Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9784 odpowiedzi na ten temat

#8481 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 06:32

VAT w rolnictwie

Planuję przejść na wat. I mam pytanie.Są dwa ciągniki i dwie przyczepy oraz mnóstwo maszyn współpracujących np kosiarka rotacyjna

Teraz po przejściu na wat  czy muszę założyć  coś w rodzaju książki  środków trwałych , czy  ewentualnie spisywać  je gdzieś.

Teraz zabazuję sie na tej kosiarce rotacyjnej

Nie sprzedałem ją przed przejściem  na WAT  i np. za rok chciałbym ją sprzedać mimo że nie remontowałem jej ani żadnych odpisów watu nie robiłem z tego tytułu to zgodnie z przepisami też muszę ją sprzedać na fakurę wat czy nich leży i gniję , czy niech ktoś da na flaszkę i niech ją zabiera

Bo ciągnik który planuje sprzedać to korzystniej pewnie będzie sprzedać przed przejściem na WAT

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Edytowany przez krzysiek24m, 05 marzec 2016 - 08:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 01:40
  •  

#8482 Share deutzdx605

deutzdx605

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 12:07

VAT w rolnictwie przyłączam się do pytania kolegi @krzysiek24m

#8483 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 05 marzec 2016 - 12:44

VAT w rolnictwie Jesteś na vat to przedajesz na fakturę, przynajmniej w teorii...
Jesteś na vat to przedajesz na fakturę, przynajmniej w teorii...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8484 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 15:49

VAT w rolnictwie

Planuję przejść na wat. I mam pytanie.Są dwa ciągniki i dwie przyczepy oraz mnóstwo maszyn współpracujących np kosiarka rotacyjna

Teraz po przejściu na wat  czy muszę założyć  coś w rodzaju książki  środków trwałych , czy  ewentualnie spisywać  je gdzieś.

Teraz zabazuję sie na tej kosiarce rotacyjnej

Nie sprzedałem ją przed przejściem  na WAT  i np. za rok chciałbym ją sprzedać mimo że nie remontowałem jej ani żadnych odpisów watu nie robiłem z tego tytułu to zgodnie z przepisami też muszę ją sprzedać na fakurę wat czy nich leży i gniję , czy niech ktoś da na flaszkę i niech ją zabiera

Bo ciągnik który planuje sprzedać to korzystniej pewnie będzie sprzedać przed przejściem na WAT

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Jak nie kupiłeś na fakturę VAT to to teoretycznie nie istnieje dla US. Czyli sprzedajesz na zasadzie - kasa w łapę.

#8485 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 19:06

VAT w rolnictwie

Jest do bardzo ważna sprawa i są odmienne interpretacje.

Może jeszcze ktoś podpowie

Prosiłbym  o odpowiedż  bardziej zdecydowaną jak to czynić

Pozdrawiam

Edytowany przez krzysiek24m, 05 marzec 2016 - 19:07.

#8486 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 20:16

VAT w rolnictwie

Jak możesz sprzedać na fakturę vat coś na co nie masz faktury vat zakupu.

Zastanów się!!! Pomyśl jeszcze raz i jeszcze raz.... Po prostu to sprzedajesz. Nie masz tego w ewidencjiśrodków trwałych. Jeżeli masz obawy to zwróć się do US z takim pytaniem - napewno ciodpowiedzą inaczej a później cały US będzie się z ciebie tydzień śmiał że takiego *@*$#@$(@# jeszcze nie widzieli.

Zastanów się!!! Pomyśl jeszcze raz i jeszcze raz.... Po prostu to sprzedajesz. Nie masz tego w ewidencjiśrodków trwałych. Jeżeli masz obawy to zwróć się do US z takim pytaniem - napewno ciodpowiedzą inaczej a później cały US będzie się z ciebie tydzień śmiał że takiego *@*$#@$(@# jeszcze nie widzieli.

#8487 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 21:29

VAT w rolnictwie

Dobrze lepiej pytać

Stałem się vatowcem.Do ciagnika  kupiłem opony Do rotacyjnej talerz Odpiszę vat od faktur  Za pól roku sprzedaję Ciągnik i rotacyjną będąc vatowcem.

Obawiam się zebym czasem nie płakał. Pytałem jednego rolnika który jest na vatowcem i rozlicza go księgowa i twierdzi że z chwilą stania się vatowcem

teoretycznie każda sprzedaż powinna być fakturowana Coś mi tu nie gra. Odpiszę vat a sprzedać mogę na ryczałt ?

Edytowany przez krzysiek24m, 05 marzec 2016 - 21:54.

#8488 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 22:07

VAT w rolnictwie

Napisałeś bardzo ważne słowo : teoretycznie !!!

Doradzać ci w sprawie vatu nie widzę sensu bo najlepszą radą będzie poradzenie zakupu kalkulatora. 

#8489 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 06:55

VAT w rolnictwie

I cały czas mi chodzi o to jak mówi prawo US

Czy  zakupiony park maszynowy gdy byłem ryczałtowcem  z chwilą przejścia na vat  podlega wtenczas ten sprzęt  opodatkowanej sprzedaży vat

I mnie zadowala krótka odpowiedż nie wnikając w praktykę

Tak czy Nie

Edytowany przez krzysiek24m, 06 marzec 2016 - 07:19.

#8490 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1526 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 08:44

VAT w rolnictwie

Według obecnych przepisów jak jesteś na  rozliczeniu vat ,to każdą maszyne sprzedajesz na fakture i vat odprowadzasz 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8491 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 08:48

VAT w rolnictwie

I to rozumiem jest odpowiedż wyczerpująca

Dzięki  o to mi chodziłło

Pozdrawiam

#8492 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 09:23

VAT w rolnictwie

Na dzień dzisiejszy jest  obowiązek sprzedaży z VAT wszystkich maszyn używanych w gospodarstwie niezależnie od tego czy w momencie zakupu byłeś na VAT . Ważne  jest ,że maszyna była UŻYWANA przy produkcji . Sprzedaż środków trwałych jest obłożona stawką 23% , jeśli nawet sprzedajesz rolnikowi który nie jest na VAT  nie musisz sprzedaży rejestrować na kasie fiskalnej pod warunkiem wystawienia faktury i zapłaty na konto .

Przepisy o VAT nie wymagają rejestru środków trwałych , ale jeśli kupujemy części dobrze opisać faktury co do czego i mieć listę własnych maszyn.

Przyczepy rolnicze  są wyłączone z tego sposobu sprzedaży( jeśli sprzedajesz ryczałtowcowi rejestrujesz sprzedaż na kasie ) , ale o to pytajcie swoje US może coś się zmieniło .

#8493 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 10:00

VAT w rolnictwie

Na dzień dzisiejszy jest  obowiązek sprzedaży z VAT wszystkich maszyn używanych w gospodarstwie niezależnie od tego czy w momencie zakupu byłeś na VAT . Ważne  jest ,że maszyna była UŻYWANA przy produkcji . Sprzedaż środków trwałych jest obłożona stawką 23% , jeśli nawet sprzedajesz rolnikowi który nie jest na VAT  nie musisz sprzedaży rejestrować na kasie fiskalnej pod warunkiem wystawienia faktury i zapłaty na konto .

Przepisy o VAT nie wymagają rejestru środków trwałych , ale jeśli kupujemy części dobrze opisać faktury co do czego i mieć listę własnych maszyn.

Przyczepy rolnicze  są wyłączone z tego sposobu sprzedaży( jeśli sprzedajesz ryczałtowcowi rejestrujesz sprzedaż na kasie ) , ale o to pytajcie swoje US może coś się zmieniło .

Nie mam kasy fiskalnej i ja  uważam jeżeli chce sprzedać przyczepę bądż w/w kosiarkę  rotacyjną i załóżmy   chcę wystawić fakturę vat  to myślę że nie interesuje mnie czy odbiorca jest vatowcem czy ryczałtowcem .Wystawiam mu f-rę vat. Chyba dobrze rozumuję ?

#8494 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 10:50

VAT w rolnictwie

Ciebie nie interesuje ale US tak .Pamiętaj o rocznym limicie sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych (aktualnie 20 000 zł)  .Obowiązuje on wszystkich będących na VAT  . Do limitu nie wchodzi sprzedaż środków trwałych (z wyłączeniem przyczep) o ile jest dokonana zgodnie z podanymi wcześniej zasadami (faktura ,zapłata na konto) .Jeśli nie masz kasy a przekroczyłeś limit (dla osób będących na VAT przez część roku podatkowego limit się obniża proporcjonalnie ) musisz liczyć się z konsekwencjami w razie kontroli .

#8495 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 11:41

VAT w rolnictwie

ja sprzedając przyczepę bądz tą kosiarkę rotacyjną  i wystawiaiam fakturę vat nie muszę legitymowac nabywcę czym i kim on jest .

On podaje dane ja śmigam fakturę vat sprzedaży . On póżniej decyduje czy może odliczyć vat czy nie..Faktórę vat może dostać i ryczałtowiec i Vatowiec

Jak kupowałem agregat w agromie  będąc jeszcze ryczałtowcem to pan w okienku  kazał podać nazwisko bądż nazwe firmy i jego nie obchodzilo czy jestem vatowcem czy ryczałtowcem .

Inaczej pewnie jest z moimi płodami roniczymi jak bym chciał sprzedawać na rynku .

ale mnie interesują  maszyny jako środki trwałe.

#8496 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6580 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 06 marzec 2016 - 12:06

VAT w rolnictwie

ja sprzedając przyczepę bądz tą kosiarkę rotacyjną  i wystawiaiam fakturę vat nie muszę legitymowac nabywcę czym i kim on jest ....

nie wylegitymujesz bo nie masz podstawy prawnej do legitymowania ot co ;)

Ciebie nie interesuje ale US tak....

no i to jest problem, rolnika niestety.

Najlepsze jest że można wystawić fakturę VAT i dołączyć umowę K-S która dokładnie określa warunki sprzedaży w tym wystawienie faktury VAT.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#8497 Share bonzaj_pako

bonzaj_pako

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 15:49

VAT w rolnictwie

Nie mam kasy fiskalnej i ja  uważam jeżeli chce sprzedać przyczepę bądż w/w kosiarkę  rotacyjną i załóżmy   chcę wystawić fakturę vat  to myślę że nie interesuje mnie czy odbiorca jest vatowcem czy ryczałtowcem .Wystawiam mu f-rę vat. Chyba dobrze rozumuję ?

Tak kolego. Ale moim zdaniem po co się pchac w wystawienie faktury(jak ten ktos nie jest na vacie) i odprowadzac vat. jesli ty tego sprzętu nie kupiłes na fakture to dla US on nie istnieje. szkoda vat-u. Chyba że jesteś naprawde bardzo uczciwy obywatel. co oczywiście popieram:)

#8498 Share krzysiek24m

krzysiek24m

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 18:16

VAT w rolnictwie

No tak ale ciągniki i przyczepy mimo że były zakupione wcześniej  jako ryczałt są ewidencjonowane w wydziale komunikacji oraz US i w przyszłości chcąc sprzedać ryczałtowcowi czy vatowcowi  to mimo że nigdy  nie był odliczony  od nich  vat  to teraz przy sprzedaży muszę muszę oddać 23% vatu. Chyba dobrze rozumuję 

Pozdrawiam

#8499 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 836 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 06 marzec 2016 - 20:31

VAT w rolnictwie

Ciebie nie interesuje ale US tak .Pamiętaj o rocznym limicie sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych (aktualnie 20 000 zł)  .Obowiązuje on wszystkich będących na VAT  . Do limitu nie wchodzi sprzedaż środków trwałych (z wyłączeniem przyczep) o ile jest dokonana zgodnie z podanymi wcześniej zasadami (faktura ,zapłata na konto) .Jeśli nie masz kasy a przekroczyłeś limit (dla osób będących na VAT przez część roku podatkowego limit się obniża proporcjonalnie ) musisz liczyć się z konsekwencjami w razie kontroli .

"z wyłączeniem przyczep" możesz podać źródło tej informacji? Przepisy nic też nie mówią o obowiązku zapłaty przelewem jako warunku niezaliczenia transakcji do limitu ( mowa jest o fakturze). Może źle szukałem ,  chcę  znać  źródło przepisów , dlatego pytam  . Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8500 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6580 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 marzec 2016 - 09:00

VAT w rolnictwie

też te przyczepy mnie zastanowiły ;)

Czy dotyczy to przyczep ciężarowych (czyli samochodówek) czy ciężarowych-rolniczych (tych z przeglądem na 2 lata)

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke