Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#1421 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 16 maj 2010 - 08:39

VAT w rolnictwie

A jak wygląda ewidencja środków trwałych, bo mi powiedzieli, że wystarczy spis, tylko nie bardzo wiem jak on ma wyglądać, co ma być w nim zawarte. Rozumiem, że maszyny, czy budynki też? Wyrozumiałych proszę o wyjaśnienie?

W ewidencji środków trwałych powinny być wpisane budynki i maszyny jakie posiadałaś przed przejściem na vat, a po przejsciu zapisywane (zakupione maszyny i powstałe budowle) środki trwałe przekraczające wartość 3500 zł netto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:59
  •  

#1422 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 16 maj 2010 - 10:18

VAT w rolnictwie Ani ustawa o VAT, ani ust. o podatku dochodowym nie nakłada na nas obowiązku stworzenia ewidencji śr. trwałych , jest to dobra wola z naszej strony.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#1423 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 16 maj 2010 - 16:54

VAT w rolnictwie dokładnie ak jak kolega wyżej pisze, niema obowiązku prowadzenia rejestru środków trwalych.Moja księgowa mnie oświeciła ale niestety dla potrzeb agencji musiałem zrobić taki rejestr ze względu na PROOW.Jak widac w Polsce jedno drugie wyklucza lub jedno zmusza do drugiego.Paranoja

#1424 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 maj 2010 - 10:44

VAT w rolnictwie witam, wie ktoś może jaki procent podatku vat muszę odliczyć przy sprzedaży gruntów rolnych będąc "vatowcem"

#1425 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 17 maj 2010 - 10:46

VAT w rolnictwie na grunty rolne nie ma podatku VAT

#1426 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 17 maj 2010 - 11:10

VAT w rolnictwie A teraz z innej beczki. Kupuje w danii ciagnik,kosztuje 20.000 euro netto. Czy bedąc vatowcem z euronipem płace dunczykowi cene netto czy brutto gdy on wystawia mi fakture vat? Chodzi mi o sprzet używany.

#1427 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 17 maj 2010 - 13:51

VAT w rolnictwie Netto, jeśli zgodzą się wystawić taką fakturę. Więszość w firmach się zgadza, prywatnie różnie bywa.

#1428 Share 90daniel

90daniel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów

Napisany 18 maj 2010 - 13:31

VAT w rolnictwie hej, mam kilka pytań zastanawiamy się z ojcem czy przejść na vat? Mamy 30h gosp. Specjalizuje się głównie w chowie trzody chlewnej, sprzedasz co roku ok 100 tuczników na rok w cyklu ciągłym. Wiec jakiś dochód jest. Interesuje mnie to czy będzie mi się opłacało przejść, i mam kilka pytań.
1. Jakie minimalne dochody musiał bym uzyskać by przejść na vat?
2. Czy konieczne jest co roczne inwestowanie w gospodarstwo? (tzn czy mogę kupić np ciągnik i przez 2-3 lata nie inwestować )czy muszę co roku wykorzystać pewną pule pieniędzy ?
3. Czy koniecznie muszą być to nowe maszyny ? słyszałem że max 5 letnie

z góry dziękuję za odpowiedzi:)

#1429 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 18 maj 2010 - 14:24

VAT w rolnictwie nikt nie zmusza Cie do inwestowania, ale musisz policzyć czy nie inwestując nie będziesz tylko wpłacał do US, i nie ma ograniczeń co do wieku maszyn, musi być tylko faktura VAT

#1430 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 18 maj 2010 - 16:00

VAT w rolnictwie Musisz mieć 20 tysięcy obrotu w gospodarstwie w twoim przypadku nie będzie problemu.Jeżeli masz zamiar inwestować kupować sprzęt to warto.Sprzęt nie musi byś nowy .Jeżeli posiadasz hodowle to zawsze coś inwestujesz kupisz koncentraty,nawozy,paliwo,oleje ,cokolwiek .Według mnie warto jesteśmy na Vacie prawie 3 lata i ciągniki razem z maszynami które kupiliśmy -odliczyliśmy sobie ,pare złoty w kieszeni zostało :) .Mój znajomy nie jest na Vacie ostatnio kupił Zetora to ponad 25 tyś. to sam Vat.Pieniądze poszły do budżetu państwa B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1431 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 maj 2010 - 20:51

VAT w rolnictwie witam, czy może ktoś potwierdzić słowa kolegi, że sprzedając ziemię rolną nie odprowadzam podatku vat??

#1432 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 21 maj 2010 - 20:59

VAT w rolnictwie Ziemia nie ma VATU.20% podatku zapłacisz jeśli pola nie miałeś min 5 lat.Po 5 latach nie płacisz podatku.

Chyba że masz ziemie pod inwestycje lub coś specjalnego.kupiłeś z VATEM ?

#1433 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 23 maj 2010 - 21:38

VAT w rolnictwie

Ziemia nie ma VATU.20% podatku zapłacisz jeśli pola nie miałeś min 5 lat.Po 5 latach nie płacisz podatku.

Chyba że masz ziemie pod inwestycje lub coś specjalnego.kupiłeś z VATEM ?

19 % a nie 20%

od roku jestem na vacie ale właśnie podjęłem decyzje o zmianie "pracy". tzn będe tylko kosił łąki żeby dostać JPO i utzrymac zobowiązanie ONW. i takie pytanie: jak przez kolejne 4 lata nie będe miał żadnej sprzedarzy to US się nie doczepi???

#1434 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 24 maj 2010 - 09:12

VAT w rolnictwie Przyczepić się nie przyczepi ale nic nie możesz odliczać. Aby odliczać vat musisz mieć obrót.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#1435 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 25 maj 2010 - 21:07

VAT w rolnictwie Witam. Mam pytanie o ogrodzenie gospodarstwa. Mam zamiar zakupić ogrodzenie do gospodarstwa wraz z domem mieszkalnym. Czy można odliczyć od tego vat, czy ktoś już to odliczał i czy U.S. nie miał z tym problemu?

#1436 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 30 maj 2010 - 13:19

VAT w rolnictwie Witam. Mam pytanie. Ile w rzeczywistości jesli ktos jest na vacie tracimy procent od strzedarzy naszyk produktów: mleko, żywiec. ?
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#1437 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 30 maj 2010 - 14:05

VAT w rolnictwie Kupiłem teraz ogrodzenie betonowe i odliczyłem.Przecież to dla gospodarstwa kupiłem.Żeby nie zakurzyło domu przy żniwach i nie było go widać.

Szymi ty nie myśl ile stracisz, tylko ile zyskasz.Sprzedajesz z 3% i tak to oddaję to do US ale odzyskuję 7% i 22%.

Jestem na vacie 2 rok i kupiłem tylko nową dmuchawę za ok 12 tyś i mi się bardzo opłaca.Za 1,5 roczny zwrot[ogólnie] to położyłem sobie kostkę granitową pod domem 260 m.

#1438 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 30 maj 2010 - 14:46

VAT w rolnictwie

Witam. Mam pytanie. Ile w rzeczywistości jesli ktos jest na vacie tracimy procent od strzedarzy naszyk produktów: mleko, żywiec. ?

z miejsca masz 6% VAT mniej za sprzedane produkty,bo 3% które dostaniesz i tak musisz oddać do US (jeśli nic nie kupujesz), ale jeśli inwestujesz to możesz być baardzo do przodu. Bez inwestycji jest się raczej na zero.

#1439 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 30 maj 2010 - 17:35

VAT w rolnictwie

Kupiłem teraz ogrodzenie betonowe i odliczyłem.Przecież to dla gospodarstwa kupiłem.Żeby nie zakurzyło domu przy żniwach i nie było go widać.

Szymi ty nie myśl ile stracisz, tylko ile zyskasz.Sprzedajesz z 3% i tak to oddaję to do US ale odzyskuję 7% i 22%.

Jestem na vacie 2 rok i kupiłem tylko nową dmuchawę za ok 12 tyś i mi się bardzo opłaca.Za 1,5 roczny zwrot[ogólnie] to położyłem sobie kostkę granitową pod domem 260 m.

Bardzo Cie proszę opisz mi krótko jaki masz profil gospodarstwa(mleko,trzoda) i za co odliczyłeś sobie tyle podatku.?
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1440 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 30 maj 2010 - 19:15

VAT w rolnictwie Żadnej hodowli już nie mam.Paliwo ,części, nawozy,środki.Jak się dobrze policzy to się okazuję ile VATU tracisz będąc ryczałtowcem.

Przed przejściem też się bałem że nie dam rady bo nie będę wychodził i zawsze liczyłem ile stracę a teraz wiem że to było błędne rozumowanie bo nigdy nie liczyłem ile naprawdę płace vatu.

Odliczam każdą śrubkę ,wiertarkę,materiały budowlane,komputer.Policz sobie jaki masz vat z 8,5 tyś litrów paliwa,ponad 100 tyś środki i nawozy a części też się nazbiera.

A kostka mnie tanio wyniosła koło 90 zł za metr.