karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Matey    884

no ja zwrot na normalne rowniez dostane w grudniu a mimo to mam polecenie zalozenie konta SP jak najszybciej


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

czyli i tak masz dwa konta.

my cały czas piszemy o zwykłym Rachunku Oszczędnościowo Rozliczeniowym


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bo konto SP ma  mieć każdy czyny podatnik i Tam ma przychodzić vat od sprzedaży za faktury jeżeli płacący wybierze te formę płatność to bank robi to sam I tak samo dział to w drugą stronę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie do końca tak jest bo te 15 tys brutto tyczy się tylko tych produktów co są w załączniku A Żeby wykorzystać Vat z konta to możesz każdą fakturę płaci tak i wtedy bank oda ci kasę na normalne konto po tym tylko pierw bierze z normalnego a potem na nie wpływa z konta vat ten vat co płacisz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem64    28
15 godzin temu, Matey napisał:

 z tego co wiem to jesli ktos zakladal konto rolniczej to banki mu z urzedu zakladaly subkonto? 

Poniekąd. 
ktoś kto zakładał konto rolnicze bądź firmowe to banki wtedy z automatu zakładały tzw konta techniczne przypisane to głównego. Jeśli nie wierzycie że to istnieje to pójdziecie sobie do swojego banku i poproście o wyciąg z konta technicznego to wam lekko szczęka opadnie.

Jeśli chodzi o zwrot Vatu przez US to Nic nie przetrzymują, typu trzymają dodatkowo 2 miesiące a później prosisz się o wypłatę kasy.  W deklaracji wpisujesz numer konta i standardowa procedura która trwa 60 dni lub 180 dni.A w między czasie ewentualne czynności kontrolujące.
  Tezy wygłaszane przez księgowych:

15 godzin temu, Matey napisał:

vat wraca na sub konto i po uprzejmym zwroceniu sie do US na pismie moze ci te pieniadze udostepnic w terminie 60 dni?

nie dotyczą rolników ponieważ nie jesteśmy przedsiębiorą.Patrz ustawa. A jak dalej będą Ci tak mówić to radziłbym zmienić księgową/księgowego. 

 

Jak najprościej obejść SPP?
Poprosić o wystawienie kilku faktur nie przekraczających 15 tys brutto na "artykuły" z załącznika 15.

tabelka-podzielonej-platnosci-jpg_l_a8abad2810b77f750f47f6f5c728891b.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5

Teraz takie pytanie, jak mam konto indywidualne osobiste czy da sie takie wpisac w biała liste? Jak nie to jakie konto polecacie w jakim banku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Ja mam białą listę ale konta nie podano.

Najlepiej poszukaj białą listę i tam wpisz swój NIP 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
5 godzin temu, RoRo napisał:

Na liscie nie mam wpisanego konta

to możesz nie dostac przelewu powyzej 15 tys. teraz jeszcze kar nie ma ale po nowym roku jak jakis skup wysle ci kase na takie konto to dostanie kare więc załaszaj konto na biała liste.


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5
6 godzin temu, Pajej napisał:

to możesz nie dostac przelewu powyzej 15 tys. teraz jeszcze kar nie ma ale po nowym roku jak jakis skup wysle ci kase na takie konto to dostanie kare więc załaszaj konto na biała liste.

Ale teraz pytanie czy idzie glosic konto osobiste na biała liste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mi księgowa mówiła ze tylko 1 miesiąc do tyłu poza tym co składasz z ostatniego miesionca.Ale jak sprzedałeś to ty musisz oddać te pieniadze a nie oni tobie,wienc lepiej daj spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

2 okresy rozliczeniowe w tyl czyli jak ktos sie rozlicza kwartalnie to lekko pol roku  wstecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neza    3
1 godzinę temu, danielhaker napisał:

Odnalazłem przy okazji porządków sporą fakturę z czerwca... 2018 roku. Czy jest jeszcze szansa na jej rozliczenie? Szkoda by było stracić 1500zł... 

Mi też się zdarza schować fakturę i o niej zapomnieć. Jeśli jest starsza niż trzy m-ce, a kwota VATu jest spora, to wtedy proszę sprzedawcę o wydanie duplikatu faktury i wtedy "ważność" jej rozliczenia liczy sie od daty wystawienia duplikatu. Aaaaaale tutaj jest ponad rok od wystawienia faktury pierwotnej, więc ciężko mi powiedzieć czy jest rzeczywista szansa na odzyskanie VATu. 

Ten artykuł wyjaśni to o czym mówię :)

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/2938351,Jak-odliczyc-VAT-z-duplikatu-faktury.html

Edytowano przez Neza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353
1 godzinę temu, Wiesi0 napisał:

Mi księgowa mówiła ze tylko 1 miesiąc do tyłu poza tym co składasz z ostatniego miesionca.Ale jak sprzedałeś to ty musisz oddać te pieniadze a nie oni tobie,wienc lepiej daj spokój.

To źle Ci mówiła. A to co mu sugerujesz podchodzi pod kodeks karno skarbowy.

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie koniecznie,bo nie wiem o co chodzi czy faktura sprzedaży czy kupna i kto kiedy przeszedł na VAT bo niektórzy się pytają czy mogą sobie zwrócić vat zanim jeszcze na niego przęśli , luźne rozmowy takie.

27 minut temu, marluk napisał:

To źle Ci mówiła

Co masz na myśli ze wiencej niż 2 miesiące.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846

Na VAT już prawie 10 lat. Oczywiście chodzi o fakturę z większych zakupów

1 godzinę temu, Neza napisał:

Mi też się zdarza schować fakturę i o niej zapomnieć. Jeśli jest starsza niż trzy m-ce, a kwota VATu jest spora, to wtedy proszę sprzedawcę o wydanie duplikatu faktury i wtedy "ważność" jej rozliczenia liczy sie od daty wystawienia duplikatu. Aaaaaale tutaj jest ponad rok od wystawienia faktury pierwotnej, więc ciężko mi powiedzieć czy jest rzeczywista szansa na odzyskanie VATu. 

Ten artykuł wyjaśni to o czym mówię :)

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/2938351,Jak-odliczyc-VAT-z-duplikatu-faktury.html

 

Właśnie gdyby to była z czerwca tego roku to na luzie dałoby się ją rozliczyć, ale tutaj jest poprzedni rok...

Pytam najpierw tutaj, żeby księgowa mnie nie wyśmiała :P 

P.S. Dawno Cię nie było ;)

Szukałem trochę informacji w necie i jest podobny przykład, ale podatnik nie jest rolnikiem

Cytat

Gdy faktura kosztowa, odnaleziona przy okazji robienia porządków, dotyczy lat ubiegłych, to nie można jej zaksięgować w okresie odnalezienia. Koszt nie jest stracony, jednak aby móc go odliczyć, konieczne jest cofnięcie się do roku, którego koszt dotyczy i ujęcie wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pod datą ostatniego dnia tego minionego roku, a następnie skorygowanie złożonego już zeznania rocznego (PIT-36 lub PIT-36L, jeżeli przedsiębiorca wybrał rozliczanie podatkiem liniowym).

Przykład

Pan Karol w lutym 2017 r. otrzymał fakturę kosztową dotyczącą zakupu wycieraczek i oleju do samochodu firmowego, ale odnalazł ją i oddał księgowej dopiero we wrześniu 2018 r. Czy można ją zaksięgować w podatkowej księdze?

Podatnik nie może ująć faktury zakupu w księdze podatkowej we wrześniu 2018 r., ponieważ koszt dotyczy roku 2017. Jedyną możliwością ujęcia odnalezionej faktury w kosztach jest cofnięcie się do roku 2017. Wówczas należy zaksięgować ją w podatkowej księdze pod datą 31 grudnia 2017 r., a następnie sporządzić korektę deklaracji rocznej PIT-36 (lub PIT-36L, jeżeli w roku 2017 podatnik płacił podatek liniowy).

EDIT:

Sprawa się wyjaśniła. Zajrzałem do segregatora z fakturami z zeszłego roku i okazuje się, że dostałem wtedy dwie takie same faktury, jedna poszła do księgowej i była rozliczona, a drugą zamiast od razu wyrzucić to rzuciłem na półkę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neza    3
Przed chwilą, danielhaker napisał:

 

Sprawa się wyjaśniła. Zajrzałem do segregatora z fakturami z zeszłego roku i okazuje się, że dostałem wtedy dwie takie same faktury, jedna poszła do księgowej i była rozliczona, a drugą zamiast od razu wyrzucić to rzuciłem na półkę ;)

😂 I tak bywa... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A teź robie kopię i teź muszę się pilniwać,w razie gwarancji nie muszę iść do ksiengowej,bo mam kopię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

😁😁😁A ja się teraz pytam co z RODO jak na tej liście są wszystkie dane tylko numeru konta brakuję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
6 godzin temu, RoRo napisał:

Ale teraz pytanie czy idzie glosic konto osobiste na biała liste

nie wiem sam musę sie dowiedzieć. jutro jade do miasta własnie w tej sprawie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To teraz pytanie do tych co na białych listach mają numer konta które konto jest vat czy normalne pod tym numerem Bo z tego co widzę to co druga osoba nie ma numeru wpisanego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj