karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    316

możesz i zmienić, ja tam wiem że EŚT nie muszę prowadzić ale jednak jest bo była zrobiona pod MGR i tak została i nic się w niej nie zmienia bo nic nie kupuję z maszyn i szybko nie kupię. Powiecie kupisz auto? Owszem myślę o nowym ale leasing a potem wykup w ostatniej racie i od razu darowizna na tatę/siostrę i umowa użyczenia na mnie (oni mogą sprzedać na umowę KS ja niby na fakturę). Trochę pisania ale pojazd nie figuruje  na mnie a vat przez cały czas będzie w 50% odliczany ;)  
No i do oświadczenia majątkowego nie będę musiał takiego auta wpisywać ;)
 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

skądże, zresztą to mało ważne ale lepiej mniej majątku mieć na siebie niż więcej. ;)

 

A czytaliście to:
https://www.gofin.pl/podatki/17,2,62,175239,kolejne-zmiany-przepisow-o-vat.html
-------------------------------
Zwrot w terminie 25 dni
Zaproponowano także wprowadzenie zmiany w art. 87 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT poprzez doprecyzowanie jednego z warunków uzyskania zwrotu różnicy podatku w terminie 25-dniowym. Podatnik, aby uzyskać zwrot w tym terminie, będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym, w odniesieniu do faktur ujętych w deklaracji VAT, potwierdzenie zapłaty wynikających z tych faktur należności w całości za pośrednictwem rachunku bankowego, wskazanego w zgłoszeniu indentyfikacyjnym. Potwierdzenie zapłaty tych należności będzie należało złożyć nie później niż w dniu złożenia deklaracji.
-------------------------------
O co tutaj chodzi?
Obecnie jak korzystam z 25 dniowego, a jest tak prawie zawsze, to faktury gotówkowe opłacam gotówką (do 15tys PLN) resztę przelewami i podpinam potwierdzenie przelewu lub wydruki z konta i jest zwrot w 25 dni od złożenia.
A jak teraz miałoby być? 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
23 godziny temu, Nikita_Bennet napisał:

na fakturach masz często części opisane lub nr katalogowe - jakby pracownikowi US chciało się sprawdzić to wklepie je w necie i będzie widział od czego ta część.

No i co z tego? Kilka przykładów końcówki targańca c-360, końcówki do CC jak i Ford-a, złączka naczepy tak na szybko nazwy z FV, nie mam C-360, CC, Ford-a jak i naczepy a wszystkie te elementy idą do maszyn rolniczych, alternator kupiony w składnicy rolniczej będzie do ciągnika a w sklepie motoryzacyjnym do samochodu i taka różnica. Więc moim zdaniem na nic ma się takie sprawdzanie tylko FV opisać do czego się zużyło i po problemie, inna sprawa jak FV zbierane z całej wioski!!


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Kupuję altek do C330 od poloneza, na fakturze opisusuję- wstawiono do C330M.
Uszczelki szyb fiat 126p - na fakturze dopisek wstawiono do Zetor 10145.
itd.
US może pytać do czego zużyłeś - opisujesz na fakturze i już.
Gorzej jak na fakturze masz nabicie klimy, wymiana filtru kabinowego, wymiana oleju (selenia)+filtra (nr katalogowy np z fiata), wymiana świec zapłonowych wraz z kablami (oznaczenie kat/producenta), wymiana filtra fazy lotnej itp a posiadasz opla w dieslu bez klimy gdzie nikt nie leje selenii bo jest droga, świec tam nie ma (chyba że żarowe). Dlatego tak ważne jest opisywanie faktur - najlepiej tak aby po 4-5 latach wiedzieć do czego to poszło.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Witam.

Jestem na zasadach ogólnych, chcę w tym roku zmienić pokrycie dachu na budynku gospodarczym. Czy jest to inwestycja w środki trwałe? Czy mogę po jej zakończeniu wrócić na ryczałt i nie zwracać z niej vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
5 godzin temu, Nikita_Bennet napisał:

Kupuję altek do C330 od poloneza, na fakturze opisusuję- wstawiono do C330M.
Uszczelki szyb fiat 126p - na fakturze dopisek wstawiono do Zetor 10145.
itd.
US może pytać do czego zużyłeś - opisujesz na fakturze i już.
Gorzej jak na fakturze masz nabicie klimy, wymiana filtru kabinowego, wymiana oleju (selenia)+filtra (nr katalogowy np z fiata), wymiana świec zapłonowych wraz z kablami (oznaczenie kat/producenta), wymiana filtra fazy lotnej itp a posiadasz opla w dieslu bez klimy gdzie nikt nie leje selenii bo jest droga, świec tam nie ma (chyba że żarowe). Dlatego tak ważne jest opisywanie faktur - najlepiej tak aby po 4-5 latach wiedzieć do czego to poszło.

Tak właśnie trzeba opisać, odnośnie oleju "kto bogatemu zabroni", ale z pozostałymi rzeczami które tam nie występują może powstać problem. Ludzie różne rzeczy odliczają: pralki, zmywarki , łóżka itp, nieraz trzeba sobie zadać pytanie czy warto kombinować dla kilku stówek?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
3 godziny temu, Sadek napisał:

Tak właśnie trzeba opisać, odnośnie oleju "kto bogatemu zabroni", ale z pozostałymi rzeczami które tam nie występują może powstać problem. Ludzie różne rzeczy odliczają: pralki, zmywarki , łóżka itp, nieraz trzeba sobie zadać pytanie czy warto kombinować dla kilku stówek?

No roweru, motoroweru, motocykla czy lodówki do domu bym nie odliczał, natomiast lodówkę do kombajnu czy ciągnika tak, pralkę jak najbardziej o ile wstawiłbym ją w garażu (może kiedyś). Choć są ludzie którzy chcą się bawić i przechodzi motocykl cbr'ka ;) i trzymają to na EŚT. Tu jest właśnie kwestia czy warto bo wszystko się da ale nie wszystko warto jak mawiał klasyk. 

27 minut temu, miwigos napisał:

Jak sie wszystko robi na legalu to nic nie trzeba opisywać

tia, a po 4 latach kontrola i po co panu części do C360 jak nie ma i nie miał pan takiego ciągnkia? Albo po co pan kupił trzy obudowy termostatu do C330M skoro ma pan jeden ciągnik? Faktem jest że były mi potrzebne do pocięcia a były tańsze niż to co z nich potrzebowałem do obudowy termostatu w kombajnie. Kto będzie pamiętał po 4 latach do czego to poszło? Ja nie, dlatego tak jak Sadek opisuję prawie każdą fakturę żeby wiedzieć do czego to poszło bo ze skarbówką się nie wygra tak łatwo a mi szkoda nerwów się tam kręcić.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

Części kupuje mało ,tylko ten co się zużywa ,przeważnie orginały do zachodnich maszyn,często wymieniam na nowy ,więc duzo się nie psuje,12 lat na vacie ,zadnej kontroli jak narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys147    85

W marcu termin wysłania deklaracji VAT-7 i JPK upływa w niedzielę o 23.59? Czy trzeba wysłać najpóźniej w sobotę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jak pisze poprzednik dzień 25 jest dniem wolnym więc zawsze jest dzień następny pracujący w tym przypadku 26.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
Dnia 22.03.2018 o 15:29, Nikita_Bennet napisał:

skądże, zresztą to mało ważne ale lepiej mniej majątku mieć na siebie niż więcej. ;)

 

A czytaliście to:
https://www.gofin.pl/podatki/17,2,62,175239,kolejne-zmiany-przepisow-o-vat.html
-------------------------------
Zwrot w terminie 25 dni
Zaproponowano także wprowadzenie zmiany w art. 87 ust. 6 pkt 3 ustawy o VAT poprzez doprecyzowanie jednego z warunków uzyskania zwrotu różnicy podatku w terminie 25-dniowym. Podatnik, aby uzyskać zwrot w tym terminie, będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym, w odniesieniu do faktur ujętych w deklaracji VAT, potwierdzenie zapłaty wynikających z tych faktur należności w całości za pośrednictwem rachunku bankowego, wskazanego w zgłoszeniu indentyfikacyjnym. Potwierdzenie zapłaty tych należności będzie należało złożyć nie później niż w dniu złożenia deklaracji.
-------------------------------
O co tutaj chodzi?
Obecnie jak korzystam z 25 dniowego, a jest tak prawie zawsze, to faktury gotówkowe opłacam gotówką (do 15tys PLN) resztę przelewami i podpinam potwierdzenie przelewu lub wydruki z konta i jest zwrot w 25 dni od złożenia.
A jak teraz miałoby być? 

Pewnie chodzi o takie sytuacje że bierzesz fakturę terminową. Powiedzmy że w lutym kupujesz ziarno i we wrześniu chcesz spłacić. A o zwrot vatu występuje już w marcu powiedzmy. Czyli występuje o zwrot vatu którego jeszcze nie zaplaciles.  Teraz będzie tak " pokaz najpierw czy zapłacileś a my ci oddamy..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To chyba o ten zapis chodzi, żeby mieć potwierdzenie w rachunku a nie papierowe?

Cytat

potwierdzenie zapłaty wynikających z tych faktur należności w całości za pośrednictwem rachunku bankowego, wskazanego w zgłoszeniu indentyfikacyjnym. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

@Taurus83 jeżeli tylko o to to OK, bo te faktury terminowe zawsze mogę przerzucić na 2 następne okresy rozliczeniowe.
Teraz właśnie tak zrobię o tym co piszesz a chcą zmienic bo złożę o VAT w terminie 60 dni i dostanę go przed terminem płatności dwóch faktur nawozowych ;)
Oby tylko nie wyszło że wszystkie faktury mają być przelewowe przy zwrocie w 25 dni ;(

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Mi kiedyś księgową mówiła że jak występujesz o zwrot vatu to musisz mieć wszystkie faktury poplacone. Obojętnie czy 25 czy 60 dni. Ja mam zawsze jak się mnie pyta  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja kilka razy składałem faktury z 6 czy nawet 12 msc terminem płatności i zwrot dostawałem w 60 dni. Jak Ci mija 180 dni od terminu zapłaty i nie dostarczysz potwiedzenia to wtedy trzeba wycofać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522
Przed chwilą, Nikita_Bennet napisał:

@Taurus83 jeżeli tylko o to to OK, bo te faktury terminowe zawsze mogę przerzucić na 2 następne okresy rozliczeniowe.
Teraz właśnie tak zrobię o tym co piszesz a chcą zmienic bo złożę o VAT w terminie 60 dni i dostanę go przed terminem płatności dwóch faktur nawozowych ;)
Oby tylko nie wyszło że wszystkie faktury mają być przelewowe przy zwrocie w 25 dni ;(

Kolega jak sie czyta twoje posty to wynika że ty masz co miesiąc zwroty,tylko kupujesz i prawie nic nie sprzedajesz ?

Ja mam tylko jak kupuje maszyny,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
4 godziny temu, Thomas2135 napisał:

Ja kilka razy składałem faktury z 6 czy nawet 12 msc terminem płatności i zwrot dostawałem w 60 dni. Jak Ci mija 180 dni od terminu zapłaty i nie dostarczysz potwiedzenia to wtedy trzeba wycofać.

Te potwierdzenie , to gdzie trzeba dostarczać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Do biura dołączają do tej faktury. Jak chcę zwrot i będą sprawdzać dokumenty to będą mieli potwierdzenie opłacenie. Mój US jest bardzo wymagający a nawet nadgorliwy jeśli chodzi o wszelkie potwietwierdzenia zapłaty. 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Witam, od 1 marca 2018 jestem na vat i jeszcze jestem zielony w temacie zatem proszę o wyrozumiałość.
Do tej pory od początku miesiąca jedynie zbieram wszystkie faktury za zakupy lecz dziś przyszedł moment że będę sprzedawał owce.
Moje pytanie brzmi, czy muszę kupcowi wystawić fakturę vat, jeśli owce kupowałem wiele lat przed przejściem na vat? Czy jeśli nie wystawię tej faktury to urząd skarbowy może zweryfikować dane z ARiMR, w których wykryje że zgłoszone zostało przemieszczenie owiec a nie ma to odzwierciedlenia w przedłożonych fakturach?? Bardzo prosze o jak najszybsza odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

jak zaniesiesz przemieszczenie owiec z datą sprzed przejścia na VAT ....... ;)
Wg. mnie musisz wystawić fakturę ale poczekaj aż reszta kolegów Ci podpowie. Wystawiając fakturę weź od gościa dane i sprawdź czy jest vatowcem i wtedy faktura na której wpisujesz NIP lub jeżeli nie jest VATowcem to faktura z peselem (https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/ i po lewej klikasz sprawdź podmiot w VAT.)
Pamiętaj też że jeżeli chcesz się ubiegać o zwrot w 25 dni to musisz wykazać jakąś sprzedaż.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Z datą na przemieszczeniu nie przejdzie bo kupiec dość skrupulatnie lata ze wszystkim do agencji i na pewno nie spodoba mu się że przekroczy termin dopuszczony na zgłoszenie przemieszczenia. Więc jeśli gość nie jest vatowcem to najlepiej by było wystawić jednak fakturę ale znacznie zaniżyć na niej cenę, o ile nie będzie to przeszkadzało kupcowi. Tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj