sporadycznie trojaczki, jagnięta spokojnie mają po 4 kg w drugim dniu po urodzeniu

to jagnię które w tym roku padło miało na pewno ze 3 tygodnie, z tym że to sztywnienie całego ciała następuje w przeciągu kilku godzin

jagnię miało przyśpieszony oddech i 40 stopni gorączki, podaliśmy mu antybiotyk (jakiś mocny ale nie pamietam nazwy) i uspokoiło oddech, gorączki później nie badałem