Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gospodarstwo a praca zarobkowa

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share aqua

aqua

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 04 październik 2010 - 12:26

Gospodarstwo a praca zarobkowa Witam,
Na początku proszę o wyrozumiałość - nie znalazłam podobnego tematu. Jeżeli już taki istnieje proszę o przeniesienie i/lub usunięcie wątku.
Mój problem jest następujący: mam 24lata i od 5 jestem właścicielką gospodarstwa rolnego. Ponieważ i tak mieszkam i studiuję w mieście (gospodarstwem zajmuje się mama) chciałabym podjąć jakąś pracę zarobkową na własną rękę aby sobie nieco dorobić. Zastanawiam się tylko czy podjęcie przeze mnie pracy jako np sprzedawca nie spowoduje żadnych komplikacji w prowadzeniu samego gospodarstwa. Gospodarstwo jest użytkowane, płacę KRUS, składam wnioski o dofinansowanie. Czy moja dodatkowa praca może np uniemożliwić mi składanie wniosków o dofinansowanie? Czy to, że posiadam gospodarstwo nie będzie problemem dla mojego potencjalnego pracodawcy?
Bardzo proszę o pomoc i wszelkie wskazówki :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gospodarstwo a praca zarobkowa Dzisiaj, 13:03
  •  

#2 Share Kogut

Kogut

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 04 październik 2010 - 12:42

Gospodarstwo a praca zarobkowa Znam kogoś kto pracuje zarobkowo i prowadzi gospodarstwo rolne, po za tym wiem,że także składał papiery o dofinansowanie. Najlepiej jakbyś udała się do ARiMR.

#3 Share KiepskiT6030

KiepskiT6030

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 04 październik 2010 - 12:48

Gospodarstwo a praca zarobkowa U mnie wielu sąsiadów pracuje na gospodarstwie jednocześnie dorabiając w firmach sklepach itp. myślę ze nie powinnaś mieć żadnych problemów jeżeli podejmiesz jakaś inna prace...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 04 październik 2010 - 13:04

Gospodarstwo a praca zarobkowa Jeśli chcesz prowadzić własną dzialalnośc gospodarczą wtedy płacisz podwójny krus nie mozesz przekroczyć limitu zarobków miesięcznie nie pamietam jakiego. Co miesiąc trzeba składać do krus zaświadczenie z us że się tego limitu nie przekroczyło.
Jeśli ktoś cię zatrudni na etat wtedy przechodzisz na zus co jak zakładam wczesniej czy później cię czeka skoro mieszkasz w mieście.
Odnośnie kożystania np z dopłat obszarowych nie ma problemu z dodatkową pracą jeśli chciala bys skorzystac np z dotacji na modernizacje też nie ma problemu.
Mój ojciec płaci zus i prowadzi gospodarstwo nie ma tu żadnych przeszkód.

#5 Share grzesiu09091987

grzesiu09091987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 04 październik 2010 - 17:12

Gospodarstwo a praca zarobkowa Czyli np pracując i będąc w ZUS mozna złożyć wniosek na modernizacje gospodarstw rolnych?A co do pracy zarobkowej i dopłat to nie ma przeszkód aby pracować i brać dopłaty obszarowe.

#6 Share PL01

PL01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 04 październik 2010 - 17:55

Gospodarstwo a praca zarobkowa Nie płaci się podwójnego KRUS-u jak jest się przedsiębiorcą. Płaci się dodatkowo 213 zł kwartalnie.
Do końca kwietnia lub maja (nie pamiętam dokładnie) składa się w KRUS-ie informacje o wielkości zapłaconego podatku w roku poprzednim.
Jeżeli wartość zapłaconego podatku przekroczy określoną wartość na dany rok to następuje przeniesienie do ZUS-u. W roku 2010 jest to limit troszkę powyżej 2800 zł.

#7 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 04 październik 2010 - 19:14

Gospodarstwo a praca zarobkowa kazdy cie z radoscia zatrudni na czarno bo nie bedziesz nalegac na legalne zatrudnienie i ubezpieczenie-u nas to norma.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#8 Share dew

dew

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 04 październik 2010 - 19:16

Gospodarstwo a praca zarobkowa Z tego co ja się orientowałem to jedynie Młody Rolnik wyklucza pracę na etacie.

#9 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 04 październik 2010 - 19:41

Gospodarstwo a praca zarobkowa to może ja sie podziele tym i owym....
mieszkam na wsi, posiadam i prowadze ów gospodarstwo a dodatkowo jestem zatrudniony na etat a co za tym idzie, składki są odprowadzane do ZUS-u (z powodu ze zus płace to krus-u juz nie)
Płatności obszarowe, ONW, Rolnośrodowiskowe otrzymuje bez problemu i nic ARIMR nie wymaga...
...natomiast Pani z ODR-u powiedziała mi, że jak bym chciał w jakieś inne programy iść typu Modernizacja gospodarstwa, Młody rolnik(to juz niestety nie ja :) )... itp. to jednym z wymogów jest płacenie składek KRUS-u bądź mieć wykształcenie min. średnie rolnicze to wtedy można ubiegać sie o dofinansowanie tego typu

ps. dobrze ze ja mam rolnicze, na jesien jak sie nic nie zmieni postaram sie o dofinansowanie na
modernizacje... :D

Pozdrawiam
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#10 Share grzesiu09091987

grzesiu09091987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 04 październik 2010 - 20:07

Gospodarstwo a praca zarobkowa Czyli jak jest się w ZUS ie i ma się wykształcenie rolnicze to mozna składać na modernizacje. Jak tak to by było bardzo dobrze i za jakiś czas łapał bym się :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Bogdanek

Bogdanek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:Jak każdy lubię nowinki techniczne, interesuje mnie wszystko co z tym jest związane.
    Żona, dziecko, pies:), teściowa... - w takiej kolejności to ustawię. :D

Napisany 05 październik 2010 - 06:38

Gospodarstwo a praca zarobkowa Oczywiście, że można to w żadnym wypadku nie koliduje ze sobą. Wiele osób tak robi.

#12 Share aqua

aqua

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 05 październik 2010 - 10:35

Gospodarstwo a praca zarobkowa To mnie uspokoiliście. Nie chciałabym dla kilkuset złotych wypłaty stracić kilka tysięcy złotych dopłaty :D
Chcę sobie dorobić aby mieć trochę kaski tylko dla siebie i skoro dla ARiMR to nie grzech to bardzo mnie to cieszy :)

#13 Share pawel321654

pawel321654

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 05 październik 2010 - 11:20

Gospodarstwo a praca zarobkowa tylko żeby była w przyszłości modernizacja :D

#14 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 05 październik 2010 - 16:18

Gospodarstwo a praca zarobkowa z tego co wiem to gdzieś w listopadzie ma być ostatni (aż do 2013r już niebedzie) nabór wniosków na modernizacje....

a co bedzie dalej to dopiero sie okaze po roku 2013 jak skończy sie "okres ochronny" dla nowych krajów członkowskich w UE i "wszyscy bedą traktowani równo" (oby tak było :D )

pozdr
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#15 Share aqua

aqua

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 październik 2010 - 17:34

Gospodarstwo a praca zarobkowa Mam jeszcze jedno pytanie - mianowicie czy jak już znajdę pracę to powinnam poinformować pracodawcę, że opłacam KRUS czy jest to informacja dla niego nieistotna?

#16 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 09 marzec 2012 - 18:23

Gospodarstwo a praca zarobkowa Witam mam propozycje pracy jestem młodym rolnikiem ale od przyznania premii minęło rok i 4 msc oczywiście dostałem pismo wysłałem zaświadczenie z krus i teraz moje pytanie na jakich zasadach mam sie przyjąć zeby nic nie tracić bo jest szansa na modernizacje miejsce mam odległe ale może za jakiś czas sie pieniądze znajda i by przyznali moze sie jakaś ziemia trafi do kupienia i kredyt preferencyjny też by można wziąć a mam dużo czasu bo tylko uprawa roślinna nie absorbuje aż tak bo prowadzę gospodarstwo na spółkę z ojcem on ma 20 ha i ja koło tego a lata teraz takie nie ciekawe to chciał bym dorobić ale na normalnym etacie. Pozdrawiam

#17 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 10 marzec 2012 - 20:25

Gospodarstwo a praca zarobkowa Najlepiej umowa o dzielo ktora nie koliduje z KRUS`em ani ARiMR, tylko trzeba chyba PIT`a skladac do US z rozliczeniem sie o zarobkach.

#18 Share progressowy

progressowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja,rolnictwo

Napisany 25 marzec 2012 - 19:28

Gospodarstwo a praca zarobkowa Pracuje na umowe o prace zatem jestem na zusie. Rodzice pare lat temu przepisali mi gospodarstwo ok.14ha. Nie opłacam krusu.
Chcę zakupić nowy taktor. Czy mogę ubiegać sie o dopłatę,refundacje w/w zakupu?

#19 Share sim12

sim12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 20 lipiec 2012 - 20:33

Gospodarstwo a praca zarobkowa podpinam się pod temat ponieważ mam podobny problem. otóż mam otrzymać gospodarstwo 10 ha z całym inwentarzem, a że mały zysk z tego , to chciałbym pracować legalnie w jakimś zakładzie pracy . Czy jest możliwe żeby jakoś to pogodzić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share arachna

arachna

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 18 marzec 2016 - 21:12

Gospodarstwo a praca zarobkowa

Niesamowite ile wersji można się nasłuchać od ludzi, którzy POWINNI wiedzieć pewne zasady dotyczące pracy a młodego rolnika.

Koniec końców nadal nie wiem, czy mogę mieszkać w innym miejscu niż miejsce gospodarstwa. Może mi ktoś to wyłożyć klarownie?

Ostatecznie można pracować i być na ZUS'ie po upływie 12 miesięcy od otrzymania środków na konto.

Błagam odpowiedzcie mi na moje pytanie. Uspokójcie mnie.