Kizo

Elektroniczne stacje żywienia loch

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kizo    7

Elektroniczne stacje żywienia loch- ładnie bżmi wygląda gożej w praktyce osobom chcącym założyć taki sprzęt naprawdę odradzam wiem bo sam mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Główna wada to przyuczanie i wganianie poszczególnych loch jak wejdzie na sektor loch wysokoprośnych nowa grupa. Myślę że rozwiązanie kojce grupowe po 6-10 loch jest lepszym rozwiązaniem i zadawanie ręczne. Bo co się oszukiwać zadać paszę dla 60 loch szufelką z wózka to zaledwie kilka minut a i odrazu widać czy wszytko w pożądku bo jak locha nie przyjdzie do koryta to wiadomo że "coś ją boli". Stacja by może byla niezła ale jak by była jedna na grupę, wtedy by był wyeliminowany czynnik walk owszem jakieś by małe były ale to na początek a później nie dołączasz innych loch więc był by spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

a ja własnie chce załozyc stacje żywienia i widziałem jak to działa na fermie gdzie w jedniej grupie liczacej ponad 350 loch był lochy wysoko prosne i bedace własnie w ruji. AGRESJA bedzie zawzsze!!! jezeli ci sie wydaje ze 6 - 10 loch w grupie i zadawanie reczne paszy jest lepsze to szybko zmienisz zdanie jak zobaczysz jak walcza przy korycie wypychaja sie z miejsc i jak chudna słabsze lochy i silniejsze sie otłuszczaja. przuczenie ? nie problem zrobic pseudo stacje z desek tak aby loszka (takie do 70 kg bo je mozna zywic do woli a pozniej trzeba dawkowac)to kojazyła w środku zamontowac pasnik i same sie naucza a jak nie to pomału i tez da rade recznie ale SPOKOJNIE bo jak na siłe to sie zrazi i w zyciu juz do stacji nie wejdzie. kwestia walk waznei jest to zeby lochy miały zajecie tu polecił bym głeboka sciółke bo zawsze gdzies tego ryja włozy zamiast wyżywac sie na innej losze. ja osobiscie chce na stacji utrzymywac ok 60 loch po 8 dniu ciązy jak bedzie pewna ze juz jest w ciązy ( tzn po stwierdzeniu ze nie wystapiła kolejna ruja po pokryciu chociaż nie jest to 100% pewność. stacja na jedna grupę? NIE! a czemu! bo jak ci nie zostanie prosna to co właczysz ja do nowej gupy? to przeciez ja zjedza. ta ferme co zwiedzałem to kiedys tak bylo 5 osobnych stacji i 7 grup loch a teraz jest wszystko razem. Pytanko do Kizo: Jakiej FIrmy masz stacje? Bo ja chce kupic Big Dutchmna.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Stacje mam Schauera a co do tego przyuczania to nie trzeba nic cudować raz dwa razy wegnać i 90% przychodzi sama ale te 10% to czasami męka bo tak się boją podejść że lepiej nie mówić na siłę dosłownie je trzeba wganiać co czasami zajmuje nawet i godzinę. Może głęboka ściółka rzeczywiście da im nieco zajęcia bo ja mam na rusztach. A co do tematu jedna stacja na grupę to w kojcach porodowych stoją oddzielnie i w kojcach indywidualnych stoją oddzielnie nawet do 35 dnia ciąży więc myśle że by nie bylo tak źle. A w kojce grupowe po 8 sztuk trzeba wganiać zawsze lochy o podobnej kondycji i wielkości, a jak nie to można zastosować kojce samoblokujące. Ale jak jesteś tak zdecydowany na stację to koniecznie musi być bardzo dobry program nie tylko do obsługi stacji jakiś podstawowy ale i taki co by przejżyście przedstawiał wszystkie dane produkcyjne loch ja u siebie mam taki podstawowy i oceniam go słabo owszem jest lepszy ale za dopłatą ale lepiej o coś takiego powalczyć przy zakupie stacji to i cena będzie lepsza a może i nawet dożucą w cenie. Jakim cudem po 8 dniu ciąży chcesz mieć jaką kolwiek pewność prośności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

sorki miało byc 28 dzien:) a nie 8. Kizo ile masz loch? Big dutschman oferuje bogate wyposazenie stacji miedzy innyni codzenny wydruk czy locha zjadła ile zostawiła co sie z nia aktualnie dzieje takie małe prowadzenie stada. masz racje kojce samoblokujace sa rozwiazaniem ale stacja ułatwia zaadaptowanie budynków o nie regularnych kształtach i jest elastyczna jezeli chodzi o przeróbki i powiekszenia na kojce samoblokujace potrzeba ładnych prostych budynków a ja mam do przerobienie stary w kształcie litery T. Mam do ciebie pytanko bo jak wstawie stacje to w innym budynku chce zrobic centrum krycia na rusztach. powiedz mi jakie masz spadki rur do gnojowicy jakie w dnie kanału co ile masz spustów w kanale i jaki jest szeroki. bo chce zrobic centrum z pojedynczymi kojcami i czesciowo samoblokujacymi na rusztach. i potrzebował bym troche rad jezeli chodzi o posadzki rusztowe bo u mnie to albo głeboka albo płytka sciółka.


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

Takie dzienne raporty mam i umnie chodzi mi bardziej o dane produkcyjne np. nie mam możliwości wglądu do danych lochy z poszczególnych miotów tylko jest ostani miot suma urodzonych i ile w roku. To fakt do nietypowych lub adoptowanych budynków stacja jest rozwiązaniem dosyć dobrym u nas mimo że nowy budynek był stawiany to zadecydował brak miejsca bo przy kojcach nie dało by się zmieścić na tej powierzchni tylu loch co przy stacji. Spadki rur mam niewielkie a co do rur to 25cm. Najlepiej żeby kanały wychodziły w linni prostej do szamba max 1 załamanie. A i nie rób jednego dużego kanału pod całym centrum krycia tylko poprzedzielaj je na 2-3 komory ściankami i z każdej spust. Ja mam jeden pod całością to w centrum krycie jest jeszcze ok ale w sektorze loch prośnych musze nieco mieszać a u tuczników obowiązkowo. Bo chodzi o to że jak masz zaduży kanał to jak np wstawisz mieszadlo na początek w jednym miejscu to się wymiesza super w drugim całkiem nieźle ale za każdym następnym przestawieniem jest gorzej bo rzadkie spływa z całości w piwerwsze mieszania i potem zostaje same gęste. Tak samo jest ze spuszczaniem z małego kanału ciąg zabierze praktycznie i gęstą część bynajmniej w takim stopniu że nie ma potrzeby mieszania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

dzieki za podpowiedz. ja kupiłem rury 20do zbiornika a spadki dam jak najwiekszy ale napewno 2%. myslalem o dwóch równoległych kanałach po środku budynku w zdłóż osi długiej o szer ok 2,4 m i długosci 17 metrów i ze 4 spusty ale moze masz racje podzielic je na krótsze. kanały beda płytkie 40-50cm a o mieszadle nie mam mowy w tym budynkuchyba ze takie małe którego wirnik przechodzi przez szpary w ruszcie


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

to nie stosujecie utrzymywania loch w okresie ciazy w kojcach szeregowych 0,8x2,5m a póxniej w porodówe z prosiakami? bo u mnie jak maciory postoja w porodówe z prosiakami do odsadzenia to i tak ledwo ciepłe na nogi sa a u kolegi cały czas stoja w kojcach w których moga tylko stac i lezeć i jakos nie nazeka-a wiadomo ze tym sposobem mozna trzymać duuzo wiecej-a wam nie kuleja maciory w takich klatkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ja mam lochy prośne k kojcach małych po 2, 3 sztuki na porodówce stoja 5 tyg. nie mam z tym problemów tylko zre wolal bym je wszystkie w jednej grupie na głebokiej sciółce bo i tak bedzie je trzeba w grupach po 2013 trzymac a poza tym mniej roboty bo teraz mam na płytkiej


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Witam,znajomy w Dani ma cztery stacje do karmienia loch.Maciory te stoją na głbokiej sciułce jest ich tam ok.300sztuk,niema problemu agresją bo objekt jest durzy i nawet jak kturaś zaczyna gryść to ta słabsza da rade bezproblemu uciec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ten z dodatku top świnie?ja widziałem! podoba mnie sie. o podobniej ilości mysle ok 300loch tylko nie wiem czy mipozwola na 87ha. chociaz ja bym wysoko prosne zrobil na stacjach i połaczył bym tam głeboka sciółke z rusztami. on zastanawia sie czy nie przyejsc na cykl 3-tyg z 1-tygodniowego ale jak to zrobi to bedzie głupstwo! moim zdaniem oczywiscie. no i na porodówce zrobił bym inny system wentylacji. założył bym wentylacje sufitowa z systemem grzewczym delta i kojec porodowy w pełni zarusztowany


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

ale moim zdaniem tak jak ty albo ja mam jakiekolwiek doswiadczenie a on troche szarak po studiach dziennych SGGW odrazu kredyt na 1,5mln PLN i na 264 chlewnie... bez przesady mógł troche spróbowac ok 50 macior po chowac i dopiero taki krok... ale swoja droga tez go podziwiam:P ...chociaz sam wszystkiego nie zrobi bedzie sie pracownikami wyreczał a moim zdaniem niema to jak znac swoje stado jak kieszen ;] chociaz z doswiadczenia nie wiem jak to jest tez jestem szarak ale hoduje co nieco :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

SGGW to nie byle jaka szkoła!kszałci dobrych ekonomistów. jak mu sie uda to nie bedzie juz szarak:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

heh ogólnie eszcze kilka takich inwestycji i zbija cene swin... :P ogólnie uda mu sie pewnie w zaleznosci jakie te kredyt brał bo pisze ze tez komercyjne a z tymi bywa różnie :) ja tez bym kredyty brał :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

ale zależy jak duzy był ten komercyjny ale zawsze to znaczne obciążenie finansowe. nie ma jak to 1,2 czy 2% za ARiMR. w polsce dazy sie chcac czy nie chcac do zmniejszania liczby gospodarstw przy jednoczesnym wzroscie produkcji! nie ma co ukrywac prosta zasada z ekonomiki czy marketingu : wraz ze wzrostem produkcji maleja nakłady na jednoste produktu. ja tez kedys sobie myslalem ze bede pomału dobudowywał doklejał kolejne budynki przybudówki itp a to nie tedy droga! cały czas bym spedził przy betoniarce i nic bym szczególnego nie osiągnoł nie wybił bym sie ponad gospodarzy w okolicy (pomijajac swoja wioske bo tu psy d... szczekaja) a tak bierzesz duzy kredyt stawiasz ile chcesz robisz tak jak chcesz i pilnujesz tego i spłaty kredytu a nie kleisz kleisz i jeszcze raz kleisz... Osobiscie powiem to jeszcze raz według mnie postąpił bardzo mądrze i ja terz tak zrobie ... w swoim czasie:-)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kizo    7

To fakt taka inwestycja od razu jest ryzykowna ale ma swoje plusy. U mnie w okolicy gość postawił oborę nie wiem ile sztuk ale po gabarytach oceniam ją gdzieś tak na ok.80 dojnych poprzekrywał wszystkie budynki taką samą blachą wraz z domem więc wygląda super, dotego zakupił chyba cały komplet maszyn pług, rozrzutnik spory taki chyba z 6-8 ton ciągnik Valtra paszowóz brona i jeszcze inne maszyny. Co prawda z tego co słyszałem wziął niezły kredyt ale i ma przez te 10-15 lat na czym pracować bez potrzeby inwestowania w maszyny czy budynki. Taki system jest w danni buduje się chlewnie czy oborę kompleksowo owszem kredyt na 20 a nawet chyba mają na 30lat i dzięki temu zapewniają sobie miejsce pracy. U nas niestety nie było takiej decyzji i cały czas coś powoli kombinujemy a co za tym idzie co rok jest dodatkowa praca i nigdy chyba nie potrzemy desek co są używane na szalunki tylko się cały czas je przewraca bo to do tego do tamtego potrzebne a tak "pod klucz" jak by robil to po wszystkim ustawia się piłę i belki do angielki kłopotu z deskami by nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

a ja bym tak nie zrobił... bynajmniej moja oklica o tym swiadczy... mysl ze jak cykl zaknięty to ok. 100macior to maks bo kiedy rozwinie sie przemysł nie bedzie SOLIDNYCH pracowników nawet za Godziwe pieniądze a pułap 100macior to jest w granicach obrobinia przez rodzine :) pozdrawiam (pozdrawiam i uwazam ze kredyty sa spokoi jestem z wami :P bo sam bym brał ale napewno nie branzowy tylko serii MR i na góra 8 lat nie wiecej (o ile mozna))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

W Polsce rozwiną sie różnego rodzaju montownie poszukujące b. taniej siły roboczej, naszego przemysłu za kilkanaście lat to nie bedzie chyba prawie wcale, ale prawdą jest że znaleść dobrego pracownika do gospodarstwa jest ciężko - mi się jeszcze nie udało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

kizo ma racje postawic pod kllucz kuopic co poterza i pracowac z kultura a nie poprawiac i w kółko remontowac. u mnie z szalunkami jest tak samo! tylko je przezucam z miejsca na miejsce:) Pavel dlaczego na 8 lat? moim zdaniem dłuższy okres spłaty mto mniejsze raty moze troszke wiecej procentu zapłacisz ale pamietaj ze mniejsze raty łatwiej spłacic w trakcie dekoninktury co w przypadku żywca może sie zdarzyc.

Co do pracowników w mojej okolicy wsyscy którzy chociaż troszke mysla znależli prace. ta cała reszt która została to do niczzego sie nie nadaje napewno nie do pracy ze zwierzakami. dlatego inwestycje w nowsze systemy utrzymania powiazane z ekektronika i mechanika sa nie do pominecia to jest konieczne bo robocizna drożeje u nas w zastraszasącym tempie!


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

no ja jestem tez przeciwnikiem "lepianek"... mimo ze u siebie mam takie ale to wynikało z trudnego zopatrzenia w stal w czasach "wielkich zmian". ale biorac kredyt na chlewnie czy obore to nie biorac kredyt na ciagnik (chyba ze bedzie na usługi0, bo widzac okolicznych rolników stwierdzam ze kupowanie nwych sprzetów zakrdyt mimo ze niezwieksza sie hodowla a maja mało to przeprasza... a u mnie w okolicy tak przy okazji buduje sie gosc kredyt ma na 600 i wzioł na niego ferterre9641+tur a reszte chlewnia. jeszcze nie jesdziłem ale to bedzie około 70 macior w cyklu zamkniętym (dodam ze przed inwestycja sprzedawał 100tuczników rocznie, kredyt jest na syna MR a on ma emeryture wojskowa :) ) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

ma emeryture wojskową i ma z czego dokładać do tej skarbonki bez dna jakim jest polskie rolnictwo...  :(


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj