Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#1821 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 21:55

VAT w rolnictwie tylko że jak pracujesz poza rolnictwem to US o tym doskonale wie ile tam zarabiasz i wie czy Cię stać np dołożyć w ciągu roku 10-15tys do rolnictwa, moim zdaniem lepiej "dokładać" do pracy zawodowej z rolnictwa niż odwrotnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 16:57
  •  

#1822 Share czarny09

czarny09

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 22:28

VAT w rolnictwie Witam, chciałbym spytać się o przejście z vatu na ryczałt. Mianowicie mam już decyzję o przyznaniu premii, w styczniu składam wniosek na maszyny za ok 300tys, czyli vatu ok. 50 tys. Gdyby wniosek przeszedł myślałem żeby przejść na vat, policzyłem ile w normalnym roku bez inwestowania będzie obrotu, i wyszło troche na plusie z vatem, ale ogólnie nie warto bez tych 50 tys zwrotu na początku. Chciałbym zejść z vatu kiedy minie amortyzacja maszyn, czyli po 7 latach. Ktoś wie czy byłby z tym jakiś problem?

#1823 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 22:34

VAT w rolnictwie problemu raczej by nie było, tylko za 7 lat VAT może być już i tak obowiązkowy, a poza tym to nic nie planujesz kupić przez kolejne 7 lat?

#1824 Share czarny09

czarny09

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 23:13

VAT w rolnictwie coś na pewno się jeszcze dokupi, ale nie na taką skalę jak teraz

#1825 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 21 grudzień 2010 - 23:51

VAT w rolnictwie

tylko że jak pracujesz poza rolnictwem to US o tym doskonale wie ile tam zarabiasz i wie czy Cię stać np dołożyć w ciągu roku 10-15tys do rolnictwa, moim zdaniem lepiej "dokładać" do pracy zawodowej z rolnictwa niż odwrotnie

teoretycznie masz rację ale chcę teraz trochę dołożyć do sprzetu aby później spokojnie dokupić ziemi a dołożyć można z kredytów i pożyczek, innej pracy lub zapasu gotówki. Ostatnie wykorzystałem, kredytów i pożyczek nie chcę brać a inna praca pozwala mi na dołożenie (w sensie Urzędu Skarbowego a raczej ewentualnej kontroli).
I właśnie po to mogę zawsze powiedzieć że dokładam z innej pracy.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#1826 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 00:05

VAT w rolnictwie tylko potem w razie zakupu samochodu, czy innych rejestrowalnych (tych o których US się dowie) zakupów, bez udziału kredytu będzie problem bo urzędnicy mogą mieć pytania,
a tak jak kolega wyżej pisał wydatki 20k a przychody wykazane 10k to podejrzane, ja bym poświęcił w takim przypadku te 600zł (już po nowych stawkach VAT) więcej i wykazał sprzedaż 21k,
no chyba że te 10k przychodu jest rzeczywiste, a i zawsze można posiłkować się w takim przypadku dopłatami, tak czy inaczej aby wpływy były choć minimalnie wyższe od wydatków, no chyba że autentycznie mamy stratę

mój punkt widzenia wynika z tego, że w naszym gospodarstwie głównie sprzedaje się mleko a w takim przypadku cała sprzedaż jest na fakturach

#1827 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 09:09

VAT w rolnictwie na każdą maszynę auto jest kredycik który jest szybciej spłacany.
W razie kontroli z US oprócz faktury pod nos idzie kserokopia umowy kredytowej.
W przypadku gdy nie ma f.VAT, np zakup czegoś bez faktury nawet tego nie mam w swojej ewidencji.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1828 Share Bialy

Bialy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 15:49

VAT w rolnictwie Wie ktoś może jak będzie wyglądać zwrot VAT z faktury za sprzęty kupione poprzez wspólne użytkowanie maszyn? Jeśli będą wpisane udziały każdej z osób (2) to skarbówka przeleje każdemu odpowiednią kwotę, czy w ogóle tego VAT nie zwróci?

#1829 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 17:23

VAT w rolnictwie Też tego jestem ciekaw ;)
Który z rolników będzie miał to wpisane na ewidencję środków trwałych?
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1830 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 17:44

VAT w rolnictwie a jak w takim przypadku wygląda faktura? jest na jednego czy na dwóch ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1831 Share Bialy

Bialy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 18:31

VAT w rolnictwie Cytat z instrukcji:
"Osoby wspólnie wnioskujące mogą planować zakup wyłącznie nowych maszyn lub urządzeń, o których mowa w § 9 ust.1 pkt 2 rozporządzenia i które będą stanowić przedmiot współwłasności. Dlatego też faktura dokumentująca zakup maszyny bądź urządzenia w takich przypadkach musi być wystawiona na wszystkie osoby wspólnie wnioskujące (współnabywców). Faktura powinna zawierać imiona i nazwiska, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej wszystkich współnabywców. W przypadku, gdy nabyty sprzęt wymaga jego zarejestrowania, również rejestracja musi być dokonana na wszystkich współnabywców."

Nie wiem tylko co na to skarbówka, bo jeśli nie będzie można odliczyć VAT to wspólne wnioskowanie jest tylko dla ryczałtowców...

#1832 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 18:44

VAT w rolnictwie to chyba w tej sprawie trzeba do US się zgłosić i najlepiej jeżeli odpowiedź byłaby na piśmie

#1833 Share rmaslysz

rmaslysz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 19:00

VAT w rolnictwie Witam, mam takie pytanie, bo nie mogę się nigdzie tego dowiedzieć, nawet w urzędach skarbowych. Przejmuję terez gospodarstwo, w sumie to pasuje mi je przejąć w styczniu 2011 roku, ale w myśl starych przepisów VAT to jesli chcę przejsć na VAT to muszę wykazać sprzedaż na min 20 tys zł w roku poprzedzającym przejście na VAT. Słyszałem, że zminiły się przepisy, i od 1 stycznie 2011 będzie można przechodzić na VAT bez konieczności wykazania sprzedaży w roku poprzednim. Bo jeśli będę musiał wykazać sprzedaż w roku poprzednim to jeszcze przed końcem grudnia muszę przejąć gospodarstwo i sprzedać coś na daną kwotę żeby móc przejść w 2011 roku na VAT. Może mi ktoś zweryfikować te informacje?

#1834 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 19:16

VAT w rolnictwie czyli lepiej mieć przychód i rozchód w miarę równy.a czy to prawda,że aby wyrównać mogę na pewną sumę sprzedać sąsiadowi obornik,wystawiam mu fakturę i już mam zawsze jakąś tam sprzedarz udokumentowaną.Czy to by nie było podejrzane jak bym cały czas temu samemu sprzedawał?
A od inwestycji to oddadzą bez problemu vat od całości zakupu od razu po przejściu tzn do 3 miesięcy?
@qazi "US może oddać (jeżeli miesięcznie się rozliczasz) od bieżących wydatków nie więcej jak 22% przychodu, jeżeli nie ma przychodu to kasa przechodzi na następny miesiąc, nie dotyczy to inwestycji"
mogł bys to prosto i dokładnie wytłumaczyć?

#1835 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 19:21

VAT w rolnictwie raczej powinii oddać bez problemów, ale kontrola to raczej murowana

jeżeli przychód masz na poziomie 10k miesięcznie to max zwrot(bez inwestycji) możesz dostać 2200zł, jeżeli wychodzi ci więcej to reszta zostaje na "koncie" i jest przeniesiona na następny okres rozliczeniowy

#1836 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 19:28

VAT w rolnictwie Panowie, nie ma już tego limitu.Sprzedaż 1 zł a zwrotu ile tylko chcesz.Przepis nie aktualny od kilku kwartałów.

#1837 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 19:29

VAT w rolnictwie o jak tak to sorry za wprowadzenie w błąd, dawno nie było zwrotów większych jak 22% przychodu i pewnie dla tego mam nie aktualne info

#1838 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 19:41

VAT w rolnictwie kurcze niby człowiek nie głupi ale podstawowych rzeczy widze nie moge pojąć z tą różnicą zwrotu od dochodu.u mnie jest tak,że mleko idzie na ojca ale kasą i wydatkami dzielimy się po połowie.teraz będe chcial załapać się na mgr i wziać na kwote ok 130tyś i od tego odliczyć vat.No i wiadomo paliwo,nawozy,nasienie,foli bym na siebie brał i chciał tez odliczać.na siebie rocznie sprzedaje 2-5 byków i kurcze wlasnie nie mam stałego miesiecznego dochodu a przecierz co miesiąc kupował bym cos od czego bym chciał odliczyc.jak to wg was to wygląda?
dzięki za odpowiedzi,wy cos o tym wiecie a dla mnie bedzie to ważna decyzja

#1839 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 19:45

VAT w rolnictwie wiesz z takim kupowaniem to trzeba uważać

u nas podczas kontroli np urzędnicy nie wiedzieli do czego jest ta folia i pytali się czy aby na pewno jest używana do produkcji rolniczej więc trzeba uważać z tym bo jak ktoś się przyczepi to może nie odpuścić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1840 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 21:55

VAT w rolnictwie czyli można więcej brać zwrotu niż płacić?czy kiedyś w końcu us się o nie dopomnie?ile %vatu płacę jak coś komuś sprzedaje i czy np żeby wyrównać trochę przychód i rozchód mogę sprzedać i wystawić fakturę np. na zborze lub obornik dla rolnika nie vatowca i zapłacić od tego podatek od sprzeaży i będzie ok