Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9025 odpowiedzi na ten temat

#161 Share farmerpl

farmerpl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 20 luty 2008 - 17:01

VAT w rolnictwie Nie żart.Tylko chce sie poradzic.w tej sprzedarzy (ok1.6mln) to bedzie przykładowo(w warchlakach i w paszy 3%) ok 40 tys vatu którego musiał bym zapłacic ale dostałbym 5% przy sprzedazy to ok 75 tys.(bedąc na ryczałcie)
Bedąc na Vacie odliczyłbym te 40 tys (plus paliwo nawozy sor itd to przykładowo ok 20tys vatu)plus jakis tam vat (bo narazie nie jestem w stanie powiedziec ile i co bym inwestował)
Tak by było mnie wiecej co roku
Ale w tym roku maszyny (ok 70 tys samego vatu) i cała modernizacja (ok 80 tys samego vatu)
Dobrze to rozumię??Macie juz jakis pomysł??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 22:59
  •  

#162 Share mav

mav

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 20 luty 2008 - 17:59

VAT w rolnictwie od 1 maja b.r. bedzie stawka na środki do produkcji rolniczej 7% i z 40 tyś zrobi ci sie 90tyś ;)

Nie bierzesz podstawowej sprawy pod uwagę. Że co byś nie kupił to masz w tym VAT który tak czy owak musisz zapłacić.
Wiec wg ciebie opłaca sie płacić , a nie opłaca sie odliczać bo rocznie masz 35 tyś zysku z ryczałtu. Przy takim obrocie jak piszesz i ilość kupowanych rzeczy żeby to utrzymać oraz setkach innych rzeczy które zapewne kupujesz, tworzy się taka kwota (pewnie krotność tych 35 tyś) że jestem pełen podziwu że jesteś na ryczałcie.
8 rok moje gospodarstwo jest na VAT. I nie wyobrażam sobie żeby mając możliwość, nie odzyskiwać tego podatku.

#163 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 20 luty 2008 - 18:28

VAT w rolnictwie własnie jak to bedzie od 1 maja ze stawkami zmienia sie ze 3 na 7% a jak bedzie z ryczałtem tez sie zmieni........

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share farmerpl

farmerpl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 20 luty 2008 - 19:34

VAT w rolnictwie Noo narazie nie mam takiego obrotu(jesli chodzi o sprzedaz).Do tej pory nie kupowalem nowego sprzetu ani cos z duzych inwetstycji budowlanych.Tylko w tym roku w związku z PROW na maszyny i z MR na chlewnie.Taka sprzedaz wynika ze sprzedawanych tuczników.Nigdy sie vatem wczesniej nie interesowalem a teraz nadszedł czas.Dzieki ;) Pozdrawiam

#165 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 20 luty 2008 - 20:27

VAT w rolnictwie Byłem \rozmawiałem Nawet z naczelnikiem US i on powiedział ze ryczałt wzrośnie tez do 7 %

#166 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 luty 2008 - 20:31

VAT w rolnictwie to i tak słabo bo stawka na środki do produkcji z 3 na 7% a ryczałt z 5 na 7% czyli i tak ryczałtowcy stracą

#167 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 20 luty 2008 - 21:01

VAT w rolnictwie tylko ze ostatnio czytałem w top agrar to z tymi stawkami maja sie wstrzymac jeszce rok............to jak stawki wzrosna na 7% i ryczałt na 7% pujdzie to komu bedzie sie bardziej opłacało rolnikom na zasadach ogólnych czy ryczałtowcom kto straci a kto zyska..................

#168 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 20 luty 2008 - 21:28

VAT w rolnictwie Wczoraj jak byłem w US, to mi powiedzieli, że od pierwszego maja niec się nie zmieni i przesunięto o rok termin wprowadzenia 7% VAT.
a

#169 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 22 luty 2008 - 09:19

VAT w rolnictwie A czy można coś odliczyc od opłat, np spółke wodną można jakoś podciągnąc pod usługi,przeglądy i ubezpieczenie ciągnika?Jak są opodatkowane kredyty?

#170 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 01 marzec 2008 - 10:34

VAT w rolnictwie Przeczytałem wszystkie wypowiedzi w tym temacie i generalnie VAT się opłaca, jak do tej pory. Ale co z tym 7% na sprzedane produkty, który mają wprowadzić? Bo jeśli dobrze zrozumiałem to teraz sprzedając na ryczałcie zyskujemy 5% do kwoty netto a jeśli jesteśmy na VAT to tylko 3% czyli różnica jest 2% tak? Czyli tak naprawdę będąc na VAT zarabiamy o te 2 % mniej od sprzedanych produktów. A jeśli podniosą VAT do 7% na sprzedaż płodów rolnych to, jaka będzie różnica 4%?

I pytanie drugie mam 2 kombajny, na których robię dużo usługach, zatem paliwa idzie też dość sporo US się nie czepi, że mam za duże koszty z tytułu paliwa, (a mam 20 ha)? I teoretycznie powinienem odprowadzać VAT z usług, ale czy mogą to jakoś sprawdzić lub mi udowodnić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 01 marzec 2008 - 10:46

VAT w rolnictwie mogą cię sprawdzać jeżeli ktoś "życzliwy" im doniesie że na usługi jeździsz i nie zgłaszasz tego do US, najlepiej jak będziesz kosił u kogoś do kodo nie masz w pełni zaufania wystaw mu fakturę i tyle będziesz czysty

#172 Share Grzegorz37

Grzegorz37

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 01 marzec 2008 - 12:42

VAT w rolnictwie qazi a co jesli na mnie jest gosp i jeden kombajn a drugi na ojca i on jeździ na usługi a nie ma juz teoretycznie gosp. tylko ja? jak myslisz?

A takie jeszcze pytanko miał ktos problemy z US z powodu za duzych kosztów np dlatego że kupił za dużo paliwa w ciagu roku? przykladowo na 20 ha zużywamy rocznie ok. 4000l ON (z uslugami), a według zwrotu akcyzy z ARiMR rolnik zużywa na ha 86l czyli w moim przypadku jakies 1700l, a na siebie mam tylko jeden z 3 ciągników, US nie czepi sie mnie?

#173 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 01 marzec 2008 - 12:50

VAT w rolnictwie brat nie ma na siebie żadnego ciągnika zarejestrowanego i paliwo odlicza, przecież nikt ci nie udowodni ile ci ciągniki palą
a co do kosztów to u nas były miesiące w których koszty 2x przewyższały dochody i nic nie było
a co do zarobku to jak już sie boisz to wystaw kilka faktur tak 4-5 i będziesz czysty jakby jakiś życzliwy sąsiad doniósł na ciebie do US a te 7% to nie zbiedniejesz jak naliczysz je dajmy na to od 2000zł

#174 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 01 marzec 2008 - 21:09

VAT w rolnictwie Ile czasu czekacie na zwrot od US jak fakturki od kupna składacie?? Bo maja czas do 60 dni, a jak jest w rzeczywistosci??

#175 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 01 marzec 2008 - 21:27

VAT w rolnictwie trzeba złożyć do US do 25 natępnego miesiąca od wystawienia faktury a kasa jest ok 10 jeszcze następonego miesiąca

#176 Share romanik99

romanik99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 02 marzec 2008 - 13:49

VAT w rolnictwie ja mam pytanie czy jak mój ojciec uprawia pszenicę, lub rzepak, na 6 ha ziemi nie ma żadnych zwierząt i innych upraw, jest tzw rolnikiem z zamiłowania ;) bo rolnictwo nie stanowi głownego zródła dochodu i jak mniej wiecej powiedzmy roczne przychody z rolnictwa to jest jakies 10 tyś zł tylko z tytułu tej sprzedanej pszenicy, to czy korzystne było by przejście na VAT, czy w takim przypadku mógłbym odliczyć vat za zakupione paliwo, czy np jakiś ciągnik czy inną maszynę, za nawozy srodki ochrony roslin itp, bo powiedzmy że zapłaciłbym rocznie te 7 % vatu od 10 000 czyli jakies 700 zł a vat za paliwo nawozy i inne napewno by te kwotę przekroczył nie mówię już co by było jakbym kaupił np nowy ciagnik, bo wtedy ta kwota na + byłaby sporo wyższa. I kolejne pytanie bo gdzies wyczytalem ze jezeli wartość sprzedanych produktów nie przekroczy 10 tyś euro, to podatku od sprzedanych produktów płacic nie muszę, czy wtedy zostanie zwrócony mi vat za zakupione środki do produkcji? jakie są konsekwencje takiego stanu jeżeli zwrócony mi podatek vat byłby sporo wyższy od tego który wpłaciłem. z góry dziekuje za odpowiedzi

#177 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 02 marzec 2008 - 13:50

VAT w rolnictwie do przejścia na VAT wymagane są roczne przychody minimum 20tys zł

#178 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 12 marzec 2008 - 12:34

VAT w rolnictwie sluchajcie a co z tym wystawianiem faktur? Gdy oddaje tuczniki do skupu ta ja mam im wystawic fakture czy oni mi wystawia tak samo jak na ryczalcie tylko ze zamiast 5% to 3% dolicza? Albo gdy sprzedam przenice do młyna? Przeciez oni wystawiaja faktury. Moze ktos mi to wyjasnic?

#179 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 12 marzec 2008 - 13:34

VAT w rolnictwie Ty sprzedajesz więc ty wystawiasz faktury

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share ozi22

ozi22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 13 marzec 2008 - 16:41

VAT w rolnictwie skladam teraz wniosek na premie dla mlodego rolnika i bede chodowal opasy,czy bedzie mi sie oplacalo przejsc na vat,20tys rocznie bede mial,planuje zakup maszyn ciagnik turem plug i cos jeszcze....na ok 300tys. wiecej inwestycji narazie nie planuje.ale znajac zycie cos zawsze trzeba bedzie dokupic.w mojej okolicy mowia ze jak nie bedzie sie duzo inwestowac to nie ma sensu przechodzic na vat.a co wy o tym sadzicie czy warto??