Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#81 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 22:03

VAT w rolnictwie Najpierw musisz udokumentować sprzedaż na min.20 tys.Możesz coś sprzedać w pierwszym miesiącu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:37
  •  

#82 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 22:12

VAT w rolnictwie

Najpierw musisz udokumentować sprzedaż na min.20 tys.Możesz coś sprzedać w pierwszym miesiącu.

Dobra a mógł bym wpisać jako moje zboże i sprzedać fikcyjnie ojcu 35 ton zboża jako mojego i na tej podstawie przejść na wat? Z tym że ziemia była by na mnie przepisana teraz więc skąd miał bym to zboże? :lol:

#83 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 21 listopad 2007 - 14:59

VAT w rolnictwie

czesc ja mam takie pytanie czy jak mam dajmy na to sprzedaz plodow za 100 tys i mam na to faktory to moga to sprawdzic i czy musze od tego zaplacic vat i ile dajmy moge odliczyc pozdro

Jeśli jesteś na Vacie to musisz od tych 100 tyś. odprowadzić 3% do US, więc jeśli 100tyś. to netto to oddajesz 3 tysiaki, a jeśli to brutto to oddajesz 100tyś. /1,03 . A odliczyć możesz tyle ile wyjdzie ci z faktur zakupów. Zasadniczo środków trwałych to możesz odliczać ile chcesz, a obrotowych też ile chcesz ale najwyżej nadwyżkę nad 22% kwoty sprzedaży na niższym Vacie dostaniesz później (180 dni). Pozdrawiam

Dobra a mógł bym wpisać jako moje zboże i sprzedać fikcyjnie ojcu 35 ton zboża jako mojego i na tej podstawie przejść na wat? Z tym że ziemia była by na mnie przepisana teraz więc skąd miał bym to zboże? :lol:

No ale w ustawie jest jeszcze, że musisz prowadzić ewidencję sprzedaży Vat przez 3 miesiące przed przejściem na zasady ogólne. Najlepiej zrób przepis ziemi 3 miechy przed żniwami i wtedy zboże będzie już twoje. A najlepiej wystąp z zapytaniem do twojego US, tylko oficjalne zapytanie na piśmie niestety chyba jest odpłatne. Pozdrawiam

Edytowany przez andrzej2110, 21 listopad 2007 - 15:05.
łączenie postów

a

#84 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 21 listopad 2007 - 21:52

VAT w rolnictwie

No ale w ustawie jest jeszcze, że musisz prowadzić ewidencję sprzedaży Vat przez 3 miesiące przed przejściem na zasady ogólne. Najlepiej zrób przepis ziemi 3 miechy przed żniwami i wtedy zboże będzie już twoje. A najlepiej wystąp z zapytaniem do twojego US, tylko oficjalne zapytanie na piśmie niestety chyba jest odpłatne. Pozdrawiam

TZN...jeżeli kupuję coś na PROW to 3 miechy wcześniej muszę zacząć prowadzić ewidencję?przecież nie wiem kiedy podpiszę umowę i kiedy kupię(kiedy to ściągną),a jak się nie uda.Słyszałem ,ze trzeba tylko udokumentować sprzedaż (obrót) na min 20 tys. i wtedy "od ręki" przechodzisz na VAT.

#85 Share Leszekgl

Leszekgl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 22 listopad 2007 - 09:48

VAT w rolnictwie Wystarczy napisać oświadczenie, że w ubiegłym roku sprzedało się za ponad 20 000zł i warunek jest spełniony.
A co do rejestru za 3 miesiące wcześniej, trzeba w nim ująć wszystkie transakcje sprzedaży i ew faktury zakupu,
ale nikt tego sprawdzał raczej nie będzie.

#86 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 22 listopad 2007 - 19:15

VAT w rolnictwie W ustawie jest napisane, że trzeba prowadzić TYLKO ewidencję sprzedaży, a zakupów to robisz już dobrowolnie (ja nie robiłem). Co do oświadczenia o 20 tyś. sprzedaży, to też nie musiałem go składać, wystarczyło zwyczajnie VAT-R wypełnić i po tygodniu dostałem decyzje, że jestem czynnym Vat-owcem.
a

#87 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 22 listopad 2007 - 20:09

VAT w rolnictwie witam byłem dzisiaj w GUS-ie w celu zaktualizowania regonu i w nazwie firmy wpisali mi "gospodarstwo rolne imie nazwisko " czy w waszych zaswiadczeniach też tak jest czy tylko imie nazwisko mi powiedzieli że wszystkim rolnikom tak wpisują a na pytanie czy na fakturze vat mam sie tytułować taką nazwą jak w regonie to powiedzieli jak chcę że moge tylko imie nazwisko jak z tym jest ?

#88 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 22 listopad 2007 - 20:27

VAT w rolnictwie Nie jestem pewien, ale standardowo powinno być imię i nazwisko na fakturze, ale jeśli zmienisz w GUS-ie na gosp. rol. imię nazwisko to chyba tak powinno się pisać i tak podawać nazwe w banku, US itd.
a

#89 Share Mariusz650

Mariusz650

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 28 listopad 2007 - 10:31

VAT w rolnictwie jeśli chodzi o faktury VAT to twoja księgowa powinna ci powiedzieć jak powinno być w nazwie, mój ojciec i kilku znajomych są na Vacie to zawsze w nazwie wpisują GOSPODARSTWO ROLNE NAZWISKO IMIĘ ADRES i NIP, a księgowa powiedziała że gospodarstwo zawsze musi być w nazwie bo skarbowy się nie będzie czepiał a tylko za imienną mogą vatu nie zwrócić

#90 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 28 listopad 2007 - 15:59

VAT w rolnictwie Mariusz650 ale wtedy to musisz się zarejestrować odpowiednio w Vat-R. Jak ktoś podał w Vat-R Imię i Nazwisko i US to zaakceptował to to jest właśnie twoja nazwa i to piszesz na fakturze, ale jak podałeś Gosp. Rol. to wtedy podajesz tak jak mówisz.
a

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 28 listopad 2007 - 16:05

VAT w rolnictwie u nas jest tak jak już pisali poprzednicy czyli GOSPODARSTWO ROLNE IMIE NAZWISKO , ADRES , NIP I REGON i tak jest podane w US i ogólnie wszędzie gdzie robimy zakupy i na każdej f-vat tak mamy napisane

#92 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 28 listopad 2007 - 16:15

VAT w rolnictwie Pewnie, że tak można ale ustawa tego nie wymaga od rolnika.
a

#93 Share matidi

matidi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 07 styczeń 2008 - 20:10

VAT w rolnictwie siemka czy ktos mi mógł by powiedziec na dzien dzisiejszy jak sie wychodzi na vacie i co mozna dokładnie odliczac prosze o wyczerujaca odpowiedz

POZDRAWIAM MATIDI

#94 Share cichywielbiciel

cichywielbiciel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 07 styczeń 2008 - 20:57

VAT w rolnictwie Przy regularnej sprzedaży w ciągu całego roku nie ma takiej możliwości aby zapłacić 1zł do US

#95 Share matidi

matidi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 07 styczeń 2008 - 21:44

VAT w rolnictwie ale co dokładnie mozna odliczyc prosze kogos o rzetelna odpowiedz

#96 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 styczeń 2008 - 21:58

VAT w rolnictwie praktycznie wszystko co jest ci potrzebne do produkcji np.: paliwo, oleje, części, pasze, nawozy, itd itp

#97 Share matidi

matidi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 07 styczeń 2008 - 22:02

VAT w rolnictwie a prąd i ile procęt od danego artykułu i ile trza in oddac procent od rzepaku przenicy i swin

#98 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 07 styczeń 2008 - 22:06

VAT w rolnictwie z prądem to nie wiem dokładnie ale chyba 30% VATu a co do innych artykułów czy usług to pełne stawki czyli 22%, 7% i 3%. Zaś ty od sprzedanych towarów "płacisz" 3% stawkę

#99 Share matidi

matidi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 07 styczeń 2008 - 22:40

VAT w rolnictwie dzieki a ile jest procet na nawóz i na srodki ochrony roslin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama