Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 484 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 18 listopad 2010 - 18:31

VAT w rolnictwie

robie właśnie młodego rolnika i razem z przejęciem gospodarstwa chce przejść na vat mógł by mi ktoś wytłumaczyć czy się opłaca przechodzić na vat jakie są tego plusy i minusy na jakich zasadach się przechodzi i ile trzeba oddać bo jak coś kupuje to mi oddają vat ale jak sprzedaje np pszenice czy rzepak to musze chyba ja coś od tego oddać?

Na vat warto przejść jeśli się inwestuje.Jeśli chcesz przejść i nie inwestować to daj sobie spokój.Odliczasz vat od wszystkiego co kupiłeś do gospodarstwa(nie do domu) i masz na to fakturę.Oddajesz vat ze sprzedaży własnej(np.świnie,pszenica).Co miesiąc do 25 każdego miesiąca(lub co kwartał zanosisz do US deklarację vat7(vat7k).Jeśli masz zwrot z US to US ma na to 60 dni.Jeśli musisz wpłacić kasę do US to musisz to zrobić do 25 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.Zeby przejść na vat musisz mieć udokumentowaną sprzedaż za 20000pln za rok poprzedni.przejść możesz od początku każdego miesiąca.Musisz mieć za wcześniejsze trzy miesiące ewidencję sprzedaży,i musisz dokonać zgłoszenia w US.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 20:11
  •  

#1642 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 18 listopad 2010 - 18:41

VAT w rolnictwie Kolego niektóre przepisy które wymieniłeś nie będą aktualne od nowego roku...

#1643 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 19:16

VAT w rolnictwie dokładnie w tej chwili nie bedzie żadnych limitów. tylko teraz kto przejdzie na vat z produkcją żywca jeśli stawki wzrosną o 200%(z 3 do 8%)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1644 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 19:21

VAT w rolnictwie ale na vat na środki do produkcji też wzrośnie ,a o już idzie zrobić tak żebyś nie był stratny

#1645 Share audi80b4

audi80b4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 358 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 20:09

VAT w rolnictwie narazie chce kupić nowy traktor z czasem może jakiś opryskiwacz

jeśli się nawet nic nie inwestuje w gospodarstwo bycie na vacie i tak nie wychodzi na plus?

#1646 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 20:32

VAT w rolnictwie

jeśli się nawet nic nie inwestuje w gospodarstwo bycie na vacie i tak nie wychodzi na plus

Nikt ci tego nie powie bo nie zna twojego gospodarstwa a szczególnie twoich obrotów pieniężnych... Weź usiądź sobie wieczorem przy herbacie i policz sobie ile kasy wydajesz na gospodarstwo w postaci zakupionego prądu, paliwa, nawozów, ś.o.r itd odlicz sobie od tych wartości podatek vat według stwek jakie obowiązywać będą od przyszłego roku i tóre dostaniesz od US, następnie policz sobie ile produkujesz zboża, buraki, świń, krów czy mleka (nie znam twojej produkcji) które sprzedajesz i odlicz od tych rzeczy vat który oddasz do US... Oblicz różnice z tych dwóch wyników vatu i zobacz czy się tobie opłaci czy nie jeśl nie będziesz inwestować... Pozdrawiam

#1647 Share adamelo

adamelo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 08:35

VAT w rolnictwie czy jest ktoś kyo jest wstanie mi odpowiedzieć na moje pytanie z dn. 17 listopad 2010 - 13:35?????
i ile bedzie wynosić stawka vat za ziemniaki od 1 stycznia 2011??

#1648 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 08:41

VAT w rolnictwie Mi bez żadnych inwestycji wychodzi miesięcznie +500zł. A każda dodatkowa inwestycja to dodatkowy zysk. Po nowym roku będzie się opłacało przejść na zasady ogólne tylko rolnikom z produkcją roślinną. W ostatnim top agrarze są ładnie opisane dwa gospodarstwa które przechodzą na VAT (produkcja roślinna i roślinno zwierzęcą).

czy jest ktoś kyo jest wstanie mi odpowiedzieć na moje pytanie z dn. 17 listopad 2010 - 13:35?????
i ile bedzie wynosić stawka vat za ziemniaki od 1 stycznia 2011??

5%

#1649 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 14:38

VAT w rolnictwie

dokładnie w tej chwili nie bedzie żadnych limitów. tylko teraz kto przejdzie na vat z produkcją żywca jeśli stawki wzrosną o 200%(z 3 do 8%)

Chwila a to nie jest czasem tak że teraz jest 6% i tyle dostają ryczałtowcy, a rolnicy na vacie tyle płacą ale te 3% im się kasuje vatem ze środków do produkcji? Więc po nowym roku realnie ten vat który us nam zabiera wzrośnie z 3 do 4%. Natomiast rosną stawki wielu środków do produkcji tak więc chyba nie będzie takiej wielkiej różnicy po nowym roku na niekorzyść rolników na zasadach ogólnych. Ja tak bardzo się tą tematyką nie interesuje ale jeśli miałbym zapłacić np 40 000 vatu z maszyn to napewno bym przeszedł...

#1650 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 15:48

VAT w rolnictwie nie bedzie takiej stawki jak 4%...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 16:39

VAT w rolnictwie No dobrze to wytłumaczcie mi jak jest teraz z tym vatem od kapitału obrotowego - czy jest stawka 3% na żywiec czy 6%?

#1652 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 17:20

VAT w rolnictwie teraz jest 3%, a po nowym roku będzie 8%. Także nie za wesoło będzie dla produkcji zwierzęcej

#1653 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 17:40

VAT w rolnictwie a nie przypadkiem 5%

#1654 Share szyszak007

szyszak007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 17:48

VAT w rolnictwie Na żywiec ma byc 8% a na mleko 5%

#1655 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 17:55

VAT w rolnictwie 5% będzie na mleko, zboża, ziemniaki itp.

#1656 Share mllodyyy

mllodyyy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 18:57

VAT w rolnictwie Witam mam takie pytanie odnośnie tego vatu na żywiec gdyż jestem producentem świnek,
1---- czyli jak od 1 stycznia wzrośnie podatek z 3% na 8% to np jak sprzedam świnki za kwotę
100 zł to będe musiał oddać 8 zł państwu ?????
2----jeśli oddam te 8 zł to np. jak kupię paliwo i vatu będe miał 10 zł to będe mógł
sobie odliczyć8 zł czy całe 10 zł ????

#1657 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 19:02

VAT w rolnictwie 10-8=2

#1658 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 19:14

VAT w rolnictwie No właśnie trzeba pamiętać że stawki vatu na środki do produkcji też rosną...

#1659 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 19:39

VAT w rolnictwie

Witam mam takie pytanie odnośnie tego vatu na żywiec gdyż jestem producentem świnek,
1---- czyli jak od 1 stycznia wzrośnie podatek z 3% na 8% to np jak sprzedam świnki za kwotę
100 zł to będe musiał oddać 8 zł państwu ?????
2----jeśli oddam te 8 zł to np. jak kupię paliwo i vatu będe miał 10 zł to będe mógł
sobie odliczyć8 zł czy całe 10 zł ????

1. dokładnie tak
2. to są zupełnie dwie sprawy.. jeśli bedziesz miał z paliwa 10zł vatu to US zwraca Ci 10zł (cały vat).

a tak P.S.
Jak mało inwestujesz to nie ma sensu przechodzić po nowym roku na zasady ogólne jak chowasz świnki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share mllodyyy

mllodyyy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 14:13

VAT w rolnictwie Zamierzam przejść na vat gdyż w przyszłym roku zamierzam zakupić ciągnik oraz kilka maszyn do niego a później czeka mnie rozbudowa gospodarstwa i w każdym roku bym miał spore inwestycje więc dlatego zamierzam przejść na na vat na zasadach ogólnych (: gdyby nie te plany to jak mówisz "jarekmalina" bym nawet nie myślał o przechodzeniu na vat