karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

seba1087    0

tak 22%

Mam pytanie w związku z podnoszaca sie stawka vat z 3% do 7%

po nowym roku jezeli sprzedam produkty za 100 tys netto to otrzymam 107tys i te 7 bede musial zwrocic

a jezeli zrobieto teraz to otrzymam 103 i 3 bede musial oddac czyli tak czy inaczej po oddaniu do us podatku zostanie mi 100 tys Czy moze ja cos zle zrozumialem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Boże, ludzie ile razy można tłumaczyć zasady Vat. A jest to proste jak budowa czajnika.

Im niższa stawka na nasze produkty, tym dla nas korzystniej, bo rozliczenie vat-u na zasadach ogólnych opiera się na bilansowaniu (równowagi, równośći) vatu należnego i naliczonego w okresie rozliczeniowym.

 

naliczony - my płacimy swoim dostawcom,

należny - odbiorcy naszych produktów płacą nam

 

naliczony = należny

 

jeśli z bilansu wynika

naliczony>należny - to US wypłaca nam różnicę,

naliczony<należny - to my wpłacamy różnicę do US.

 

Przykład 1.

 

Kupuję ciągnik za 100tys +22 tys vatu, sprzedaję mleko 100tys = 3 tys. vat ( według nowej stawki 7 tys)

 

 

vat 3%

22tys >3 tys , więc mamy zwrot 19 tys bo 22 = 3 +19

 

przy stawce vat7%

zwrot wyniesie 15 tys bo 22 = 7 +15

 

 

Przykład 2.

 

Kupuję paliwo za 10tys +2,2 tys vat, sprzedaję mleko 100tys +3 tys vat ( lub 7 tys)

 

 

przy stawce 3%

 

muszę wpłacić do US 0,8 tys bo 2,2 +0,8 = 3

 

przy stawce 7%

 

muszę wpłacić do US 4,8 tys. bo 2,2 +4,8 = 7 tys.

 

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Witam. Mam pytanie, jeżeli faktura za energie elektryczna jest za styczen i luty a zostala wystawiana 27 lutego a dostalismy ja w marcu i placimy w marcu. to czy w rozliczeniu za miesiac luty nalezy ja wpisac?

 

 

Drugie pytanie:

Czy trzeba odokumentowac nieopodatkowana sprzedasz w gospodarstiwe(produkcja mleka)

 

Z gory dzieki za odpowiedz;)


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wildagro12    6

Witam w najbliższym czasie zamierzam przejść na vat. Czy lepiej rozliczać się w systemie miesięcznym czy w kwartalnym? Dodam, że prowadzę produkcję mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wszystko zależy od skali produkcji i intensywności zakupów

moim zdaniem lepiej miesięcznie bo szybszy przepływ pieniędzy jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ja wybrałem rozliczanie kwartalne, ze względu na to, że deklarację do US składam raz na kwartał a nie co miesiąc, a zwrot podatku otrzymuje w ciągu 25 dni od daty złożenia deklaracji, ale wybór należy do podatnika tak jak kolega wyżej napisał :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

witam mam pytanie . czy muszxe miec jakas sprz1edaz w tymj kwartale jak nie mialem zakupu srodkow trwalych tylko te zwykle . ale nic nie sprzedawalem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

a ja mam takie pytanie np ojciec prowadzi teraz gospodarstwo i zalozmy ze przechodzi na VAT a pozniej przekazuje mi gospodarstwo za jakies pol roku to wtedy ja sie staje VAT-owcem? czy to ze sie jest na zasadach ogolnych jest zwiazane z firma(gospodarstwo) czy z osoba rolnika? bo np moze byc tak ze ojciec przepisze mi czesc ziemi a sobie zostawi pare hektarow zeby do emerytury dociagnac i on wtedy tez bedzie VAT-owcem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Witam i powtarzam pytanie,chodzi mi o energię elektryczną-kiedy umieścić w rozliczeniu fakturę która wystawiona jest 27 lutego a termin płatności jest w marcu...czy rozliczać się z niej za luty czy dopiero za marzec.


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania sprzedarzy czyli w większości przypadków z chwilą wystawienia faktury.

 

Vat jest związany z podatnikiem ( osobą fizyczną ) a nie gospodarstwem, chyba że gospodarstwo ma osobowość prawną (spółdzielnia, spółka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

wszystkim zaczynającym przygode z vatem proponuje przeczytanie 10-15 stron wstecz wyjaśni się 95% pytań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Rozumiem ,że liczy się data wystawienia faktury,lecz dziś dzwoniłem do US I w przypadku energii,wody i opłat które robi się na konto z przedłużonym terminem ważna jest data płatności podana na fakturze.

Mam nadzieję ,że dobrze zrozumiałem bo wynikałoby z tego ,że faktura wystawiona 27 lutego z terminem płatności 12 marzec ma być umieszczona w rozliczeniu za marzec.


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

A ja mam pytanie: czy ktoś rozliczał VAT z inwestycji jaką jest budowa budynku inwentarskiego? Chodzi mi o to czy zakup materiałów budowlanych można zaliczyć jako środek trwały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tak można, przynajmniej u nas materiały były traktowane jako środek trwały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

dzięki qazi. A jak się robi deklarację, gdzie jest zakup środków trwałych i środków do produkcji, to zwrot ze środków trwałych w terminie 25 dni, a środków do pr. w terminie 60 dni? Dobrze rozumuję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

chyba tak, ale niech jeszcze ktoś się wypowie, bo na 100% pewien nie jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

W tym miesiącu składałem deklarację i vat ze środków produkcji (60 dni) połączyłem ze zwrotem vat-u za środki trwałe 25 dni.

Jutro mam być w US w celu złożenia wyjaśnień. Ale taki manewr jest możliwy do określonej kwoty. Czy na pewno powiem Wam jutro.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HUBERT22    0

Mam pytanie? będę teraz rozliczać wat za maszyny które kupiłem z wniosku na modernizacje mogę zaznaczyć że w trybie przyspieszonym i że w terminie 25 dni czy jak mam to zrobić? :) czekam na podpowiedzi z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Jeśli bierzecie się sami za rozliczanie vat to powinniście takie elementarne rzeczy wiedzieć.

Podstawowymi warunkami zwrotu vat w terminie przyspieszonym (25 dni) jest złożenie takiego wniosku wraz z wszystkimi opłaconymi fakturami oraz dowodami zapłaty bezgotówkowej. Wszystkie faktury muszą być opłacone, jest bez znaczenia czy są to wydatki bieżące czy środki trwałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

@jankris ja to wiem, bo pierwsze pytanie w US brzmiało czy wszystkie faktury są opłacone. Drugie pytanie to skąd miałem tyle gotówki na zakup maszyn na które wnioskowałem o przyspieszony zwrot vat. Twierdzenie, że ze sprzedaży produktów rolnych itp. to mało, chcą dokumentów potwierdzających sprzedaż lub inny dopływ kasy. Ponoć zmieniło się podejście US wobec rolników.

Dziurę budżetową można załatać choć trochę pieniędzmi rolników....


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Pewnie że pytają jeśli nie masz innych dochodów. Dokumenty ze sprzedarzy to faktury, chcą jeszcze czegoś?

Większe pożyczki od rodziców trzeba przesyłać przelewem i dokonywać zgłoszenia w US na jakimś PIT.... wtedy nie są opodatkowane, w przeciwnym razie od 2007r takie powołanie się to podatek 20%. Czeka Cię też kontrola na miejscu jeśli zwrot vat przekroczy w przeliczeniu 10 tys euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj