karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

sebe1033    397

bo najlepiej liczyć brutto wszystko tak jak się dostaje i płaci .

Dla ryczałtowca 

Sprzedaż cena brutto - kupno cena brutto = mamy to co zostaje w kieszeni 

 

Dla Vatowca 

Sprzedaż cena netto +VAT z kupna - kupno cena netto - sprzedaż VAT

Albo prościej 

Sprzedaż cena netto - kupno cena netto     do tego dodać    Vat ze sprzedaży - Vat z kupna 

TO działanie wyżej to liczyć                (Sprzedaż cena netto - kupno cena netto)+ (Vat ze sprzedaży - Vat z kupna )

Edytowano przez sebe1033
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Liczenie cen netto jest błędne bo nikt płaci w cenach netto, przez nasze konta/kieszenie przechodzą kwoty brutto. Weźcie faktury do ręki i wyciągi bankowe, porownajcie i policzcie

  • Haha 1

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

szymonie !!!

skoro chcesz obliczaać po swojemu  to do tych obliczen netto sprzedaży zmien stawkę watu np zboże ma 5 % a żywiec 8 %

zasada rozliczania watu ta sama jest przy żywcu jak i za  zboże , wtedy zobaczysz co ci wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
11 minut temu, Szymon8700 napisał:

....
to policz jak ty to widzisz bo za cholere nie wiem czemu nie wychodzi ten sam wynik. 
...

co kryje się pod kosztami? Ile czego z jakim VATem? 

 

1 minutę temu, sebe1033 napisał:

....Sprzedaż cena netto - kupno cena netto     do tego dodać    Vat ze sprzedaży - Vat z kupna 

Coś w tym jest ;)
Towary liczysz oddzielnie a VAT od nich też oddzielnie - lepiej widać ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 minut temu, sebe1033 napisał:

bo najlepiej liczyć brutto wszystko tak jak się dostaje i płaci .

Dla ryczałtowca 

Sprzedaż cena brutto - kupno cena brutto = mamy to co zostaje w kieszeni 

 

Dla Vatowca 

Sprzedaż cena netto +VAT z kupna - kupno cena netto - sprzedaż VAT

Albo prościej 

Sprzedaż cena netto - kupno cena netto     do tego dodać    Vat ze sprzedaży - Vat z kupna 

4900+ 300 -3000 - 245=1955

albo

4900 - 3000 +245-300 = 1845

tyle według twojej metody wychodzi według poprzeniego przykładu a powinno wyjść 1900

dotąd licz aż taki wynik wyjdzie !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

ale podstaw dobre dane bo te co dajesz to jakieś pokombinowane , 4900 to netto a 245 to 5% VAtu 3000 to netto a 300 to 10 % czego ?

 

A wyliczenia czytaj dokładnie   (4900 -3000) + (245-300)  no może mój błąd 

 

A wyliczenia to też masz złe na cały VAT wszystko liczysz a nie jednostkowo chyba że w tych 3000 oprócz nawozów ująłeś % część zakupu/remontu/naprawy maszyn do tego paliwo itd , a nie że same opryski i nawozy i skoszone zboże sprzedaż 

 

Dlatego przy przejściu na Vat należy liczyć wszystko z całego roku

-maszyny 

-nawozy

-opryski

-paliwo

-części 

- buty , spodnie itp też 

-pierdołki worek cementu , paczkę gwoździ , kilo śrub 

Niezdajecie sobie sprawy ile te dwie ostatnie pozycje "kosztują" nawet teraz dokładnie tego nie liczyłem ale się w pierwszym roku zdziwiłem jak wyszło na to 10000 zł , niewliczając "grubszych" części czyli zauważalnych typu opony czy jakieś obudowy wałki bo to sie pamięta ale nie drobnicę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

i koszt księgowej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymon8700    15

Niestety trzeba liczyć w cenach brutto.

liczenie sprzedaż i kupno w cenach netto jest błędne mimo ze wielu tak robi.

ordynator teraz załapałeś ale kupę postów wcześniej pisałeś głupoty i sam się ciagle myliłeś nawet w takich sprawach kiedy VAT płacimy a kiedy dostajemy

Jak liczyliśmy w cenach brutto wychodziło 1845 + 55 z rozliczenia vatu

jak liczyliśmy w cenach netto wychodziło 4900-3000 = 1900 i rozliczenie vatu 55 zł. I tu był błąd o te 55 zł bo nie uwzględnia to ceny która zapłaciliśmy za material w cenie brutto. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

sebe1033

 

300 to podatek wat doliczony do 3000 kosztów netto

Szymon8700

przyznaje że ostatnio się podszkoliłem z watu haha

ja jestem na ryczałcie to mnie jeszcze można usprawiedliwić , ale jak watowcy  w takiej nieświadomości żyją to katastrofa

podejrzewam że 80 % tych co was rozliczają maja podobna wiedzę !!! tzn mało wiedzą

powstawia liczby w odpowiednie rubryczki , skasuje chłopka i  następny do golenia

ciekawi mnie kto ewentualnie ponosi konsekwencje pomyłek , oraz czy któregokolwiek informują że według jego faktur powinien trafić do aresztu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymon8700    15

Nie ma żadnych pomyłek bo rozliczenie VAT to nie jest kalkulacja zysku z hektara. Podatku dochodowego nie ma, wprowadza się faktury do programu , powstaje zestawienie VAT i tyle

jak chce liczyć po cenach netto to powinno być tak: 

4900-3000-55 i potem rozliczenie VAT + 55. Odejmujemy 55 ponieważ za sprzedaż dostaliśmy 245 vatu i mamy go w kieszeni ale w sklepie kupiliśmy towaru za 3300. Wiec ogólnie w transakcji brakuje nam te 55 zł

tak wogike to pozdrawia masa24 😄 ziomus ściągnij bana no tu nikt się nie gniewa a dyskusja idzie

Edytowano przez Szymon8700

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

Namieszaliście a są świeta i promile to miałem racje czy nie,że na tym przypadku co podalem vatowiec jest do tyłu czy do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

Czyli od 13 lat żyje w świadomości że bez inwestycji trace ,a wiekszoszośc  myśli że zarabia na i na inwetycjach i na sprzedaży płodów ,bo już myślałem że zaobiłem więcej ,ale i tak nie jest żle ,a w niedalekiej przyszlości będzie jeszcze lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nisos    3

Są święta to i ja dodam swoją opinię 

Uważam że niektórzy niepotrzebnie komplikują obliczenia co się bardziej opłaca 

Podatek VAT w swoim założeniu dla firm które mogą go rozliczyć (również dla rolników rozliczających się na zasadach ogólnych) jest podatkiem neutralnym  

jego końcowy bilans zawsze ma wyjść na zero (niezależnie czy obliczany całe gospodarstwo czy jedną uprawę)- i dlatego US zwraca nam nadwyżkę albo my wpłacamy do urzędu

 I dlatego porównując dochód  pojedynczych  upraw u rolnika vatowca należ posługiwać się cenami netto  a u rolnika ryczałtowego cenami brutto (bo nie ma tu możliwości zbilansowania podatku VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
20 minut temu, nisos napisał:

Uważam że niektórzy niepotrzebnie komplikują obliczenia co się bardziej opłaca 

Podatek VAT w swoim założeniu dla firm które mogą go rozliczyć (również dla rolników rozliczających się na zasadach ogólnych) jest podatkiem neutralnym  

coś w tym jest , ale przy rozwijaniu się gospodarstwa -inwestycję na tym VAT cały czas się odzyskuje -"zarabia/dorabia" . Być może po zakończeniu inwestycji (np emerytura) przy sprzedaży tych inwestycji np ciągnika czy budynku trzeba jednak będzie ten VAT zwrócić, jednak dużo mniejszy bo się coś tam przez te lata zużyje .

 

A ja jak przechodziłem na VAT to wyszło z kalkulacji że będę musiał co roku oddawać US ok 3000 zł , jednak to US mi oddaje ok 10000 zł rocznie .

2 godziny temu, ordynator napisał:

300 to podatek wat doliczony do 3000 kosztów netto

ale dalej nie co to za stawka bo nie ma 10 % i już wychodzą cyrki 

20 minut temu, nisos napisał:

niezależnie czy obliczany całe gospodarstwo czy jedną uprawę

tu jest problem bo łatwiej policzyć na całe gospodarstwo niż na jedną uprawę , o ile łatwo na hektar uprawy policzyć zbiór płodu -wartość od tego odjąć koszty nawozy , opryski , o tyle trudniej już policzyć ile paliwa poszło na oko coś tam się da , ale obliczyć ile kosztowała na hektar godzina pracy ciągnika i poszczególnych maszyn to już się nie da dokładnie . Bo naprawdę to trzeba obliczyć ile kosztuje rocznie ten ciągnik - wartość ciągnika podzielić przez lata pracy byłej i przyszłej , koszy części , olejów itp itd .

Dlatego miarodajne przy liczeniu tych VATów jest branie całości gospodarstwa .

 

Dlatego te wyliczenia @ordynator co liczysz są nie ważne bo sprzedajesz za 4900 zł , a koszty 3000 zł ale czego ? Nawozów , oprysków , paliwa a maszyny też tam są doliczone ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
54 minuty temu, nisos napisał:

 

 I dlatego porównując dochód  pojedynczych  upraw u rolnika vatowca należ posługiwać się cenami netto  a u rolnika ryczałtowego cenami brutto (bo nie ma tu możliwości zbilansowania podatku VAT)

Błędne założenie,oba przypadki należy rozpatrywać w cenach brutto. Płacisz/sprzedajesz w brutto natomiast kwota netto jest wyjściowa do obliczania różnicy VAT. Jestem 8 lat na vacie i nie raz się przekonałem że tracę myśląc że zyskuje

Co jakiś czas na tym forum powraca ten temat. Mimo iż na się zwrot można tracić w stosunku do bycia na rr...powyższy przykład ze sprzedażą 4900netto i cała reszta dobrze to obrazuje

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1653

Ryczałtowiec przyjmuje do rozliczeń kwoty brutto. Vatowiec kwoty netto, ponieważ vat jest rozliczany oddzielnie. Każde inne założenie jest błędne. Gdyby vatowiec miał przyjmować do rozliczeń kwoty brutto, to po co osobno jeszcze osobno rozliczać vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

to powiedz w sklepie że jesteś Vatowiec i niech ci paragon wypisze bez vat a po vat niech sie zgłosi do państwa 

takie myślenie jest śmieszne 

kupując ciągnik za 300 tys netto musze mieć 300 tys żeby go kupić czy musze mieć i na vat ?? ale jako vatowiec mam przywilej wystąpić o zwrot nadpłaconego vat-u 

jest to przywilej bo nie jest to moim obowiązkiem 

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nisos    3
1 godzinę temu, przemol87 napisał:

Błędne założenie,oba przypadki należy rozpatrywać w cenach brutto. Płacisz/sprzedajesz w brutto natomiast kwota netto jest wyjściowa do obliczania różnicy VAT. Jestem 8 lat na vacie i nie raz się przekonałem że tracę myśląc że zyskuje

 

Założenie jest prawidłowe  ,przyjmowanie ceny brutto nie zmieni wyliczonej kwoty zysku a tylko skomplikuje sposób liczenia bowiem wartość VAT prawidłowo wyliczona zawsze się zeruje -spróbuje wyjaśnić to na przykładzie

zakup środków do produkcji  netto   200zł  + VAT 30zł 

sprzedaż produktów netto 400zł + VAT 28 zł + 2zł VAT które zwróci  US jako różnice między VAT należnym a naliczonym

wersja cen brutto

(400+28+2)-(200+30)=200zł

wersja cen netto

400-200=200zł

Co do zakupów zdarzało mi się kupowanie w cenach  netto (zakupy stali z odwrotnym obciążeniem)

1 godzinę temu, przemol87 napisał:

 

Co jakiś czas na tym forum powraca ten temat. Mimo iż na się zwrot można tracić w stosunku do bycia na rr...powyższy przykład ze sprzedażą 4900netto i cała reszta dobrze to obrazuje

Co do tego stwierdzenia to się całkowicie zgadzam.Opisze to na swoim przykładzie ---Obecnie od dwóch lat jetem rolnikiem ryczałtowym ,wcześniej kilkanaście lat rozliczałem VAT na zasadach ogólnych . Przez ostatnie 5 lat gdy byłem na Vacie kupowałem tylko środki potrzebne do bieżącej produkcji i niewielkie zakupy typu "wiertarka"(większe inwestycje poczyniłem wcześniej i musiałem odczekać 5 lat aby nie zwracać  pobranego Vatu).W tym okresie moja sprzedaż  wahała się w granicach 200-250 tyś netto rocznie

Zwrot podatku VAT był w granicach 2-4 tyś rocznie -gdybym w tym okresie był rolnikiem ryczałtowym wartość sprzedanych produktów była by większa o 4-5tyś rocznie wynika to z różnicy stawek VAT (7%-5%) 

Różnica jest niedużą  bo waha 1-3tys  ale poco tracić i jeszcze prowadzić księgowość

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
19 minut temu, nisos napisał:

Założenie jest prawidłowe  ,przyjmowanie ceny brutto nie zmieni wyliczonej kwoty zysku a tylko skomplikuje sposób liczenia bowiem wartość VAT prawidłowo wyliczona zawsze się zeruje -spróbuje wyjaśnić to na przykładzie

zakup środków do produkcji  netto   200zł  + VAT 30zł 

sprzedaż produktów netto 400zł + VAT 28 zł + 2zł VAT które zwróci  US jako różnice między VAT należnym a naliczonym

wersja cen brutto

(400+28+2)-(200+30)=200zł

wersja cen netto

400-200=200zł

Co do zakupów zdarzało mi się kupowanie w cenach  netto (zakupy stali z odwrotnym obciążeniem)

Co do tego stwierdzenia to się całkowicie zgadzam.Opisze to na swoim przykładzie ---Obecnie od dwóch lat jetem rolnikiem ryczałtowym ,wcześniej kilkanaście lat rozliczałem VAT na zasadach ogólnych . Przez ostatnie 5 lat gdy byłem na Vacie kupowałem tylko środki potrzebne do bieżącej produkcji i niewielkie zakupy typu "wiertarka"(większe inwestycje poczyniłem wcześniej i musiałem odczekać 5 lat aby nie zwracać  pobranego Vatu).W tym okresie moja sprzedaż  wahała się w granicach 200-250 tyś netto rocznie

Zwrot podatku VAT był w granicach 2-4 tyś rocznie -gdybym w tym okresie był rolnikiem ryczałtowym wartość sprzedanych produktów była by większa o 4-5tyś rocznie wynika to z różnicy stawek VAT (7%-5%) 

Różnica jest niedużą  bo waha 1-3tys  ale poco tracić i jeszcze prowadzić księgowość

 

chyba cię główka boli

428 -230=198 [30 - 28 = 2 ] = 198+ 2  =200

250000 sprzedaży x średnio 6 % daje 15 000 watu należnego do sprzedaży , jak go nie wykazałeś w zakupach to nie dostałeś wogóle będąc na wacie

tak że pisanie że dostałeś 5 a nie 7 % watu to bujda na resorach

 

Edytowano przez ordynator
kj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115
11 minut temu, nisos napisał:

 

Co do zakupów zdarzało mi się kupowanie w cenach  netto (zakupy stali z odwrotnym obciążeniem)

 

Ale to już było i nie wróci.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211
17 minut temu, nisos napisał:

Założenie jest prawidłowe  ,przyjmowanie ceny brutto nie zmieni wyliczonej kwoty zysku a tylko skomplikuje sposób liczenia bowiem wartość VAT prawidłowo wyliczona zawsze się zeruje -spróbuje wyjaśnić to na przykładzie

zakup środków do produkcji  netto   200zł  + VAT 30zł 

sprzedaż produktów netto 400zł + VAT 28 zł + 2zł VAT które zwróci  US jako różnice między VAT należnym a naliczonym

wersja cen brutto

(400+28+2)-(200+30)=200zł

wersja cen netto

400-200=200zł

Co do zakupów zdarzało mi się kupowanie w cenach  netto (zakupy stali z odwrotnym obciążeniem)

Co do tego stwierdzenia to się całkowicie zgadzam.Opisze to na swoim przykładzie ---Obecnie od dwóch lat jetem rolnikiem ryczałtowym ,wcześniej kilkanaście lat rozliczałem VAT na zasadach ogólnych . Przez ostatnie 5 lat gdy byłem na Vacie kupowałem tylko środki potrzebne do bieżącej produkcji i niewielkie zakupy typu "wiertarka"(większe inwestycje poczyniłem wcześniej i musiałem odczekać 5 lat aby nie zwracać  pobranego Vatu).W tym okresie moja sprzedaż  wahała się w granicach 200-250 tyś netto rocznie

Zwrot podatku VAT był w granicach 2-4 tyś rocznie -gdybym w tym okresie był rolnikiem ryczałtowym wartość sprzedanych produktów była by większa o 4-5tyś rocznie wynika to z różnicy stawek VAT (7%-5%) 

Różnica jest niedużą  bo waha 1-3tys  ale poco tracić i jeszcze prowadzić księgowość

 

to ja będąc na vat 4 lata odzyskałem zwrot vat w kwocie ok 400 tys 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186
15 minut temu, nisos napisał:

 

(400+28+2)-(200+30)=200zł

 

 

Nie rozumiem skąd się wzięły te wartości a zwłaszcza 28?powinno byc 20?

29 minut temu, nisos napisał:

 

(400+28+2)-(200+30)=200zł

 

 

Nie rozumiem skąd się wzięły te wartości a zwłaszcza 28?powinno byc 20?

Zakładając sprzedaż za 400netto

zakupy śr.do prof.200netto+30zl

to będąc na

vacie

(400+20)-(200+30)=190 + 10za różnice VAT należny a naliczony

rr

(400+28)-(200+30)=198

Jak widzisz wyniki się nie pokrywaja


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj