karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość

sam pisałeś masa że ciągnik na dotacje droższy !!

nie wiem czym to jest spowodowane ale chyba tym że ten co ma kasę to kupuje ciągnik  a ten co  czeka na dotocję to marzy o kupnie ciągnika  haha

powiem ci masa że się o ciebie boję skoro twierdzisz że udokumentowany  dochód ci nie potrzebny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338

Ja napisałem ze ciągnik na dotacje droższy ???’! Ciągnik kosztuje mnie i ciebie tyle samo tylko ty jesteś w d*pie bo kupujesz go bez prowu i vatu.

ogolnie cena rynkowa jest wyższa przez dotacje ale jest to ogólna tendencja rynkowa. Jakby nie było unii pewnie byłyby tańsze . Kosztują dla vatowca i ryczałtowca , tyle ze ten co kupuje bez prow i vatu ma w plecy

dochod mam ze sprzedaży , nie potrzebne mi fikcyjne sprzedaże na bezdomnych 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837
51 minut temu, strzechu napisał:

Przykro mi to Ty nie jarzysz - jak ostatnio kupowałeś ropę czy nawóz to płaciłeś cenę netto czy brutto ? Jak sprzedawałeś to dostałeś cenę netto czy brutto?

Wszystko brutto było prawda? Kupiłeś na ha za 2000zł brutto , sprzedałeś za 3000zł brutto . W kieszeni masz 1000zł

To teraz wypełniasz deklarację i rozliczasz się z VATu. i masz ten VAT albo naliczony albo należny.

I wtedy wiesz ile zarobiłeś... prościej się nie da wytłumaczyć

 

U mnie średni vat z zakupów to 12% a sprzedaż to 5%. Czyli przy sprzedaży za 3tys. netto rr na więcej o 210zł. Ale koszty  przy 2tys netto to ja mam niższe o 240zl. Czyli jestem do przodu o 30 zł/ha.

Edytowano przez poosa21
B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    249
28 minut temu, masa24 napisał:

Przecież w tym co napisałeś to sam liczysz VAT dwa razy . Skoro w rachunkach ujmujesz najpierw ten VAT 100 i 150 i dodajesz go do tych milionów netto to jak możesz potem rozliczać go jeszcze raz ???

prswodkowo jest zysk netto - koszt netto i dopiero rozliczenie VAT osobno 

Bo takie pieniążki wpływają i wypływają z Twojego konta 1,15mln wypływa a wpływa 2,1mln . I dostajesz zwrotu z US 0,05mln zl. Tak to wygląda kasowo. Bo potem ludzie liczą , że sprzedają z VATem 5% , kupują za kwoty netto i jeszcze dostają zwroty z US i wychodzi że bycie na VAT to miód.

A z drugiej strony obliczając sens bycia na VAT powinno się zwrot z środków trwałych rozbić na 5lat , a z budowlanki na 10.

20 minut temu, poosa21 napisał:

U mnie średni vat z zakupów to 12% a sprzedaż to 5%. Czyli przy sprzedaży za 3tys. netto rr na więcej o 60zł. Ale koszty  przy 2tys netto to ja mam niższe o 240zl. Czyli jestem do przodu o 180 zł/ha.

VATowiec

3150-2240+(240-150)=1000zl zysk

RR

3210-2240=970zl zysk

image.png

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
13 minut temu, poosa21 napisał:

U mnie średni vat z zakupów to 12% a sprzedaż to 5%. Czyli przy sprzedaży za 3tys. netto rr na więcej o 60zł. Ale koszty  przy 2tys netto to ja mam niższe o 240zl. Czyli jestem do przodu o 180 zł/ha.

a ryczałtowiec nie ma przypadkiem średniego watu z zakupów  ????? chyba za nawóz i nasiona nie jest 23 % watu

ryczałtowiec jak uprawi koniem , zasieje swoim ziarnem , wyplewi i nawiezie gnojem i kosą zbierze to wogóle watu nie zapłaci hahaha

podobnie może zrobić watowiec ale dostanie 60 zł mniej jak sprzeda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no tak przy sprzedaży dostanie 60 mniej reszte dopłaci w rozliczeniu 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Opłaca się dla inwestujących, napisałem dłuższy wywód ale popełniłem błąd przy obliczeniach i nie chce mi sie pisać jeszcze raz. Mi rocznie z 30ha z 4tyś zł zostaje, nie licząc inwestycji w nowe sprzęty

 

Edytowano przez gustaww

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837

Widzę że niektórzy to ...

W moim przypadku od początku jak jestem na vat od 2011r to względem ryczałtu jestem do przodu 137459zł u mnie jest policzone co do zł. W tym roku jestem w plecy 268 zł ale to przez żone i jej lawende bo tam cała sprzedaż przechodzi przez konto a koszty prawie na zero. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

Zysk zostaje tylko z inwestycji na produkcji trudno wyjść na zero,ja dokladam 10-20 zl do hektara 

Naklady na hektar netto paliwo 100 litrów X 4,00 zl = 400,00 zł+ 23 % vat =92 zl vatu

reszta  nakładów netto 2600,00 zł + 8 % vat =208,00 vatu,czyli mamy 300 vatu do odliczenia 

Urośnie 7 ton pszenicy X 700,00 zl = 4900,00 netto +7% vat do RR czyli RR ma 5243,00 - koszty  3300 = 1943,00 zł dochód

Vatowiec dostanie 4900,00 vatu nie licze bo tak i oddać musi ,minus koszty netto 3000,00 =1900,00 i kto więcej zrobił ,przy wiekszych plonach pszenicy strata jeszcze większa,na rzepaku nieco większy minus ,na buraku dużo wiekszy ,i gdzie wy macie zysk z produkcji,z produkcji przez 13 lat bycia na vacie stracielem 70 tyś,z inwestycji dużo zarobiłem ,na ksiegowego nie straciłem ani złotówki bo sam sie rozliczam,dużo straty było w latach 2012-2014 bo były wysokie plony rzepak po 5 ton i ceny dobre,ogólnie nie narzekam ,chce tylko powiedzieć że musza być inwestycje żeby był znaczący zysk

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

4900 dostanie za pszenice netto watu mu dołożą 5 % 245 zl [na fakturze ] łącznie 5145 i koszty brutto poniesione na zasiew tej pszenicy które wynoszą 3300

4900- 3300 =1600 + 300watu= 1900

albo od kwoty brutto otrzymanej za pszenice 5145odejmujemy  kwote brutto kosztów 3300 =1845 teraz rozliczamy wat od 300watu z  poniesionych kosztów odejmujemy wat dopisany na fakturze za pszenice 245 = 55 zł wat te 55  + 1845 daje koncowy wynik tzn. zysk 1900 zł 

na ryczałcie za pszenice dostanie 4900 netto +7 % watu 344 =5244 zł - 3300 kosztów brutto bo takie ma same koszty =1944

z tego by wynikało że watowiec na pszenicy jest 44  zł do tyłu

powiem szczerze że to liczenie proste nie jest każdy prawie edytuje bo się pomylił

myśle że teraz dobrze policzyłem 😁

 

Edytowano przez ordynator
aaea

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338
12 godzin temu, strzechu napisał:

Bo takie pieniążki wpływają i wypływają z Twojego konta 1,15mln wypływa a wpływa 2,1mln . I dostajesz zwrotu z US 0,05mln zl. Tak to wygląda kasowo. Bo potem ludzie liczą , że sprzedają z VATem 5% , kupują za kwoty netto i jeszcze dostają zwroty z US i wychodzi że bycie na VAT to miód.

A z drugiej strony obliczając sens bycia na VAT powinno się zwrot z środków trwałych rozbić na 5lat , a z budowlanki na 10.

VATowiec

3150-2240+(240-150)=1000zl zysk

RR

3210-2240=970zl zysk

 

image.png

Ty tak kręcisz motass ze można się pogubić . Skoro na VAT nie ma niższych kosztów to co ci wyszło z powyższego równania? Jeżeli wynik finansowy wyższy przy mniejszym przychodzie , to w takim razie co mam niższe? Koszty . Sam sobie to udowodniłeś 

Wy liczycie zysk z produkcji , a tu różnice wynikają z ceny sprzedaży. Koszty vatowiec ma niższe o podatek VAT!! Jeżeli realnie płace cenę netto 3000 to czemu wmawiacie mi ze mam koszt taki sam jak ten co płaci 3300? Jego kosztuje to 3300 mnie 3000 ponieważ 300 mam zwrotu . Chyba proste? To ze w zysku z produkcji tak to się nie przekłada to już inna bajka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    127

Ordynator  policz to dokładniej do końca. Zdrowych i pogodnych ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA życzę wszystkim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Moim zdaniem nie ma 2 takich samych gospodarstw aby porównać VAT kto jest na "+" kto na "-".

Patrząc po swoim to mam raz nadwyżki raz brakuje ale do kasy US nie wpłacam raz na rok zrobię zwrot nadwyżki. Remont chlewni, zmianą drzwi na stalowe, teraz będą maszyny ale wiadomo wiecznie nie da się inwestować w gospodarstwie, dzieci rosną, szkoła z czasem domy a już z tego vatu nie odliczymy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, masa24 napisał:

Ty tak kręcisz motass ze można się pogubić . Skoro na VAT nie ma niższych kosztów to co ci wyszło z powyższego równania? Jeżeli wynik finansowy wyższy przy mniejszym przychodzie , to w takim razie co mam niższe? Koszty . Sam sobie to udowodniłeś 

Wy liczycie zysk z produkcji , a tu różnice wynikają z ceny sprzedaży. Koszty vatowiec ma niższe o podatek VAT!! Jeżeli realnie płace cenę netto 3000 to czemu wmawiacie mi ze mam koszt taki sam jak ten co płaci 3300? Jego kosztuje to 3300 mnie 3000 ponieważ 300 mam zwrotu . Chyba proste? To ze w zysku z produkcji tak to się nie przekłada to już inna bajka. 

watowiec ma nizsze koszty odliczając wat  , ale masa zrozum to że ten wat przy sprzedaży np. zboża  podlega odliczeniu od tego watu poniesionego w kosztach i stad odejmowanie w nawiasie

tobie ten wat do sprzedaży naliczają , a dostaniesz go dopiero jak go zapłacisz ponosząc koszty

jak go nie zapłacisz w kosztach to go zobaczysz jak świnia niebo haha

poza tym ryczałtowiec ma trochę większy wat po  sprzedaży i dlatego nie ma prawa go odliczyć w kosztach

 

dobra koniec tych sporów  😀 Zdrowych Wesołych Świąt i duzo zwrotów watu w nowym roku !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395
Przed chwilą, ordynator napisał:

zle to policzyłeś watowiec

4900 dostanie za pszenice netto watu mu dołożą 5 % 245 zl łącznie 5145 i koszty brutto poniesione na zasiew tej pszenicy które wynoszą 3300 =5145- 3300 =1845

na ryczałcie za pszenice dostanie 4900 netto +7 % watu 344 =5244 zł - 3300 kosztów brutto bo takie ma same koszty =1944

z tego by wynikało że watowiec na pszenicy jest 99 zł do tyłu

ale odlicza z tego wat 300 zł i jest do przodu 201 zł

Ale zrozum że ten vat co dostanie  za zboże musi odddać ,czyli nie dostanie zwrotu vat 300 zł tylko 55 zł tak wychodzi z roznicy miedzy podatkiem należnym a naliczonym,większość tak rozumuje jak Ty ,dlatego widzą to tak różowo

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115
1 godzinę temu, ordynator napisał:

poza tym ryczałtowiec ma trochę większy wat po  sprzedaży i dlatego nie ma prawa go odliczyć w kosztach

W przypadku trzody jest odwrotnie RR 7% a Vatowiec 8%.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1653

Ryczałt:

przychód: 7x700=4900+7%=5243

koszty: 3300

zysk: 5243-3300=1943.

Teraz vatowiec:

przychód: 7x700=4900

                vat5%=245

koszty: 3000

                vat=300

zysk: 4900-3000=1900

          300-245=55

          1900+55=1955.

Różnica na korzyść vatowca na poziomie 12pln/ha.

Prościej się chyba nie da. ( W zasadzie pozycje vat powinny zostać zamienione miejscami ).

Przy samej produkcji przejście na vat jest bez sensu. Tylko inwestycje dają realne zwroty. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to znaczy, że kombinuje.

Edytowano przez jacek1296
  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Przez 2 lata prowadziłem rachunkowość nie będąc na vacie i przy gospodarstwie bez inwestycji byłem bliski zeru co potwierdzają wyliczenia kolegi powyżej.

Tylko inwestycje, remonty, budowa, generują zwrot VAT.

  • Like 3

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

dokładnie, "zwykłe" gospodarowanie generuje jedynie koszt księgowej i latanie z papierami.
Inwestycje w budynki lub zakup nowych maszyn, remonty kapitalne maszyn mają sens - mnie przynajmniej to trzyma na VAT. Teraz budynek i w za 10 lat mając 50tkę na karku odchodzę od VATu na rzecz świętego spokoju z papierami bo za stary będę na inwestycję.

  • Thanks 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395
Przed chwilą, jacek1296 napisał:

Ryczałt:

przychód: 7x700=4900+7%=5243

koszty: 3300

zysk: 5243-3300=1943.

Teraz vatowiec:

przychód: 7x700=4900

                vat5%=245

koszty: 3000

                vat=300

zysk: 4900-3000=1900

          300-245=55

          1900+55=1955.

Różnica na korzyść vatowca na poziomie 12pln/ha.

Prościej się chyba nie da. ( W zasadzie pozycje vat powinny zostać zamienione miejscami ).

Przy samej produkcji przejście na vat jest bez sensu. Tylko inwestycje dają realne zwroty. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to znaczy, że kombinuje.

Prawie uwierzyłem w twoją teorie ale nie masz racji vatowiec traci 43 zł,tak wychodzi też z kalkulatora vat,jeśli porownujemy ceny netto to do RR zyskiem jest te 343 zł vatu,a dla vatowca 300 zł zwrotu vat = na minus 43 zł ,vatu dla vatowca nie licz bo go dostanie i musi oddać,

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

w kosztach trzeba też pamiętać że część jest na vat 1,23 a część 1,08 i tutaj nie wiem czy jest to uwzględniane czy nie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846
1 godzinę temu, Nikita_Bennet napisał:

Teraz budynek i w za 10 lat mając 50tkę na karku odchodzę od VATu na rzecz świętego spokoju z papierami bo za stary będę na inwestycję.

Jeszcze nie wiesz co będzie za 10 lat ;) Ale podejście słuszne

 

@masa zgodnie z zapowiedzią dostał ode mnie masę wolnego czasu...

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj