Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#861 Share aadams7

aadams7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 08:30

VAT w rolnictwie kolego nie wszystko, bardzo szybko do tego dojdziesz co się opłaca na faktura a co nie. oczywiście ale bez przesady ze tylko bedziesz kupowała a sprzedawał kilka ton zboża. ale np, sasiad ktory nie jest na vacie kupi sobie części na ciebie i tak dalej

@aadams7 gmina nie daje 22% zwrotu od paliw a 86 czy 89gr jak dobrze pamiętam od litra, i ten zwrot jest niezależnie czy jesteś na vat czy na ryczałcie
[/quote]

Kolego gmina zwraca akcyze ktora wynosi 22% ale przyjmują średnią cene paliwa i od tego średnią wartośc akcyzy ktora na ten rok wyniosła 0,85zł, co stanowi 22% ceny paliwa to dostaje każdy czy na vacie czy na ryczałcie, dodatkowo jak jesteś na vacie odliczysz sobie dodatkowe 22%vatu czyli kolejne 0,85zł
Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 05:33
  •  

#862 Share SzaX

SzaX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 08:37

VAT w rolnictwie serio mozna odliczyc sobie tyle ile akcyza i dodatkowo VAT od paliwa?? czy albo to albo to? :)

#863 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 08:58

VAT w rolnictwie

Kolego gmina zwraca akcyze ktora wynosi 22% ale przyjmują średnią cene paliwa i od tego średnią wartośc akcyzy ktora na ten rok wyniosła 0,85zł, co stanowi 22% ceny paliwa to dostaje każdy czy na vacie czy na ryczałcie, dodatkowo jak jesteś na vacie odliczysz sobie dodatkowe 22%vatu czyli kolejne 0,85zł

gmina nie zwraca procentów tylko 85gr od litra, na dzień dzisiejszy u mnie jest to niewiele ponad 21% ceny brutto ON a jak paliwo kupowałem po 3.55 było to 24%, więc nie jest to wartość stała procentowo jak w przypadku VAT a wartość stała kwotowo nie wynosząca tych 22% ceny paliwa, a VATu w ON na dzień dzisiejszy przy cenie 3.99 brutto jest tylko ok 71gr a nie 85gr,VAT w paliwie wynosiłby te 85gr jakby paliwo kosztowało 4,72zł brutto, czyli 3,87 netto
3.87+VAT=3.87+(3.87*22%)=3,87+0,85=4,72 zł

#864 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 19:46

VAT w rolnictwie

ja te sumy sprowadziłem do kwoty netto czyli bez VAT
ze sprzedaży pozbyłem się całego VATu ryczałtowego czyli tych 6% jako swoisty koszt, bo będąc na ryczałcie dostałby kwotę 42453 zł + 2547 zł VAT = 45000 brutto
teraz na VAT ogólnym
42453zł + 1273zł VAT = 43726 zł brutto czyli o 1274 zł mniej jak na ryczałcie
ale ten vat który dostaje na zasadach ogólnych(3%) i tak trzeba oddać(teoretycznie) do us więc ma mniejszy przychód o 2547zł w porównaniu do ryczałtu
teraz wydatki tak jak w moim poprzednim poście pisałem zmniejszą się o VAT czyli o 2323zł
czyli chyba dobrze napisałem że dochód zmniejszy się o 224zł

@ferdek1 skąd ci wyszło te 1310zł?

@qazi
Te 1310zł to jest VAT 3% który jest do zapłacenia ze sprzedaży zboża i buraków z kwoty 45000zł brutto
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#865 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 19:51

VAT w rolnictwie to jak tak to źle liczyłeś, bo te 45000 zł jest już kwotą brutto jaką dostaje i zawarty w niej jest 6% VAT ryczałtowy, przynajmniej ja tak liczyłem, jak możesz spróbuj to przeliczyć przyjmują właśnie takie założenie

#866 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 20:09

VAT w rolnictwie Twoje wyliczenia co do VAT-u z zakupów są dobre. Tylko że jak będzie chciał sie rozliczać na zasadach ogólnych VAT to zmieni mu się stawka z 6%(ryczałt) na 3%(ogólny VAT)ze sprzedaży płodów rolnych(zboże i buraki) i od VAT-u z zakupów(co będzie miał do zwrotu ) będzie musiał odliczyć VAT ze sprzedaży zboża i buraków (2323- 3% ze sprzedaży z kwoty45000zł, tj.1310 =1013zł i taką kwotę uzyska zwrotu z US.)
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#867 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 20:16

VAT w rolnictwie ale czy to mleczarnia(w moim przypadku) czy inny handlarz podmiot skupujący płaci mi kwotę netto + VAT, czyli dla ryczałtowca jest to 6% a dla vatowca 3% i tym samym kwota netto jest taka sama a kwota brutto płacona dla ryczałtowca jest o te 3% większa.
a kwota netto w tym przypadku od sprzedaży wynosi 42453 zł

PS. sory za wcześniejsze stwierdzenie że źle liczyłeś bo po prostu liczysz to inaczej

#868 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 20:47

VAT w rolnictwie A ja się spotkałem z takim przypadkiem że kwota brutto była taka sama i dla ryczałtowca i dla vatowca (skup zboża). Dlatego trochę inne kwoty nam wyszły. A odnośnie PS. to jest OK. najważniejsze że wiemy o co w tym wszystkim biega.

#869 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 20:50

VAT w rolnictwie jakbym był kupującym to niestety bym utrzymywał kwotę netto na tym samym poziomie, bo jak kwota brutto jest taka sama to podmiot skupujący traci te 3% w przypadku kupna od vatowca

#870 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 16 listopad 2009 - 09:06

VAT w rolnictwie mam dwa pytanka odnośnie vatu:
1. jaka jest maksymalna kwota tzw wolnej sprzedarzy i gdzie można sprawdzić ile wynosi w danym roku(chodzi o sprzedarz roduktów rolnych/bydło, zborze itd/ innym rolnikom, którzy nie sa na wacie, wiem że po przekroczeniu pewnej kwoty trzeba zaopatrzyć się w kasę fiskalną)

2. czy vat naliczony można wkożystać do konca roku kalendarzowego czy dłużej?( szykuje mi sie teraz wieksza sprzedarz od której bede musiał zapłacic vat a do konca roku nie bede już miał większych wydatków)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 09:48

VAT w rolnictwie vat przechodzi bez ograniczeń czasowych

nie ma kas fiskalnych w rolnictwie poprostu wystawiasz faktury i kasa ci nie potrzebna

#872 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 11:29

VAT w rolnictwie tak ale mi chodzi o wolna sprzedarz bez faktur. jak np sąsiad przychodzi po metr psenicy. znajomy farmer mówił mi że wielkość wolnej sprzedarzy to w tym roku to ok 40 000 zł, jeżeli przekroczy sie tą kwote to trzeba mieć kase fiskalna, tak przynajmniej on twierdzi?

#873 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 11:56

VAT w rolnictwie będąc na zasadach ogólnych na wszystko musisz wystawiać faktury, oczywiście jeśli musisz ;)

#874 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 12:17

VAT w rolnictwie Kolega dobrze gada z tą kasą fiskalną ;). Widzę że może co niektórzy już powinni mieć kasę fiskalną, a jej nie mają.

Te 40 tys zł rocznie (w pierwszym roku vat 20 tys rocznie)to suma jaką możemy sprzedać nie wypisując faktur (ale podatek należy naliczyć wystawiając sobie samemu kwity kasowe). Jednak w tą kwotę wliczają się również faktury, które wypisujemy ryczałtowcom lub osobom które w ogóle nie rozliczają się z vat - gołębiarz z miasta).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#875 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 12:41

VAT w rolnictwie znajomy sprzedawał świnki, zboże, robił usługi, potrzebował udokumentowania do wniosku na unijną kasę i tak się zagalopował że wystawił tyle paragoników, aż przekroczył te 40k zł i przez taką bzdurę sam sobie kasę zafundował. Później żałował, że faktur nie wystawiał, więcej papieru by poszło, ale nie trzeba kasy fiskalnej.

#876 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 12:45

VAT w rolnictwie ale co za problem wystawić tą fakturę an ten metr pszenicy, przecież w takiej fakturze nie musi być nawet nipu odbiorcy bo nie każdy nip posiada a kupować może, kupujący może sobie taką fakturkę od razu wyrzucić a Ty masz już potwierdzenie sprzedaży i jesteś legalny bez względu na wielkość sprzedaży i obywasz się bez kasy fiskalnej

#877 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 16:21

VAT w rolnictwie No właśnie @qazi dokładnie to co napisałeś też wlicza się tę kwotę 40 tys zł ;) i ciągnie w stronę kasy fiskalnej ;) .

Tylko faktura wystawiona osobie rozliczającej się na zasadach ogólnych (firma, inny rolnik itp.) nie wlicza się w to 40 tys.

Kas fiskalna to żaden koszmar ;).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#878 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 16:30

VAT w rolnictwie ja tam nie wiem, my mamy 99% sprzedaży dla firm i głównie dla firm rozliczających się na zasadach ogólnych i dla ryczałtowców nic ni sprzedajemy, a na pewno nie na kwotę 40tys, więc nam ta kasa nie straszna hehe

i jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd odnośnie tej kasy fiskalnej(i nie tylko) to przepraszam nie doinformowany w tej kwestii jestem

#879 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 17:14

VAT w rolnictwie z tego co wiem to rtyczałtowcom nie wystawia sie faktur(tak jak w np w sporzywczaku nie wystawiają ludzią faktur tylko paragon) dlatego prowadze taka ksiażkę jak "wolna sprzedaż", w tym rku akurat tak sie złożyło że wszystką produkcje sprzedaje ryczałtowcą i granica 40 000 zbliża sie nieubłaganie

dzieki za info

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 18:25

VAT w rolnictwie o kasie fiskalnej pierwsze słysze vat w rolnictwie to nie jest działalność gospodarcza po prostu rozliczamy vat i tyle dla ryczałtowców wystawia sie fakture vat RR i ten vat sobie odliczamy jednym warunkiem jest zapłata na konto bankowe czyli kupujemy od sasiada nie worek ale 100 ton pszenicy po 55zł tj. 55000+6%vat = 58300 i tym sposobem zyskujemy 3300zł ;) tylko musimy wpłacić na konto rolnika kwote z faktury