aqua

Gospodarstwo a praca zarobkowa

Polecane posty

aqua    0

Witam,

Na początku proszę o wyrozumiałość - nie znalazłam podobnego tematu. Jeżeli już taki istnieje proszę o przeniesienie i/lub usunięcie wątku.

Mój problem jest następujący: mam 24lata i od 5 jestem właścicielką gospodarstwa rolnego. Ponieważ i tak mieszkam i studiuję w mieście (gospodarstwem zajmuje się mama) chciałabym podjąć jakąś pracę zarobkową na własną rękę aby sobie nieco dorobić. Zastanawiam się tylko czy podjęcie przeze mnie pracy jako np sprzedawca nie spowoduje żadnych komplikacji w prowadzeniu samego gospodarstwa. Gospodarstwo jest użytkowane, płacę KRUS, składam wnioski o dofinansowanie. Czy moja dodatkowa praca może np uniemożliwić mi składanie wniosków o dofinansowanie? Czy to, że posiadam gospodarstwo nie będzie problemem dla mojego potencjalnego pracodawcy?

Bardzo proszę o pomoc i wszelkie wskazówki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kogut    1

Znam kogoś kto pracuje zarobkowo i prowadzi gospodarstwo rolne, po za tym wiem,że także składał papiery o dofinansowanie. Najlepiej jakbyś udała się do ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wielu sąsiadów pracuje na gospodarstwie jednocześnie dorabiając w firmach sklepach itp. myślę ze nie powinnaś mieć żadnych problemów jeżeli podejmiesz jakaś inna prace...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jeśli chcesz prowadzić własną dzialalnośc gospodarczą wtedy płacisz podwójny krus nie mozesz przekroczyć limitu zarobków miesięcznie nie pamietam jakiego. Co miesiąc trzeba składać do krus zaświadczenie z us że się tego limitu nie przekroczyło.

Jeśli ktoś cię zatrudni na etat wtedy przechodzisz na zus co jak zakładam wczesniej czy później cię czeka skoro mieszkasz w mieście.

Odnośnie kożystania np z dopłat obszarowych nie ma problemu z dodatkową pracą jeśli chciala bys skorzystac np z dotacji na modernizacje też nie ma problemu.

Mój ojciec płaci zus i prowadzi gospodarstwo nie ma tu żadnych przeszkód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli np pracując i będąc w ZUS mozna złożyć wniosek na modernizacje gospodarstw rolnych?A co do pracy zarobkowej i dopłat to nie ma przeszkód aby pracować i brać dopłaty obszarowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Nie płaci się podwójnego KRUS-u jak jest się przedsiębiorcą. Płaci się dodatkowo 213 zł kwartalnie.

Do końca kwietnia lub maja (nie pamiętam dokładnie) składa się w KRUS-ie informacje o wielkości zapłaconego podatku w roku poprzednim.

Jeżeli wartość zapłaconego podatku przekroczy określoną wartość na dany rok to następuje przeniesienie do ZUS-u. W roku 2010 jest to limit troszkę powyżej 2800 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3035

kazdy cie z radoscia zatrudni na czarno bo nie bedziesz nalegac na legalne zatrudnienie i ubezpieczenie-u nas to norma.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dew    0

Z tego co ja się orientowałem to jedynie Młody Rolnik wyklucza pracę na etacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5287

to może ja sie podziele tym i owym....

mieszkam na wsi, posiadam i prowadze ów gospodarstwo a dodatkowo jestem zatrudniony na etat a co za tym idzie, składki są odprowadzane do ZUS-u (z powodu ze zus płace to krus-u juz nie)

Płatności obszarowe, ONW, Rolnośrodowiskowe otrzymuje bez problemu i nic ARIMR nie wymaga...

...natomiast Pani z ODR-u powiedziała mi, że jak bym chciał w jakieś inne programy iść typu Modernizacja gospodarstwa, Młody rolnik(to juz niestety nie ja :) )... itp. to jednym z wymogów jest płacenie składek KRUS-u bądź mieć wykształcenie min. średnie rolnicze to wtedy można ubiegać sie o dofinansowanie tego typu

 

ps. dobrze ze ja mam rolnicze, na jesien jak sie nic nie zmieni postaram sie o dofinansowanie na

modernizacje... :D

 

Pozdrawiam


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak jest się w ZUS ie i ma się wykształcenie rolnicze to mozna składać na modernizacje. Jak tak to by było bardzo dobrze i za jakiś czas łapał bym się :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aqua    0

To mnie uspokoiliście. Nie chciałabym dla kilkuset złotych wypłaty stracić kilka tysięcy złotych dopłaty :D

Chcę sobie dorobić aby mieć trochę kaski tylko dla siebie i skoro dla ARiMR to nie grzech to bardzo mnie to cieszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5287

z tego co wiem to gdzieś w listopadzie ma być ostatni (aż do 2013r już niebedzie) nabór wniosków na modernizacje....

 

a co bedzie dalej to dopiero sie okaze po roku 2013 jak skończy sie "okres ochronny" dla nowych krajów członkowskich w UE i "wszyscy bedą traktowani równo" (oby tak było :D )

 

pozdr


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aqua    0

Mam jeszcze jedno pytanie - mianowicie czy jak już znajdę pracę to powinnam poinformować pracodawcę, że opłacam KRUS czy jest to informacja dla niego nieistotna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vladoo1    9

Witam mam propozycje pracy jestem młodym rolnikiem ale od przyznania premii minęło rok i 4 msc oczywiście dostałem pismo wysłałem zaświadczenie z krus i teraz moje pytanie na jakich zasadach mam sie przyjąć zeby nic nie tracić bo jest szansa na modernizacje miejsce mam odległe ale może za jakiś czas sie pieniądze znajda i by przyznali moze sie jakaś ziemia trafi do kupienia i kredyt preferencyjny też by można wziąć a mam dużo czasu bo tylko uprawa roślinna nie absorbuje aż tak bo prowadzę gospodarstwo na spółkę z ojcem on ma 20 ha i ja koło tego a lata teraz takie nie ciekawe to chciał bym dorobić ale na normalnym etacie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Najlepiej umowa o dzielo ktora nie koliduje z KRUS`em ani ARiMR, tylko trzeba chyba PIT`a skladac do US z rozliczeniem sie o zarobkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
progressowy    0

Pracuje na umowe o prace zatem jestem na zusie. Rodzice pare lat temu przepisali mi gospodarstwo ok.14ha. Nie opłacam krusu.

Chcę zakupić nowy taktor. Czy mogę ubiegać sie o dopłatę,refundacje w/w zakupu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim12    2

podpinam się pod temat ponieważ mam podobny problem. otóż mam otrzymać gospodarstwo 10 ha z całym inwentarzem, a że mały zysk z tego , to chciałbym pracować legalnie w jakimś zakładzie pracy . Czy jest możliwe żeby jakoś to pogodzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arachna    0

Niesamowite ile wersji można się nasłuchać od ludzi, którzy POWINNI wiedzieć pewne zasady dotyczące pracy a młodego rolnika.

Koniec końców nadal nie wiem, czy mogę mieszkać w innym miejscu niż miejsce gospodarstwa. Może mi ktoś to wyłożyć klarownie?

 

Ostatecznie można pracować i być na ZUS'ie po upływie 12 miesięcy od otrzymania środków na konto.

 

Błagam odpowiedzcie mi na moje pytanie. Uspokójcie mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

można mieszkać w innym miejscu, niż gospodarstwo. ja np. mam ze 35 km.

 

na Krusie trzeba być 12 m-cy po wpłynięciu pomocy na konto. później można iść do pracy i na Zus - oczywiście do Agencji dajemy zaświadczenie (60 dni od upłynięcia roku od wypłaty pomocy) z Krusu, że byliśmy 12 m-cy ubezpieczeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Niesamowite ile wersji można się nasłuchać od ludzi, którzy POWINNI wiedzieć pewne zasady dotyczące pracy a młodego rolnika.

Koniec końców nadal nie wiem, czy mogę mieszkać w innym miejscu niż miejsce gospodarstwa. Może mi ktoś to wyłożyć klarownie?

 

Ostatecznie można pracować i być na ZUS'ie po upływie 12 miesięcy od otrzymania środków na konto.

 

Błagam odpowiedzcie mi na moje pytanie. Uspokójcie mnie.

 

A nie lepiej przejsć sie do Agencji i dowiedzieć sie u źródła lub do firm które zajmuja sie wypelnianiem wniosków o dofinansowanie a jezeli sie ie chce ruszyć z przed komputera to na stronie agencji jest wszystkjo opisane

Rok od otrzymania dotacji musisz płacić pełny krus mieć wykształcenie rolnicze lub je zdobyć w ciagu 3 lat a resztę doczytaj sobie na stronie agencji bo co nabut to jakieś drobne zmiani sa wprowadzanie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arachna    0

Dzięki za odpowiedź.

 

Pytałam w Agencji i w KRUS i jeszcze w innych miejscach i nie otrzymałam odpowiedzi albo wersje były różne.

 

W umowie Młodego.. jest napisane, że 12 miesięcy trzeba być ka KRUS, żeby spełnić warunek-tego nie musiałam się nikogo pytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
    • Przez asaledr
      Witam,

      Mam działkę przy której przy ulicy jest rów dosyć szeroki jest tak od stu lat, wjazd mam normalnie na przepuście betonowym itp.
      Dowiedziałem się natomiast że mają zasypywać rowy i wkladać tam rury. Niby wszystko fajnie, ładniej będzie. Ale zastanawia mnie jedna rzecz. Bo teraz mam działkę wyżej i ten rów chyba służy do tego że woda spływająca z mojej działki nie zalewała ulicy, ale skoro się zasypuje taki rów i wprowadza tam rury to jak ta woda z mojej działki ma się niby dostać do tych zasypanych rur i nie zalewać ulicy? Nie znam się ale mnie to bardzo intryguje jak to ma działać właściwie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj