Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#1361 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 07:57

VAT w rolnictwie może coś źle zrozumiałem ale jak podaje przykład 2 z tej że strony
"zaoranie pola sąsiada jest czynnością rolnika ryczałtowego dla celów podatku VAT, ale nie stanowi działalności rolniczej dla celów podatku dochodowego PIT. Usługi rolnicze podlegają opodatkowaniu PIT w ramach umowy zlecenia albo działalności gospodarczej." (www.vat.pl)
i teraz kwestia działalności gospodarczej, jeżeli jej nie mamy założonej to podatku PIT nie płacimy, tylko teraz jest problem rozumienia działalności gospodarczej, US przeważnie za działalność gospodarczą rozumie zorganizowany i ciągły sposób wykonywania np tych usług, więc wykonywanie takich usług sporadycznie( - nie ciągle; i tu pojawia się problem interpretacji tego pojęcia bo dla każdego może mieć inne znaczenie) działalnością gospodarczą nie jest, usługi wykonywane na umowę zlecenie też są opodatkowane PIT, a jak to się ma w przypadku umowy o dzieło??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:23
  •  

#1362 Share EWELA

EWELA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 08:44

VAT w rolnictwie

W tym miesiącu składałem deklarację i vat ze środków produkcji (60 dni) połączyłem ze zwrotem vat-u za środki trwałe 25 dni.
Jutro mam być w US w celu złożenia wyjaśnień. Ale taki manewr jest możliwy do określonej kwoty. Czy na pewno powiem Wam jutro.

Jakoś nie doszukałam się odpowiedzi, łączy się te zwroty ze sobą, czy nie? Bardzo proszę o odpowiedź, jeżeli ktoś wie.

#1363 Share pino93

pino93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 08:50

VAT w rolnictwie prosze o odp ;) ludzie?
pyt pare postów wyżej ;[

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1364 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 10:00

VAT w rolnictwie jak płaci Ci netto + VAT to jest jemu obojętne bo i tak mu ten vat zwrócą, jak zapłaci CI netto +3% to mniej wydaje z "kieszeni" tylko

#1365 Share pino93

pino93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 14:54

VAT w rolnictwie ale hurtownikowi jest lepiej(opłacalniej)kupić odemnie czy ryczałtowego rolnika??

#1366 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 17:44

VAT w rolnictwie i tak rozlicza się w kwotach netto więc obojętnie

#1367 Share pino93

pino93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 18:24

VAT w rolnictwie ale jak hurtownik kupi od ryczałtowego ten wystawi mu rrke to ten hurtownik moze sobie odebrać 6% zwrotu?czy od rrki nie odbiera vatu?

#1368 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 18:32

VAT w rolnictwie jeżeli jest płatne przelewem to odlicza sobie ten vat

#1369 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 19:41

VAT w rolnictwie żeby świadczyć usługi drugiemu rolnikowi trzeba mieć założoną działalność gospodarczą chyba że top agrar sie myli pisali o tym w zeszłym roku nawet nie ma czegoś takiego jak pomoc sąsiedzka też to trzeba rozliczyć ale dokładnie co i jak to nie chce mi sie szukać tego artykułu :)

#1370 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 19:53

VAT w rolnictwie sam już ni wiem jak to z tymi usługami, trzeba będzie w US się zapytać jak to z tym jest naprawdę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1371 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 31 marzec 2010 - 09:03

VAT w rolnictwie Czy moglibyście podać jak ma wyglądać rejestr środków trwałych?

#1372 Share HUBERT22

HUBERT22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:myślistwo rolnictwo komputery sport motoryzacja

Napisany 31 marzec 2010 - 17:33

VAT w rolnictwie mam pytanie wystawiłem fakturę vat termin płatności 14 dni przelewem gość mi nie płaci co dalej ciążą na nim jakieś sankcje? proszę o odpowiedź

#1373 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 31 marzec 2010 - 20:17

VAT w rolnictwie pozwolę sobie powrócić do mojego zapytania dotyczącego przekazania wartości podatku VAT należnego na konto US, otóż czy w przypadku, gdy wartość podatku naliczonego przekracza znacznie wartość podatku należnego to i tak jestem zmuszony do przekazania całkowitej wartości podatku należnego na konto US czy też po prostu otrzymam mniejszy zwrot

#1374 Share HUBERT22

HUBERT22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów
  • Zainteresowania:myślistwo rolnictwo komputery sport motoryzacja

Napisany 31 marzec 2010 - 20:50

VAT w rolnictwie

pozwolę sobie powrócić do mojego zapytania dotyczącego przekazania wartości podatku VAT należnego na konto US, otóż czy w przypadku, gdy wartość podatku naliczonego przekracza znacznie wartość podatku należnego to i tak jestem zmuszony do przekazania całkowitej wartości podatku należnego na konto US czy też po prostu otrzymam mniejszy zwrot

otrzymasz mniejszy zwrot nie musisz płacić należnego do us

#1375 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 01 kwiecień 2010 - 13:06

VAT w rolnictwie

sam już ni wiem jak to z tymi usługami, trzeba będzie w US się zapytać jak to z tym jest naprawdę

Ludzie, ile razy można tłumaczyć że usługi rolnicze to nie działalność rolnicza a usługowa działalność gospodarcza.
Ustawa o vat dopuszcza tylko możliwość zwolnienia z vat rolnika ryczałtowego świadczącego usługi rolnicze, ale wtedy rolnik ryczałtowy wystawia zwykły rachunek, natomiast rolnik rozliczający się z vat na zasadach ogólnych wystawia fakturę Vat.

Ustawa o vat nie zwalnia takiego rolnika z konieczności rejestracji takiej działalności w UG, nadania numeru regon i rozliczania podatku dochodowego według wybranego przez siebie sposobu (zasady ogólne, ryczałt, książka podatkowa).
Ta kwestię reguluje ustawa o podatku dochodowym, która zwalnia z podatku dochodowego tylko rolników prowadzących działalność rolniczą (w skrócie: na własny użytek) a nie usługową.

Kwota wolna od podatku pozwala uniknąć zapłacenia podatku tylko wtedy gdy nie masz innych dochodów, ale nie zwalnia cię z rozliczenia tego przed US.

Interpretacjia na stronie Ministerstwa Finansów.

http://sip.mf.gov.pl...smpp_s_strona=1

"....Ponieważ ustawodawca zdefiniował pojęcie działalności rolniczej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem owej definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Powyższa definicja nie obejmuje usług świadczonych przez rolników na rzecz innych osób.

Zgodnie z tą definicją „działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja”. Działalnością rolniczą zatem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie taka działalność, która jest wykonywana we własnym imieniu i na własną rzecz podatnika i dotyczy wytwarzania określonych produktów."

#1376 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 01 kwiecień 2010 - 14:12

VAT w rolnictwie ale działalność gospodarcza jest rozumiana w taki sposób jak tu http://pl.wikipedia....%87_gospodarcza, i co w przypadku usług rolniczych wykonywanych sporadycznie nie w sposób ciągły? bo to chyba nie jest działalnością gospodarczą

Edit

po części sam już sobie odpowiedziałem na to pytanie poprzez zastosowanie kwoty wolnej od podatku wynoszącej w 2010r 3091zł, więc usługi wykonywane w rolnictwie do tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu PIT

i chyba już należy zakończyć ten temat bo robi się OT i zamiast o VAT zaczynamy pisać o PIT

#1377 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 01 kwiecień 2010 - 19:42

VAT w rolnictwie

mam pytanie wystawiłem fakturę vat termin płatności 14 dni przelewem gość mi nie płaci co dalej ciążą na nim jakieś sankcje? proszę o odpowiedź

Wyślij mu wezwanie do zapłaty,jeśli to nic nie da ,to na pewno pomoże Sasza i Misza :) .

#1378 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 01 kwiecień 2010 - 20:51

VAT w rolnictwie Jeśli podpisał ci fakturę to zleć realizację firmie windykacyjnej, w przeciwnym razie bedziesz musiał przed sądem udowodnić swoje racje i wtedy z tytułem wykonawczym możesz zwrócić sie do komornika.

#1379 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 09 kwiecień 2010 - 12:01

VAT w rolnictwie

Jakoś nie doszukałam się odpowiedzi, łączy się te zwroty ze sobą, czy nie? Bardzo proszę o odpowiedź, jeżeli ktoś wie.

Jak wcześniej pisałem, połączyłem te podatki na jednej deklaracji ze zwrotem 25 dniowym. To przeszło przez US i kasa poszła na moje konto. Czyli tak można.
kto sieje ten zbiera....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1380 Share Walet

Walet

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 09 kwiecień 2010 - 12:40

VAT w rolnictwie

mam pytanie wystawiłem fakturę vat termin płatności 14 dni przelewem gość mi nie płaci co dalej ciążą na nim jakieś sankcje? proszę o odpowiedź

pierwszy krok wyślij wezwanie - list polecony, najlepiej ze zwrotką.
WEZWANIE DO ZAPŁATY

Na podstawie art. 476 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93, z późn. zmianami) wzywamy do natychmiastowego uregulowania należnej sumy, zgodnie z poniższym zestawieniem.

Nr faktury Data wystawienia Kwota netto Kwota brutto Data płatności Pozostało do zapłaty PLN
1/09 01.07.2009 xxxxxxxxx xxxxxxxx 20.12.2009 xxxxxxx
1/09 01.07.2009 xxxxxxxxx xxxxxxxx 20.01.2010 xxxxxxx
Razem xxxxxx

Słownie do zapłaty: sześć tysięcy siedemset trzydzieści trzy PLN 10/100 groszy.
Wymienioną sumę prosimy przekazać na nasz rachunek bankowy nr xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx w ciągu 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania.

W przypadku gdy dokonali już Państwo zapłaty, prosimy o przesłanie nam faksem, na numer xxxxxx, kopii polecenia przelewu.

Jak nie płaci na podstawie tego wezwania - to wezwanie to po prostu zwykła informacja - idziemy z przedsądowym wezwaniem.