Skocz do zawartości

Zdjęcie

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46

355 odpowiedzi na ten temat

#221 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1682 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:27

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 brzozak, chocbym przedstawil Ci powszechnie panujące teorie, Ty bedziesz caly czas przy swoim, bo wychodzi na to ze jestes madrzejszy od technologów w wielkich koncernach oponiarskich ;) Wiec jaki tu jest sens? Ja nie wymyslam teorii na temat tego ze węższa opona jest lepsza w glebokim, kopnym sniegu(ale tylko takim). Ta teoria juz jest na swiecie dawno :D Ja moge jedynie sie dziwic ze Ty ich nie znasz.Przytoczylem Ci cytaty, jak widac Ty jestes madrzejszy.
Za to Ty wymyslasz nowe teorie ze 'kolce nic nie daja w sniegu', ze to nie nacisk jednostkowy na powierzchnie odpowiada ze przyczepnosc na sniegu.
Obecnie jednak, technologia tak poszla do przodu jesli chodzi o zimowki, ze producenci nie zalecaja wkladania wezszych opon na zime. Szersza opona to lepsze hamowanie, lepsza trakcja na winklach, poprostu wiekszy styk z powierzchnia. Ale caly czas powtarzam ze na gleboki snieg, wezsza daje sobie rade o wiele lepiej.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 Dzisiaj, 03:56
  •  

#222 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:29

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 powtarzasz a ja sie caly czas pytam dlaczego?

jezdziles kiedys na kolcach?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#223 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 listopad 2010 - 21:29

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 @brzozak ja piszę o oponach znacznie szerszych i wyższych na dużym balonie i kopnym śniegu na 50cm dajmy , a nie zwykłej powiatówce po opadzie śniegu. Dodany obrazek

#224 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:33

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 bobek i dobrze, ze tak piszesz, bo tylko jak sie znacznie zwiekszy sie wymiary to mozna dostrzec roznice i zjawiska jakie zachodza i za co odpowiadaja. jakos nie chce mi sie wierzyc zeby 10 mm mialo jakakolwiek roznice na odczucia kierowcy.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#225 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1682 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:38

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 jezdzilem na kolcach. na sniegu robilem co chcialem. 'prawie' jak na suchym asfalcie.
powtarzam, pytasz sie, a ja znow odpowiadam: węższa opona zimowa ma wiekszy nacisk jednostkowy na powierzchnie podłoża, wobec tego lamelki bardziej 'wgryzają się' w śnieg. ot cala filozofia.
Teraz juz zgodziles sie ze tak sie dzieje, a wczesniej uparcie przy swoim ze nie. Ja teggo nie wymyslilem. Tak poprostu jest i juz.
Nie porownuj jazdy ciagnikiem do jazdy autem. zupelnie inne swiaty opon.

10mm ma cholerne znaczenie na odczucia kierowcy. tak jak subiektywne odczucia odnosnie opon roznych producentow w tym samym rozmiarze. Proponuje przesledzic wyniki testów ADAC.

#226 Share tomasek tomasek

tomasek
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 listopad 2010 - 21:41

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 brzozak załóż do golfa 185 a pozniej 195 na takim samym profilu i sie sam przekonaszDodany obrazek

#227 Share Majcin

Majcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:42

i co 10 mm dalo taka diametralna roznice?
w blocie jak najbardziej lepiej mogla sobie radzic, ale w kopnym sniegu nie wiem z jakiego powodu mialaby lepiej ciagnac.

kolego poczytaj artykuły o oponach zimowych, zmienisz swój światopogląd ;). Kupując zimówki kupuję przeważnie 10-20 węższe niż lato a co za tym idzie są wyższe (wysokość gumy oczywiście)

#228 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:46

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 zaleznosci tez inne?

opony pneumatyczne maja nieliniowa charakterystyke wspolczynnika przyczepnosci w stosunku do masy, z ktorego jednoznacznie wynika, ze duzo lepiej dla trakcji (w kazdych warunkach) jest zwiekszac powierzchnie styku niz mase (czyt. nacisk jednostkowy). prezentowalem juz prace pewnego profesora o tym zjawisku na AF. pojazdy na oponach pneumatycznych to nie pociagi na szynach i kolach stalowych gdzie wszystko zalezy od naciskow.

dokladnie to samo zjawisko panowalo w moim Same, tylko ze latwiej bylo to organoleptycznie zauwazyc.

wszyscy producenci aut osobowych gadaja, ze olej powinno sie zmieniac na polsymtetyk przy przebiegu 100 k km, nic bardziej myslnego, ale dla ogolu spoleczenstwa lepiej jest w ten sposob wytlumaczyc, niz liczyc, ze zrozumieja wszystko o przeciekach i wlasciwosciach oleju silnikowego. tak samo z tymi oponami.

i co mam artykul w autoswiecie przeczytac? tam ciagle pisza ze moment obrotowy odpowiada za przyspieszenie auta...

#229 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:47

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 Koledzy-weźcie pod uwagę to gdzie mieszka kol.Brzozak-i to co u Niego uchodzi za ciężką zimę a na Podlasiu nazywane jest późną jesienią ;) .

#230 Share Majcin

Majcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:50

i co mam artykul w autoswiecie przeczytac?

jeśli czytasz ten brukowiec to tylko gratulować ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:52

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 @jaro kolejny mocny argument...

producenci podaja ze mozna zmniejszyc szerokosc, bo opona jest tansza, a w zimie i tak zakladaja ze jezdzi sie z wielokrotnie mniejszymi predkosciami i cala prawda...

nie chce to mi nie wierzcie, lub ufajcie swoim zmyslom i rozsztygnijcie ze 10 mm ma roznice. jak ktos chetny to moge pozniej znalezc materialy naukowe w tym temacie, a nie auto-swiatowe.

@Majcin to powiedz jaka prase fachowa ty czytujesz?

#232 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 21:57

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 Ten profesor zimą trzyma auto w garażu.
tekst z netu
Opony to nie rakiety śniegowe i nie mają na celu utrzymać auta na powierzchni śniegu, tylko wgryźć się w niego aż do podłoża i uzyskania przyczepności.

#233 Share tomasek tomasek

tomasek
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 listopad 2010 - 21:59

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 napiszcie do jutra ze 2 strony chociaz zeby bylo sie z czego rano posmiac Dodany obrazek

#234 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1682 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 22:00

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 koledzy, brzozak i tak nie wyjdzie ze swoich poglądów, teraz bylaby poprostu niezla 'skucha' :D
nie przystoi mu przyznac nam racji, a ze sam sie myli, jak dajemy mu przyklady na talerzu :) bo to moderator.

milego wieczoru zycze ;)

#235 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 22:01

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 dobrze wyjasnijcie mi zatem dlaczego latem przy slonecznej pogodzie waskie opony nie przeniosa wiecej momentu napedowego? przeciez zwieksza sie nacisk jednostkowy i lepiej wgryza sie w asfalt, co nie?

chetnie sie zrzekne funkcji moderatora, by byc godnym prowadzic dyskusje.

#236 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 listopad 2010 - 22:10

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 @Brzozak2, masz może gdzieś charakterystykę wsp. tarcia w funkcji nacisku??

#237 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 22:18

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 Nasyp na ten asfalt luźnego śniegu, i stań na nartach zjazdowych. Za drugim razem stań na biegowych i pytanie - pod którymi nartami śnieg będzie bardziej sprasowany.

#238 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 22:28

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 @Mariusz x mam w glowie.

@zorzyk2 narty nie przypominaja mi opony pneumatycznej. nie wiem co to znaczy sprasowany w tym wypadku. narty waskie beda mialy wiekszy nacisk jednostkowy, wiec sie bardziej "zaglebia", ale przez caly czas tlumacze, ze to co najwyzej oddaje ruch pociagu po szynach, a nie samochodu na oponach pneumatycznych.

#239 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 22:36

@mirasek szczerze to stary tak praktykował i poszedłem w jego slady jak nie zapomne to w tym roku postaram sie troche na wyzszym cisnieniu pojezdzic

Myślę że dobrze praktykował, chciałem tylko rozwinąć dyskusję tymi pytaniami ;)

mirasek, zeby lamelki byly troszeczke bardziej elastyczne przy ciut mniejszym cisnieniu. Tak na chlopski rozum wydaje mi sie :D

To fakt ale myślałem że ktoś powie że zwiększa się powierzchnia styku z podłożem, przez co jest lepsza przyczepność. W takim razie dlaczego węższe opony? Bo większy nacisk jednostkowy... ale mniejsza powierzchnia styku... i koło się zamyka :) Generalnie to zmniejszenie ciśnienia bardziej wydłuża niż poszerza powierzchnię styku z podłożem, wiec trakcja przód/tył in plus ;)

Szersze opony to większe opory w kopnym głębokim śniegu, przy agresywnym bieżniku więcej masy do przewalenia w sytuacji gdzie koła jadą szybciej niż podłoże ;) Tak samo są sytuacje gdzie szerszy kapeć ma przewagę... Generalnie ciężko o jedyne słuszne rozwiązanie, na jednym aucie przerobiłem szerokości 205, 225, 245 i 10,5" na ciśnieniach 0,8 - 2,8 bar i jakieś wnioski można wyciągnąć ale moim zdaniem nie ma złotego środka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 08 listopad 2010 - 22:43

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46 Zimowa opona na śniegu ma się wpić w ten śnieg, wypełnić lamelki i wtedy przenieść siłę z koła na drogę. Drugi czynnik, to klin śniegu pchany i gnieciony przed śniegiem, przy węższej jest go miej i mniejsze opory toczenie tego koła, a na śnieg pod kołem jest wywierany większy nacisk. Kolei tu nie mieszaj, na zimę sypią piach do piaskarek, który jest dozowany pod koła.