karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    316

inaczej - jestes vatowcem dostaniesz kredyt na cenę netto a o kasę na vat sama się martwisz.

nie jesteś vatowcem - dostaniesz kasę na całość.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak dobrze rozumiem na cenę netto kredyt na młodego rolnika a na vat inny kredyt . Szczerze mówiąc nie wiedziałam że tak można że bank się na to zgadza , ile oprocentowany jest taki kredyt ok. 10 % ,czy spłaca się go po zwrocie z us?

 

tak, oprocentowany jest w zależności od banku ale gdzieś w granicach 8% + ewentualne prowizje

i kredyt na VAT można spłacić zaraz po zwrocie albo jak przyjdzie na niego czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwona    0

dziękuję wszystkim za odpowiedzi przeczytałam wszystko i teraz coś już mi świta na temat vatu jednak do podjęcia decyzji o przejściu trochę za mało ,dzięki i do usłyszenia a może raczej przeczytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

mam pytanie:

 

Co w takiej sytuacji jeśli sprzedaży mam na kwotę minimalną tj. 20 tyś w roku, a zakupów na np. 200 tyś, bo modernizuję gospodarstwo. Czy dostaną zwrot całego podatku od tej kwoty 200 tyś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

A po jakim czasie od przejęcia gospodarstwa można przejść na vat?

Wydaje mi się że bez problemu mógłbyś przejść zaraz po przepisaniu, ale lepiej dopytać w skarbowym B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

aha, dzięki. A mam jeszcze pytanie: czy można kupić piłę spalinową na gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

wszystko możesz kupić na gospodarstwo, pod warunkiem, że udowodnisz w US iż to co zakupiłeś jest ci potrzebne do wykonywania działalności rolniczej B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

czy rolnik musi być ryczałtowcem na starcie czy od razu może zacząć na zasadach ogólnych?

chodzi mi o sytuację ze przejmuję gospodarstwo i od następnego dnia chciałbym byc na pełnym vacie.

nie podoba mi się to co gada księgowa ojca - ona twierdzi ze nie można


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Jeśli gospodarstwo zajmuje się tylko produkcją zboża, które sprzedaje sie rad góra dwa w roku. Można odliczać vat i otrzymywać jego zwrot co miesiąc od np faktur na paliwo, środki ochrony roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

tak, można, mój ojciec tak działa.

można się rozliczać miesięcznie bądź kwartalnie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

czy rolnik musi być ryczałtowcem na starcie czy od razu może zacząć na zasadach ogólnych?

chodzi mi o sytuację ze przejmuję gospodarstwo i od następnego dnia chciałbym byc na pełnym vacie.

nie podoba mi się to co gada księgowa ojca - ona twierdzi ze nie można

Pierwszy wymóg by przejśc na vat to wykazanie 20000 tys obrotu za poprzedni rok czyli na mój rozum to rok trzeba być na ryczałcie.Przez 3 miesiące trzeba prowadzić rachunkowość by przejść na vat.Tak było przy najmniej jak ja przechodziłem ponad 7 lat temu.Najprościej to pismo do naczelnka na pisać i poczekać na odpowiedź na piśmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

rok rachunkowy!!!

więc jeśli gospodarstwo przejmiesz w listopadzie i sprzedasz 2 tiry zboża to już masz 20tys obrotu. więc po mojemu pasuje

a pismo i tak wyslemy do US


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

czy rolnik musi być ryczałtowcem na starcie czy od razu może zacząć na zasadach ogólnych?

chodzi mi o sytuację ze przejmuję gospodarstwo i od następnego dnia chciałbym byc na pełnym vacie.

nie podoba mi się to co gada księgowa ojca - ona twierdzi ze nie można

 

w momencie kiedy ja przechodziłem na zasady ogólne rozliczania VAT-u warunkiem koniecznym było udokumentowanie sprzedaży za poprzedni rok w wysokości 20 tyś zł (i tak jest chyba do tej pory), więc jeśli przejmiesz gospodarstwo w kolejnym dniu będziesz chciał przejść "na vatt" to raczej nie będziesz w stanie takiej sprzedaży udokumentować. Najlepiej zapytać w US czy jest możliwość przejścia na zasady ogólne rozliczania VAT-u zaraz po przejęciu gospodarstwa B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Mi sie wydaje że ten rok to jakies maksymalne ramy czasowe kiedy trzeba osiagnąć min 20 tys zł. Jeśli osiągnie w jeden dzień powinno byc dobrze ale najlepiej dopytac w us w końcu w polsce co urząd to inna interpretacja przepisów nie tylko w skarbówce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Pewnie się trzyma tego że powinieneś mieć za ostatni rok minimum 20 tys obrotu czy jakoś tak.

 

Ja Ci nie pomogę bo nie znam odpowiedzi na moje pytanie ale podpytaj innej księgowej (lub najlepiej w US, na piśmie itp), moja księgowa np mówiła że za buty, pastę do rąk nie mogę sobie odliczyć VATu, na forum ktoś mi podał wyrok sądu który mówił że możemy coś takiego odliczać, pokazałem to księgowej to odlicza każdą fakturę którą jej przyniosę tylko pyta się czy to napewno aby poszło służy do gospodarstwa (ostatnio kupiłem sobie telefony bezprzewodowe a teraz jeszcze przenoszę telefon stacjonarny+internet na fakturę gospodarstwa rolnego).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Generalnie najlepiej jest jak księgowa jest np byłym pracownikiem us lub ma tam dobre znajomości wtedy wszystko lepiej przechodzi. Potwierdzone przez niejedna osobę. jak juz mówiłem co urząd to inna interpretacja wielu przepisów nawet podczas kontroli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

To podziel się informacjami Jacenty jak dostaniesz odpowiedź bo mnie też interesuje szybkie przejście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

koledzy ja wam przedstawie moja sytuacje. Mianowicie przejąlem gospodarstwo w marcu tego roku bylem u ksiegowej in w urzedzie skarbowym w celu zaczerpnięcia informacji czego potrzebuje zeby przejsc na rozliczanie Vatu na zasadach ogolnych. I jakie bylo moje zdziwienie gdy dowiedzielem sie ze na zasadach ogolnych bede mogl sie rozliczac dopiwero od 1 stycznia poniewaz musze miec rachunki na 20tys zl z poprzedniego roku podatkowego czyli z 2009 ja niestety tego warunku spelnic nie moge z wiadomych wzgledów. Dodam jeszcze ze najpierw powiedziala mi o tym ksiegowa nie bardzo mi sie chcialo w to wierzyc dlatego poszedlem do US i oni rowniez powiedzieli mi to samo... tak wiec bede musial sie wstrzymac do 1 stycznia z przejsciem co jest mi bardzo nie na reke... Sorka ze tak sie rozpisalem ale mam nadzieje ze komus pomogłem:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Proponuję uwierzyć w obowiązujący system prawny, gdyż wiara ta procentuje, pozwolę sobie również dodać, iż US nie posiada wiedzy od kiedy prowadzicie działalność rolniczą, proponuję również zapoznać się z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (tekst jednolity dostępny jest np. na tej stronie: http://lop.uml.lodz.pl/index.php?p=71), zacytuję zapisy na które się powołujecie:

 

Rozdział 2

Zwolnienia

 

Art. 43.

 

3. Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi

rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować

z tego zwolnienia pod warunkiem:

1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych

oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 000 zł,

oraz

2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2,

oraz

3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Czyli jak dobrze zrozumiałem jeśli np jutro sprzedasz zboża za 20 tys na vat możesz przejść od 1 stycznia 2011.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj