karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

MichLin89    13
ej o co chodzi z tym split payment? ktoś z was korzysta z tego? zaś będzie pod górkę... już mi się tego vatu odechciewa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1681
7 godzin temu, MichLin89 napisał:

Dziękuję za informację! A wykaz środków trwałych też prowadzicie? A jeszcze mam pytanie bo chciałbym odliczyć w pierwszej deklaracji VAT z maszyn które kupiłem w marcu i teraz nie wiem jak to zrobic czy jakis inny druk jest do tego czy trzeba jakies uzasadnienie że odlicza się vat z maszyn które się zakupiło jak się było na ryczałcie?

Możesz odliczyć 4/5 vatu z faktury, nie umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 26.11.2018 o 21:52, lukasz7604 napisał:

Kiedy sprzedajesz ryczałtowcowi to 5%. Nie wystawiasz faktury i to jest sprzedaż nierejestrowana (uważaj na kasę fisk.). Jak ty kupujesz od ryczałtowca to płacisz mu 7% i ty wystawiasz fakturę rr. Jak chcesz ten vat odliczyć  to musisz zapłacić przelewem.

Jak nie wystawiasz masz obowiązek wystawić , możesz zapłacić gotówką na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238
1 godzinę temu, MichLin89 napisał:

o wlasnie 4/5:-) A split payment od 1 stycznia jest obowiazkowy

Możesz podać źródło?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

też chętnie zobaczę kogo dotyczy splitpayment od stycznia bo napewno nie wszystkich i nie we wszystkich dziedzinach.

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126
Panowie, od przyszłego roku chce przejść na VAT i mam takie pytanie, dzierżawie kilkadziesiąt hektarów na tz. gębę, bez umowy bez niczego, mogę rozliczać normalnie VAT od środków produkcji na te pola? US nie będzie się czepiał, że rozliczam VAT z pola, który formalnie nie jest na mnie? Oczywiście faktury ze sprzedaży były by na mnie, także mógłbym wykazać, że faktycznie prowadzę produkcję na danym areale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Gorzej jakbyś odliczał VAT od środków od produkcji a nie wystawiał faktur ze sprzedaży to byłby przekręt, w US musi Ci się pokrywać sprzedaż z zakupami bo jak będzie Ci brakować kasy z faktur sprzedaży podług tej co wydałeś to musisz wyjaśnic skąd kasa (kredyt)czy jak? ale w takim przypadku jaki Ty przedstawiłeś to bez problemu wszystko zgodnie. z prawem jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

i dlatego Vatowiec zawsze jak są klęski to stara się dostać protokół klęskowy, nawet jak klęski nie odczuł bo będzie to przydatne jako podkładka w razie kontroli z US.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
Chce przejść na VAT od nowego roku, ale mi różnie mówią i mieszają. Jak to jest: teraz za sprzedaż moich produktów dostaje netto +7% vatu, przechodząc na VAT dostaje 7% vatu, ale 5% oddaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

nie stawka się zmienia z 7 % na 5% , czyli na ryczałcie netto+7% , na Vacie netto +5 % ale to jak pamiętam przy mleku , bo przy zbożu, bydle, trzodzie to netto +8% ryczałtowiec i Vatowiec 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

hahah  co jeden to lepszy widzę ale do szczegółów sprzedajesz wszystko na 5 % a kupujesz tak jak w sklepach albo 23 % albo 8% i to 5 % oddajesz 

lub oni tobie oddają za zakupiony towar vat lub jego różnice która jest do zwrotu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
10 godzin temu, wyrebski1 napisał:

Chce przejść na VAT od nowego roku, ale mi różnie mówią i mieszają. Jak to jest: teraz za sprzedaż moich produktów dostaje netto +7% vatu, przechodząc na VAT dostaje 7% vatu, ale 5% oddaje?

Robiłeś sobie zestawienie zakupu i sprzedaży z min. roku jak to wygląda. Jaki plan zakupów na przyszłe lata? Bo bez inwestycji to nie będzie ani zysku ani straty.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
Robiłem, jest tak jak mówisz, ale przede mną PROW z maszynami i zakup używanego ciągnika w granicach 100 tys. Póki co muszę poczekac czy w ogóle się załapie na tą modernizację, bo jak na razie nic nie przyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

Sprzedaż bydła vatowiec dla ryczałtowca może być płatność gotówką do ręki? 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak bez problemu, ale powyżej 15 tyś zł to już chyba przelew wskazany. Sam nieraz wystawiam gotówke faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
1 godzinę temu, wyrebski1 napisał:

Robiłem, jest tak jak mówisz, ale przede mną PROW z maszynami i zakup używanego ciągnika w granicach 100 tys. Póki co muszę poczekac czy w ogóle się załapie na tą modernizację, bo jak na razie nic nie przyszło.

VAT od maszyn możesz odliczyć nawet nie będąc vat-owcem tylko trwa to 5 lat o szczegóły pytaj w US ale 3 lata temu była taka możliwość tylko bardzo mało osób wie o tym. 

Ja dostałem wniosek do poprawy na modernizację.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sadek napisał:

Mozesz cos wiecej opowiedzieć o tym sposobie? 1 godzinę temu, wyrebski1 napisał: Robiłem, jest tak jak mówisz, ale przede mną PROW z maszynami i zakup używanego ciągnika w granicach 100 tys. Póki co muszę poczekac czy w ogóle się załapie na tą modernizację, bo jak na razie nic nie przyszło. VAT od maszyn możesz odliczyć nawet nie będąc vat-owcem tylko trwa to 5 lat o szczegóły pytaj w US ale 3 lata temu była taka możliwość tylko bardzo mało osób wie o tym.  Ja dostałem wniosek do poprawy na modernizację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
A to też nie wiedziałem. Mam tylko produkcję roslinna to latwiej obliczyc. Wszystkie obliczenia są tak mniej więcej, bo nie znamy plonów ani cen jakie będą, albo wróć do tego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3490

Bez zakupów maszyn na zero nie idzie wyjść ,chyba że ktos konbinuje ,lub ma stary sprzet i dużo napraw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj