Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#8741 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 13 wrzesień 2016 - 09:27

VAT w rolnictwie czy coś się zmieniło w ustawie o VAT jeśli chodzi o środki trwałe? kupiłem ladowacz czołowy i księgowa twierdzi że VAT od niego odzyskam razem z tym od środków do produkcji . wrzucając go do jednej puli vatu naliczonego. nie jak to bywało wcześniej "poza konkursem " że tak powiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 20:19
  •  

#8742 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 13 wrzesień 2016 - 18:36

VAT w rolnictwie A ja mam pytanie odnośnie kosztów adwokackich, czy mogę odliczyć vat (czy wogóle warto)? Sprawa toczy się o drogę dojazdową właśnie do sporej działki rolnej której jestem właścicielem i oczywiście użytkuję.
Ktoś odliczał coś takiego? Z jednej strony droga sama w sobie nie służy produkcji rolnej lecz na pewno wpływa na faktyczne koszty ponoszone na produkcję na danej działce (o dojazdy chodzi rzecz jasna). Z której strony to "ugryźć"? Czy to da się podciągnąć czy też lepiej sobie darować?

#8743 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 19:11

VAT w rolnictwie Słuchajcie chce od 1 października przejść na vat. Podpowiecie mi gdzie na początek powinienem się udać itd? Ulatwilo by to załatwianie spraw i przyspieszylo.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8744 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 19:32

VAT w rolnictwie Było kolego. Sam chyba nawet pisałem co i jak.
Idź do skarbowego i weź wnioski Nip7 i Vat R. Wypełnisz sobie w domu. Rozumiem, że NIP masz. Potem z aktem notarialnym jedziesz do GUS. Wypełniasz wniosek o nadanie nr REGON wg wzoru. W tym momencie wybierasz nazwę gospodarstwa firmy. Składasz wniosek i od ręki masz nadany Regon.
Potem z decyzją z GUS wracasz do skarbowego i składasz wypełnione wnioski. Musisz tylko zapłacić wcześniej 17 zł za wydanie decyzji czy coś tam.
Teraz ważne. Nie wiem czy będziesz sam wypełniał deklaracje comiesięczne czy z pomocą biura. Jeśli z biurem to jednen z wniosków(nie pamiętem który) wypełnia biura. Jest we wniosku miejsce na wpisanie nazwy biura, nr KRS czy coś jeszcze. Jak będziesz składał deklaracje elektronicznie to dochodzi jeszcze jakiś wniosek.
Jak pojdziesz pierwszy raz do skarbowego to poproś o zaznaczenie miejsc do wypełnienia, bo jest ich sporo.
Składasz wnioski a za 2-4 dni dostajesz decyzję z urzędu skarbowego.

#8745 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 20:56

VAT w rolnictwie Dziękuję kolego za odpowiedz. Czasami w temacie ciężko jest cos znaleźć co akurat potrzebne. Przydałby się temat ze zbiorem takich rzeczy coby nam łatwiej było bo później i tak się przewija to setki razy i zawsze cos zabraknie:)

#8746 Share krzysztof1987

krzysztof1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 476 postów

Napisany 14 wrzesień 2016 - 21:11

VAT w rolnictwie

A ja mam pytanie odnośnie kosztów adwokackich, czy mogę odliczyć vat (czy wogóle warto)? Sprawa toczy się o drogę dojazdową właśnie do sporej działki rolnej której jestem właścicielem i oczywiście użytkuję.
Ktoś odliczał coś takiego? Z jednej strony droga sama w sobie nie służy produkcji rolnej lecz na pewno wpływa na faktyczne koszty ponoszone na produkcję na danej działce (o dojazdy chodzi rzecz jasna). Z której strony to "ugryźć"? Czy to da się podciągnąć czy też lepiej sobie darować?

kolego możesz odliczyć mi adwokat pisał na fv (porada prawna )

#8747 Share Cosmosky

Cosmosky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 16 wrzesień 2016 - 08:17

VAT w rolnictwie

jezeli Panowie będą posaidali jakikolwiek problem natury podatkowej bądź księgowej zachęcam do kontaktu po mailem aj.consulting@op.pl lub pod numerem 726-359-237.

Jestem doradcą podatkowym, związanym równiez z rolnictwem, chętnie pomogę w rozwiązaniu różnych problemów tej natury

Witam,

zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy VAT ma Pan prawo odliczyć VAT zawarty w fakturze zaliczkowej w dacie odbioru tej faktury oraz VAT zawarty na fakturze końcowej w dacie odbioru,

Czyli jeżeli zakup był na kwote 200 netto 46 vat:

zaliczka na 100, 23 vat

koncowa na 100, 23 vat

vat z faktury koncowej jedynie w tej czesci w ktorej jest Faktura koncowa, nie w całości

podstawa prawna art. 86 ust. 10 i dalsze w związku z art. 19 ust.1 i 8

Panowie mam fakturę zaliczkowa i końcową. Jak to wpisać do ewidencji vat? Czy obie wpisywać czy tylko końcową? Nie miałem z tym wcześniej  do czynienia i nie bardzo się orientuję

Edytowany przez Cosmosky, 16 wrzesień 2016 - 08:18.

#8748 Share Laver

Laver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 16:02

VAT w rolnictwie

Czy mogę odliczyć podatek VAT od przyczepki samochodowej?

#8749 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 18 wrzesień 2016 - 18:57

VAT w rolnictwie

Oczywiście

#8750 Share Cosmosky

Cosmosky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 19 wrzesień 2016 - 09:19

VAT w rolnictwie

możesz odliczyć VAT o ile zostaną spełnione następujące przesłanik:

• posiadasz fakture dokumentująca zakup przyczepki z prawidłowym numern NIP (Twoim nr NIP)
  • spełnona zostaje przesłanka z art.86 ust. 1 - czyli związaek zakupionej przyczepki z czynnosciami opodatkowanymi :)

W razie wątpliwosci chętnie odpowiem na wszelkie pytania

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8751 Share Laver

Laver

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 19 wrzesień 2016 - 22:37

VAT w rolnictwie

Z tym drugi punktem chodzi o to w jaki sposób przyczepka będzie wykorzystywana w moim gospodarstwie?

#8752 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3192 postów

Napisany 20 wrzesień 2016 - 02:35

VAT w rolnictwie Taki belkot urządniczy, ale tak. Musisz wykorzystywać przyczepkę w gospodarstwie. Posłużyć Ci może do przywiezienia paliwa, paszy, materiałow budowlanych, nawozów, czy też zawiezienia np koła, silnika, itp do naprawy.

#8753 Share Cosmosky

Cosmosky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 20 wrzesień 2016 - 20:06

VAT w rolnictwie

nie tyle co bełkot urzędniczy, a zapisy ustawy o VAT, która to obowiązuje każdego podatnika na takich samych zasadach, rolnika, sklepikarza czy wielką korporację

co do pkt nr 2 to bardzo obrazowo zostało to ujęte w poście Thomasa2135, generalnie to podstawowa zasada w podatku VAT przez pryzmat, której należy analizować każdy odliczany podatek naliczony :)

Edytowany przez Cosmosky, 20 wrzesień 2016 - 20:08.

#8754 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 22 wrzesień 2016 - 08:37

VAT w rolnictwie

Proszę mi podpowiedzieć w sprawie sprzedaży niefakturowanej i limitu 20 tys zł. Jestem na vacie od 2012r i teraz pytanie w styczniu mam do wykorzystania 20 tys zł a czy w grudniu mam również do wykorzytstania 20 tys zł jeżeli nic nie wykorzystałem w ciągu roku czy muszę zastosować proporcję w zależności do miesięcy które już upłyneły i to nie będzie już 20 tys tylko 1/12 z tej kwoty Proszę o odpowiedz bo już 2 wersje słyszałem 

#8755 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 22 wrzesień 2016 - 12:15

VAT w rolnictwie Dzisiaj załatwiłem ten vat w us. Regon w gus od ręki wydali mi. W us tylko nip-7 i vat-r no i potrzebowali jeszcze akt notarialny nabycia gosp i z banku o koncie. Aha nigdzie zadny oplat nie chcieli.

#8756 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 22 wrzesień 2016 - 12:42

VAT w rolnictwie Dobrze nie pamiętam (byćmoże mylę się) ale chyba w US na koniec jakaś opłata będzie ale to groszowe sprawy.

#8757 Share Cosmosky

Cosmosky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 22 wrzesień 2016 - 22:28

VAT w rolnictwie

aktualnie rejestracja na VAT jest darmowa :) ew. gdyby załatwiał to pełnomocnik wtedy opłata za pełnomocnictwo wynosiłaby 17 zł. Kiedyś należało zapłacić 170 zł jednak od 2015 r. obowiązek uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego został zniesiony, który to właśnie kosztował 170 zł. Dziś już free :)

Co do pytania to nie bardzo rozumiem o jaki limit chodzi, jeżeli jest to limit do kasy fiskalnej, który aktualnie rzeczywiście wynosi 20 tyś. to jest on proporcjonalny, podobnie jak limit zwolnienia z VAT czyli aktualnie 150.000.

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT nie ma czegoś takiego jak sprzedaż niefakturowana, dla innych podatników wystawiasz faktury, dla osób fizycznych paragony, jeżeli nie chcą faktury, chyba, że nie masz kasy fiskalnej i korzystasz ze zwolnienia właśnie do 20tyś.

Limit  liczony jest nie w odniesieniu do całego roku, a proporcjonalnie do okresu prowadzonej w danym roku działalności. Jeżeli jesteś jednak czały rok Vatowcem limit masz na cały 2016.

#8758 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 23 wrzesień 2016 - 07:16

VAT w rolnictwie

Dziękuję za odpowiedz właśnie o to mi chodziło limit do kasy fiskalnej której nie mam i żeby nie przekroczyć tych 20 tys.

#8759 Share Cosmosky

Cosmosky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 23 wrzesień 2016 - 09:42

VAT w rolnictwie

to masz na cały rok 20 tyś limitu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8760 Share waldek91

waldek91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 27 wrzesień 2016 - 20:33

VAT w rolnictwie

Mam takie pytanko. Chciałem wykonywać prasą rolującą usługi i czy jako rolnik vatowiec wystawiam fakturę vat i do skarbówki odprowadzam tylko podatek vat czy opłacam jeszcze jakiś podatek dochodowy? Jak to jest z takim czymś.