karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ROLNIK7    17

Wykładnią dla US jest Krajowa Informacja Podatkowa jeżeli nie wiecie na 100%jakieś stawki podatku na określony produkt to dzwońcie z zapytaniem na numer 801 055 055. Od ekspertów otrzymacie odpowiedz na której opierają się US. Ustawa zmieniająca stawki podatku vat jest dość zawiła i pierwsza lepsza pani z waszego US wam tego nie wyjaśni a może nawet wprowadzić was w błąd. Na przykład w moim US pani niby zajmująca się podatkiem vat w rolnictwie nie zgodziła się żeby jej informacja była oficjalną i odesłała mnie do KIP.

 

Ktokolwiek ma wątpliwości co do stawek nich zrobi tak samo.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Jestem młodym rolnikiem gospodarstwo przejąłem w tym roku, moje pytanie to co zrobić by przejść na VAT i czy mogę to zrobić w tym roku czy dopiero w 2012? Nie wiem czy to w czymś pomoze gospodarstwo przejąłem wraz z płodami rolnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do US i też mówili że 5%

jak dzwoniłem dziś do US to sami nie wiedzieli i kazali dzwonić później, jak też uczyniłem i powiedzieli mi że 8 %

a gdy z ubojni przyjechali po świnie i pisaliśmy fakturę to kierowca dzwonił do firmy to księgowa mu powiedziała że na bank jest 5%

także nie wiadomo komu wierzyć ja uwierzyłem księgowej i wystawiłem na 5% bo mówiła że wszystkie faktury od rolników na VATcie mają wystawiane na 5%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK7    17

Pszenica jest na 5%.

Jeżeli chodzi o zwierzęta żywe to dzwońcie do skutku na KIP i pytajcie się o obowiązującą stawkę. Wy wystawiacie fakturę i wy odpowiadacie za jej prawidłowe wypełnienie. Żadna tam pani księgowa ani tym bardziej wozacy w razie błędu nie będą za to odpowiadać. Niektórym księgowym to się ni chce nawet ustawy przeczytać do końca,a tym bardziej gdzieś telefonować,myślą iż bez tego wszystko wiedzą.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Zboża 5%, owies wyjątek 8% a żywe zwierzęta 8%, ryczałt 7%.Radze powysyłać korekty do błędnie wystawianych faktur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozmi    0

dzisiaj dostałem wydruk od księgowej ze stawkami Vat i nowymi nr PKWiU i ......... Vat 8% na żywe zwierzęta (a ubojnia będzie sprzedawać z 5% ) no nieźle się zaczyna szkoda pisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

hehe a co Wy chcecie już dwa lata temu w sumie były przymiarki by najniższy VAT wynosił 7%, ale się jakoś rozmyślili :)

Ale prawie dwukrotny wzrost ... będzie boleć ;[

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

a jak to jest na wacie przy produkcji mleka,ja wystawiam mleczarni faktury?? czy jak to dokładnie wygląda?

 

teraz jestem na ryczałcie to mam święty spokój, bo oni mi przysyłają fakturę a co jak będę na wacie - jak to wtedy wygląda - jak się rozliczacie z mleczarnią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Czy łatwo jest się rozliczać samemu, czy trzeba księgową w to zaangażować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz21    1

Semos podaja mi rozliczenie miesieczne, kwoty netto, brutto i wypisuje fakture. Podaje przez kierowce do pdpisu a oni oddaja mi kopie.

 

Mareknh Prowadze sam od 3lat nic trudnego. Wypelniasz ewidencje sprzedazy i zakupow, deklaracje vat7 i do 25 kazdego miesiaca do us. Rozliczam sie miesiecznie, mozna tez i kwartalnie to zalezy od sprzedazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Kolego Jozmi czy zmieniły się numery PKWiU od nwego roku? Jeżeli tak to czy mógłbyś wstawić skan bo na razie w necie jest tylko rok 2010.Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozmi    0

Kolego Jozmi czy zmieniły się numery PKWiU od nwego roku? Jeżeli tak to czy mógłbyś wstawić skan bo na razie w necie jest tylko rok 2010.Dzięki

ksys są małe zmiany jest dodany ten "ex" na stronie http://www.epodatnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=424%3Anowe-stawki-vat&catid=111%3Astawka-vat-stawki-vat&Itemid=310&limitstart=2 masz je opisane

jak juz ktos pisał wczesniej na zboza jest 5% oprócz owsa 8% moze to przez płatki owsiane:)

Edytowano przez jozmi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
Wykładnią dla US jest Krajowa Informacja Podatkowa jeżeli nie wiecie na 100%jakieś stawki podatku na określony produkt to dzwońcie z zapytaniem na numer 801 055 055. Od ekspertów otrzymacie odpowiedz na której opierają się US. Ustawa zmieniająca stawki podatku vat jest dość zawiła i pierwsza lepsza pani z waszego US wam tego nie wyjaśni a może nawet wprowadzić was w błąd. Na przykład w moim US pani niby zajmująca się podatkiem vat w rolnictwie nie zgodziła się żeby jej informacja była oficjalną i odesłała mnie do KIP.
KIP to nie zawsze wykładnia ;)

Też potrafią powiedzieć że nie są pewni.

 

jak dzwoniłem dziś do US to sami nie wiedzieli i kazali dzwonić później, jak też uczyniłem i powiedzieli mi że 8 %

a gdy z ubojni przyjechali po świnie i pisaliśmy fakturę to kierowca dzwonił do firmy to księgowa mu powiedziała że na bank jest 5%

także nie wiadomo komu wierzyć ja uwierzyłem księgowej i wystawiłem na 5% bo mówiła że wszystkie faktury od rolników na VATcie mają wystawiane na 5%

Uwierzyłeś księgowej handlarza?

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

hehe a co Wy chcecie już dwa lata temu w sumie były przymiarki by najniższy VAT wynosił 7%, ale się jakoś rozmyślili :)

Ale prawie dwukrotny wzrost ... będzie boleć ;[

 

i te 7% miało wejść właśnie od początku tego roku i gdyby nie te zmiany co ostatnio były byśmy byli obarczeni stawką 7% a tak jest 5% i 8%

 

a jak to jest na wacie przy produkcji mleka,ja wystawiam mleczarni faktury?? czy jak to dokładnie wygląda?

 

teraz jestem na ryczałcie to mam święty spokój, bo oni mi przysyłają fakturę a co jak będę na wacie - jak to wtedy wygląda - jak się rozliczacie z mleczarnią

 

u nas kiedyś sami wystawialiśmy faktury mleczarni, teraz mleczarnia drukuje i kierowca przywozi do nas należy tylko sprawdzić poprawność, wstawić nr faktury, datę, i podpisać, i kierowca odbiera albo można samemu im dostarczyć

Edytowano przez qazi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam od dziś jestem zalogowany na AF:)) prosze o pomoc korzystam z ostatniego młodego rolnika ojciec dostał rente strukturalna czy jako rolnik dopiero rozpoczynający prowadzenie działalności stać się od razu vat-owcem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matus951    6

A ja mam pytanie o Vat ale z troche innej beczki :P

Jeśli np. handluje maszynami rolniczymi i sprowadzam je z zagranicy, to jeśli tam ją kupuje to muszę Vat zapłacić też?? tzn. Maszyna bez VATu kosztuje 3500 euro a z VATem 4200 euro. Która cena mnie wtedy obowiązuje?? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
decybel8    0

Witam

mam pytanie co trzeba zrobic aby w tym roku przejść na vat bo czytam i różne opinie spotkałem

trzeb przedstawiać faktury z tym obrotem 20 000zł czy już nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktom    1

witam od dziś jestem zalogowany na AF:)) prosze o pomoc korzystam z ostatniego młodego rolnika ojciec dostał rente strukturalna czy jako rolnik dopiero rozpoczynający prowadzenie działalności stać się od razu vat-owcem??

Odpowiedź jest nie trudna. Musisz policzyć ile obecnie i w najbliższych latach planujesz wydać na produkty służące do produkcji : nawozy, środki ochrony , paliwo itd. oraz czy planujesz zakupy maszyn rolniczych i za ile. Potem porównaj to z kwota jaką możesz uzyskać sprzedając produkty rolne. Jeśli w ciągu roku masz zakupy- koszty na poziomie kwot które uzyskasz ze sprzedaży płodów to napewno opłaca się być na vacie. Jak jeszcze masz w planach inwestycje to już wogóle nie ma co się zastanawiać. Generalnie obecnie mało komu opłaca się być na ryczałcie. Tłumacząc łopatologicznie jak jesteś na vacie : tracisz 7 % vatu z faktur ryczałtowych RR a zyskujesz do zwrotu vat z tego co kupisz. Powodzenia ;)

 

A ja mam pytanie o Vat ale z troche innej beczki :P

Jeśli np. handluje maszynami rolniczymi i sprowadzam je z zagranicy, to jeśli tam ją kupuje to muszę Vat zapłacić też?? tzn. Maszyna bez VATu kosztuje 3500 euro a z VATem 4200 euro. Która cena mnie wtedy obowiązuje?? :rolleyes:

 

Wszystko zależy od tego czy jesteś vatowcem czy nie. Jeśli jesteś to powinieneś mieś dokument o nadaniu numeru vat europejskiego ( twój NIP) i wtedy kupujesz z zerowa stawką , musisz przedstawić taki dokument sprzedającemu i on ma obowiązek wystawić fakturę bez ich vatu. Jeśli jesteś osobą prywatną, rolnikiem ryczałtowym to niestety kupujesz z ich vatem (np. W Niemczech chyba 19%) i nikt ci tego nie zwróci. Chyba też ważne od kogo kupujesz bo jak od osoby prywatnej to wtedy ona nie odliczyła vatu od zakupu i zapłacisz go w cenie sprzedaży .

 

Witam

mam pytanie co trzeba zrobic aby w tym roku przejść na vat bo czytam i różne opinie spotkałem

trzeb przedstawiać faktury z tym obrotem 20 000zł czy już nie

 

Mam ten sam dylemat, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę w US w tej sprawie , to dam znać co mi powiedzieli

Edytowano przez ktom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomtu    1

witam od dziś jestem zalogowany na AF:)) prosze o pomoc korzystam z ostatniego młodego rolnika ojciec dostał rente strukturalna czy jako rolnik dopiero rozpoczynający prowadzenie działalności stać się od razu vat-owcem??

YODA by ci powiedział:

VAT-owcem OD RAZU STAĆ MUSISZ SIĘ :lol:

 

na poważnie to poczytaj ten wątek może z ojcem

NIECH MOC VAT-u BĘDZIE Z WAMI !!!

Edytowano przez Tomtu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

a jak to jest ze sprzedaza? bo ja sprzedaje dwa razy w roku rzepak i zboze na wiosne poza tym nic nie prowadze hodowli nie mam zamiaru:) wiec czy ktos sie czepia tej sprzadazy? bo np sprzedam na 30 tys zl czyli to jest 1500 zl vatu tylko czy nikt mi nie wyliczy ze powinienem sprzadac wiecej?? bo jak sobie licze to sprzedam na 50 tys wiec to 2500 tys vatu... a tak zawsze tys w kieszeni;) a co do paliwa jeszcze to odlicza sie 100% vatu? czyli te 23 %?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

VAT z faktur zakupu odliczasz cały . Sprzedaż w danym miesiącu może być 0 .Nie słyszałem żeby ktoś miał z tym problemy.Osobiście coś tam zawsze wpisuję (lepiej to wygląda ). Możesz się rozliczać kwartalnie .Czy był poruszany wcześniej temat vat za energię el.w gosp. z budynkiem mieszkalnym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj