Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#8601 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 11 kwiecień 2016 - 18:52

VAT w rolnictwie

pozycja 13 złom

pozycja 15 stal

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 02:56
  •  

#8602 Share Kris94

Kris94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 17 kwiecień 2016 - 12:59

VAT w rolnictwie

Witam,

Mógłby ktoś pomóc w sprawie VAT-u w rolnictwie ? Wiem że w tym temacie pewnie bym to znalazł ale musiałbym chyba kilka lub kilkanaście godzin spędzić żeby przeglądnąć tyle kart a to co czytałem każdy raczej opisywał indywidualne przypadki. Mój ojciec chyba od zawsze był na ryczałcie, zawsze mówił że z vat-em bardzo dużo załatwiania, drogie podatki itd. ale szczegółów nie za bardzo zna. Obecnie przejmuję gospodarstwo i z racji że teraz skorzystam z MR a po tym planuję składać wnioski na MGR więc zakupów będzie sporo i zastanawiałem się czy w moim przypadku nie będzie opłacalne przejście na vat choćby na te kilka lat inwestycji (wiem że chyba co najmniej 3 lata żeby móc później wrócić). Chciałem zapytać ogólnie na czym się traci a na czym zyskuje będąc na vacie w stosunku dla zwykłego ryczałtowca ? W jakim gospodarstwie się to opłaca a w jakim nie warto ? Jeśli ktoś ma wiedzę na jakiej stronie są podane takie aktualne informacje to proszę o link i nie będę zaśmiecał jeśli już było, tak samo jeśli ktoś zna się dość mocno na tym temacie i mógłby pomóc to proszę o PW.

#8603 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 15:06

VAT w rolnictwie Chcę kupić w tym miesiącu używany ciągnik na fakturę VAT 23%, a na VAT przeszedłbym za kilka miesięcy.
Czy będę mógł odliczyć całe 100 % VATU bo to jest w tym samym roku, czy już tylko 80%?

Też od miesiąca głowię się czy warto przejść na VAT czy nie. Z kalkulatora VAT DLA ROLNIKÓW wychodzi mi że warto. Poza tym składałem na oba PROWY, ale co z tego wyjdzie to kto wie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8604 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 23 kwiecień 2016 - 19:48

VAT w rolnictwie

Jak to jest z rolnikiem ryczałtowym, kiedy się nim stajemy? Tzn. kiedy możemy sprzedawać plony na siebie jako rolnik ryczałtowy, czy w chwili kiedy mamy na siebie zapisaną jakąś ziemie, czy jak się ubezpieczymy w krus?

Przy sprzedaży podpisuję się tylko oświadczenie, że jest się zwolnionym z podatku jako rolnik ryczałtowy, ktoś to sprawdza? A co jeżeli nie mam na siebie żadnego pola bo wszystko co uprawiam to dzierżawy.

Chodzi mi głównie o to kiedy mogę sprzedawać plony jako RR :)

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#8605 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 24 kwiecień 2016 - 23:48

VAT w rolnictwie Rolnikiem na ryczałcie jesteś domyślnie, na VAT wchodzisz dopiero jak sobie sam tego zażyczysz.

#8606 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 08:07

VAT w rolnictwie

rozumiem, że za wypisy z rejestru gruntów i inne papiery urzędowe nie ma zwrotu Vat?

#8607 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 13:37

VAT w rolnictwie Zapytaj lepiej czy urząd państwowy wystawi ci fakturę :)

#8608 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3399 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 25 kwiecień 2016 - 19:47

VAT w rolnictwie

wystawi

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#8609 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 19:57

VAT w rolnictwie

nie wystawi faktury VAT za opłaty skarbowe, urząd może wystawić co najwyżej rachunek z którym nic nie zrobisz, chyba ze masz firmę to wrzucisz sobie do kosztów uzyskania przychodu

#8610 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3399 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 25 kwiecień 2016 - 20:09

VAT w rolnictwie

Byłem niedawno światkiem w starostwie jak MIŁA I SYMPATYCZNA ;)  pani pytała jakiegoś budowlańca czy chce rachunek więc masz na pewno rację/dla mnie rachunek był równoważny z fakturą :D

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8611 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 26 kwiecień 2016 - 16:35

VAT w rolnictwie Ogólnie rzecz biorąc to urzędy nie posiadają nip i regon, nie świadczą usług i nie sprzedają towarów więc nie mają możliwości wystawienia faktury vat, w sumie było by to głupie aby urząd państwowy był płatnikiem vat, wtedy by dopiero przekręty szły ha ha

#8612 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 798 postów

Napisany 27 kwiecień 2016 - 21:54

VAT w rolnictwie

sprzedając coś rolnikowi ryczałtowemu wystawiam mu fakturą Vat RR? moja księgowa twierdzi, że do 20 tys nie można wystawić faktury, tylko idzie na zeszyt, chodzi o fakturę do nowej modernizacji

#8613 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 28 kwiecień 2016 - 06:51

VAT w rolnictwie

Zmień księgową. Sprzedając ryczałtowcowi możesz wystawić fakturę vat, a nie RR. RR to przy zakupach od ryczałtowca.

#8614 Share cycu12

cycu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 18:21

VAT w rolnictwie Witam! Nie wiem czy padło już takie pytanie ale odszukanie zajęłoby pewnie kilka godzin... mianowicie czy jest możliwość kupna samochodu typu SUV z napędem 4x4 na gospodarstwo z pretekstem kontroli pól, poboru próbek, przewożenia drobnych materiałów itp. Tak żeby odliczyć sobie vat? Próbował tak ktoś?

#8615 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1619 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:03

VAT w rolnictwie

Ale nie musisz nic uzasadniać teraz są zasady bardzo proste, kupujesz jaki sobie chcesz samochód, nie musi mieć żadnych kratek, być suvem itd.

masz do wyboru dwie opcje:

1. odliczasz połowę vatu od zakupu i następnie połowę vatu od paliwa, połowę od części itd. i nic cię nie interesuje(to tak zwane wykorzystanie mieszane i prywatnie i dla przedsiębiorstwa)

2. odliczasz 100%  vatu za wszystko ale prowadzisz ewidencję gdzie jeździsz itd. i wtedy samochód ma służyć tylko gospodarstwu, żadne prywatne wyjazdy nie mogą być(oczywiście na papierze)

#8616 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 19:26

VAT w rolnictwie

A jak wygląda sprawa późniejszej sprzedaży takiego samochodu? Wystawiamy normalną fakturę 23% i tyle oddajemy US ?

#8617 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1619 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 20:30

VAT w rolnictwie

Z tym jest problem z tym użytkowaniem mieszanym gdzie możesz odliczyć tylko 50% od zakupu a wystawiasz fakturę na sprzedaż na pełny vat 23% więc jeśli chcesz sprzedać samochód po 2-3 latach to dużo stracisz, ale jak odliczysz 100% vatu od zakupu i wystawisz fakturę sprzedażową na 100% vatu to nic nie stracisz a jeszcze zyskasz bo cena samochodu przy sprzedaży będzie już niższa

#8618 Share cycu12

cycu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 22:01

VAT w rolnictwie I jest to dla rolnika normalnie na legalu? US się nie przypierdziela? Komu trzeba przedstawiać tą ewidrncję? I jak z kilometrami? Jeśli napiszę np. Że jadę tu po nawozy tu po środki tu na pole na papierze to pewnie muszę wpisać też ilość pokonanych km, a w rzeczywistości zrobię więcej, to co wtedy?

#8619 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1619 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 22:10

VAT w rolnictwie

To są w miarę nowe przepisy więc co ci zrobią to ciężko się dowiedzieć, takie przepisy zrobili dla wszystkich przedsiębiorców z rolnikami włącznie, ewidencję musisz prowadzić, i ewidencja musi się zgadzać z kilometrami na liczniku i za pewne jakbyś miał kontrolę z US to byłoby to sprawdzane, ale akurat w rolnictwie nie jest to ciężkie do zrobienia bo wpisujesz dwie-trzy trasy w miesiącu przypuszczalnie np. po jakieś części w drugi koniec polski i z głowy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8620 Share cycu12

cycu12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 28 kwiecień 2016 - 22:47

VAT w rolnictwie A co jeśli będą chcieli np. Faktury za te części?