karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

ja tam i 5% i 8%

 

najważniejsze abyś był jeszcze do przodu, bo i tak względem ryczałtu jesteś do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Dlaczego ja wystawiam faktur na takie usługi a podpieram się nr PKWIU 01.61 http://www.dzialalnosc-uslugowa-wspomagajaca-rolnictwo-i-nastepujaca-po.01.6.pkd-24.pl/tz'>http://www.dzialalnosc-uslugowa-wspomagajaca-rolnictwo-i-nastepujaca-po.01.6.pkd-24.pl/tz wynajem maszyn z obsługą miałem kontro skarbową (a właściwie ma co roku :)) i nikt sie nie czepiał a Vat na te usługi to 8%

 

mówisz o tym:

http://www.dzialalnosc-uslugowa-wspomagajaca-rolnictwo-i-nastepujaca-po.01.6.pkd-24.pl/

popraw linka ;)

czyli jako zwykły rolnik vatowiec swiadczysz usługi i wystawiasz faktury z tym pkd?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

Niestety muszę cię zmartwić a właściwie pocieszyć :) . W przypadku nowych stawek 23 % i 8 % na pierwszy rzut oka masz do zwrotu mniej 23-8 = 15 %, czyli od 10000 pln będzie to faktycznie 1500pln. Wcześniej faktycznie było to 1900pln bo 22-3=19 %. Tylko że reguła jest niezmienna od zakupu odliczasz sobie vat pomniejszony o wartość vat z twojej sprzedaży. Zapomniałeś że obecnie już przy sprzedaży otrzymujesz od 10 tyś - 800 pln vatu a nie 300 jak kiedyś. Dodaj sobie następnie dwie pozycje:

 

1900 + 300 = 2200 pln

1500 + 800 = 2300 pln

 

I co ty na to. Vat to nie przychód ani koszt to wirtualny pieniądz US krążący w obiegu gospodarczym ."Zarobić" na vacie można jedynie wcześniej płacąc go w cenie zakupionego towaru. Logika bycia vatowcem polega właśnie na tym że inwestuję albo mam duże koszty obłożone wyższą stawką aniżeli stawka z którą sprzedaję .Same stawki nie mają większego znaczenia. Zawsze otrzymasz do zwrotu różnicę. Teraz po prostu masz w kieszeni 300 + 500 stów więcej już przy sprzedaży a resztę tj. 1500 pln otrzymasz ze zwrotu z US.

 

to ja już nie rozumiem.myślałem,że przechodząc na vat od wszystkiego co sprzedaje odprowadzam np.8%vat-u a od tego co kupuje odzyskuje vat w wysokości 8czy 23% ale tu napisane,że tylko odzyskuje różnicę.Więc jak to jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

to ja już nie rozumiem.myślałem,że przechodząc na vat od wszystkiego co sprzedaje odprowadzam np.8%vat-u a od tego co kupuje odzyskuje vat w wysokości 8czy 23% ale tu napisane,że tylko odzyskuje różnicę.Więc jak to jest

Ale ty masz problem.

Jesli cały miesiąc tylko sprzedajesz, a nic nie kupujesz to odprowadzasz cały vat z faktur do US.

Jesli cały miesiąc tylko kupujesz, a nic nie sprzedajesz to US zwraca cały vat z faktur.

Jesli masz cykl mieszany to obliczasz róznicę i albo odzyskujesz, albo dopłacasz.

No prościej to chyba się nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Dlaczego ja wystawiam faktur na takie usługi a podpieram się nr PKWIU 01.61 http://www.dzialalnosc-uslugowa-wspomagajaca-rolnictwo-i-nastepujaca-po.01.6.pkd-24.pl/tz wynajem maszyn z obsługą miałem kontro skarbową (a właściwie ma co roku :)) i nikt sie nie czepiał a Vat na te usługi to 8%

 

A no widzisz. Co urząd to inne odpowiedzi. Ja nawet się pytałem w skarbówce dziś, przy składaniu deklaracji, o tą kwestię i babeczka powiedziała, że rozliczając sam VAT nie prowadzi się działalności usługowej. Podobna rozbieżność jest w kwestii dotyczącej postu poniżej - powiedziała, że nadal przy przechodzeniu na VAT trzeba wykazać te 20K PLN. I bądź tu mądry pisz wiersze :D

 

a jakbyś mógł link poprawić, bo chętnie bym poczytał, a przekierowanie jest na nieistniejącą stronę.

 

Słuchajcie byłem dziś w US i pytam się czy przechodząc na zasady ogólne muszę udokumentować sprzedaż z poprzedniego roku (min. 20 000 zł) to babka postawiła oczy że nie trzeba i że pierwsze słyszy o dokumentowaniu takich rzeczy. Ja już sam nie wiem o co tu chodzi :/

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Ale ty masz problem.

Jesli cały miesiąc tylko sprzedajesz, a nic nie kupujesz to odprowadzasz cały vat z faktur do US.

Jesli cały miesiąc tylko kupujesz, a nic nie sprzedajesz to US zwraca cały vat z faktur.

Jesli masz cykl mieszany to obliczasz róznicę i albo odzyskujesz, albo dopłacasz.

No prościej to chyba się nie da.

Farmermf - troszkę namieszałeś:

- pierwsze jeśli - ok.

- drugie jeśli - źle (jeśli nic nie sprzedałeś, to VAT z zakupionych towarów jest traktowany jako przeniesienie i dopiero w kolejnym miesiącu jeśli masz sprzedaż, to możesz uzyskać zwrot VAT-u).

- trzecie jeśli - ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Niestety muszę cię zmartwić a właściwie pocieszyć :) . W przypadku nowych stawek 23 % i 8 % na pierwszy rzut oka masz do zwrotu mniej 23-8 = 15 %, czyli od 10000 pln będzie to faktycznie 1500pln. Wcześniej faktycznie było to 1900pln bo 22-3=19 %. Tylko że reguła jest niezmienna od zakupu odliczasz sobie vat pomniejszony o wartość vat z twojej sprzedaży. Zapomniałeś że obecnie już przy sprzedaży otrzymujesz od 10 tyś - 800 pln vatu a nie 300 jak kiedyś. Dodaj sobie następnie dwie pozycje:

 

1900 + 300 = 2200 pln

1500 + 800 = 2300 pln

 

I co ty na to. Vat to nie przychód ani koszt to wirtualny pieniądz US krążący w obiegu gospodarczym ."Zarobić" na vacie można jedynie wcześniej płacąc go w cenie zakupionego towaru. Logika bycia vatowcem polega właśnie na tym że inwestuję albo mam duże koszty obłożone wyższą stawką aniżeli stawka z którą sprzedaję .Same stawki nie mają większego znaczenia. Zawsze otrzymasz do zwrotu różnicę. Teraz po prostu masz w kieszeni 300 + 500 stów więcej już przy sprzedaży a resztę tj. 1500 pln otrzymasz ze zwrotu z US.

Czyli dla ciebie 1500pln=190pln,bo dla mnie to są różne kwoty,i to moje wyliczenie jest poprawne.Piszesz, że "zapomniałeś że obecnie już przy sprzedaży otrzymujesz od 10tyś-800pln vatu anie 300 jak kiedyś".Człowieku przeczytaj dokładnie co napisałem,a napisałem bardzo prosto, tak żeby każdy zrozumiał.A te twoje dodawania,co one mają udowodnić?Dla mnie jest proste:PO ZMIANIE STAWEK JESTEM 400pln W PLECY.I żadne wywody tego nie zmienią.I nie mów że stawki nie mają znaczenia,bo mają,co udowodniłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jutro jade do skarbowego zawieść dokumenty o przejsciu na vat.

Mam pytanie czy musze najpierw wyrobic pieczątke zeby nia sie podbić na dokumentach czy dopiero pieczątke wyrabiam jak juz złatwie sprawy w US.

Ile wynosił vat dla ziemniaków jadalnych w zeszłym roku dla RR, bo robie ewidencje sprzedaży za ostatnie 3 miesiace i juz sam nie wiem czy było 3 czy 5%?

 

Jeszcze co ma byc na pieczątce:

"Gospodarstwo rolne

imie nazwisko

adres gospodarstwa

nip

regon"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Pieczątka - a gdzie jest napisane że musisz ją mieć?

 

Ja mam:

Gospodarstwo Rolne imię i nazwisko

ADRES,

NIP, REGON

NR indenytifkacyjny w ARiMR, nr komórki

Nazwa banku i nr konta

 

Stepluję ją tylko faktury wypisywane ręcznie. Nigdzie indziej nie używam pieczatki.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK7    17

Pieczątka nie jest obowiązkowa, ale lepiej ją mieć to ułatwia trochę życie.

 

Co do stawek Vat to dla podatnika teoretycznie są on obojętne ale w praktyce to bywa różnie ja na przykład wolę dostać większy vat razem z zapłatą za towar niż czekać parę miesięcy na zwrot z US nadwyżki podatku.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a dla mnie czy stawka 3% 5% czy 23% to bez różnicy bo i tak głównie interesuje mnie kwota netto a ta czy ze stawką 3% czy 8% jest taka sama (przynajmniej z założenia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozmi    0

A no widzisz. Co urząd to inne odpowiedzi. Ja nawet się pytałem w skarbówce dziś, przy składaniu deklaracji, o tą kwestię i babeczka powiedziała, że rozliczając sam VAT nie prowadzi się działalności usługowej. Podobna rozbieżność jest w kwestii dotyczącej postu poniżej - powiedziała, że nadal przy przechodzeniu na VAT trzeba wykazać te 20K PLN. I bądź tu mądry pisz wiersze :D

 

a jakbyś mógł link poprawić, bo chętnie bym poczytał, a przekierowanie jest na nieistniejącą stronę.

http://www.dzialalnosc-uslugowa-wspomagajaca-rolnictwo-i-nastepujaca-po.01.6.pkd-24.pl

tam jest pozycja - wynajem maszyn rolniczych z obsługą -moja księgowa sama mi to podsunęła a skarbówka nie czepiała się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Jak to jest oprocentowane ?

Jutro jade do skarbowego zawieść dokumenty o przejsciu na vat.

Mam pytanie czy musze najpierw wyrobic pieczątke zeby nia sie podbić na dokumentach czy dopiero pieczątke wyrabiam jak juz złatwie sprawy w US.

Ile wynosił vat dla ziemniaków jadalnych w zeszłym roku dla RR, bo robie ewidencje sprzedaży za ostatnie 3 miesiace i juz sam nie wiem czy było 3 czy 5%?

 

Jeszcze co ma byc na pieczątce:

"Gospodarstwo rolne

imie nazwisko

adres gospodarstwa

nip

regon"

 

 

 

Uwaga z nazwą "Gospodarstwo rolne". Ja osobiście z tego zrezygnowałem i mam na Regonie tylko imię i nazwisko. Spotkałem się z problemami w bankach że najpierw żądali wpisu do rejestru działalności gospodarczej jak już im wytłumaczyłem że nie ma obowiązku to koniecznie chcieli mi zakładać konta firmowe - z dużo wyższymi opłatami miesięcznymi. A tak mam konta zwykłe prywatne i nic nie płacę za prowadzenie i przelewy. Także lepiej wcześniej sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W banku mam załozone konto rolnicze płace 6zł/miesiąc, z tego co wim to powinno byc "gospodarstwo rolne" bo urząd skarbowy sie czepia tego przy rozliczaniu faktur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie koniecznie "gospodarstwo rolne" spotkałem się tez z określeniem "Prywatne Gospodarstwo Rolne" w skrócie PGR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Mam takie pytanko... 5 stycznia wystawiłem fakturę za dostarczone w grudniu mleko do mleczarniani, jaki powinienem naliczyć VAT 3 czy 5%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

my wystawiamy faktury z datą na ostatni dzień miesiąca (w sumie to mleczarnie dostarcza gotowe faktury tylko wstawić datę, nr i pieczątkę) i stawka była 3%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MTZ1    0

A ja mam inne pytanie czy będąc płatnikiem podatku VAT można składać wniosek do UG o zwrot akcyzy (czy jak to się tam nazywa) zawartej w cenie oleju napędowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SKOWRON    1

no pewnie ze mozesz, w urzedzie gminy skladasz faktury oni spisza i zrobia kopie bo oryginaly musisz trzymac w domu w razie ewentualnej kontroli

 

 

b0gdan w styczniu wystawiasz fakture vat na mleko i placisz 3% podatku bo mleko bylo sprzedane w roku 2010, dopiero w lutym tego roku wystawisz fakture na 5% vatu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

a dla mnie czy stawka 3% 5% czy 23% to bez różnicy bo i tak głównie interesuje mnie kwota netto

 

No chyba trochę bzdury piszesz. Zawsze będziesz więcej sprzedawał niż kupował. Myślę, że przy obecnych stawkach nie robiąc inwestycji na 99% będziesz koło zera jak nie do tyłu na VAT, a do tej pory co liczyłem troszkę zostawało. Więc jaki jest sens przechodzenia na VAT? Łatwo i szybko policzyć to na podstawie 2010 wyliczając z deklaracji wat w nowej stawce, tylko u mnie te obliczenia z pewnych względów nie będą wiarygodne. Gdyby nie ciągłe inwestycje, to bym sobie nawet z już byłymi stawkami głowy nie zawracał VAT-em.

 

U nas jest ten problem, że cen my nie dyktujemy i podwyżki VAT nie zapłaci konsument, tylko my. Na przykład na chlebie zawsze mają wytłumaczenie. A to zboże podrożało, a to paliwo, a to VAT....a my co po d*pie dostaniemy i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jak jesteś na 0 to już jest dobrze, ja inwestycje zrobiłem dość sporą jak na nasze możliwości i myśle nad kolejnymi więc dla samych inwestyji dalej mi się opłaca na vat siedzieć, a tak po za tym to u nas ciągle nawet po zmianach stawek jest się jeszcze na +,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

Czyli dla ciebie 1500pln=190pln,bo dla mnie to są różne kwoty,i to moje wyliczenie jest poprawne.Piszesz, że "zapomniałeś że obecnie już przy sprzedaży otrzymujesz od 10tyś-800pln vatu anie 300 jak kiedyś".Człowieku przeczytaj dokładnie co napisałem,a napisałem bardzo prosto, tak żeby każdy zrozumiał.A te twoje dodawania,co one mają udowodnić?Dla mnie jest proste:PO ZMIANIE STAWEK JESTEM 400pln W PLECY.I żadne wywody tego nie zmienią.I nie mów że stawki nie mają znaczenia,bo mają,co udowodniłem.

 

Skoro ty jesteś w plecy to gratuluję, jesteś ewenementem w skali polskiej gospodarki. Może ekonomiści będą o tobie prace pisać : jak to jest że odzyskał w sumie to samo ale mimo to jest 400 pln "w plecy" . Ot zagadka :blink: Ja rezygnuje, idź do biura rachunkowego albo do US może im uwierzysz chociaż nie jestem pewien.

Edytowano przez ktom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

to ja już nie rozumiem.myślałem,że przechodząc na vat od wszystkiego co sprzedaje odprowadzam np.8%vat-u a od tego co kupuje odzyskuje vat w wysokości 8czy 23% ale tu napisane,że tylko odzyskuje różnicę.Więc jak to jest

Odzyskujesz zawsze różnice pomiędzy vatem z twoich zakupów a twojej sprzedaży. Nie ważne ile sprzedajesz. Może być to i 100 zł vat z tego to 8 zł. Jak wcześniej kupiłeś i miałeś vat z zakupów np . 5800 zł. To do zwrotu otrzymasz 5800 - 8 zł = 5792 zł . Jakbyś sprzedał na 1000 zł vat będzie 80 zł, czyli do zwrotu otrzymasz 5800 - 80 = 5720 zł. W sumie odzyskujesz zawsze to samo 5800 zł czyli 100 % vat z twoich zakupów, ponieważ na poczet tych 5800 musisz policzyć vat który ktoś ci zapłacił kiedy coś sprzedawałeś ( w podanych przykładach jest to 8 lub 80 zł). To bardzo proste, wystarczy tylko raz załapać.

 

Czyli dla ciebie cały czas 1900pln=1500pln.Jeśli tak to nie ma o czym dyskutować.

 

Człowieku dlaczego do tego co zyskujesz nie policzysz kwoty vat którą ktoś ci zapłacił jak sprzedawałeś to nie są wirtualne pieniądze, nikomu ich nie oddajesz, chyba jest różnica 300 a 800 zł. To są te 400 czy 500 pln które ci potem zginęły ! Jak teraz nie pomoże to naprawdę kapituluję :D

Edytowano przez ktom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj