karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

audi80b4    1

zastanawiam się nadprzejściem na zasady ogólne ale nie wiem czy mi się to opłaci chce w tym roku kupić traktor za około 90 tys i maszyny za około 60 tys i potem za bardzo inwestycji by nie było moze jakiś dach w stodole i takie drobe sprawy mam 17 ha sama produkcja roślinna i uprawiam tylko rzepak i pszenice około 60 t pszenicy i 14 t rzepaku. rzepak i pszenice oddaje do skupu na fakture czyli bym musiał się z całością rozliczać cięzko jest coś urząd w tym temacie oszukać oddany vat był by tylko paliwo opryski nawozy oleje itp. no i za traktor i maszyny

 

opłaca mi się przejść na vat?

albo np. przejść zeby dostać zwort za traktor i maszyny a po 5 lat zrezygnować. ciżko jest zrezygnować z vatu?

 

co wy o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Sam musisz sobie policzyć ile wydajesz na środki do produkcji, części, paliwo itp. odjąć od tego ile sprzedajesz i masz wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

a ja ponawiam pytanie moze ktos w koncu pomoze. Vat-owcow wiadac od ch... na agrofoto ale nie wiem co za nechce maja do dopowidania na pytania ktore odpoiedz znaja pewni z wlasnego doswiadczenia.

Powie mi kotos jak to jest z tym VATEM? A mianowicie slysze rozne opinie. Aby przejsc na VAT tzeba miec 20 tys sprzedazy i rejestr sprzedazy z przed 3 miesiecy. OK to rozumiem. Nie rozumiem jak to jest juz w kolejnych latach podatkowych z tym przychodem z gospodarstwa. Czy to trzeba miec rok w rok przynajmniej te 20 tys przychodu??? I jeszcze takie pytanie dla tych ktorzy sie juz cos w tym orienuja- sprzdaz drewna zmojego gospodarstwa liczy mi se rowniez do przychodu? Bo w tej kwestii tez slysze rozne opinie. Prosze Was o jakas sensowna odp taka jak to sie mowi na chlopski rozum:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a będziesz miał problemy z wykazaniem tych 20 tys przychodu w kolejnych latach? jeżeli tak to sobie daruj przechodzenie na zasady ogólne bo będziesz miał więcej pracy z tym jak korzyści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

jezeli bede musial to wykazwac przynajmnej te 20 tys to nie bedze zbytnio probem. Narazie hoduje ze tak poiem aby sie nie nudzic i cos robic na ewentualne zwiekszenie prodkcji jestem przygotowany:) A nie wiesz czy drzewo mi sie liczy tez do przychodu? Tak w ogole @qazi dzieki za odp:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio551    7

Witam chciałbym przejść na VAT.Gdzie to trzeba iść żeby złożyć wniosek.I to długo trzeba czekać na przejście na Vat.i czy to warto.Bo mam zamiar w tym roku kupować maszyny na młodego rolnika i ten zwrot by się przydał te 23% :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Strony 1-120. Nie jestem specjalistą w dziedzinie podatków, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek składa się w Urzędzie Skarbowym :rolleyes: . Z wypowiedzi użytkowników tego forum można wnioskować, że nie opłaca się przechodzić na vat albo się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

tomcio551 jaja sobie robisz? nas sie pytasz czy tobie się opłaca czy nie? jak przeczytasz 20 ostatnich stron to bedziesz ogarniety w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapsel1m    21

Planuję przejąć gospodarstwo które jest na VAT. Miało ono dość spory zwrot podatku z zakupionych maszyn zaledwie 3 lata temu. Czy da się przejąć gospodarstwo bez zwracania tego odliczenia. Czy ktoś miał podobny przypadek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

W sprawie krajowej informacji podatkowej i z zapytaniem do niej odnośnie wymogu obrotu 20tys przez młodych to pod adresem http://www.mf.gov.pl/?const=4&dzial=25&wysw=2 i numer 2 od góry 0 801 055 055 tak? w poniedziałek dzwonie i wysyłam zapytanie pisemne.. tak myślę może napisać list do telewizji w końcu po to jest i jeśli tak w większej ilości wysłać taki list to być może był by jakiś oddzwięk tylko ja jestem tylko prostym chłopem i nie wiem czy trafnie sformułuje taki list ;) ale jeśli nikt się nie podejmie na pewno coś tam stworzę :)p.s. w razie wyskakujących filipów z konopi udostępniało by im się link do takiego listu i git.. co o tym sądzicie?

Edytowano przez cipekfan69

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

Planuję przejąć gospodarstwo które jest na VAT. Miało ono dość spory zwrot podatku z zakupionych maszyn zaledwie 3 lata temu. Czy da się przejąć gospodarstwo bez zwracania tego odliczenia. Czy ktoś miał podobny przypadek ?

Witam. Jest mozliwosc przejecia razem z vat-em i jego dalsze kontynuowanie. Jezeli osoba ktora prowadzila ten vat chciala by sie wycofac to dopiero po uplywie 5 lat w przypadku zakupionych maszyn, wtedy nic nie zwraca.

Edytowano przez tomasz21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapsel1m    21

W urzędzie skarbowym powiedzieli mi że nie ma takiej możliwości. Słyszałem jednak że jest to możliwe tylko nie wiem jak to miało by wyglądać . Dlatego szukam kogoś kto już przez to przeszedł.I wskaże mi drogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

Nie wiem z kim w us rozmawiales. Mam pytanie. Przejmujesz cale gospodarstwo czy jego czesc?

Edytowano przez tomasz21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dobra - mam teraz trochę dziwny kwartał i nie jestem pewien czy mogę wrzucić wszystkie rzeczy do doliczenia VATu. Chodzi mi mianowicie o:

- prawie 200pln za konto e-mail - abonament za 5 lat. Wziąłem fakturkę itp. Do celów prywatnych mam inne konto e-mail. Tego płatnego "używam tylko" do gospodarstwa ;) -> przejdzie?

- kupiłem autko - VAT odliczę itp ale dokupiłem też parę rzeczy które nie wiem czy przejdą a mam na nie faktury, chodzi np o dywaniki (oryginalne były lipne) pokrowce na siedzenia (bo w gospodarstwie zawsze się brudzą siedzenia). Po okresie docierania dokupię jeszcze hak (przejdzie)?

- pompa do brudnej wody raczej przejdzie, bo węże przeszły jakiś czas temu.

 

Co o tym myślicie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

myzle ze te rozne pierdoly do auta to bez roblemu bo pokrowce tak jak piszesz fotele sie brudza i dywaniki tez wiec nie powinno byc problemu i konto email tez przejdzie bo tak mi mowil moj ksiegowy ze przeciez kontaktujesz sie z firmami poprzez maila:)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

a ja moge wliczac faktory za czesci do auta osobowego ktorego jestem spolwlascicielem z ojcem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

Całe gospodarstwo ojciec przejdzie na rentę .

To wszystko powinno przejsc po odpisie na ciebie. Ktos Ci zle udzielil odpowiedzi. Najlepiej dopytaj us konketnej osoby. Moze co urzad to inaczej do tego podchodza, tez tak moze byc. Jest jeszcze mozliwosc wejscia tobie na vat, a ojciec moze skladac zerowe deklaracje do 5 lat a potem sie wycofac lub moze sprzedac tobie maszyny, wplacic czesc vat-u a ty sobie go odzyskasz.

Edytowano przez tomasz21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
catur    0

@nikita_bennet raczej wszystko możesz odliczyć, tylko w razie kontroli musisz umieć to mądrze uzasadnić. A sposób na dziwne zakupy jest bardzo prosty: nie wołaj zwrotów za miesiąc z takimi zakupami, tylko nadpłatę VAT-u przenieś na miesiąc następny - zazwyczaj kontrole są za miesiąc za który chcesz zwrot. Drugi sposób: wołać zwrot co miesiąc na podobne kwoty - jeżeli wszystko będziesz miał w porządku to po kilku kontrolach się odczepią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolo1976    0

przeczytałem wszystkie chyba te strony i tak nie wiem czy jak przejde np:w marcu na vat. A maszyny kupie w kwietniu rozliczając sie kwartalnie to bede mógł odpisać vat od tych maszyn czy nie. Czy dopiero będe vatowcem od nastepnego kwartału i wtedy jak kupie maszyne to bede mógł odpisac. I aby nie pisz ktos przeczytaj poprzednie posty :P peosze szybką z zwięzłą odpowiedz z góry dziękuje

Edytowano przez Bolo1976

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

przeczytałem wszystkie chyba te strony i tak nie wiem czy jak przejde np:w marcu na vat. A maszyny kupie w kwietniu rozliczając sie kwartalnie to bede mógł odpisać vat od tych maszyn czy nie. Czy dopiero będe vatowcem od nastepnego kwartału i wtedy jak kupie maszyne to bede mógł odpisac. I aby nie pisz ktos przeczytaj poprzednie posty :P peosze szybką z zwięzłą odpowiedz z góry dziękuje

 

W momencie rejestracji wypelniasz zgloszenie w ktorym podajesz date rozpoczecia dzialalnosci, i sposob rozliczania. Od dnia ktory podasz bedziesz vat-owcem, mozesz zbierac fakturyza, a za kilka dni otrzymasz decyzje.

 

Podajcie kody PKWiU dla bydła i trzody. Z góry dzięki.

 

Dla bydla 012111-0031. Drugiego nie mam.

Edytowano przez tomasz21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
@nikita_bennet raczej wszystko możesz odliczyć, tylko w razie kontroli musisz umieć to mądrze uzasadnić. A sposób na dziwne zakupy jest bardzo prosty: nie wołaj zwrotów za miesiąc z takimi zakupami, tylko nadpłatę VAT-u przenieś na miesiąc następny - zazwyczaj kontrole są za miesiąc za który chcesz zwrot. Drugi sposób: wołać zwrot co miesiąc na podobne kwoty - jeżeli wszystko będziesz miał w porządku to po kilku kontrolach się odczepią.
Tylko że jestem na kwartalnym rozliczeniu i nigdy nie przenoszę na następny okres, za ten kwartał też będę starał się o przyspieszony zwrot bo jednak ponad 10 tysi piechota nie chodzi a fakturki opłacone.

Uzasadnienia znam - nawet księgowa mi się czasem dziwi ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj