karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

daro87    1

No tak ale czy moge sobie napisać taką faktórę o której pisałem w poprzednim poście czy US nie będzie się czepiał skąd miałem te pszenżyto skoro nie zbierałem jeszcze zadnych plonów ze swojego pola...mam nadzieje że ich to nieobchodzi :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Ale chyba jeżeli przejąłeś gospodarstwo to z całym jego zapleczem,a więc zapasami zboża,inwentarzem itd.Powinieneś więc mieć prawo do jego sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

Ojciec mi przekazał tylko minimalna powierzchnie jaką trzeba było mieć na MR 10,20ha UR a sobie zostawił jakieś 5ha, dzierżawie jeszcze u ojca oborę bo to mi jest potrzebne żeby uzyskać zwrot kosztów remontu z MGR , zwierzęta które są w oborze są ojca ,więc nie przejołem całego gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Kilka postów wcześniej Jacek pisał,że są jakieś nowe wytyczne w sprawie VAT poczekaj do jutra to Szef nas oświeci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

Żeby odliczyć sobie VAT musisz mieć w danym miesiącu lub kwartale jakąkolwiek sprzedaż.

 

to prawda?? jak nie sprzedam nic w danym kwartele to w tym samym czasie nie bede mogl odpisac VATu z tego co kupie?

jesli tak to wystarczy ze sprzedam nawet kg jakis plodow rolnych i juz moge sobie odpisac VAT np z zakupionego ciagnika za 200tys??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

tak to prawda,

jeśli nic nie sprzedasz to US nie zrobi ci zwrotu.

Czasem trzeba sprzedać 2 worki pszenicy dla gołębi aby móc odliczyć VAT od paliwa. Ta kasa oczywiście nie przepada tylko przechodzi na kolejny okres (miesiąc lub kwartał)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

czyli poprostu trzeba co kwartal cos sprzedac zeby mozna bez problemu cos sobie odpisac..a jesli np jest zima to i nic sie nie sprzeda i nic nie kupi to wszystko bedzie ok...? a potem wiosna i znowu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

tak,

nie mniej ja sobie nie wyobrażam sytuacji ze nic nie sprzedam przez cały kwartał, zawsze jakaś świnka albo ze 100kg pszenicy zejdzie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie wolno fałszować dokumentów, za to grozi surowa kara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

to najwyżej zwrot vatu przejdzie na okres aż będe miał co sprzedać,a mogą sprawdzić? czy ja komuś sprzedałem te 2 worki pszenżyta czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

ale będziesz musiał dłużej czekać na zwrot vatu z US. Jeśli bedziesz rozliczał się kwartalnie to bedzie za kolejne 3 miechy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

to mogę wystawić fikcyjną fakture??? robiliście tak już kiedyś?

 

 

 

następny się trafił :huh: . Nie pisz tutaj głupot o fałszowaniu dokumentów , ludzie i nie tylko rolnicy to czytają ... Po prostu sprzedawaj kiedy masz coś do sprzedania i wtedy przy okazji deklaracji będziesz wnioskował o zwrot vat na konto. Vat ci nie ucieknie - poczeka na zwrot . Mam nadzieję że rozumiesz co mam na myśli .

Edytowano przez ktom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

Rozliczam się miesięcznie, bo tak mi babka w US zaproponowała, mówiła że pózniej łatwiej przejść z miesięcznego na kwartalny niż odwrotnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

aha.. no ja na ten przyklad to tylko plody rolne.. przeszedles juz na Vat?

 

tak,

nie mniej ja sobie nie wyobrażam sytuacji ze nic nie sprzedam przez cały kwartał, zawsze jakaś świnka albo ze 100kg pszenicy zejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

'ktom' Po prostu sprzedawaj kiedy masz coś do sprzedania i wtedy przy okazji deklaracji będziesz wnioskował o zwrot vat na konto. Vat ci nie ucieknie - poczeka na zwrot .

Wiem o co ci biega B) tylko myślalem że to jakoś przyśpiesze ten zwrot ale pomyliłem sie

Edytowano przez daro87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

to prawda?? jak nie sprzedam nic w danym kwartele to w tym samym czasie nie bede mogl odpisac VATu z tego co kupie?

jesli tak to wystarczy ze sprzedam nawet kg jakis plodow rolnych i juz moge sobie odpisac VAT np z zakupionego ciagnika za 200tys??

 

 

tak to prawda,

jeśli nic nie sprzedasz to US nie zrobi ci zwrotu.

Czasem trzeba sprzedać 2 worki pszenicy dla gołębi aby móc odliczyć VAT od paliwa. Ta kasa oczywiście nie przepada tylko przechodzi na kolejny okres (miesiąc lub kwartał)

chyba się troszkę mylicie, jak się sprzedaje to ty musisz zapłacić VAT czyli sprzedałeś coś1tam za 123 zł płacisz 23 zł do US jeśli kupiłeś coś2tam za 123 zł jesteś na zero, jeśli kupiłeś dwie sztuki coś2tam za 2x123=246 zł to masz na "+" 46 zł VAT-u ale że sprzedałeś coś1tam za 123 to 46-23=23 do zwrotu z US, a jeśli tylko kupiłeś coś3tam za 123000 to możesz wystąpić o zwrot 23000 nadpłaconego VAT-u, jeśli kupujesz cokolwiek z VAT-em sprzedający odprowadza VAT, który ty mu zapłaciłeś w cenie brutto, i ten VAT z ceny brutto możesz sobie odzyskać, już go zapłaciłeś (sprzedającemu), ty nic nie musisz sprzedawać, tyle że ładniej to wygląda jak coś sprzedajesz. ......hmmm czy jakoś tak ;)


Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

yy tzn twierdzisz ze nic nie musze sprzedawac azebym mogl odzyskac VAT?! tak?

tyle ze sie US przypie*szy jak ie bede nic sprzedawal albo zdecydowanie za malo.. i kontrole i problemy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

Vrykoulakas jak jesteś na plus to ty płacisz do US, jak jesteś na minus to US tobie zwraca kasę ot cała filozofia, po co tutaj jakieś obrazkowe przykłady dawać z których i tak wiele nie wynika. Jest tutaj jedno ale - aby US wypłacił się należny tobie VAT to musisz cokolwiek sprzedać!!! Nie może być tak ze sprzedałeś za 0, a kupiłeś za 100tys - i tak w takiej sytuacji US nie odda ci VATu w tym okresie, nie mniej jeśli sprzedasz coś nawet za 1zł i kupisz za 100tys, to wtedy US odda ci to co ci się należy - wygląda to dość dziwnie ale takie są zasady w naszym kraju czy to się nam podoba czy nie.

 

Brykal: ja od pierwszego dnia swojej działalności jestem na pełnym Vacie - jeśli pytasz o gospodarstwo ojca/brata to od momentu jak się zaczęły inwestycje to ojciec od razu przeszedł, teraz kiedy brat przejął gospodarstwo też przechodzi na pełny VAT - jest w trakcie

 

ktoś wcześniej się pytał o fałszowanie dokumentów. US robi kontrole krzyżowe - obie strony są sprawdzane i jeśli u ciebie jest dokument sprzedaży a druga osoba nie ma tego uwzględnionego to masz delikatnie mówiąc cieplutko. Nie ma co strugać wariata i narażać się dla paru złotych, lepiej poczekać chwilkę dłużej na zwrot niż narażać się na poważne kary ze strony skarbówki


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

każdy zwrot VAT-u to kontrola :( a jak cos sprzedajesz to powiedzmy "ładnie" to wygląda, bo jak sprzedasz kg pszenicy a kupisz sprzęt za 500000 i masz do zwrotu 115000tyś to sorki :)

ja jestem zvatowany już 10 lat ale nie z rolnictwa ale z działalności gospodarczej, będę niedługo u księgowej to się dopytam czy jak mam tylko zakup to czy mogę wystąpić o zwrot vatu, bo na mój rozum to nie potrzeba sprzedaży, ale już nie jestem pewny, myślałem że można <_<

Edytowano przez Vrykoulakas

Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

co za bzdury wypisujesz

kto cie tego nauczył?

 

Średnio co 2 miesiąc mielismy zwroty VAtu i nie było zadnej ale to żadnej kontroli!!!

 

Po co piszesz takie bzdury ludziom, jeszcze się przestraszą i nie będą chcieli przchodzić na VAT


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

@yacenty nie wiem czy to Ty wczesniej tu zabierales glos czy ktos inny, ale kilku twierdzilo ze trzeba sie okazac tym rozchodem na 20tys z poprzedniego roku, a u Cb jak to bylo (co do brata) prowadzi gosp ponad rok czy jest taka mozliwosc (o czym juz slyszalem) ze MR przejmujacy gosp ma mozliwosc przejscia odrazu na VAT na lepszych warunkach bez okazynania tego w/w rozchodu?

 

EDIT

a koledze wczesniej to moze chodzilo o ta kontrole krzyzowa, ze zawsze sprawdzaja;)

a i jeszcze jedna sprawa, ktos kiedys gdzies mowil ze mozna isc do powiatowego arimr i powiedziec co sie hoduje i uprawia (kupuje/sprzedaje) i oni wylicza czy sie oplaca przechodzic, poszedlem i nic sie od nich nie dowiedzialalem, wiesz cos o tym ? gdzie mozna zasiegnac takiej inf.? a moze jakas str internetowa w ktorej mozna podac wszystko i tam ladnie sie wszystko powylicza.

Edytowano przez Brykal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

ten temat jest w trakcie załatwiania, niestety przepisy są dość skomplikowane, księgowa wystosowała jakieś pisma do US, ale szczegółów nie znam.

Generalnie przepis jest bardzo prosty

Art 43 ustawy o Vacie punkt 3 mówi ze rolnik aby przejść na pełny VAT musi w roku poprzedzającym wykazać się sprzedażą na kwotę minimum 20tys złotych.

Podobno też ten punkt ustawy ma się zmienić - już we wrześniu i październiku były projekty które znosiły te punkty niestety po perturbacjach u naszych rządzących nie przeszły, nie mniej są jakieś szanse ze będzie aktualizacja do ustawy o VAT już w marcu, ale czy ten punkt będzie poprawiony czy nie to się dowiemy pewnie dopiero w marcu

 

Brykal: po co gdzies chodzic?

bierzesz robisz 2 listy: 1. tego co produkujesz - czyli piszesz sobie 100ton pszenicy, 20ton jęczmienia, 10 ton ziemniaka - wyliczasz ceny sprzedaży netto, teraz liczysz ile tam będzie vatu

robisz 2 liste - rzeczy które kupujesz do produkcji - paliwo, opryski, nawozy, części eksploatacyjne, może jakieś inwestycje jakie masz w planie. Liczysz to, wyliczasz Vat jaki masz do zapłacenia - odejmujesz jedno od drugiego i już masz czarne na białym czy się opłaci czy nie.

Można sobie doliczyć jeszcze koszt księgowej i już jest dokładnie czarno na białym, my tak zrobiliśmy i decyzja była tylko jedna


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vrykoulakas    11

co za bzdury wypisujesz

kto cie tego nauczył?

 

Średnio co 2 miesiąc mielismy zwroty VAtu i nie było zadnej ale to żadnej kontroli!!!

 

Po co piszesz takie bzdury ludziom, jeszcze się przestraszą i nie będą chcieli przchodzić na VAT

zależy od US nie wszyscy mają takie szczęście :( znajoma z firmy transportowej występuje co miesiąc o zwrot vatu i co miesiąc dostaje zawiadomienie że wszczynają kontrolę ale tylko parę razy byli na kontroli, nikogo nie straszę ale lepiej być przygotowanym. ew kontrola to tylko wezwanie do US żeby okazać faktury za co masz zwrot vatu


Bear The Truth 2 + ICS Camo Hunter + NAP Spitfire ew Weihrauch HW 100T
Patrz przed siebie Traktory są wszędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brykal    0

aha no czyli dobrze slyszalem ze mozna jakos to obejsc, tak czy tak to sie dopytam kiedys kierownika US jak bede mial okazje.. no to w takim razie powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj