Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9026 odpowiedzi na ten temat

#1401 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 06 maj 2010 - 21:14

VAT w rolnictwie to powiem ci ze masz nie za ciekawa sytuacje tu renta a tu 70 tys vatu ja bym wolal chyba tez zwrot vatu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:34
  •  

#1402 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 06 maj 2010 - 21:18

VAT w rolnictwie to troche niewporzo ze strony US przeciesz i tak nic nie ulegnie zmianie w tym gospodarstwie poza zmianą właściciela przecież ty i tak zostaniesz na wacie?

#1403 Share polek1919

polek1919

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 06 maj 2010 - 21:29

VAT w rolnictwie Masz też takie wyjście że tata zrezygnuje z modernizacji a ty w tym roku złożysz wniosek jeszcze raz na modernizację wtedy i dostanie tata rentę strukturalną a ty dostaniesz zwrot VAT-u. Tylko że zakup maszyn odciągnie się z rok a może i więcej. Ale coś za coś :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1404 Share romano

romano

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 07 maj 2010 - 07:41

VAT w rolnictwie Z modernizacji na pewno nie zrezygnujemy bo za duzo czekania by było i pózniej moglibyśmy sie juz nie załapac . Dzwoniliśmy do informacji i pani powiedziała ze każdy US tzn w każdym oddziale moga potraktowac inaczej i ze sie juz z takim czymś spotykali i nie raz US przychylił sie do tego ale jak to bedzie to nie wiadomo .

A jeżeli tata by sprzedał mi te maszyny to musiałby oddać vat i potem ja bym go mógł spowrotem odliczyć ???

#1405 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 maj 2010 - 08:38

VAT w rolnictwie tylko że chyba maszyny zakupione na PROW nie mogą być sprzedane przez 5 lat

#1406 Share romano

romano

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 07 maj 2010 - 11:32

VAT w rolnictwie właśnie ....

#1407 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 07 maj 2010 - 12:23

VAT w rolnictwie Nie koniecznie :) :) :) :) Można wziąśc w leasing ( czy jak sie to pisze) a później odkupić taką maszyne jako używaną ale nadającą sie do zwrotu z Prow-a (sęk w tym taki że wyjdzie sie na minus w kasie)
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

#1408 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 07 maj 2010 - 13:56

VAT w rolnictwie Dzwoniłem do urzędu skarbowego zapytać się jak to jest gdy się chce wrócic z vatu na ryczałt.Pani powiedziała ze nie ma czegos takiego ze wracamy po 5 latach i nic nie zwracamy vatu.Róznice oddamy i po 7latach chcąc wrócic na ryczałt.

#1409 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 08 maj 2010 - 14:37

VAT w rolnictwie Witam.
Mam takie pytanie do forumowiczów:
czy zakupując materiały budowlane przeznaczone do modernizacji budynku (nadmieniam, że jestem VAT-owcem), lub też budowy nowego obiektu, US wymaga dokumentów takich jak np. projekt budowlany, pozwolenie na budowę itp.??

Pozdrawiam :lol:

#1410 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 09 maj 2010 - 18:17

VAT w rolnictwie

Dzwoniłem do urzędu skarbowego zapytać się jak to jest gdy się chce wrócic z vatu na ryczałt.Pani powiedziała ze nie ma czegos takiego ze wracamy po 5 latach i nic nie zwracamy vatu.Róznice oddamy i po 7latach chcąc wrócic na ryczałt.

A podała jakąś podstawę prawną? Tzn na podstawie czego tak twierdzi? Maszyny się przecież zużywają i po to w firmach robi się amortyzację a rolnik tego nie robi. No i przecież US musiałby zwrócić VAT który ja wpłaciłem do US. Zdaje mi się że pani się myli.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1411 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 09 maj 2010 - 19:44

VAT w rolnictwie ogólnie wiadomo że wracając na ryczałt nie zwracamy vatu za maszyny po 5 latach za budynki po 10 latach użytkowania i to jest jakby okres amortyzacji ale jeśli jesteśmy na vacie to sprzedając maszyne którą kupiliśmy 10 lat temu i odliczyliśmy vat to wystawiamy fakture chyba że na złom to wystawiają fakture nam :lol:

#1412 Share mariusz80

mariusz80

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 09 maj 2010 - 20:24

VAT w rolnictwie

Witam.
Mam takie pytanie do forumowiczów:
czy zakupując materiały budowlane przeznaczone do modernizacji budynku (nadmieniam, że jestem VAT-owcem), lub też budowy nowego obiektu, US wymaga dokumentów takich jak np. projekt budowlany, pozwolenie na budowę itp.??

Pozdrawiam :lol:

Tak wymagane są takie dokumenty :lol:

#1413 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6299 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 maj 2010 - 19:24

VAT w rolnictwie A np jak to jest z cementem na takie drobne naprawy jak tynki które odpadły ze starości itp.

Poza tym jak to jest z materiałami budowlanymi do podłączenia i rozprowadzenia wody po budynku?
Normalnie się to odlicza czy wymagają dokumentacji, projektu np modernizacji/adaptacji?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#1414 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 10 maj 2010 - 20:25

VAT w rolnictwie No nie przesadzasz ? Projekt na załatanie odpadającego tynku ?? Budowa nowego lub modernizacja starego budynku w zakresie w którym wymagane są projekty, uzgodnienia i pozwolenia i wynikające z nich potrzeby zakupów materiałów i usług, to podstawa do ewentualnych wyjaśnień w razie kontroli US. Pozostałe zakupy wynikające z bieżącej eksploatacji budynków i innych obiektów wchodzących w skład gospodarstwa takich wymagań nie mają.
kto sieje ten zbiera....

#1415 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 10 maj 2010 - 20:55

VAT w rolnictwie a jak zapisać w ewidencji środków trwałych budowe budynku zapisujemy każdą fakture ?

#1416 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 11 maj 2010 - 17:41

VAT w rolnictwie @strzymek, budowa to nie zakup np. ciągnika na który jest jedna faktura. Faktury z zakupu materiałów budowlanych dadzą po ukończeniu inwestycji całość środka trwałego. Może być też tak że wynajmujesz firmę bud. i masz na koniec jedną fakturę.
Piszesz więc je kolejno do książki śr. trwałych tak oznaczone literą liczbą aby wiadomo było,że dana faktura odnosi się do konkretnej inwestycji.
kto sieje ten zbiera....

#1417 Share EWELA

EWELA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 13 maj 2010 - 16:54

VAT w rolnictwie A jak wygląda ewidencja środków trwałych, bo mi powiedzieli, że wystarczy spis, tylko nie bardzo wiem jak on ma wyglądać, co ma być w nim zawarte. Rozumiem, że maszyny, czy budynki też? Wyrozumiałych proszę o wyjaśnienie?

#1418 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 13 maj 2010 - 19:15

VAT w rolnictwie 2,5 zł kosztuje książka środków trwałych w artykułach biurowych i wpisujesz to to kupiłaś po przejściu na vat :lol: chyba przynajmniej ja tak robie

#1419 Share EWELA

EWELA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 maj 2010 - 05:18

VAT w rolnictwie Dzięki za odpowiedź, to znaczy, że na razie nic nie muszę wpisywać, bo dopiero jestem w trakcie budowy. Jednak, jeżeli odlliczam VAT od części do maszyn, które miałam przed przejściem na VAT, to czy nie powinny być -te maszyny- wpisane do książki środków trwałych?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1420 Share kris23

kris23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 14 maj 2010 - 12:52

VAT w rolnictwie Witam. Czy wie ktoś może
Jak wygląda odliczenie VAT-u od motocykla przy zakupie na gospodarstwo??
Myślę ze jeśli chodzi o enduro to by nie było problemu bo można by to było łatwo uzasadnić, ale jak wygląda sytuacja np. z takim sportowo-turystycznym?
Czy ktoś może coś takiego przerabiał? Albo nie warto kombinować..

Pozdro