Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9667 odpowiedzi na ten temat

#1261 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 20:10

VAT w rolnictwie to jak mało kupujesz i nie planujesz żadnych inwestycji to się nie opłaca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:59
  •  

#1262 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 20:26

VAT w rolnictwie No ale mam coś w planach bo teraz czekam nad programem MR I MGR i planujemy z Ojcem podzielić nasze 40 ha na 2 gospodarstwa . i wtedy ja bym miał 20 i on swoje 20 by mi wydzierżawił żeby nie było problemu z 120 konnym ciągnikiem na PROW . A teraz pytanie do ciebie @gazi Czy jak ja będąc na VAT Sprzedając zboże ojcu i mieć obrót ok 100 tys a koszty ok 30 to US się do mnie nie doczepi o inwestycje ?? Czy lepiej jakbym wykazywał że zboże sam spotrzebuje ewentualnie coś tam ojcu sprzedam . A na tym zbożu będę trzymał lochy na prosiaki które później będę ojcu sprzedawał bo od 500 prosiąt dużo VAT do US nie będzie . a jak myślisz nie będą się czepiać bo mając jakąś hodowle bym mógł jakieś produkty do hodowli też kupować . Co ty na to ???

#1263 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 20:34

VAT w rolnictwie nie do końca Cię rozumiem
jeżeli masz hodowlę to możesz odliczać VAT od wszystkiego co jest ci potrzebne do tej hodowli, nie mając jej nie odliczysz np. paszy i innych

co do czepiania to US szczerze mówiąc mało obchodzi jakie masz koszty(bo jesteś tylko na rozliczeniu VAT a nie na podatku dochodowym) u nas koszty to ok 90% przychodów i nikt się nie czepia

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1264 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 20:42

VAT w rolnictwie Razem z tatą chcemy podzielić gosp na 2 oddzielne żeby on mógł sprzedawać tuczniki i dostawać ten VAT na ryczałcie a ja wszedł bym na VAT bo chcę kupować maszyny na PROW a jednocześnie chcemy żeby ten VAT ze sprzedaży tuczników nie przepadał . A ja bym tylko od tych prosiąt rozliczał bym z US wiesz na prosiętach to mniejsze sumy są i VAT u będzie mniej . Jak myślisz może tak być ???????
Może ktoś jeszcze jest na takim rozwiązaniu ???????

#1265 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 20:56

VAT w rolnictwie wszystko fajnie tylko żeby cokolwiek doradzić najlepiej byłoby znać trochę szczegółów

a po za tym coś takiego może przejść bo wiele osób tak robi

#1266 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 20:59

VAT w rolnictwie Może ktoś jeszcze się wypowie ;) I ciekawe kiedy to 75 tys na MR ruszy Bo narazie tylko to przeciągają

#1267 Share aadams7

aadams7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 21:10

VAT w rolnictwie chyba koledze @krzys8118 chodzi o to że on jako vatowiec produkuje wszystko a sprzedaż jest na ojca ryczałtowca... wtedy kosztu produkcji odliczy sobie + 6% ze sprzedaży... wszystko pięknie i ryzykowne... tak nie radze robić...
Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

#1268 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 21:17

VAT w rolnictwie ja bym ojcu prosiaki sprzedawał i wystawiał mu faktury na nie i od tego VAT odprowadzał do US . a odnośnie kosztu do produkcji to ja bym kupował tylko śr sojową i premiks dla loch i prosiąt a resztę premiksy dla tuczników to już ojciec ja już nie żeby Us się nie czepiał . Czy myślicie żeby tylko roślinki mieć i tylko zboże sprzedać ojcu i od tego VAT odprowadzić i nie wchodzić w żadne środki do produkcji trzody

#1269 Share kapitan1

kapitan1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 11 marzec 2010 - 21:20

VAT w rolnictwie Ale dlaczego tak nie radzisz ??? Rozwiń odp. według mnie kolega bardzo dobrze kombinuje ;)

#1270 Share Bialy

Bialy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 10:03

VAT w rolnictwie Ja bym sobie odpuścił sprzedawanie trzody pierw ojcu a potem ojciec dalej. Jak Ci zrobią kontrolę mogą się czepiać, a nawet powiedzieć wprost że ich kantujesz. A zrobią na pewno jak kupisz jakąś większą maszynę (w każdym razie jak pierwszy raz poprosisz ich o zwrot VATu) Zboże możesz ojciec na siebie sprzedawać bo nikt CI nie udowodni ile tego zboża wyprodukował i może mieć zapasy z zeszłego roku, ale też wszystko ma swoje granice.
Weź też pod uwagę, że jak kupujesz np. maszyny to masz 22% VATu
a jak sprzedajesz zboże to 3%

Czyli, żeby zboże pokryło wartość maszyny o wartości 100tys zł to musisz go sprzedać za 700tys.
Dopłaty nie podlegają opodatkowaniu, więc w zasadzie czasem to można bez żadnej maszyny wyjśc do przodu na VAT

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1271 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 13:20

VAT w rolnictwie Przy sprzedaży tuczników i kupowaniu kosztów do produkcji nie wyjdziesz na VAT cie na plus kolego @Bialy za dużo byś musiał odprowadzać . I to ja był bym na VAT cie a nie ojciec on miał by hodowle

#1272 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3103 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 13:33

VAT w rolnictwie ja na mleku wyszedłem bez inwestycji w maszyny na plus 1800zł

#1273 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 13:49

VAT w rolnictwie @ b0gdan na mleku tak bo masz większe zwroty 22% a przy trzodzie jest dużo śr do produkcji 7 i 3 %

#1274 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4132 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 14:02

VAT w rolnictwie Trzeba przyznac dosyć karkołomna inzynierja finansowa i nie tylko. Ojciec hoduje świnie pomimo że nie ma ziemi bo wydzirżawił wszystko kupuje Ty mu sprzedajesz zboże i prosiaki, przecież jak ktos w US się za to zabierze to kłopoty murowane. Czy myślicie że tam pracują idioci oni w życiu nie takie numery widzieli dowolnosc interpretacji przepisów w polsce pozwoliła im nie takich puścic z torbami np Optimus. jak sprzedaż prosiaki i zboże to i tak vat musisz odliczyć a przeciez nie wykazesz że sprzedajesz prosiaka po 10 zł czy 100 kg zbboża na miesiąć. Pozatym w dalszym ciągu produkcji możesz odliczać inne środki do produkcji. Policz sobie dokładnie kożyśći jakie z tej kombinacji osiągniesz czy to się opłaca a potem dopiero kombinuj.

#1275 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 14:16

VAT w rolnictwie @hubertuss ja bym sprzedawał tylko prosiaki ojcu a zboże że skarmiam lochami a kto mi udowodni ile mam ton z ha mogę mieć 5 a mogę 3 . ojcu tez nie udowodnią jak będzie na ryczałcie że produkuje świnie na tym zbożu przecież on nie będzie musiał wykazywać skąd kupuje , na czym produkuje świnie .
Na sprzedaży trzody przejście na VAT jest nie opłacalne Ja chyba będę tylko przy produkcji roślinnej i tylko zboże sprzedawał ojcu i od tego VAT odprowadzał . Tak będzie najprościej

#1276 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4132 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 21:58

VAT w rolnictwie To wszystko jest troche naciagane jesli zboże będzie lezało w jednym spichlezu świnie od urodzenia w jednej zagrodzie a wy tylko faktury bedzieice wymieniali to może sie źle skończyc. Generalnie ojcu sprzedawac możesz ale jak będziesz chciał odliczac wat za maszyny nie małe pieniadze możesz liczyc się z kontrolami z US.juz chyba lepszy ten wariant ty zboze ojciec świnie. A najlepiej zajdź do biura które zajmuie się rozliczaniem podatków dla firm czy ludzi prywatnych przedstaw swój plan tam często gędsto pracują byli pracownicy US i oni ci powiedzą czy tak można i czym to ewentualni grozi. Z praktyki wiem że dobrze jest zlecic prowadzenie księgowości jeśli juz ktos musi byłemu pracownkowi US wtedy wszystko gra i nikt się nie czepia niekoniecznie chodzi tu o jakies nadużycia czy znajomośc oniwiedzą jak zrobic aby wszystko było ok.

#1277 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3103 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 22:00

VAT w rolnictwie

@ b0gdan na mleku tak bo masz większe zwroty 22% a przy trzodzie jest dużo śr do produkcji 7 i 3 %

przy mleku na 22% są tylko środki czystości i folie, a jest tego raptem 10% wydatków. Robiłeś kalkulacje że nie wyjdziesz na VAT?

#1278 Share krzys8118

krzys8118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 12 marzec 2010 - 22:09

VAT w rolnictwie @b0gdan mam dużą sprzedaż tuczników i na tym nie wyjdę plus ale jak będę produkował tylko zboże i kupował środki do produkcji roślin to będzie ok .

#1279 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 14 marzec 2010 - 09:23

VAT w rolnictwie Czy rolnik będący na vat musi prowadzić książkę środków trwałych? Znajomy księgowy twierdzi że nie musi.
kto sieje ten zbiera....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1280 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 14 marzec 2010 - 09:27

VAT w rolnictwie Moja księgowa też twierdzi że rejestr środków trwałych nas nieobowiązuje choć jak wchodziłem na vat prawie 6 lat temu to kazali prowadzić.Także dla bespieczeństwa kup se książke i wpiszesz maszyny powyżej3.5tyś i tyle.Co US to inne widzimisie.Może ktoś sie wypowie co miał kontrole bo ja jakoś jeszcze nie zasłużyłem za te lata :) :)