karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

marks50    3217
33 minuty temu, Marcin34 napisał:

A jak to jest z rezygnacją z VAT

Kiedyś było tak że na vat można było przejść w ciągu trzech miesięcy ale z powrotem  z VAT dopiero po pięciu latach !!! ale czy zmieniły się przepisy ??? chyba nie bo każdy wchodził by na VAT na jeden rok , nic nie sprzedawał tylko gromadził by sprzedać po zejściu z VAT , oczywiście (w zależności od rozliczenia kwartał czy co miesiąc) coś trzeba sprzedawać od oka . Natomiast w ciągu tegoż roku kupował by wszystko do odliczenia z podatku , maszyny , materiały budowlane itd. Jak cię raz fiskus złapie to nie bardzo zechce puścić :) , problemem są odliczenia bo możesz odliczyć tylko koszty do produkcji np. benzynę do kosiarki jak obkosisz sobie magazyn ale już dom to nie możesz odliczyć , paliwa od samochodu nie odliczysz jak w normalnej firmie  wychodzą z założenia że rolnik ma wszystko założenia załatwiać na telefon . Energię elektryczną odliczysz tylko jak założysz podlicznik , wtedy odliczysz VAT . Kupujesz węgiel płacisz dodatkowy podatek . To nie miejskie rozliczenie że masz firmę i odliczasz nawet kawę i srajtaśmę , rachunek z restauracji a nawet koszty reprezentatywne z burdelu :) . Rolnik ma płacić 5 % od sprzedanego towaru chyba że narobi kosztów ale przy zwykłej produkcji nawóz , śor,itp. 7 % więc dużego zwrotu nie ma , trzeba kupować maszyny,materiały budowlane , usługi  gdzie VAT ma 23 % . Przechodząc na VAT trzeba ciągle inwestować by mieli z czego zwracać , jak ktoś chce tylko kupić nowy ciągnik np. za 200 tys. to zwrotu dostanie 43 tysiące więc na rok do zwrotu 9 tysięcy na rok (okres pięć lat) a jak w ciągu roku sprzedaż płodów rolnych za 100 tysięcy to VAT zapłacisz tylko 5 tysięcy niby 4 koła  do przodu ale na ryczałcie dostał byś około 7 tysięcy ryczałtu tak to można liczyć w teorii .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
36 minut temu, masa24 napisał:

Np krowiarze to pewnoe maja w dupe na vacie sprzedając co miesiąc mleko bez żadnych większych kosztow

 

jak nie maja kosztów to zarabiaja na produkcji , ty jak masz koszty to ci się tylko wydaje że zarabiasz 😀

ci co mocno inwestują za cudze wiadomo że bycie na wacie daje im mocny zwrot który w przyszłości powoli oddadzą

kiedyś się kupowanie za czyje kończy i za swoje trzeba kupować , a to już takie proste nie jest i chciałoby się wrócić na ryczałt  pomysł powrotu na ryczałt jest fajny  , szkoda że  jest mniej prawdopodobny  że się wydaży niż pujście do grobu 😀 zwłaszcza tym którzy dobrze korzystali z bycia watowcem na zasadach ogólnych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338

Oderwany od rzeczywistości to jesteś ty i nie masz o niczym pojecia

kolejny który gardzi środkami z UE a sam ma się za wielkiego rolnika bo trzyma 3 świnie i 10 ha obrabia c 360

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja prowadząc produkcję roślinną zawsze mam zwrot,  dla mnie jest to korzystne. W ciągu roku azot mam za zwrot. Sam prowadzę księgowość, kupiłem komputer drukarkę biurko a nawet krzesło, serwis kompa też odliczam, tak jak telefon czy inne rzeczy, dosłownie na wszytko co wiąże sie z prowadzeniem gospodarstwa odliczam od podatku. 

Edytowano przez gustaww

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886
17 minut temu, marks50 napisał:

Kiedyś było tak że na vat można było przejść w ciągu trzech miesięcy ale z powrotem  z VAT dopiero po pięciu latach !!! ale czy zmieniły się przepisy ??? chyba nie bo każdy wchodził by na VAT na jeden rok , nic nie sprzedawał tylko gromadził by sprzedać po zejściu z VAT , oczywiście (w zależności od rozliczenia kwartał czy co miesiąc) coś trzeba sprzedawać od oka . Natomiast w ciągu tegoż roku kupował by wszystko do odliczenia z podatku , maszyny , materiały budowlane itd. Jak cię raz fiskus złapie to nie bardzo zechce puścić :) , problemem są odliczenia bo możesz odliczyć tylko koszty do produkcji np. benzynę do kosiarki jak obkosisz sobie magazyn ale już dom to nie możesz odliczyć , paliwa od samochodu nie odliczysz jak w normalnej firmie  wychodzą z założenia że rolnik ma wszystko założenia załatwiać na telefon . Energię elektryczną odliczysz tylko jak założysz podlicznik , wtedy odliczysz VAT . Kupujesz węgiel płacisz dodatkowy podatek . To nie miejskie rozliczenie że masz firmę i odliczasz nawet kawę i srajtaśmę , rachunek z restauracji a nawet koszty reprezentatywne z burdelu :) . Rolnik ma płacić 5 % od sprzedanego towaru chyba że narobi kosztów ale przy zwykłej produkcji nawóz , śor,itp. 7 % więc dużego zwrotu nie ma , trzeba kupować maszyny,materiały budowlane , usługi  gdzie VAT ma 23 % . Przechodząc na VAT trzeba ciągle inwestować by mieli z czego zwracać , jak ktoś chce tylko kupić nowy ciągnik np. za 200 tys. to zwrotu dostanie 43 tysiące więc na rok do zwrotu 9 tysięcy na rok (okres pięć lat) a jak w ciągu roku sprzedaż płodów rolnych za 100 tysięcy to VAT zapłacisz tylko 5 tysięcy niby 4 koła  do przodu ale na ryczałcie dostał byś około 7 tysięcy ryczałtu tak to można liczyć w teorii .

Ja odliczam pół vatu z paliwa i części od auta. Wszystko co się da wpisuje, ubrania, gazety, materiały biurowe, i wiele innych. Mam znajomych co pracują w urzędzie skarbowym to mówią że nie czepiają się takich bzdur. Gorzej jak ktoś ma 4 laptopy w firmie jednoosobowej Ale podczas kontroli akurat 3 są w naprawie  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Laptopy, telefony, faktury za internet i telefon, doładowania a nawet żarcie dla psa, wszystko co w razie kontroli będziesz w stanie udowodnić że służy Ci w prowadzeniu gospodarstwa.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Auta cześć można odliczyć to samo tyczy się paliwa jak masz samochód zarejestrowany na gospodarstwo a nie os prywatną co do ubrań to zdaje się że jesteś w błędzie bo jako właściciel firmy/gospodarstwa nie możemy sobie odliczyć odzieży /butów itp. Ja sam nigdy bym się nie odważył sam prowadzić księgowości z prostego powodu, przepisów i interpretacji przepisów jest tyle że zajmuje to zwyczajnie zbyt dużo czasu żeby nadążyć ze wszystkim doczytujac/dokształcajac się. Wolę to zlecić fachowcom, bo ewentualne "pomyłki" z US często słono kosztują a usluga taka adekwatnie mało kosztuje rozl8czenia miesiecznego a i zawsze jak mam jakieś wątpliwości to chwytam tel i dzwonie się dopytać ksiegowej czy to lub tamto jest dozwolone... 

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3217
9 minut temu, Taurus83 napisał:

Ja odliczam pół vatu z paliwa i części od auta. Wszystko co się da wpisuje, ubrania, gazety, materiały biurowe, i wiele innych. Mam znajomych co pracują w urzędzie skarbowym to mówią że nie czepiają się takich bzdur. Gorzej jak ktoś ma 4 laptopy w firmie jednoosobowej Ale podczas kontroli akurat 3 są w naprawie  ;)

To masz kupiony samochód na gospodarstwo ? czyli firmowy i przy odsprzedaży tego auta musisz oddać pozyskany VAT proporcjonalnie mniejszy . Z częściami to już kosmos bo kolega np. kupił hebel do bizona , na fakturze było że jest od stara i już mu nie zaliczyli , tak to jest z urzędami . Łańcuch kupisz do krów to nie może być zaznaczony że studzienny , co US to inaczej interpretują prawo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Co do kontroli to taka ciekawostka.. miałem już kilka kontroli US w mojej karierze i jeszcze nigdy do mnie osobiście nie dotarli, wizyta zawsze sie kończyła się w biurze rachunkowym które mnie rozlicza to tam byly od razu rozwiewane wszelkie wątpliwości US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Ja tak samo, ewentualnie muszę podrzucić jakiś wyciąg z banku jak zażądają w czasie kontroli. Właściwie tylko raz byli u mnie na wizji lokalnej w pierwszym miesiącu po tym jak przeszedłem na vat zobaczyć czy faktycznie dachy są wymienione bo zwrot był duży więc chcieli sprawdzić czy to nie jakiś wałek.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338

Czemu odliczasz tylko pół vatu z paliwa?

ja mam stos rożnego rodzaju faktur x częściami i nigdy mi niczego nie podważyli. Albo gadasz głupoty albo taki masz urząd skarbowy czepliwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7451

Tak się chwalicie ile to odliczcie VAT , ile to wstecz można jeszcze skontrolować  7 lat , jak źle powiadam to poprawcie , tylko nasz kochany rząd szuka kasy , żeby kiedyś komuś d*py nie ubili , bo skarbówka jak zechce to zawsze coś wykopie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Galan kiedyś tak samo myślałem jak Ty, na szczęście teściowa mnie sprowadziła na dobrą drogę bo ona księgowa i nauczyła mnie liczyć. Jak czasem kupisz nową maszynę albo nawet używaną  i ktoś Ci wystawi fakturkę to te 23% to sporo kasy. Jak trzymasz bydło też się opłaci być na VAT bo przecież weterynarz, premiksy, i środki higieny też odliczasz. Zauważcie że wszystkie większe gospodarstwa są na VAT i się to kalkuluje  bo Ty oddajesz 5% a zwrotu masz od 8 do 23% ... co innego jak gospodarstwo to Twoje hobby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Na vat jestem 8 lat i zapłaciłem do skarbówki 32  zł zwrotów nie liczyłem ale kilkadziesiąt tyś. Jak sie ma łeb i inwestycje do zrealizowania to polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886
1 godzinę temu, marks50 napisał:

To masz kupiony samochód na gospodarstwo ? czyli firmowy i przy odsprzedaży tego auta musisz oddać pozyskany VAT proporcjonalnie mniejszy . Z częściami to już kosmos bo kolega np. kupił hebel do bizona , na fakturze było że jest od stara i już mu nie zaliczyli , tak to jest z urzędami . Łańcuch kupisz do krów to nie może być zaznaczony że studzienny , co US to inaczej interpretują prawo .

Nie. Kupiłem normalne kombi od handlarza. Na umowę kupna sprzedaży z helmutem. Poszedłem do księgowej żeby to wciągnęła jako auto należące do gospodarstwa i przynoszą jej faktury za części i paliwo jak tankuje gdzieś w trasie ale 99% to wiadomo gdzie tankuje  ;)

Ale to racja co urząd A nawet co urzędnik to inna wizja 

W tym roku zepsuł mi się wysprzęglik w starym deutzu. Nowy ok 650 zł. Od mercedesa jakiegoś 80 zł. Napisałem księgowej na fakturze adnotacje i tyle

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338

Marks50 ty jesteś na vacie czy tylko opowiadasz zasłyszane opowieści dziwnej treści?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    3878
3 godziny temu, 20CBR12 napisał:

Auta cześć można odliczyć to samo tyczy się paliwa jak masz samochód zarejestrowany na gospodarstwo a nie os prywatną co do ubrań to zdaje się że jesteś w błędzie bo jako właściciel firmy/gospodarstwa nie możemy sobie odliczyć odzieży /butów itp. Ja sam nigdy bym się nie odważył sam prowadzić księgowości z prostego powodu, przepisów i interpretacji przepisów jest tyle że zajmuje to zwyczajnie zbyt dużo czasu żeby nadążyć ze wszystkim doczytujac/dokształcajac się. Wolę to zlecić fachowcom, bo ewentualne "pomyłki" z US często słono kosztują a usluga taka adekwatnie mało kosztuje rozl8czenia miesiecznego a i zawsze jak mam jakieś wątpliwości to chwytam tel i dzwonie się dopytać ksiegowej czy to lub tamto jest dozwolone... 

Na Vacie jestem od samego początku kiedy rolnicy mogli przechodzić na vat , sam się rozliczam , nie miałem jeszcze żadnej kontroli ,ubrania robocze kupuję i odliczam vat , jeżeli robię błąd to i tak wiele faktur już się przedawniło  i wielkiej kary nie zapłacę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886
2 godziny temu, masa24 napisał:

Czemu odliczasz tylko pół vatu z paliwa?

ja mam stos rożnego rodzaju faktur x częściami i nigdy mi niczego nie podważyli. Albo gadasz głupoty albo taki masz urząd skarbowy czepliwy

A co ze zwykłego kombika można odliczyć cały vat za paliwo ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
47 minut temu, Agrest napisał:

A w ogóle to są w urzędzie skarbowym kary niewielkie?

Tak są w US małe kary za małe "nieumyslne" błędy w ocenie miłościwie nas opodatkuwujacego

46 minut temu, Taurus83 napisał:

A co ze zwykłego kombika można odliczyć cały vat za paliwo ? 

Tak jak pisałem auto na gospodarstwo "nie może być luksusowe" jak kolwiek to rozumieć i wtedy mozna część vat odliczyć "nie cały" jak dobrze pamiętam to 50%wypalonego paliwa przez auto

Co do odzieży to mozna odliczać jeśli ma sie pracownika/pracowników dla siebie jako właściciela nie można i to jeszcze też tam są jakieś obwarowabia typu jedna para butów na rok np ale ja tu nie jestem aż tak zorientowany bo mnie to nie dotyczy... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

z tymi butami itp to bujda. Bylo kiedys w tym temacie jak ktps wklejal chyba jakis prawny papier. Ja odliczam kazdy ciuch roboczy typu spodnie buty itp a rekawice to hurtowo  tzn. jak trzeba to i 10 par na miesiac ......

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338
9 minut temu, 20CBR12 napisał:

Tak są w US małe kary za małe "nieumyslne" błędy w ocenie miłościwie nas opodatkuwujacego

Tak jak pisałem auto na gospodarstwo "nie może być luksusowe" jak kolwiek to rozumieć i wtedy mozna część vat odliczyć "nie cały" jak dobrze pamiętam to 50%wypalonego paliwa przez auto

Co do odzieży to mozna odliczać jeśli ma sie pracownika/pracowników dla siebie jako właściciela nie można i to jeszcze też tam są jakieś obwarowabia typu jedna para butów na rok np ale ja tu nie jestem aż tak zorientowany bo mnie to nie dotyczy... 

No brak słów. Czy naprawdę utrwalacie stereotyp ze polski chłop to ten co jako najgłupszy z rodziny został na wsi czy tylko zimowe przesilenie ??

odziez robocza która wykorzystujemy w gospodarstwie odliczamy pełen VAT. Wszystkie rzeczy które wykorzystujemy w gospodarstwie kwalifikują nas do odliczenia vatu. Zn takich co nawet telewizory kupowali i nikt im problemu noe robił. Ale oczywiście polski chłop boi się urzędów , nic nie rozumie i powtarza bzdury które usłyszał od innego prostego chlopa

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Masa24 - nie bardzo rozumiem skąd taki komentarz - powtarza to co mi przekazuje moja sieksiegowa-napewno nie słucha "sklepowych fachowców" a tym bardziej sąsiadów.. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2338

To zmień księgowa skoro twierdzi ze nie możesz odliczyć za odzież robocza kupiona dla siebie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj