Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 20 listopad 2010 - 15:37

VAT w rolnictwie pamiętaj że jeśli dokupujesz rzeczy które zawierają w sobie VAT to warto przejść, natomiast jeśli będziesz kupował np ziemię i zakupy maszyn się przeciągną za parę lat to może to nie być takie super bo przestaniesz kupować środki obarczone podatkiem VAT aby starczyło na raty za ziemię i wtedy będziesz więcej oddawał niż odzyskiwał.

Powiem z własnego doświadczenia aczkolwiek krótkiego bo od roku jestem płatnikiem VAT czynnym (VAT7K). Ani razu nie dopłaciłem (najniższy zwrot to było ok 500 czy 700PLN w okresie żniwnym), fakt jest że sporo wywalam kasy na naprawy sprzętu, narzędzie itp. Zresztą wiecie - jak się dba tak się ma. Aż się znajomi dziwią że w nic innego nie inwestuję. Dziwią się też że zawsze mam smar, paliwo itp, jak połażę po wsi coś załatwić i widzę jak niektórzy coś naprawiają i mówię - zrób to tak, wymień na nowe, nie pchaj starego smaru, daj nowe łożysko to tylko stękanie że nie ma za co.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 05:36
  •  

#1662 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 16:21

VAT w rolnictwie Nikita_Bennet a Ty sam się rozliczasz z US z faktur, czy masz kogoś kto to załatwia za Ciebie?

#1663 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 17:48

VAT w rolnictwie księgowa, ja pracuje jeszcze więc nie mogę ryzykować konieczności bycia w pracy i konieczności złożenia zeznania.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1664 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:28

VAT w rolnictwie aha, a dużo to jest zachodu z tymi zeznaniami? bo zastanawiam się czy dałbym radę sam to prowadzić. Przypomnę że mam tylko produkcję roślinną.

#1665 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:29

VAT w rolnictwie wypelnic deklaracje to jest bajka 20 minut troszke policzyc tu dodac tam odjac i gotowe
faktury pokolei wpisywac do ewidencji i kilka stowek zostaje na imprezki a nie ksiegowemu dawac

#1666 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:35

VAT w rolnictwie było nie było księgowa 100 miesięcznie kasuje

#1667 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:38

VAT w rolnictwie co zajmuje nawet jesli masz b duzo faktor to jest godzina pisania w niedzielne popoludnie i stowka w kieszeni

#1668 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 20 listopad 2010 - 18:43

VAT w rolnictwie Ale wszystkich tricków i zakamarków prawnych nie znasz..

Poskie prawo co chwile sie zmienia i przy dużych inwestycjach księgowa/y jest bardzo potrzebny...

#1669 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:44

VAT w rolnictwie dokładnie, u nas to zanosi się tylko faktury do księgowej i nas więcej nic nie obchodzi ona wszystko załatwia i jak narazie chwale sobie taka współpracę

#1670 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:48

VAT w rolnictwie no właśnie u mnie faktur dużo by nie było. a księgowa zachciała 140zł miesięcznie. I zastanawiam się czy sam bym podołał to rozliczać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 19:15

VAT w rolnictwie

co zajmuje nawet jesli masz b duzo faktor to jest godzina pisania w niedzielne popoludnie i stowka w kieszeni

Jak rocznie się odlicza kilkadziesiąt tysięcy vatu to odżałować 200zł za kwartał to jest nic, a zawsze księgowa jest na bieżąco.Sam jak narobisz bałaganu w papierach to może to cie pozniej drogo kosztować.

#1672 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 19:37

VAT w rolnictwie

Jak rocznie się odlicza kilkadziesiąt tysięcy vatu to odżałować 200zł za kwartał to jest nic, a zawsze księgowa jest na bieżąco.Sam jak narobisz bałaganu w papierach to może to cie pozniej drogo kosztować.

zgadza sie na duzym gospodarstwie to nie problem ale na takie jak ja mam to wychodzi mi okolo 10 tys bez maszyn
to samemu mozna sobie radzic a jak cos nie wiem to ide do znajomej ksiegowej ktora mnie uczyla przez rok wszystkiego co i jak wpisywac

#1673 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 19:45

VAT w rolnictwie Powiem tak, w tym roku zaliczyłem zakupy z PROW/MGR a teraz kupuję autko na gospodarstwo i nie chcę mieć błędów, poprawek, wyjaśnień. Stąd zlecam to księgowej.
Mam więc rok sporych inwestycji w drogie rzeczy a następny to rok remontów (robimy bark do bron, przyczepę D35 prawie od podstaw, poprawki w D46, poza tym na wiosnę będę robił garaż na samochód i pewnie coś do przejrzenie wyjdzie w bioznie a do Zetorka też chciałbym zajrzeć).
Jak też pisałem pracuję i z pracy mam więcej kasy niż z gospodarstwa po odjęciu inwestycji i remontów więc baaardzo zależy mi aby w pracy być i nie nawalić martwiąc się czy dobrze zaksięgowałem fakturę nr 125/88/10 oraz czy wpisałem dobrą kwotę w pozycji XYZ zeznania oraz czy zdążę oddać zeznanie na czas.

Natomiast za jakiś rok troszeczkę się u mnie uspokoi i na 90% będę się starał zacząć sam rozliczać bo nie jest tego wiele i każdy kto umie czytać ze zrozumieniem jest w stanie to sam prowadzić. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie takiej usługi na 6-18 miesięcy księgowej a później robienie tego samemu bo i tak księgowa przekaże nam całą dokumentację (a nawet na jej podstawie idzie się nauczyć co i jak ma być).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1674 Share Tomalok

Tomalok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 22:12

VAT w rolnictwie Jestem na vacie od kwietnia tego roku, rozliczam się poprzez biuro rachunkowe i jeśli mogę doradzić to proponowałbym na początek rozliczać się poprzez biuro, prawo nieustannie się zmienia i czasami można zrobić niezłego babola. Kolega rozlicza się sam, wypisał fakturę sprzedaży i pomylił się dosłownie o grosz, akurat tak się stało że podczas kontroli zostało to wychwycone i miał niezły zamęt z US.

#1675 Share bizonek56

bizonek56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 12:22

VAT w rolnictwie Ja też wchodze na VAT.Będę kupował nowe maszyny i remontował wszystko a potem paliwo nawozy opłaci się.

#1676 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 12:43

VAT w rolnictwie Konsekwencje błędów popełnionych przez księgowego i tak ponosi podatnik, później może jedynie starać się o zwrot kosztów wynikających z zapłaconych kar od księgowego. Zwrot kosztów nastąpi wtedy gdy podatnik UDOWODNI, że księgowy popełnił błąd lub zaniechał działań.

#1677 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 12:47

VAT w rolnictwie tia gdy podatnik poniósł stratę w wyniku działania bądź zaniechania działania księgowego (p. umyślne i nieumyślne). Nie myślałem, że na forum rolniczym będą pojawiały się aspekty prawa :P
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#1678 Share EppS

EppS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 13:01

VAT w rolnictwie Większość biur księgowych posiada stosowne ubezpieczenie od tego typu pomyłek.
NAPIS ćWICZEBNY

#1679 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 20:46

VAT w rolnictwie Powiem więcej: biura rachunkowe mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Chciałem tylko zauważyć, że dla US to rolnik jest odpowiedzialny za błędy w deklaracji. Rolnik oczywiście może dochodzić o zwrot zapłaconych kar u księgowego i to właśnie od tych roszczeń biura są ubezpieczone. Nie jest tak, jak mogłoby wynikać z niektórych wypowiedzi, że zlecam prowadzenie księgowości i już nic mnie nie obchodzi (oczywiście oprócz dostarczania faktur itp.). Dlatego zachęcam do samodzielnego rozliczania się z US, to wcale nie jest trudne i czasochłonne a zaoszczędzicie trochę kasy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i technika!

Napisany 21 listopad 2010 - 21:14

VAT w rolnictwie Zdaje sobie sprawę, że w różnych rejonach kraju, różne są stawki za biuro księgowe ale ja płacę 40 zł za działalność rolniczą i 50 za usługi.
Wiem, że w moich okolicach też stawki powyżej 100 chodzą ale kwestia poszukiwań i rozmowy z innymi lokalnymi rolnikami dużo daje.
KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone