Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9025 odpowiedzi na ten temat

#1841 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 07:40

VAT w rolnictwie Masz nieopodatkowane dochody typu, dopłaty, zwroty akcyzy, inne subwencje, czyli śmiało możesz wydawać więcej niż masz na wystawionych fakturach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 00:36
  •  

#1842 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 10:52

VAT w rolnictwie

na siebie rocznie sprzedaje 2-5 byków i kurcze wlasnie nie mam stałego miesiecznego dochodu a przecierz co miesiąc kupował bym cos od czego bym chciał odliczyc.jak to wg was to wygląda?
dzięki za odpowiedzi,wy cos o tym wiecie a dla mnie bedzie to ważna decyzja

Generalnie odliczyć możesz sobie wszystko co teoretycznie możesz wykorzystać w gospodarstwie. Martwi mnie tylko jedna kwestia u Ciebie, że masz bardzo mały roczny przychód. W końcu ktoś może się doczepić do tego, że sprzedajesz bardzo mało a bardzo dużo kupujesz ....a za co? Można trochę naginać, ale jak w deklaracji zobaczą takie różnice w podstawie opodatkowania przy zwrotach ...no nie wiem nie wiem

#1843 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 23 grudzień 2010 - 11:02

VAT w rolnictwie Ja miesiecznie oddaje skarbowce 200zl Vatu a odbieram 300-400 min, teraz bedzie pare tys bo tank bralem i jakos nic, kontrole mialem ale to co pol roku sprawdzaja konto czy w papierach gra wszystko itp, ale nie ma sie czego bac, bardzo sie ciesze ze juz 3 lata jestem na Vacie, mam cały czas do przodu.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1844 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 13:25

VAT w rolnictwie Jak to sprawdzają konto?W banku?

#1845 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 19:40

VAT w rolnictwie Ja na VAT jestem 2,5 roku i też cały czas do przodu.Skasowałem świnie do których dokładałem 1000 zł miesięcznie a z VAT mam dochodu 1000 zł miesięcznie.Żadnych kontroli nie miałem.Ale jeszcze nie kupowałem nic dużego i drogiego,tylko środki do produkcji rolnej. , no i dmuchawę za 11500 zł.

#1846 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 21:34

VAT w rolnictwie czyli może jednak nie taki diabeł straszny... ;) a ile %vatu odprowadza sie od sprzedazy np.obornika lub zboża?bo zawsze jak bym mial taką dużą różnicę to opłacalo by się wystawić fakturę na te nawet10-15tyś i zaplaćić vat,którego i tak znacznie więcej se odlicze.Aha i czy mogę sprzedać dla nie vatowca?
Martwi mnie jeszcze zasłyszana,lecz nie wiem czy prawdziwa opinia,że jak już będe chciał odejść z vat-u to us rozliczy mi ile zaplaciłem a ile odliczyłem i kaz oddac różnice czy to prawda?

#1847 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 24 grudzień 2010 - 09:58

VAT w rolnictwie No to, że diabeł nie taki straszny, to pisałem już wcześniej ;) I nie chodzi mi tu o zysk szeregu nawet 1000/m-c PLN bo taki, to spokojnie można sobie wypracować "legalnie", zresztą zależy od kierunku produkcji i wielkości gospodarstwa. dla niektórych to i 1000 PLN to śmieszne pieniądze :) Chodzi mi o taką kwestię, że chcesz zakupy robić na 2 gospodarstwa, a sprzedaż robić w zasadzie na jedno (na ojca RR) jak rozumiem. Tego to już bym się obawiał.

#1848 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 24 grudzień 2010 - 10:11

VAT w rolnictwie nie sprzedawać chcę tylko na siebie.Sprzedawał bym byki bo mam narazie 13 ale chce powiększyć i ew.jak bede miał duze różnice to zboże i obornik.
Byłem w U.S i babka powiedziała,że dla nich to nic dziwnego jak jest więcej wydatków niż przychodu,czyli naprawde ten diabeł... chociaż nie ma co mu ufać do końca ;)
pytam tak szczegułowo bo jak przeszedł bym na vat to brałbym belarusa i po odliczeniu vatu i zwrotu to wyszedl by prawie za darmo.
A jak przejde i od razu prawie bede chciał odliczyc vat od inwestycji na mgr czyli od ok130tyś(jeśli się w ogóle załapie)to nic nie beda sie czepiać,że od razu taki zwrot?

#1849 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 24 grudzień 2010 - 14:17

VAT w rolnictwie nie będą tylko na całość inwestycji weź kredyt.
jeden na wartość netto a drugi na VAT.

Piszesz kwity o przyspieszony zwrot VATu i przedstawiasz do kontroli umowy kredytowe - czysty jak łza jesteś.

Druga sprawa - w skarbówce logicznym jest że na VAT przechodzi ten kto ma więcej VATu do odebrania niż zapłacenia. To jest dla nich oczywiste.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#1850 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 24 grudzień 2010 - 16:21

VAT w rolnictwie Ahh to tak to wygląda. No to spokojnie. I bez kredytów się obejdzie jak masz kasę, po co banki dotować i tak są bogate ;) Na początku, to wiele nie będą mogli zarzucić, bo przecież możesz mieć kasę z działalności z czasów rolnika RR. Ja po częściowym przejęciu gospodarstwa i dość szybkim przejściu na VAT na przełomie 3-4 lat zrobiłem inwestycje na około 2,3 miliona PLN z czego 1,1 miliona to kredyt. Też mogli się teoretycznie zapytać skąd mam te 1,2 miliona, a nic takiego nie miało miejsca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1851 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 25 grudzień 2010 - 21:34

VAT w rolnictwie nom kredyt i tak muszę wziąć,ale część po zwrocie z mgr i vatu bym odrazu spłacił bankowi i juz nie wiele by zostało.nie wiem czy dobrze liczę ale jeśli belarus kosztuje przykładowo 70tyś to po odliczeniu vat i mgr to wyjdzie nieco ponad 20tyś.Więc wg.Mnie taka okazja to juz sie może nie powtóżyć a tym bardziej,że sprzedał bym 30tkę.
A pytam już ze 4raz-ile bym musiał % odprowadzić od sprzedazy obornika?

#1852 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów

Napisany 25 grudzień 2010 - 22:13

VAT w rolnictwie A czy musisz wykazywać sprzedaż obornika? Masz go za dużo i nie wyrabiasz sie w 170kg czystego azotu na 1 ha? Osoba która go kupuje od Ciebie chce faktury?
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1853 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 00:15

VAT w rolnictwie musze nie musze ale jak bym już miał naprawde duże różnice przychód-rozchód to wystawił bym f-rę kumplowi.Ja bym miał dochód udok.-8% ale on by se 23%odliczył i... :mellow: Jak sie nie myle to tak można? a tak na marginesie to u mnie średnio jest 160-170 rozrzutnikow rocznie i troche czasem sprzedaje.
kurcze tak se policzyłem że ten Belarus bez vat to niecałe 20tysi wychodzi :lol:

#1854 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 02:19

VAT w rolnictwie Witam panów namietnie zgłebilem sie w ten temat i chcialbym sie czegos upewnic. Mój tatusko pracuje zawodowo, do gospodarki tak napawde dokładamy nie zyjemy z tego i jest to nasze hobby mozna tak powiedziec. Zawsze kupujemy nowe graty takze widze spore korzysci w przejsciu na vat w naszym wypadku, tym bardziej ze w przyszłym roku planujemy grupsze zakupy sprzetu. Zajmujemy sie produkcja roslinna na ok 30ha, szacowałem ile mozemy zyskac przechadzac na vat bez inwestycji w skali roku i nasz bilans strat-zysków bedzie oscylował wokół zera. Biorać pod uwage możliwy zwrot vatu w przyszłym roku wynikajacy z zakupu sprzetu w wysokosci ok. 50k warto byłoby sie tym zainteresowac.
Lecz moje pytanie brzmi czy pomimo tego iż mój tata pracuje zawodowo wynikaja z tego jakies przeciwnosci prawne gdybysmy chcieli przejsc na vat z gospodarstwem które stoi oczywiscie na niego. Dodam ze tata nie płaci krusu tylko normalnie od ponad 30 lat pracuje zwaodowo i płaci wiadomo składki do Zus-u.
Moje drugie pytanie a raczej prosba, ktos wczesniej pisała ze w pewnym numerze Top-agrar polska był artykuł o przejsciu dwóch gospodarstw na vat. Bardzo serdecznie bym prosił o skana jesli ktos posiada ten numer :mellow:

#1855 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 08:05

VAT w rolnictwie [quote name='"mlody89"] Mój tatusko pracuje zawodowo' date=' do gospodarki tak napawde dokładamy nie zyjemy z tego i jest to nasze hobby mozna tak powiedziec. Zawsze kupujemy nowe graty takze widze spore korzysci w przejsciu na vat w naszym wypadku, tym bardziej ze w przyszłym roku planujemy grupsze zakupy sprzetu.[/quote']

Nie napisze na temat ale muszę to skomentować... Rozumiem, że hobby wymaga poświęcenia i czasu ale czy warto w to wywalać tyle kasy jak ma się z tego tylko przyjemność...? Jak twój tata taką pasję lubi widocznie ma tyle kasy z pracy zawodowej i to dość sporo jak go stać na takie hobby to może niech też jednak zapłaci ten VAT państwu bo teraz kryzys to się przyda na pewno... Pozdrawiam

#1856 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 08:34

VAT w rolnictwie

musze nie musze ale jak bym już miał naprawde duże różnice przychód-rozchód to wystawił bym f-rę kumplowi.Ja bym miał dochód udok.-8% ale on by se 23%odliczył i... :mellow: Jak sie nie myle to tak można? a tak na marginesie to u mnie średnio jest 160-170 rozrzutnikow rocznie i troche czasem sprzedaje.
kurcze tak se policzyłem że ten Belarus bez vat to niecałe 20tysi wychodzi :lol:

Wyjaśnij mi jak ty chcesz zapłacić 8% a kumpel ma odliczyć 23%?
To że trochę sprzedajesz to inna bajka, każdy troche sprzedaje i jeżeli nigdzie nie jest to dokumentowane to nie bawić się z fakturami. Ja jedynie na świnki wystawiam faktury bo widnieją one w stadzie w ARiMR, na plony z danego roku wystawiam tylko przy dużej sprzedaży. Po żniwach nawet przy sprzedaży kilku ton kupujący nie chcę faktury.

A dla obornika jaki jest kod pkwiu?

... do gospodarki tak napawde dokładamy nie zyjemy z tego i jest to nasze hobby mozna tak powiedziec. Zawsze kupujemy nowe graty takze widze spore korzysci w przejsciu na vat w naszym wypadku, tym bardziej ze w przyszłym roku planujemy grupsze zakupy sprzetu. Zajmujemy sie produkcja roslinna na ok 30ha, szacowałem ile mozemy zyskac przechadzac na vat bez inwestycji w skali roku i nasz bilans strat-zysków bedzie oscylował wokół zera...

Dziwne, dokładasz do gospodarki a bilans masz koło zera?
Ja dokładam niewiele i zawsze jestem na plusie, nawet w żniwa gdy miałem prawie całą sprzedaż to US oddał mi VAT (koszty części+paliwo).

@danield28
ironia czy złośliwość z Twojej strony?
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1857 Share mlody89

mlody89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 13:43

VAT w rolnictwie @ Nikita_Bennet
Czytałem dużo Twoich postów w tym temacie. Przyjełem przypadek dla siebie najbardziej niekorzystny, wole liczyc jak "żyd" czyli nie licze ile moge zarobic na przejsciu na vat a ile moge na tym stracic. Lepiej stapac twardo po ziemi a nie bujac w obłokach.

@ danielek24

Tylko ze to hobby jest takze zapewnieniem sobie bezpieczeństwa na przyszłosc i moze sie stac własnym zakładem pracy. Nie wiadomo czy za kilka lat nie czeka nas druga argentyna. Majac teraz wolne srodki warto zainwestowac w gospodarke, bo kto wie czy za 5 moze 10 lat nie przyjdzie akurat z tego życ. Wole sie powstrzymac od odpowiedzi na Twoje ostatnie pytanie odnośnie Vat-u. Pozdrawiam

#1858 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 13:51

VAT w rolnictwie ja liczyłem czy aby tylko nie będę stratny, nie liczyłem czy wyjdę na plus. Okazało się że jestem na plusie :lol:
Dobrze więc liczysz :)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1859 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 26 grudzień 2010 - 16:37

VAT w rolnictwie

musze nie musze ale jak bym już miał naprawde duże różnice przychód-rozchód to wystawił bym f-rę kumplowi.Ja bym miał dochód udok.-8% ale on by se 23%odliczył i... :lol: Jak sie nie myle to tak można? a tak na marginesie to u mnie średnio jest 160-170 rozrzutnikow rocznie i troche czasem sprzedaje.
kurcze tak se policzyłem że ten Belarus bez vat to niecałe 20tysi wychodzi :)

Pamiętaj, że masz jeszcze nieopodatkowane źródła dochodów: dopłaty, na grzyby chodzisz :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1860 Share DejmondSamWDolinie

DejmondSamWDolinie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 16:52

VAT w rolnictwie panowie a można uzyskać zwrot podatku od energii elektrycznej, wiadomo że to ponad 2 tyś co miesiąc trochę uczyni... ??