Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#841 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 11 listopad 2009 - 17:52

VAT w rolnictwie Vat i tak możesz odliczać, a z tymi ciągnikami to masz trochę zamieszane bo są twoją własnością a zarejestrowane na ojca, najlepiej jakbyś miał je na siebie zarejestrowane wtedy byś sprzedał na fakturę i wpisał zwolnione z vat

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 08:07
  •  

#842 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 11 listopad 2009 - 19:48

VAT w rolnictwie

w akcie notarialnym jest zapisane ze jest moj... W sumie to zapisal mi 2 ciągniki, jednego chce teraz sprzedac bo kupuje nowy, a ten drugi jeszcze troche zostanie w gosp. Co radzicie? tego co zostaje lepiej przerejsetrowac na siebbie? Od remontow moglbym odliczac wtedy vat?

podejdź do notariusza i podpytaj bo skoro nie masz go na ewidencji środków trwałych no to jakbyś go nie miał dla US.
Nie ma Cię w DR więc nie jesteś jego właścicielem.
Natomiast prawnie Ci się należy aktem notarialnym, tylko nie wiem w jakim czasie powinieneś go przerejestrować na siebie od podpisania aktu notarialnego.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#843 Share SzaX

SzaX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 11:39

VAT w rolnictwie A jesli przejde na VAT i firma budowlana sama stawiajaca i wyposarzajaca budynki gospodarcze, postawi i wyposarzy mi nowa obore, to w jaki sposob wtedy rozliczyc sie z vatem? Ta firma wystawi mi za calosc fakture, od ktorej bede mogl odliczyc sobie vat, czy oddzielnie za materialy budowlane, za prace sprzetu budowlanego, itd beda fakturki? Jak to jest, bo jestem ciekaw...

#844 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 11:55

VAT w rolnictwie A jak sie dogadałeś z firmą/wykonawcą?
To jest kwestia dogadania wg mnie
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#845 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 12:13

VAT w rolnictwie jeżeli firma wystawi ci fakturę na całość to najprawdopodobniej będzie w niej stawka 7%jak za usługę, ja bym chciał oddzielne fakturki za materiały a oddzielną za robociznę, ale jak @Nikita_Bennet napisał jest to kwestia dogadania, ale dla firmy jest korzystniej (zwłaszcza gdy ta firma prowadzi również sprzedaż materiałów budowlanych) wystawić fakturkę za usługę wybudowania obiektu, bo wtedy przejmuje na siebie znaczne korzyści z tytułu vat

#846 Share PGRdobrawola

PGRdobrawola

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:wszystko co ciekawe ;)

Napisany 12 listopad 2009 - 15:35

VAT w rolnictwie Chyba że dajesz własne materiały to wtedy sklep wystawia fakture o materiałach czy teraz firmy załatwiają towar?
..."Mam dwa -U-R-S-U-S-y i dojną krowę
Chodź za GS na wino owocowe"...

#847 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 16:03

VAT w rolnictwie wszystko jest do dogadania

#848 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 17:58

VAT w rolnictwie Witam

Pytanie do eksperta:

1. Sprzedaję zboże zawsze wiosna na kwote min. 20000 zł
2. Sprzedaję buraki cukrowe październik-listopad na kwotę min. 25000 zł

Czy mogę tak sprzedawać czy muszę mieć określoną sprzedaż co miesiąc? Zanaczam że kupuję środki ochrony roślin wiosną i latem a nawozy jesienią i wiosną. Czy mi się to opłaca?

Za odpowiedź z góry dziękuję

#849 Share aadams7

aadams7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 541 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 18:54

VAT w rolnictwie kolego ale co miesiąc cos kupujesz typu paliwo, cześci, odzież roboczą i inne rzeczy a sprzedasz troche zboża i gra muzyka. jak dużo inwestujesz w maszyny albo w budynki to pewnie że się opłaca jak juz zainwestowałeś a teraz planujesz tylko sprzedawać do weź kartke i długopis i sobie policz, ile taniej bedzie cię kosztowała uprawa zboża a ile taniej te zboże sprzedasz, na samym paliwie już sporo zyskujesz 22% dostaniesz zwrotu z gniny i od US też 22% to paliwo wychodzi troche wiecej niż 2 zł, jak masz dodatkowo hodowle to zawsze dostawałeś vat 7% chyba do ceny a teraz 3% oddasz do US
Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

#850 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 19:23

VAT w rolnictwie

Witam

Pytanie do eksperta:

1. Sprzedaję zboże zawsze wiosna na kwote min. 20000 zł
2. Sprzedaję buraki cukrowe październik-listopad na kwotę min. 25000 zł

Czy mogę tak sprzedawać czy muszę mieć określoną sprzedaż co miesiąc? Zanaczam że kupuję środki ochrony roślin wiosną i latem a nawozy jesienią i wiosną. Czy mi się to opłaca?

Za odpowiedź z góry dziękuję

ciekawe czy takiego znajdziesz :)
czy się opłaca to trzeba liczyć co najmniej na okresach rocznych a najlepiej na 5 letnich(amortyzacja VAT na maszyny)nie musisz mieć określonej sprzedaży co miesiąc, możesz mieć nawet tylko jednorazową sprzedaż(oczywiści w odpowiedniej wielkości)nie do końca pamiętam czy jest możliwość rozliczeń półroczny i rocznych, a rozliczanie w twoim przypadku na rozliczenia kwartalne mogłoby być już dobre( lepiej jakby było półroczne), składałbyś deklaracje kwartalnie a zwroty podatku miałbyś po tych kwartałach w których masz przychód, a zwroty maksymalnie mogły by być do 22% przychodu z tego kwartału, oczywiście z towarów obrotowych bo od inwestycyjnych należy się cały zwrot niezależnie od przychodu

@aadams7 gmina nie daje 22% zwrotu od paliw a 86 czy 89gr jak dobrze pamiętam od litra, i ten zwrot jest niezależnie czy jesteś na vat czy na ryczałcie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 19:27

VAT w rolnictwie Dzięki za odpowiedź. Trochę się pogubiłem. Jakby ktoś mi mógł podać przykład ile i czy zyskam z takiego obrotu rocznego np.
Sprzedaję zboże za 20000 zł, buraki cukrowe za 25000 zł,
a kupuję:
środki ochrony roślin za 4000 zł, nawozy za 15000 zł, paliwa za 6000 zł

Dodam że nie prowadzę produkcji zwierzęcej

#852 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 19:54

VAT w rolnictwie załóżmy że te kwoty które podałeś to kwoty brutto

sprzedaż:
45000 brutto ze stawką ryczałtu 6% daje nam 42453 netto czyli starta większego vatu wynosi 2547zł
42455 netto

a teraz wydatki:
paliwo 6000 brutto to jest ok 4920zł netto czyli zwrot vat wynosi 1080zł
nawozy 15000zł brutto to jest ok 14019zł netto czyli zwrot podatku 981 zł
środki ochrony roślin 4000 brutto (nie pamiętam jaka stawka więc daję najmniejszą czyli 7%) czyli 3738 zł netto co daje nam zwrot podatku na ok 262 zł
całkowity zwrot podatku 2323zł

czyli do opłacalności brakuje nam 224 zł zwrotu podatku przy założeniu że rozliczamy się sami nie korzystając z usług np biura rachunkowego,

zatem do opłacalności brakuje nam wydatków na ok 1000zł obarczonych stawka 22% czyli jeżeli w ciągu roku wydasz jeszcze dodatkowo 1000zł na np części do maszyn to przejście na vat zacznie się opłacać i każde kolejne wydatki czy to obrotowe a zwłaszcza inwestycyjne są już na twoją korzyść na dzień dzisiejszy

obliczenia są tylko przykładowe, wypatrzenie błędów mile widzianeDodany obrazek

#853 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 20:33

VAT w rolnictwie @qazi- odnośnie błędów
całkowity zwrot podatku VAT z zakupów to 2323zł,
ale nie doliczyłeś VAT zapłacony ze sprzedaży zboża i buraków(jak przejdzie na rozliczanie VAT)to 1310zł,
a więc do zwrotu pozostanie kwota 2323-1310=1013zł
VAT na ryczałcie wynosi 2547, a po przejściu na zasady ogólne 1013zł więc według mnie to jemu sie nie opłaci bo będzie stratny1534zł
zakładając że będzie miał w ciągu roku takie wydatki jakie podaje nam w przykładzie

jeżeli ktoś znajdzie jakieś błędy to poprawcie
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#854 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 21:33

VAT w rolnictwie ja te sumy sprowadziłem do kwoty netto czyli bez VAT
ze sprzedaży pozbyłem się całego VATu ryczałtowego czyli tych 6% jako swoisty koszt, bo będąc na ryczałcie dostałby kwotę 42453 zł + 2547 zł VAT = 45000 brutto
teraz na VAT ogólnym
42453zł + 1273zł VAT = 43726 zł brutto czyli o 1274 zł mniej jak na ryczałcie
ale ten vat który dostaje na zasadach ogólnych(3%) i tak trzeba oddać(teoretycznie) do us więc ma mniejszy przychód o 2547zł w porównaniu do ryczałtu
teraz wydatki tak jak w moim poprzednim poście pisałem zmniejszą się o VAT czyli o 2323zł
czyli chyba dobrze napisałem że dochód zmniejszy się o 224zł

@ferdek1 skąd ci wyszło te 1310zł?

#855 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 21:46

VAT w rolnictwie jak dla mnie wyliczenie kolegi qazi jest poprawne. Wiadomo że te 224 się zgubi, bo w ciągu roku na bank kupi się jakichś dupereli na 1000zł ( gumiaki, szlifierki, klucze, wiertarki, części do maszyn, oleje i laptop i winda do niego, antywirus :) )

#856 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 12 listopad 2009 - 22:21

VAT w rolnictwie

kolego ale co miesiąc cos kupujesz typu paliwo, cześci, odzież roboczą i inne rzeczy ...

odzież ochronną dla siebie jako rolnika można odliczać?
pytam bo pytałem się księgowej i ta twierdzi że odzież mogę odliczyć o ile będe miał zatrudnionego kogoś na zasadzie stosunek o pracę.

....bo w ciągu roku na bank kupi się jakichś dupereli na 1000zł ( gumiaki, szlifierki, klucze, wiertarki, części do maszyn, oleje i laptop i winda do niego, antywirus :) )

jak wyżej, narzędzia, części, oleje lapik wszystko OK ale gumiaki?
Tak mnie zastanawia jak to jest z tą odzieżą bo jedni mówią tak a drudzy inaczej i mam wątpliwości czy da to się odliczyć.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#857 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 07:37

VAT w rolnictwie Takie coś znalazłem :
"Co do zakupu i konserwacji odzieży ochronnej używanej przez podatnika nie ma przeszkód, aby zaliczyć poniesione na to wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Charakter wykonywanej działalności wymaga używania ochronnej odzieży, i dlatego ma ona związek z przychodem. Poza tym obowiązek stosowania odzieży ochronnej przez przedsiębiorcę należy traktować tak jak obowiązek dotyczący pracowników, co potwierdził NSA w wyroku z 13 lutego 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 1228/96: „[zakupy] odzieży jako środka służącego do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia zdania pierwszego art. 22 ust. 1 [ustawy], należy ocenić na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży dla pracowników podmiotu gospodarczego, jak i dla osoby prowadzącej działalność (właściciela podmiotu). Punktem wyjścia dla wszystkich rozważań muszą być tu przepisy prawa pracy, z których wynika zasada wykonywania pracy przez pracownika we własnej odzieży”.

Sławomir Liżewski

PODSTAWA PRAWNA
art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.); art. 2377 § 1, 2 i 4, art. 2379 § 1–3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). "

#858 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 07:43

VAT w rolnictwie Dzięki koledzy za odpowiedz. A czy ja muszę wszystko sprzedawać na faktury? Załóżmy ze tylko buraki pójdą na fakturę a zboże sprzedam normalnie bez faktury. Czy US może czepiać się czegoś takiego?

#859 Share SzaX

SzaX

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 08:25

VAT w rolnictwie Moga sie czepic, gdzie sie podzialo to zboze. Chyba ze im wykarzesz ze poniosles 100 % straty (gradobicie, powodz, wymarzniecie. itp)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 listopad 2009 - 08:27

VAT w rolnictwie Jeśli produkujesz zboża, kupujesz środki do produkcji zboża, to musisz pokazać co z tym zbożem robisz, jak nie z całością to przynajmniej z częścią.