Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#121 Share pitti

pitti

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 17 luty 2008 - 17:36

VAT w rolnictwie a ja mam takie pytanie do tych którzy są na vat. i maj jakieś maszyny najlepiej ciągnik w leasingu. jak to jest? kto bierze vat? i ogólnie czy to sie opłaca?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:42
  •  

#122 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 17 luty 2008 - 19:55

VAT w rolnictwie

czytałem wasze wypowiedzi odnosnie vat jedna osoba napisała ze jak sie zakupuje czesci to maszyn uzywanych nie zakupionych przed przejsciem na vat to musze wpisywac je do srodkuw trwałych ,,,moze mi ktos napisac od jakiej wartosci wpisuje sie czesci do maszyn posiadanych w gospodarstwie,,,,,,,,,pytanie drugie muj ojciec posiada ciagnik ktury pracuje umnie wgospodarstwie bo sobie zostawił go przed zapisaniem jako zabezpieczenie na przyszłosc czy w takiej sytuacji jak zakupuje do niego czesci oleje smary to moge sabie odprowadzic vat.........

Jeśli nie rozliczasz sie z podatku dochodowego to jako rolnik na zasadach ogólnych nie musisz prowadzić ewidencji środków trwałych. A rozliczać to możesz tylko teoretycznie części do swoich maszyn, ale np. kto sprawdzi czy olej i ropę wlałeś do swojego ciągnika czy do ciągnika ojca.
a

#123 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 luty 2008 - 19:58

VAT w rolnictwie Dobra przy inwestowaniu opłaca sie przejscie na wat więc, czy przy zakupie sprzętu za 140 - 160 tyś czyli zwrot około 25 tyś i kikanaście tyś w remonty budynków więc ze środków trwałych 30 tyś w przeciągu powiedzmy 10 lat, jeśli będe tracił 3% ryczałtu itd to na jedno mi wyjdzie czy nie?

#124 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 17 luty 2008 - 20:01

VAT w rolnictwie @Ferdek07 ale za chwilę jak rząd nie przeniesie o rok terminu, wejdzie 7% VAT na nawozy, ŚOR i wszystko oraz na zboża, a 5% zwrotu na ryczałcie raczej nie wzrośnie, więc musisz dobrze policzyć czy nawet bez inwestycji nie opłaca się przejść na VAT.
a

#125 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 17 luty 2008 - 20:10

VAT w rolnictwie No właśnie przy mleku kto przeszedł to narzeka, a nawet jak na nawozy podniosą wat to ile 300 zł więcej zapłace?
Tylko pocieszające były by zwroty za paliwo,

ps. jeśli ktoś świadczy mi usługi prasą lub kombajnem i wystawia fakture, to ile watu mógłbym z tego odliczac?

#126 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 17 luty 2008 - 20:15

VAT w rolnictwie Tyle ile masz na fakturze wpisanej stawki VAT.
a

#127 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 17 luty 2008 - 21:20

VAT w rolnictwie

No właśnie przy mleku kto przeszedł to narzeka, a nawet jak na nawozy podniosą wat to ile 300 zł więcej zapłace?
Tylko pocieszające były by zwroty za paliwo,

ps. jeśli ktoś świadczy mi usługi prasą lub kombajnem i wystawia fakture, to ile watu mógłbym z tego odliczac?

Nie ważne jest jaka produkcje prowadzisz. Najważniejsze jest to kto ile w stosunku do obrotu kupuje rzeczy obłożonych 22% VAT.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli inwestujesz mało lub jest to jednorazowa inwestycja na 10 lat, to pozostań na ryczałcie. Jeednak jesłi zamierzasz inwestować regularnie przynajmniej 40% swego rocznego obrotu, to przechódź na vat i sie dłużej nie zastanawiaj bo tracisz.

Wyliczę to na przykładzie:
Gosp. A sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na ryczałcie, więc dostaje 105 tys ( + 55 vat)
Gosp. B sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na VAT na zasadach ogółnych, więc dostaje 103 tys (+3%vat)

Wariant I
Gospodarstwa wydają wszystkie pieniądze na sprawy nie związane z rolnictwem (nie kupują nawozów, nasion, śor, maszyn, ON), po prostu czysta konsumpcja.
W tym wariancie do przodu jest o 8 tys gosp. A bo gosp. B musi odprowadzić 3% VAT do skarbu państwa. Jest to jednak wariant praktycznie niemożliwy, bo jeśli nie kupimy nasion, śor, ON to nie produkujemy czyli nie zarabiamy i nie mamy nic do wydania.

Wariant II
Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (20 tys rocznie) za 60 tys kupują produkty obłożone 3% VAT, a za pozostałe pieniądze (gosp. A 25 tys, gosp. B 23 tys) produkty obłożone 22% VAT

Gospodarstwo A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.
Gospodarstwo B wydało całość ale ma vat naliczony w wysokości 5896 (3% vat z 60tys to 1748, 22% vat z 23 tys to 4148). Dostaję zwrotu z urzędu skarbowego w wysokości 2896 ( różnica podatku naliczonego tj tego który mi powinien zwrócić US 5896 a podatkiem należnym tj. tym który ja powinienm zapłacić US 3000).

Wariant III
Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (10 tys rocznie) za 40 tys kupują nawozy,sor, a za pozostałe pieniądze (gosp A 55 tys, gosp B 53 tys) produkty obłożone 22% vat tj. ON, maszyny, części maszyn, mat. bud.

Gosp A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.
Gosp. B wydało całość ale ma naliczony VAT w wysokości 10 722 ( 3% vat z 40 tys 1165 i 22% vat z 53 tys 9557). Dostaję zwrot z US w wysokości 7722 (różnica podatku naliczonego 10722 a podatkiem należnym 3000)

PODSUMOWANIE

W wariancie I na ryczałcie jest się do przodu o 8 tys.

W wariancie II wychodzi się lepiej o 896 zł na VAt na zasadach ogólnych, no ale w sumie skórka nie warta wyprawki. Wychodzi na to samo.

W wariancie III wychodzi sie lepiej o 5722 na VAT na zasadach ogólnych niż na ryczałcie. Czyli jak ktos inwestuje, kupuje ON, olej opałowy do suszarni(kupuje wyroby obłożone 22% vat) to trzeba być na vat, bo się opłaca.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#128 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 17 luty 2008 - 21:26

VAT w rolnictwie

No właśnie przy mleku kto przeszedł to narzeka,

nie koniecznie. my mamy mleko i przeszliśmy na vat i nie narzekamy wręcz przeciwnie

#129 Share farmerpl

farmerpl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 19 luty 2008 - 18:52

VAT w rolnictwie Witam.Jestesmy na ryczałcie.Z zwiazku z planowanymi inwetsycjami wachamy sie czy nie przejsc na vat)w tym roku chcemy zainwetstowac ok 800tys w maszyny i budowę)i w tym jest ok 176tys samego vatu.W kolejnych latach juz bym praktycznie tak nie inwetstował.jakies drobne+paliwo+nawozy+śor)) Ale jak sprzedam w ciągu roku za ok 1.6mln i do tego dostane 5 na ryczłcie 75tys co raku i bez zadnych kontroli i strachu.Czy mi sie opłaca przejsc na vat??

#130 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 18:59

VAT w rolnictwie a paliwo kupujesz ?? czy na wodzie jeździsz?? nawozy jakieś czy może ekologiczne masz gospodarstwo?? bo jak nic nie kupujesz do produkcji to ci pewnie sie nie opłaca ale jak coś kupujesz to trzeba to policzyć bo może sie opłacać przejść na VAT i to bardzo opłacać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:08

VAT w rolnictwie dobrze wszytko fajnie, niech te 2 tyśrocznie zaoszczędze to wydam częśc i tak na księgowego itd, no ale co w przypadku przekazania gospodarstwa lub przejścia na rentę, czy następca przejmuje te sprawy, czy np. w tym roku kupujemy maszyny ciągnik remontujemy budynki a za 5 lat ojciec zejdzie na strukturalną i co wtedy?

#132 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:12

VAT w rolnictwie U nas jest ok 6-7 tys rocznie zwrotu przy tej produkcji jaką mamy (czyli nie wielką ale i wydatki nie wielkie) czyli to nie tak źle. A co do przekazania gospodarstwa to dokładnie nie wiem ale chyba następca "VATowca" też od początku jest vatowcem ale o to to musisz sie dokładnie zapytać w US

#133 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:17

VAT w rolnictwie

dobrze wszytko fajnie, niech te 2 tyśrocznie zaoszczędze to wydam częśc i tak na księgowego itd, no ale co w przypadku przekazania gospodarstwa lub przejścia na rentę, czy następca przejmuje te sprawy, czy np. w tym roku kupujemy maszyny ciągnik remontujemy budynki a za 5 lat ojciec zejdzie na strukturalną i co wtedy?

I jeszcze jedno najważniejsze jeśli mam powiedzmy 10 tyś wypłaty za melko plus 5% ryczałtu czyli 10500zł, to będąc na vacie będe wpływac mi na konto 10 tyś czy 10300zł?

#134 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:19

VAT w rolnictwie jak te 10tys to netto to na konto ci wpłacą 10300

#135 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:29

VAT w rolnictwie i za każdy miesiąc zwracają to co jest więcej watu w kupionych towarach niż 3 tyś?

#136 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:31

VAT w rolnictwie

i za każdy miesiąc zwracają to co jest więcej watu w kupionych towarach niż 3 tyś?

o co ci chodzi z tymi 3 tys?? bo nie rozumiem chyba

#137 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:32

VAT w rolnictwie a jak jest z vatem przy przy chodowli trzody chlewnej opłaca sie przechodzic ,,,,,,,,,,,,

#138 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:38

VAT w rolnictwie

o co ci chodzi z tymi 3 tys?? bo nie rozumiem chyba

sorki wygłupiłem się tu o 300 zł chodziło więc, za każdy miesiąc jeśli kupie coś do produkcji w czym jest więcej niż 300 zł (w przypadku wypłaty 10 tyś) to mam zwrot?

#139 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:42

VAT w rolnictwie jeśli na fakturach zakupu masz więcej jak te 300 zł to tak co miesiąc US zwraca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:46