karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Pestus123    4

Aby można przejść na Vat to trzeba mieć faktur za min 20 tyś na 3 m-ce tak? Czy nie było czasami kiedyś że w ciągu roku 20 tyś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku brania maszyn w leasing będę mógł sobie w całości odciągnąć VAT.

Mam na myśli całe 100% kosztu maszyny.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

20tys rocznie i faktury za sprzedaż z ostatnich 3 miesięcy,

 

w przypadku leasingu można odliczyć całość VAT, ale to jest tylko 22% wartości maszyny, resztę można by było odliczyć od przychodu jako koszt(zmniejszając tym samym podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym ale jako rolnik i tak tego podatku nie płacisz i nie masz obowiązku się z niego rozliczać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Macie racje tylko,że będąc pierwszy rok na vacie obowiązuje mnie limit 20tys a wartość ciągnika to 50tys.

Pierwsze słysze .To wystaw na 20tyś i git a co za różnica dla kupującego, choć opłaty skarbowej niezapłaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1

I tak też zamierzałem zrobić.A o tym limicie 20tys sprzedaży to mi powiedzieli w biurze rachunkowym,więc musi to być prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

A jednak teraz się zmieniło musi być minimum 20 tyś sprzedaży w ostatnich 3 miesiącach aby przejść na Vat... Naszczęście tyle się uzbierało ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Co do limitu sprzedaży aby przejść na vat to faktycznie 20 tys. Jednak z tym limitem sprzedaży w pierwszym roku nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chodzi o to że sprzedajesz towary do 20 tys od wartości powyżej 20 tys musisz odprowadzic vat. Czy tak? Czy są jakieś limity przy odliczaniu vat w pierwszym roku po przejściu powiedzmy zakup maszyny czy busa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

jeśli dobrze rozumiem to chodzi o sprzedaż towarów do 20 tyś ze stawką ZW

mam busa i używam go w gospodarstwie czy po przejściu na vat będe mógł odliczyć części i rope do niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

jeżeli zakupie części do busa jub do starego ciągnika to czy przy sprzedaży tych pojazdów oczywiście ze stawką ZW nie będe mósiał robić jakichś zwrotów do US od tych części ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

części nie są środkiem trwałym i nie trzeba robić od nich zwrotów żadnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

A ja mam pytanie co może rolnik odliczyć od VATu (znacie jakąś stronkę gdzie jest to wyszczególnione) ??? Wiem że nowe (używane chyba też ?) maszyny rolnicze, olej napędowy, nawozy, materiał siewny. Coś jeszcze ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

Chyba można odliczyć VAT od wszystkich wydatków związanych z działalnością rolniczą, z tego co wiem to prąd, telefon, woda też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dokładnie, może odliczyć praktycznie wszystko co jest mu potrzebne do prowadzenia działalności rolniczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Woda ok ale prądu lepiej nie tykać bo trzeba drugi licznik na budynki gospodarczo inwentarskie i wchodzi taryfa biznesowa i nieraz to drożej wychodzi a nie taniej ja telefonu tez nie ruszam bo u mnie to nie przechodzi


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

U mnie w skarbówce powiedzieli, że prąd mogę odliczyć, nawet jak jest jeden licznik, trzeba tylko określić ile się % zużywa w gospodarstwie i od tego procentu VAT i adnotacja przy fakturze. Można spisać sobie mniej więcej urządzenia w gospodarstwie i ile ciągną prądu mniej więcej. Tak teoretycznie mnie poinformowano, jak wygląda w praktyce i w innych US tego nie wiem.

 

Gdzie wrzucić zakup materiałów budowlanych, czy można je przyjąć za środek trwały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

Mam takie pytanie, rozliczam się z US co miesiąc, przyszła mi faktura za gazetę w lutym, ale nie mam przelewu (zapłaty) za tą fakturkę z lutego tylko będę miał z marcu. Czy mam się rozliczyć za tą fakturę do 25 marca, czy 25 kwietnia???

Z góry dziękuję za podpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomCase    1

Mam pytanie. Od bm miesiaca czyli marca przeszlismy na vat i planujemy kupic nowy ciagnik i czy to prawda ze w tym miesiacu marcu jesli nie wykaze zadnej sprzedazy to moge nie odzyskac vatu z maszyn ktore wlasnie kupilem w marcu? Bo prowadzimy produkcje mleczna i faktura za mleko bedzie dopiero w kwietniu za marzec. Czy np moglbym sprzedac cielaka i to by wystarczylo? W biurze rachunkowym powiedziano mi ze moge juz w tym miesiacu robic zakup ale nie jestem pewnien tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Vat z środków trwałych czyli np. maszyn możesz odliczyc ale musi byc jakakolwiek sprzedasz z fakturą, nawet za 5zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

mozna sie rozliczac za niezaplacone faktury ja za fakture za nawoz i srdki ochrony roslin rozliczalem sie w ierpniu a placilem dopiero tera . tylko nie mozna akladac wniosku owczesniejsza wyplate zwrotu vatu w terminie 25 dni

 

co do kupna maszyn to kolega ma racje mozna kupywac i sie rozliczac tylko chociaz jedna faktura musi byc ze sprzedazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

do jakiej grupy Srodków można zaliczyć kursy: prawa jazdy, ochrony roślin, kombajnisty itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

co do vatu za prąd jak masz dwa liczniki oddzielny na dom i na gospodarstwo to za ten z domu nie możesz sobie odliczyć vatu, za to ten co na gospodarstwo idzie to całość vatu. jeżeli masz wspólny licznik na dom i na gospodarstwo to możesz max. 75% vatu odliczyć...


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

do jakiej grupy Srodków można zaliczyć kursy: prawa jazdy, ochrony roślin, kombajnisty itp?

 

własność nie materialna i prawna chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj