karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

PATr    409

Vat 6,5% był do 2011r czyli przed podwyżką vatu ale PiS utrzymał podwyżkę na vat

" Przyjęte przez Sejm zmiany zakładają, że stawki w wysokości 23 proc. i 8 proc., jak również stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników w wysokości 7 proc. i stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych w wysokości 4 proc. będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, w którym spełnione zostaną określone warunki relacji długu do PKB. "

 

źródło:https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/2811011,Stawki-VAT-na-2019-rok-przyjete-przez-Sejm.html

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damaxyz    19
9 godzin temu, PATr napisał:

Vat 6,5% był do 2011r czyli przed podwyżką vatu ale PiS utrzymał podwyżkę na vat

" Przyjęte przez Sejm zmiany zakładają, że stawki w wysokości 23 proc. i 8 proc., jak również stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników w wysokości 7 proc. i stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych w wysokości 4 proc. będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, w którym spełnione zostaną określone warunki relacji długu do PKB. "

 

źródło:https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/2811011,Stawki-VAT-na-2019-rok-przyjete-przez-Sejm.html

Masz rację, uciekła mi ostatnią nowela i zmiany w Art. 146 ustawy.

Dzięki za sprostowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1653

Po pierwsze: jest to interpretacja indywidualna i odnosi się tylko do tego przypadku.
Po drugie: kupujący był vatowcem, tylko faktura została wystawiona "błędnie" i jest do niej nota korygująca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
8 godzin temu, MichLin89 napisał:

czy można wziąć sobie telefon na firmę? I odliczać pozniej 50% vatu?

możesz wziąć każdą rzecz i odliczać całość lub procentowo.
Ja np telefon stacjonarny+internet odliczam od pond 5lat w 100% a np komórki wcale.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafikkisiel    3
8 godzin temu, jacek1296 napisał:

Po pierwsze: jest to interpretacja indywidualna i odnosi się tylko do tego przypadku.
Po drugie: kupujący był vatowcem, tylko faktura została wystawiona "błędnie" i jest do niej nota korygująca.

Osoby starsze kiedyś otrzymywały nipy ale teraz osoby w wieku pełnoletności nie otrzymują. Trzeba by sie dowiedzieć w US jak to jest z odliczeniem Vatu Jesli mam fakurę ale bez nip ( bo byłem na ryczałcie) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtezecik    50

pytanie od znajomego : posiadajac 2 ha w dzierzawie od ojca kolega chce przejsc na zasady ogolne vatu . plody rolne i koszty wszystkie chce wrzucac pod ten wspomniany vat . ojciec nie sprzedaje zboza , nie jest ubezpieczony w krus . wszystko sprzedaje syn jako ryczaltowiec . czy jest mozliwe rozliczanie vatu na zasadach ogolnych i wrzucenie 50 ha ktore ma ojciec i 2 ha co ma syn , na barki syna pod zasady ogolne ? dodam ze planowany jest zakup ciagnika i chca rozliczyc vat ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli nie będzie kombinował że na VAT będą szły tylko koszty bez sprzedaży to nie ma nic do rzeczy, może mieć przecież umowę ustną dzierżawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtezecik    50

w sumie fakt . czyli ma zalatwic nip konto w banku i w US zalatwic wniosek o vat cos jeszcze co tezeba zrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886
12 godzin temu, MichLin89 napisał:

czy można wziąć sobie telefon na firmę? I odliczać pozniej 50% vatu?

na firmę czyli gospodarstwo ? tak. zarówno sam aparat jak i rachunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884
52 minuty temu, PATr napisał:

Jeśli nie będzie kombinował że na VAT będą szły tylko koszty bez sprzedaży to nie ma nic do rzeczy, może mieć przecież umowę ustną dzierżawy

US nie czepia sie umow ustnych? bo mam takich dosc duzo i nie mam pojecia jak do tego tematu podchodzą


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19456

nie, ale pamiętaj przy wystąpieniu szkody staraj sie żeby mieć zawsze protokół szacowania np jak w 2018 suszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

w tym roku suszy na ustnych dzierzawach nie mialem, bo wlasciciele sie nie bawili w latnie z kwitkami

@emtezecik

tzn jaki kwit? bo nie place za to podatku, nie podaje do dopłat, nie ubezpieczam swoim nazwiskiem


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtezecik    50

no kwit z suszowego albo z doplat itd wtedy masz 50 ha dzierzawy ustnej i moge to.zboze rozlicUc z vat i nawozy tez .taki przyklad. prosze.powiedziec mi tylko czy jak zalozyc firme czyli gospodarstwo rolne ? masz ziemie i chvesz rozliczac vat na zasadach ogolnych czyli nip i wniosek do skarbowki ze chcesz przejsc na vat . dzialalnosc gospodarcza zaklada sie tylko jak chcesz miec pozarolniczy biznes ? czy tak to mniej wiecej wyglada ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

no wlasnie, a kwitu tam raczej zadnego na siebie nie ugram bo nie ma takiej opcji. samo wskazanie numeru dzialki albo jakies oswiadczenie spisane z wlascicielem czy cos? albo najlepiej przedzwonie do us pod ktory podlegam i moze sie dowiem

 

chociaz z drugiej strony patrzac, wiecej zuzyje ON, nawozow czy srodkow ale tez wyprodukuje więcej towaru, wiec nie powinno to wygladac na szwindel


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

US dopóki nie kombinujesz że sprzedajesz 40ton zboża z 100ha nie będzie się czepiał, dopłaty są dobrowolne, nie musisz ich brać

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damaxyz    19

Dokładnie tak jak kolega powyżej napisał, umowa ustna to zgodnie z kodeksem cywilnym również umowa. Będziesz ponosił większe wydatki na nawozy, paliwo, ŚOR ale również będziesz miał większy przychód. Kontrola z US może się pojawić w momencie kiedy będziesz więcej wydawał (Twój VAT naliczony) niż zarabiał (Twój VAT należny) z prośbą o wyjaśnienie skąd miałeś środki finansowe na inwestycje.

Pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

ale tutaj też da się to obejść.
Wydajesz więcej niż masz - odkładałem 3 lata i teraz przechodzę na VAT i będę to wydawał na inwestycje ale to tak na krótką metę. Potem zawsze można zrobić darowiznę jakiś środków od rodziny i znów masz na wydatki ale cały czas tez inwestujesz (jakieś środki trwałe itp).
No i możesz pracować poza gospodarstwem - ja tak robię i sporo z tego dochodu wydaję na zakupy sprzętu lub na ulepszenia w maszynach. Od 2009roku się nie czepiali, kontrole owszem jakieś były.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damaxyz    19

Z odkładaniem zgoda, ale tak jak napisałeś na krótką metę. Z darowizną bym uważał - uwaga na kwoty wolne od podatku. Praca poza gospodarstwem - super rozwiązanie, lecz wydaje mi się, że US dobrze wie jak przychód uzyskałeś - PIT - (oczywiście mówimy o pracy legalnej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys147    85

Darowizna od 0 grupy podatkowej jest zwolniona od podatku - nie ma żadnego limitu, ale trzeba ją zgłosic do US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj