Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#8441 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:47

VAT w rolnictwie

Dokładnie tak jak piszesz, tylko trzeba pilnować żeby nie przekroczyć progu podatku dochodowego określanego co roku bo inaczej można się w zus wsadzić.

Ten próg jest ustalony dla wszystkich gospodarstw czy kazdy wylicza osobno?

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 04:50
  •  

#8442 Share geo2

geo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 25 luty 2016 - 10:15

VAT w rolnictwie

Dokładnie tak jak piszesz, tylko trzeba pilnować żeby nie przekroczyć progu podatku dochodowego określanego co roku bo inaczej można się w zus wsadzić.

ale mi nie chodzi o to żeby być na tzw. podwójnym krusie (jestem i tak za krótko). planuję otworzyć działalność i płacić zus, równolegle rozliczając się z podatku vat z gospodarstwa. chodzi mi o kwestię jak to wygląda w praktyce.  

przemo: rozliczam się kwartalnie i tyle mi zostaje i to uwzględniając już sprzedaż, gdybym kombinowal to byłoby jeszcze lepiej. 

Zostaje im tyle bo sprzedają nie na siebie ,jak wszystko legalnie ,to niewiele ,tylko to co inwestycje ,czyli kalkuluje się w dużym gospodarstwie

I nie licze ile mam zwrotu tylko licze ile mam obecnie ,a ile by było gdyby bym był na RR

i tak większość obrotu jest pomiędzy RR a RR, czyli niby jak miałbym sobie doliczyć vat? jeżeli w twoim regionie wiekszość jest na vat to wiadomo że każdy żąda faktury i już wygląda to inaczej.

#8443 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 25 luty 2016 - 14:29

VAT w rolnictwie Mam takie pytanie, oficjalnie prowadzę gospodarstwo od pół roku z tym że oficjalnie nie mam z tego tytułu przychodów. Czy jeśli przechodząc na vat od przyszłego kwartału nie mam udokumentowanych dochodów to czy jest to problemem biorąc pod uwagę że muszę wziąć faktury na jakieś 70 tys brutto za już zrobione zakupy do gospodarstwa?
Dodam że w chwili przejścia na vat, miałbym już udokumentowane dochody.
Lecz czy US nie będzie dochodził skąd miałem te pieniądze? Czy też fakt posiadania wcześniej przez pół roku gospodarstwa usprawiedliwi posiadanie tej sumy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8444 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 25 luty 2016 - 14:43

VAT w rolnictwie

Nie martw sie dochodami bo te są "nieudowadnialne" - zatroszcz się żebyś miał przychód wystarczający do pokrycia wydatków a najlepiej weź sobie jakiś kredyt to będziesz w kryty przed US. Tylko żeby data kredytu była przed datą "zakupu na fakturze" ;) .

#8445 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 25 luty 2016 - 15:20

VAT w rolnictwie Przychód będzie. Ale chodzi o to jak ma się fakt posiadania od pół roku do pieniędzy które posiadam. Dodam że w tym roku planowane inwestycje na jakieś 150 tys ale to zakamufluję darowizną

#8446 Share PoczatkujacyVATowiec

PoczatkujacyVATowiec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 28 luty 2016 - 09:48

VAT w rolnictwie

Witam ,mam pytanko odnośnie kupna nowego  samochodu osobowego na gospodarstwo rolne,bedzie prowadzona ewidencja przebiegu zeby cały vat odliczać  , rolnik vat zasady ogólne .zakup samochodu w leasingu operacyjnym na 3 lata ,wpłata własna 45%,i tak czy od kazdej faktury odliczam vat ,po 3 latach wykup za 1 %wartości na mnie jako osoba prywatna zeby nie wciągać  samochodu do ewidencji środkow trwałych .pytanko czy ktoś tak robił i co na to urzad skarbowy .myk jest taki ze po 3 latach całoś 99%vatu odzyskuje a płace jako osoba prywatna vat z 1%.dziekuje za przemyslane odpowiedzi

#8447 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 28 luty 2016 - 12:50

VAT w rolnictwie

Mam pytanie z innej beczki, przeszedłem na vat i w kwietniu czeka mnie pierwsza deklaracja (kwartalna)

Chodzi mi o to czy dobrze zrozumiałem że do US muszę składać jedynie deklarację vat 7k

oprócz tego dokumentować wydatki i przychody oraz środki trwałe.

Czy oprócz tego czeka mnie jeszcze jakaś dokumentacja i wycieczki do urzędów?

#8448 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 28 luty 2016 - 14:34

VAT w rolnictwie

witam chciałem zapytać jestem vatowcem mam gospodarstwo chce zrobić umowę dzierżawy na ziemię i tam wpisać kwotę czynszu (dzierżawy) czy osoba która mi wydzierżawia musi się rozliczać z tych pieniędzy z dzierżawy ??? chcę z korzystać z prowu i nie wiem jak z tym jest ????

#8449 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 28 luty 2016 - 15:55

VAT w rolnictwie

Witam ,mam pytanko odnośnie kupna nowego  samochodu osobowego na gospodarstwo rolne,bedzie prowadzona ewidencja przebiegu zeby cały vat odliczać  , rolnik vat zasady ogólne .zakup samochodu w leasingu operacyjnym na 3 lata ,wpłata własna 45%,i tak czy od kazdej faktury odliczam vat ,po 3 latach wykup za 1 %wartości na mnie jako osoba prywatna zeby nie wciągać  samochodu do ewidencji środkow trwałych .pytanko czy ktoś tak robił i co na to urzad skarbowy .myk jest taki ze po 3 latach całoś 99%vatu odzyskuje a płace jako osoba prywatna vat z 1%.dziekuje za przemyslane odpowiedzi

też to mnie ciekawi bo opcja interesująca - kupić nawet najtańsze nowe autko ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#8450 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 28 luty 2016 - 19:14

VAT w rolnictwie

Czytając poprzednie posty jak to kupa pieniędzy zostaje z vatu po przejściu na niego i jak to się wszyscy na nim dorabiają (a z produkcji roślinnej to już ho ho)postanowiłem policzyć sobie ile mi zostaje z tego vatu. Do obliczeń przyjąłem moje gospodarstwo produkcja roślinna  o powierzchni około 20 ha uprawa pszenica rzepak burak cukrowy trochę warzyw.  Koszty stanowiły mniej więcej połowę przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż tylko na mnie nie kombinowana z sąsiadami. Inwestycje w środki trwałe  miałem wcześniej i vat już odliczyłem a do obliczeń przyjmują obroty z tego roku tylko sprzedaż płodów rolnych i zakupu środków obrotowych do produkcji bieżącej. Wyliczenia nie opierały się tylko ile otrzymałem zwrotu z US tylko porównanie do tego co bym otrzymał będąc rolnikiem ryczałtowym. I co się okazało? Teoria dużych pieniędzy otrzymywanych z US padła w gruzach. W moim przypadku to się nie sprawdziło. Kwota zarobionych pieniążków przez vatowca czyli mnie praktycznie równa się temu co zarobił rolnik ryczałtowy (różnica 6 zł) który ma to samo ale bez góry faktur i bez stresu kontroli skarbowej. Na oparcie moich przemyśleń przedstawiam jak to liczyłem

Sprzedaż:
rolnik ryczałtowy sprzedaje płody rolne brutto za 119024,66 zł a ten sam rolnik będący vatowcem otrzyma 116799,9 zł - cena netto w obu przypadkach  111238 zł

Zakupy:
na paliwo 9602 zł części zamienne 4444 zł na stawce vat 23% rolnik wydał 14046 zł netto czyli 17276,58 zł brutto w tym 3230,58 zł vat
na nawozy 30000zł i opryski 13086 zł przy stawce vat 8% rolnik wydał 43086 zł netto czyli 46532,88 zł brutto w tym vat 3446,88 zł

Jako rolnik vatowiec zarobi 111238 zł – 14046 zł – 43086 zł = 54106 zł

§  Vat od sprzedaży wynosi: 111238 zł x 5% ( stawka vat) = 5561,90 zł

§  Vat od zakupów wynosi 3230,58 zł + 3446,88  zł = 6677,46 zł

§  Vat do zapłaty = vat od sprzedaży – vat od zakupu

Do zapłaty = 5561,90 zł – 6677,46 zł = -1115,56 zł rolnik wykazuję nadwyżkę więc dostanie zwrot w wysokości 1115,56 zł

Jako rolnik ryczałtowy zarobi 119024,66 zł – 17276,58 zł – 46532,88 zł = 55215,2 zł

a rolnik który jest vatowcem zarobi  54106 zł + 1115,48 zł = 55221,48 zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8451 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 28 luty 2016 - 21:10

VAT w rolnictwie Bo uczciwie rozliczając to zapewne u większości wychodziło by podobnie, na plus wychodzi jak inwestujesz wcześniej odłożone pieniądze plus fundusze unijne. Do tego dochodzi "kreatywne" rozliczanie i wtedy widać dopiero korzyści ;) paliwo jak ktoś ma dieselka, wszystkie ubrania nawet dla całej rodziny i mnóstwo tym podobnych łącznie z prawdziwymi oszustwami

#8452 Share komputerek77

komputerek77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 29 luty 2016 - 07:44

VAT w rolnictwie

Co do ubrań-na fakturze musi być dopisane  'robocze' więc nie wiem czy od wszystkich ubrań możesz odliczyć vat?

#8453 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 29 luty 2016 - 09:37

VAT w rolnictwie

też to mnie ciekawi bo opcja interesująca - kupić nawet najtańsze nowe autko ;)

Nie musi być nowe

#8454 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 29 luty 2016 - 09:42

VAT w rolnictwie

i kolejna osoba która przedstawia fakty pokazujące realne korzyści wynikające z przejscia na vat

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#8455 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 29 luty 2016 - 09:51

VAT w rolnictwie

Z podatkiem Vat należy uważać. Mafia naraża nasze państwo na olbrzymie straty, a US sobie z tym nie radzą, więc najłatwiej będzie "dołożyć" małym firmą i rolnikom. Jeżeli US zacznie szukać kasy, to najpierw zacznie od zwrotów. 

Ja jestem na Vacie, wszystko co sprzedaję nabijam na kasę fiskalną i tak ma z 3 tyś zwrotu rocznie. Jednak staram się nie przeginać, miałem już kilka kontroli i wolę z urzędnikami żyć w zgodzie. 

#8456 Share Krisek

Krisek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Komputery, Muzyka/Dj-ka

Napisany 29 luty 2016 - 13:50

VAT w rolnictwie

Panowie ile trwa przejście na Vat? tak od złożenia papierów itd. mam zamiar kupić dostawczaka i wiadomo mogę na kogoś wziąć Fakture ale nie chcę na kogoś rejestrować.

#8457 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 29 luty 2016 - 14:05

VAT w rolnictwie

Co do ubrań-na fakturze musi być dopisane  'robocze' więc nie wiem czy od wszystkich ubrań możesz odliczyć vat?

czemu musi być robocze?

jak na jednej fakturze mam wypisane: łopata, rękawice, spodnie, skarpety, to niby mi nie uznają?

#8458 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 287 postów

Napisany 29 luty 2016 - 14:23

VAT w rolnictwie Ja mialem napisane buty Puma i jest ok

#8459 Share FiltryOlejeMaszyny

FiltryOlejeMaszyny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 29 luty 2016 - 16:46

VAT w rolnictwie

Nie jest to prawdą. Ważne abyś nie miał wpisane - buty sportowe , mokasyny czy tam jakieś inne bzdury , podobnie z ubraniami. Najczęściej na FV jest napisane "buty , "nazwa modelu" " , " spodnie jeans , "model" " , "kurtka "model" " . Robisz na fakturze adnotację - żebyś w razie kontroli pamiętał co to było i tyle. Nie zdażył się jeszcze problem z odliczeniem - a nie pamiętam kiedy ostatni raz nie brałem faktury na ubrania i obuwie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8460 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 29 luty 2016 - 23:16

VAT w rolnictwie

W tym tygodniu sprzedam ciągnik C-360 no i niestety muszę wystawić FV, ale nie jestem pewien co muszę wpisać w nazwa towary? Wystarczy C-360, czy dopisać nr rejestracyjny, nr silnika?

Zamierzam wystawić tą FV na standardowym bloczku/ wielokopii.

Czy trzeba coś jeszcze wpisywać dodatkowo? NR PKWiu?

Chętnie poczytałbym jakiś Waszych porad - szczególnie tych, którzy wypisywali takie faktury sprzedaży ciągnika.

Wolałbym to zrobić bezbłędnie, aby kupujący mógł go przerejestrować na siebie (potrzebne mu będą jakieś jeszcze inne dokumenty?) ponieważ przyjeżdża on z dość daleka.