karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

SIEWCA    24

W ubiegłym roku miałem dwa razy kontrole z US a protokół pokontrolny poprawiali dwa miesiące z hakiem.

Inspektorzy pomieszali trzy różne kontrole i można było tu znaleźć różne nazwiska, różne kwoty itp.

TO RZETELNA KONTROLA......


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0

Jak masz rozsądne uzasadnienia to co się martwisz. Najwyżej Ci coś zakwestionują, wtedy korekta i trochę później kasa. A tak swoją drogą to za każdym razem masz kontrolę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

ja w takim temacie, kupiłem nagrzewnicę na olej opałowy do grzania budynku gospodarczego. Chciałbym oczywiście odliczać vat od zakupu oleju opałowego. Czy jak pokarzę w firmie paliwowej fakturę zakupu to wystarczy czy ktoś musi mi wystawić zaświadczenie że posiadam takie urządzenie na olej opałowy. Pamiętam jak kilka lat temu próbowałem kupić opał na fakturze to robili mi problemy, pytali o piec, czy faktycznie posiadam , czy przypadkiem nie planuję na tym jeździć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

Planuję przejąć gospodarstwo które jest na VAT. Miało ono dość spory zwrot podatku z zakupionych maszyn zaledwie 3 lata temu. Czy da się przejąć gospodarstwo bez zwracania tego odliczenia. Czy ktoś miał podobny przypadek ?

 

wystarczy poszukać

chyba 114 strona wiec niedaleko

http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/2-podatek-od-towarow-i-uslug/72291-gospodarstwo-rolne-korekta-podatku-przekazanie-rolnik-ryczaltowy.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Na szkoleniu mówili, że szykuje się zmiana stawki VAT zwierząt rzeźnych z 8% na 5%, słyszał ktoś o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekxxl    0

witam koledzy

mam takie pytanko biorę młodego rolnika i zastanawiam się czy nie przejść na VAT. szykuje się troszku tych inwestycji. zajmuje się samą produkcją warzyw. czy będzie mi się to opłaca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

no nastepy z tym samym głupim pytaniem. poczytaj ze 20 stron wstecz albo usiadz i sobie policz a nie sie nas pytasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

ja w takim temacie, kupiłem nagrzewnicę na olej opałowy do grzania budynku gospodarczego. Chciałbym oczywiście odliczać vat od zakupu oleju opałowego. Czy jak pokarzę w firmie paliwowej fakturę zakupu to wystarczy czy ktoś musi mi wystawić zaświadczenie że posiadam takie urządzenie na olej opałowy. Pamiętam jak kilka lat temu próbowałem kupić opał na fakturze to robili mi problemy, pytali o piec, czy faktycznie posiadam , czy przypadkiem nie planuję na tym jeździć ;)

Firma paliwowa nie może ci sprzedać opału jak nie posiadasz jakiegoś urządzenia, faktura ich raczej nie będzie obchodzić. Kierowca co przywiezie opał da ci kartkę do wypełnienia gdzie wpisujesz swoje dane ilość kupionego oo i dane urządzenia, w ten sposób oni są kryci, a ty możesz z opałem robić to co sobie już zaplanowałeś przed kupnem nagrzewnicy... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie. Bede kupował od rolnika ryczałtowego ziemniaka sadzeniaka kwalifikat CB, jaki podatek obowiązuje jako materiał nasienny 5% czy jako sprzedający RR 8%? I pytanie drugie ja musze mu wystawic fakture na zakup tego sadzeniaka, jak to robie? Czy moge mu wystawić fakture w programie że on jako sprzedajacy a ja jako kupujacy czy do tego są jakieś specjalne druczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes91    0

Mam 2 pytania ,które pewnie już padły w tym temacie ale nie chce mi sie go całego wertowac :D

A mianowicie

1.Czy do nadania nr.REGON potrzebna jest kopia aktu notarialnego?

2.Czy nie ma przeciwności żebym przeszedł na VAT mimo iż w ubiegłym roku nie miałem jeszcze gospodarstwa,bo kolega mówił że musiał w urzędzie skarbowym okazać się dochodami z ubiegłego roku,ja nie miałem w ubiegłym roku gospodarstwa wiec dochody automatycznie mam 0.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Do REGONU potrzeba zaświadczenia z urzędu gminy że jestes rolnikiem. Z tego co wiem to nie mozesz przejsc na Vat jeżeli w zeszłym roku nie miałeś obrotu 20 tys. ale podobno ma to sie zmienić w najbliższym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes91    0

Z gminy to wystarczyło ksero nakazu podatku ale kolega musiał dostarczyć ksero aktu.A co do tych 20 tys obrotu to ten wymóg miał podobno być zniesiony od nowego roku i właśnie nie wiem czy jest czy go niema.

Edytowano przez jankes91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes91    0

To trochę dziwnie jest zrobione bo jako młody rolnik nie mogłem mieć obrotów w zeszłym roku ponieważ gospodarstwo mam dopiero od stycznia 2011.Ale cóż żyjemy w takim badziewnym kraju z debilnymi przepisami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

no dziwne ale co sie zrobi. w sumie ja też byłem zdziwiony bo przeciez przejmuje się gospodarstwo więc myslałem ze mozna okazać się fakturami rodziców ale jednak nie. podobno wkrótce maja zmienić się przepisy ale już od nowego roku miałby być nowe więc narazie nic nie wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

te zmiany o których mówicie zostały juz przyjete w komisjach sejmowych i najprawdopodobniej wejdą w zycie od 1 kwietnia

a tak na marginesie to są urzedy skarbowe które rejestrują takich mlodych rolników na takich samych zasadach jak przedsiębiorców czyli od razu - tylko nic nie mogłes wczesniej sprzedac bo wtedy stajesz sie rolnikiem ryczałtowym i wtedy juz obowiązuje cie ten obrót na 20 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes91    0

A wiec zadzwoniłem dziś do urzędu skarbowego i powiedzieli mi że moge bez problemu przejśc na Vat i nie wymagają żadnego poświadczenia 20 tys zł obrotu w ubiegłym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Możesz sprecyzować swoją sytuację? Ja na początku roku przejąłem gospodarstwo i pytałem w urzędzie czy mogę przejść. Powiedzieli mi, że mam wykazać 20 tys. za rok poprzedni, a jak nie mogę bo nie miałem gospodarstwa to mam czekać aż przepis się zmieni("bo miał się zmienić, ale się nie zmienił i może się zmieni"). Więc przepisy się zmieniły czy urzędnicy znowu wprowadzają w błąd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie pytanie: na dniach bede przejmował czesc tucznikow od rodzicow tzn kupowal bym od nich prosiaki i tuczyl czy moge wystawic im fakture i odliczyc sobie vat od prosiaka?? dodam ze rodzice sa na ryczałcie ja powinienem im wystawic fakture Vat czy oni mi RR?


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes91    0

Możesz sprecyzować swoją sytuację? Ja na początku roku przejąłem gospodarstwo i pytałem w urzędzie czy mogę przejść. Powiedzieli mi, że mam wykazać 20 tys. za rok poprzedni, a jak nie mogę bo nie miałem gospodarstwa to mam czekać aż przepis się zmieni("bo miał się zmienić, ale się nie zmienił i może się zmieni"). Więc przepisy się zmieniły czy urzędnicy znowu wprowadzają w błąd?

Gospodarstwo rodzice odpisali mi w styczniu 2011 za premie młodego rolnika.Może być tak że niektóre urzędy tego nie wymagają,albo rozmawiałem z osobą która też za bardzo sie nie znała ;) .Rozmawiałem też ze znajomym który prowadzi rolnikom rozliczenia VAT i również mówił że nie ma wymogu 20 tys.

Edytowano przez jankes91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Czyli ja tego w moim US nie przeskoczę. Mam nadzieję, że przepisy się zmienią zanim dostanę kasę, koszty by były trochę mniejsze. Dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ja jestem w stalym kontakcie z ksiegowym znajomym i mial mnie poinformowac o ewentualnej zmianie przepisow ale na razie nic nie mowil wiec jescze tego przepisu tak na prawde w zycie nie wcielono. Pytajac sie w US kilka razy juz(lubie miec kilka zrodel na ktorych bazuje) nikt doslownie nikt zaden darmozjad nie potrafil mi odpowiedziec na to pytanie! No to jest paranoja po jaka cholere oni tam wtedy siedzia skoro nie potrafia nawet gromadzic na biezaco przepisow czy tez aktow wykonawczych...Polska dalej w tyle za murzynami:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

panowie pytanie: na dniach bede przejmował czesc tucznikow od rodzicow tzn kupowal bym od nich prosiaki i tuczyl czy moge wystawic im fakture i odliczyc sobie vat od prosiaka?? dodam ze rodzice sa na ryczałcie ja powinienem im wystawic fakture Vat czy oni mi RR?

 

Ty im RR, tylko nie wiem z jaką stawką VAT, ale chyba 7% trza by sprawdzić.

 

Możesz sprecyzować swoją sytuację? Ja na początku roku przejąłem gospodarstwo i pytałem w urzędzie czy mogę przejść. Powiedzieli mi, że mam wykazać 20 tys. za rok poprzedni, a jak nie mogę bo nie miałem gospodarstwa to mam czekać aż przepis się zmieni("bo miał się zmienić, ale się nie zmienił i może się zmieni"). Więc przepisy się zmieniły czy urzędnicy znowu wprowadzają w błąd?

 

W takich przypadkach dzwonisz do Krajowej Informacji Podatkowej, tam ci wszystko powiedzą, nie zapomnij tylko zapisać podstaw prawnych które podadzą, a jak nie podadzą to pytaj na podstawie jakich przepisów. Zmiana ustawy o podatku VAT obowiązuje od 1 stycznia tego roku, nie mam jej pod ręką więc nie sprawdzę czy zniesienie tych 20 tys. weszło od 1 stycznia czy wchodzi później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adriano1232    0

Za co można żądać zwrotu podatku vat w gospodarstwie rolny? Jestem na pełnym Vat od stycznia i nie wiem co tak dokładnie mogę odbić. Chodzi mi konkretnie o części do maszyn rolniczych, płyny, oleje, paliwo, czy mogę odbić zakup samochodu osobowego i ewentualne części do niego? Może ktoś z Was wie coś na ten temat albo posiada jakiś ciekawy artykuł?


Adi1232

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj