Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#8701 Share damian1993

damian1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 17:34

VAT w rolnictwie

Mam nadzieję, że pomożecie.

Mam do odliczenia fv za montaż i konstrukcję dachu na stodole i nie jestem pewna jak mam ją rozliczyć, czy mogę prosić o zwrot na rachunek bankowy za 60 dni?

W czerwcu dostałam fv za tą konstrukcję kwota vatu 14 tyś, sprzedałam produktów na kwotę vat 1650 zł, a podatku przeniesionego z poprzedniej deklaracji mam 3800zł.

Mogę normalnie rozliczyć fv za montaż i konstrukcję dachu?

Ktoś mi poiedział, że nie mogę rozliczyć całości tylko do kwoty podatku naliczonego..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:31
  •  

#8702 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 20:15

VAT w rolnictwie

ja robiłem teraz dachy i odliczam wszystko normalnie tak jak inne zakupy...

#8703 Share damian1993

damian1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 20:59

VAT w rolnictwie

No bo księgowa napisała mi tak..

W związku z tym, że zakupy nie dotyczyły środków trwałych i wartości niematerialnych występuje ograniczenie kwoty nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy.
Ograniczenie to wynosi 22% wartości sprzedaży netto czyli 6 938,00 zł. I taką kwotę proszę wykazać w deklaracji VAT-7 do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.
Sprzedaż w czerwcu miałam na kwotę 31536 netto.

#8704 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 20 lipiec 2016 - 21:43

VAT w rolnictwie

ja robiłem remont stodoły to cały vat odliczałem (tak samo dach itp), w koncu to pomieszczenia związane z produkcjąw gospodarstwie (pomieszczenie do gromadzenia i magazynowania plodów rolnych), i zwrot robiłem na 25 dni (abby miec przyspieszony zwrot musi być min. 1 faktura sprzedażowa choćby na 100 zł).

Księgowej się chyba trochę działy pomyliły bo vat w rolnictwie rządzi się ciut innymi prawami....

#8705 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1478 postów

Napisany 21 lipiec 2016 - 08:03

VAT w rolnictwie

Dzięki wielkie PATr za rzeczowe wyjaśnienia. Raczej wybiorę I opcję. O resztę dopytam już księgowej.

Tyle że przy sprzedaży i tak vat będzisz musiał odprowadzić jeśl będzisz części odliczać

#8706 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 21 lipiec 2016 - 10:46

VAT w rolnictwie

No bo księgowa napisała mi tak..

W związku z tym, że zakupy nie dotyczyły środków trwałych i wartości niematerialnych występuje ograniczenie kwoty nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy.
Ograniczenie to wynosi 22% wartości sprzedaży netto czyli 6 938,00 zł. I taką kwotę proszę wykazać w deklaracji VAT-7 do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.
Sprzedaż w czerwcu miałam na kwotę 31536 netto.

Zmień księgową. Odliczaj całość.

#8707 Share damian1993

damian1993

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 23 lipiec 2016 - 08:19

VAT w rolnictwie

Dzięki za odpowiedzi :)

Księgowa się "pomyliła" doczytała i potwierdziła to co wyżej napisaliście.

Co do księgowej to nie zmieniam bo sama to prowadzę, tylko właśnie z tym jakiejś księgowej chciałam dopytać - i jak widać nie zawsze księgowy ma rację.

#8708 Share wojt3p

wojt3p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 10:21

VAT w rolnictwie

witam wszystkich, jak remontujecie np zmieniacie dach czy remontujecie, dobudowujecie budynki to w deklaracji podciągacie to pod srodki trwałe czy pozostałe?, no i zmieniło sie coś dla nas od 1 lipca?

#8709 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 13:17

VAT w rolnictwie Nowa deklaracja vat7.

#8710 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 03 sierpień 2016 - 18:46

VAT w rolnictwie

Ponawiam pytanie:

Jakie zmiany dla nas VATowców nastapiły po 1 lipca?

Mogłby ktoś podpowiedzieć, ewent. odnosniki do poczytania.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8711 Share renaultursus

renaultursus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 04 sierpień 2016 - 20:49

VAT w rolnictwie

witam . jaka jest stawka VAT na jabłka spady ?

#8712 Share rafikkisiel

rafikkisiel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 14:27

VAT w rolnictwie

Witam mam nadzieje ze uzyskam odpowiedz na pytania.

Mam 15 ha z dzierzawami i chciałbym kupic ciagnik uzywany za 50 tys i chciałbym odliczyc vat od niego. Co musze zrobic z jakimi dokumentami udac sie do urzedu skarbowego? No i ile musiałbym sprzedawac[na jaka kwote] zeby mnie przyjeli jako vatowca? Chciałbym rownież odliczac vat od nawozow i srodkow ochrony roslin. Na jaka kwote musiałbym sprzedawać? Licze na wasza pomoc!!

#8713 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1478 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 15:49

VAT w rolnictwie

Sprzedawać to możesz i za 100 zł ale kupić musisz od vat owca by cokolwiek odliczyć używany to nie bardzo się opłaca bo sprzedający dolicza wat do ceny netto tak że niewiele na tym skorzystasz zależnie od produkcji ale przy 15 ha to raczej nie zyskasz na tym zależy jakie przychody masz z tych ha i koszty czy planujesz większe inwestycje

#8714 Share rafikkisiel

rafikkisiel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 15:57

VAT w rolnictwie

Dzieki za odpowiedz!    Opłaca się kupic bo jakby nie patrzec 11,500 zł zwrotu z 50tys. Dodam ze drugie 15 ha ma moj ojciec no i wiesz nawozy i srodki ochrony bym brał na te 30 ha a to jest rocznie około 30tys. Pozatym jak bedzie przyszły nabor na młodego rolnika rownirz wezme i chciałbym vat odliczyć. Pytanie czy jak bym sprzedał np. cos za ''100 zł'' to czy to by nie wygladało dziwnie ze tak mało sprzedaje a vatu tyle odliczam? Przychody z tych ha to wiadomo co urosnie to wszystko idzie dla bydła mlecznego ktore ma moj ojciec.  Wiec jak to jest w moim opisanym wyzej przypadku mozna przejsc na vat waszym zdaniem?

Edytowany przez rafikkisiel, 07 sierpień 2016 - 16:00.

#8715 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1614 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 16:10

VAT w rolnictwie

jak nie będziesz miał dochodu a będziesz cały czas kupował za nie udokumentowane pieniądze to daleko nie pociągniesz i kontrola z US murowana, koledze chodziło o to że jak kupujesz używany ciągnik i nie chcesz faktury to kupisz za te 50 tysięcy ale jak zechcesz fakturę to + vat więc wyjdziesz na to samo, ogólnie jak nie będziesz kupował dużo maszyn nowych to nie ma to sensu i szkoda zabawy

#8716 Share rafikkisiel

rafikkisiel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 16:38

VAT w rolnictwie

Ale jak byłem ogladać to facet za ciagnik renowke chciał 50tys brutto i powiedział ze w tej cenie wystawia fakture a ciagnik bardzo młody rocznikiem i dobry stan. Ok rozumiem ale chciałbym tylko ten ciagnik i pienidze z młodego rolnika rozliczyć wiec musziałbym sie czegos obawiac? A jak bym brał nawozy to powiedzmy bym ze 2 sztuki bydła szprzedał na siebie tak zeby uzyskac przychodu około 6-7tysiecy.

#8717 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1614 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 16:54

VAT w rolnictwie

jak przekroczysz dużo wydatki nad przychodami to US się tobą zainteresuje, cała opłacalność z vatu polega na tym że sprzedajesz mleko/zboże/bydło z vatem 5% a kupujesz części/maszyny z vatem 23%, na samych nawozach za wiele nie zarobisz ponieważ kupujesz je na 8% więc nikły zarobek, krótko mówiąc bez maszyn nie jest to opłacalne a co do tego ciągnika to zapewne jakbyś powiedział że chcesz niską fakturę bo ci nie potrzebna bo nie jesteś vatowcem to byś kupił za te 40 tysięcy a nie 50...

#8718 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1478 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 19:22

VAT w rolnictwie

Dzieki za odpowiedz!    Opłaca się kupic bo jakby nie patrzec 11,500 zł zwrotu z 50tys. Dodam ze drugie 15 ha ma moj ojciec no i wiesz nawozy i srodki ochrony bym brał na te 30 ha a to jest rocznie około 30tys. Pozatym jak bedzie przyszły nabor na młodego rolnika rownirz wezme i chciałbym vat odliczyć. Pytanie czy jak bym sprzedał np. cos za ''100 zł'' to czy to by nie wygladało dziwnie ze tak mało sprzedaje a vatu tyle odliczam? Przychody z tych ha to wiadomo co urosnie to wszystko idzie dla bydła mlecznego ktore ma moj ojciec.  Wiec jak to jest w moim opisanym wyzej przypadku mozna przejsc na vat waszym zdaniem?

No jak z 50 tyś brutto wyszło Ci 11,500 zwrotu to lepiej trzymaj się od vat z daleka he he B) jak tak będziesz odliczał daleko nie zajdziesz :)

#8719 Share rafikkisiel

rafikkisiel

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 20:04

VAT w rolnictwie

jak przekroczysz dużo wydatki nad przychodami to US się tobą zainteresuje, cała opłacalność z vatu polega na tym że sprzedajesz mleko/zboże/bydło z vatem 5% a kupujesz części/maszyny z vatem 23%, na samych nawozach za wiele nie zarobisz ponieważ kupujesz je na 8% więc nikły zarobek, krótko mówiąc bez maszyn nie jest to opłacalne a co do tego ciągnika to zapewne jakbyś powiedział że chcesz niską fakturę bo ci nie potrzebna bo nie jesteś vatowcem to byś kupił za te 40 tysięcy a nie 50...

Mysle ze nikogo nie znajde takiego ktory by arz 10 tys opuscił nawet bez tej faktury gora 2-3tysiace. 

A dopłaty bezposrednie to przecierz tez sa pewnego rodzaju przychody.

A w maszynie uzywanej jest przecierz 23% vatu .  Wiec od 50 tys wychodzi 11,5 tys dobrze licze?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8720 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 794 postów

Napisany 07 sierpień 2016 - 20:13

VAT w rolnictwie

trochę już ciągników używanych oglądałem, większość podaje cenę netto + vat, lub umowa kupna-sprzedaży lub Vat marża, pytanie z innej beczki kupiłem używane ciągnik z Vatem załóżmy za 90tys brutto, po roku sprzedaje za 50-60tys zł brutto, skarbówka się może przyczepić?