Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#8421 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 23 luty 2016 - 21:21

VAT w rolnictwie

Też tak uważam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 21:23
  •  

#8422 Share daanny

daanny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo, polityka , ekonomia

Napisany 23 luty 2016 - 21:45

VAT w rolnictwie

Powiem więcej w naszych okolicach ci co ziemię w dzierżawę wydali, już dawno maja dopłaty na koncie bo mają po kilka ha i nawet nie wiedzą co na nich rośnie a kasa na koncie,  a ci co w tej ziemi ciężko pracują muszą na dopłaty czekać i tak rok w rok

#8423 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 23 luty 2016 - 21:49

VAT w rolnictwie

Masz 100% rację tylko podobnie powinno być wobec tych którzy wydzirżawili pole , nie uprawiają go a cały czas biorą dopłaty. To by bardzo poprawiło koniunkturę polskiego rolnictwa , wprowadzono by dużo ziemii do obrotu lub poprawiło rentowność u tych którzy nastawili się na usługi w rolnictwie.

tym którzy wynajmują mieszkania też - bo psują rynek deweloperom? a co z tymi którzy wynajmują samochody - im też byś zabrał bo się nowe auta nie sprzedają? to pewnie tym którzy wynajmują leżaki na plaży też byś majątek skonfiskował...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8424 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 23 luty 2016 - 22:08

VAT w rolnictwie

Wszscy zdrowi?? nie stawiaj w jednym rzędzie wynajmu auta/mieszkania z dzierżawą ziemii i pobieraniem dopłat. Nie mam nic przeciwko dzierżawie a nawet jestem za tylko w cywilizowany sposób - z umową.

#8425 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 23 luty 2016 - 22:57

VAT w rolnictwie

no tak..a jak inaczej? a czynsz dzierżawny to np wysokość dopłat, albo wysokość dopłat + 1000 PLN jak są chętni...dla mnie to to samo co wynajęcie mieszkania czy samochodu.

#8426 Share wojtaso

wojtaso

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 23 luty 2016 - 22:58

VAT w rolnictwie Witam wszystkich,
Korzyści z bycia na Vacie nie zawsze są takie same. O ile może w produkcji roślinnej jest to bilans dodatni, to w przypadku produkcji drobiarskiej, czyli w moim przypadku jest to bilans ujemny. W tamtym roku zapłaciłem ok 16 tys. Vatu. Zainwestowalem tylko w pługi, gdzie Vatu było ok 2 tys. Wiec żeby nie ta inwestycja miałbym 18 tys Vatu do zapłaty. Kupuje i sprzedaje wszystko co potrzebne do produkcji na fakturach. Wszystko co do domu lub do samochodów to nie odliczam.
Można byłoby kombinować, załatwiać lewe faktury, ale wolę być uczciwy i spać spokojnie. W ostatnim czasie w mojej gminie skarbówka robi dokładne kontrole. Jeden z rolników zapłacił kwotę w setkach tys. Wiec jeśli ktoś myśli że wyłudzenia Vatu nie są duże to się myli.
Jeśli ktoś chce przejść na VAT niech dokładnie policzy czy wyjdzie na tym dobrze. Sam będę się zastanawiać czy nie wrócić na ryczałt.

Edytowany przez wojtaso, 23 luty 2016 - 22:59.

#8427 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 23 luty 2016 - 23:06

VAT w rolnictwie

no tak..a jak inaczej? a czynsz dzierżawny to np wysokość dopłat, albo wysokość dopłat + 1000 PLN jak są chętni...dla mnie to to samo co wynajęcie mieszkania czy samochodu.

tyle że jakmasz umowę to z prow należy ci się np. ciągnik 200 konny a nie 140 bo ci się areał zwiększa.

#8428 Share ziomster

ziomster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 23 luty 2016 - 23:43

VAT w rolnictwie

"należy ci się"(swoją drogą fajne sformułowanie - takie typowo polskie:)) jak masz umowę na 5 czy 7 lat.

a jakbym Tobie takiej nie dał - dałbym Ci na 2 lata - to też byś mnie konfiskował? czy raczej byłbyś wdzięczny że masz dodatkowe ha żeby na raty zarobić?

koniec OT z mojej strony

Edytowany przez ziomster, 23 luty 2016 - 23:46.

#8429 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 24 luty 2016 - 09:39

VAT w rolnictwie

Masz 100% rację tylko podobnie powinno być wobec tych którzy wydzirżawili pole , nie uprawiają go a cały czas biorą dopłaty. To by bardzo poprawiło koniunkturę polskiego rolnictwa , wprowadzono by dużo ziemii do obrotu lub poprawiło rentowność u tych którzy nastawili się na usługi w rolnictwie.

Mowisz i masz
Rząd chce, żeby ziemię rolną mogli kupować wyłącznie rolnicy indywidualni lub ich rodziny. Jeżeli ktoś będzie chciał sprzedać ziemię rolną komuś innemu, będzie musiał uzyskać zgodę prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Jeżeli ktoś kupi grunt, to przez 10 lat osobiście będzie musiał na nim prowadzić gospodarstwo. Wyjątkiem od tej zasady będzie dziedziczenie."

Edytowany przez przemol87, 24 luty 2016 - 09:45.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#8430 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 24 luty 2016 - 10:58

VAT w rolnictwie

"należy ci się"(swoją drogą fajne sformułowanie - takie typowo polskie:)) jak masz umowę na 5 czy 7 lat.

a jakbym Tobie takiej nie dał - dałbym Ci na 2 lata - to też byś mnie konfiskował? czy raczej byłbyś wdzięczny że masz dodatkowe ha żeby na raty zarobić?

koniec OT z mojej strony

To bym od ciebie po prostu nie wydzierżawił. Całe szczęście w moim przypadku jest tak że to ja trzymam w banku a nie bank u mnie.

Dobrze wiesz że słowo "konfiskowanie" zostało użyte na wyrost i żeby nadać dramaturgii temu stwierdzeniu. 

W moich okolicach ziemia jest droga , a o dzierżawę to sami przychodzą i pytają czy się weźmie bo sprzedawać albo nie chcą albo nie ma kupców. No i było kilku co się szarżowali z cenami dzierżawy, brali bez umowy - 2-3 lata , doprowadzili ziemię do dobrej kultury i do widzenia.  

Ja dzierżawię tylko na umowę co najmniej 7 lat, dopłaty wpływają na moje konto , oddaję podtawowe dopłaty i dokładam 200 do 500 zł. I nie mam problemu z wydzierżawieniem. 

A taka umowa daje mi spokój i gwarancję że zainwestowane pieniądze sie odpracują. Nawet niedawno miałem takiego jednego cwaniaczka - umowa 4 lata temu na 10 lat , areał 2,60ha - i on mi na jesieni mówi że on jednak zrywa umowę i on będzie gospodarzył/sprzedawał czy tam cokolwiek innego . No to ja mu odpowiedziałem że nie ma najmniejszego problemu pod warunkiem że mi wpłaci na konto tyle ile kosztowało mnie doprowadzenie działki do używalności i założenie plantacji maliny. A że drzeć się z nim nie zamierzałem to zaproponowałem że kupię to pole w cenie 40tyś/ha albo możemy oddać sprawę do sądu jak się nie dogadamy. Skończyło się rumakowanie.

Jakby nie było umowy to latami w sądzie dochodziłbym zwrotu kosztów a i tak nic bym nie dostał.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8431 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 24 luty 2016 - 11:32

VAT w rolnictwie

Powiedzcie mi jak to jest jak ktoś jest ubezpieczony w zusie, bo np pracuje a chce przejść na vat (na pewno jest tu nie jedna taka osoba) trzeba poinformować o tym zus? lub złożyć coś w us?

:) :)

#8432 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 24 luty 2016 - 11:39

VAT w rolnictwie

Nie ma problemu z przejściem. Musisz wyrobić REGON , złożyć w US deklarację VAT-R.  

#8433 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 24 luty 2016 - 11:42

VAT w rolnictwie <p>Regon mam bo kiedyś miałem działalność więc chyba nie bedzie trzeba wyrabiać nowego? regon raczej powinien zostac ten sam?</p>

#8434 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 24 luty 2016 - 11:48

VAT w rolnictwie

http://vatdlarolniko...wyliczanie-vat/

Regon ten sam, a z zusem to nie jestem pewnien jak jest . Coś chyba trzeba zgłaszać ale najlepiej do nich zadzwonić i się dowiedzieć.

#8435 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 24 luty 2016 - 11:56

VAT w rolnictwie <p>Fajna strona, zadzwonie jeszcze do nich i popytam o wszystko,&nbsp; @osterley&nbsp; dzięki.</p>

Edytowany przez farmervip, 24 luty 2016 - 11:57.

#8436 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 24 luty 2016 - 14:16

VAT w rolnictwie

<p>Regon mam bo kiedyś miałem działalność więc chyba nie bedzie trzeba wyrabiać nowego? regon raczej powinien zostac ten sam?</p>

Regonu nie wyrabiasz nowego tylko robisz rozszerzenie - do tego co masz dodają jakąś końcówkę . U mnie tak jest . tak więc musisz do nich się pofatygować.

#8437 Share geo2

geo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 24 luty 2016 - 16:31

VAT w rolnictwie

Co do opłacalności bycia na vacie to w przypadku wyłącznie produkcji roślinnej, na ok. 30 ha jestem do przodu ok. 500-1000 zł/ miesięcznie.  nie da się być do tyłu.

Gorzej jest przy produkcji zwierzęcej, bo praktycznie 100% trzeba sprzedawać "na fakturę" a i wartość sprzedaży w gospodarstwie przy takim samym areale ale z hodowlą jest znacznie większa.

A czy ktoś z was jest jednocześnie na vat w działalności rolnej i prowadzi inna działalność gospodarczą?

Domyślam się, ze deklaracja VAT będzie jedna ( z osobnymi ewidencjami dot. poszczególnych działalności), a w przypadku podatku dochodowego będzie trzeba ujmować przychody dotyczące tylko pozarolniczej działalności gospodarczej, bo od rolnej nie ma dochodowego.

może ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem. 

#8438 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 24 luty 2016 - 16:39

VAT w rolnictwie 500-1000 miesiecznie masz zwrotu?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#8439 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 24 luty 2016 - 17:46

VAT w rolnictwie

Co do opłacalności bycia na vacie to w przypadku wyłącznie produkcji roślinnej, na ok. 30 ha jestem do przodu ok. 500-1000 zł/ miesięcznie.  nie da się być do tyłu.

Gorzej jest przy produkcji zwierzęcej, bo praktycznie 100% trzeba sprzedawać "na fakturę" a i wartość sprzedaży w gospodarstwie przy takim samym areale ale z hodowlą jest znacznie większa.

A czy ktoś z was jest jednocześnie na vat w działalności rolnej i prowadzi inna działalność gospodarczą?

Domyślam się, ze deklaracja VAT będzie jedna ( z osobnymi ewidencjami dot. poszczególnych działalności), a w przypadku podatku dochodowego będzie trzeba ujmować przychody dotyczące tylko pozarolniczej działalności gospodarczej, bo od rolnej nie ma dochodowego.

może ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem. 

Dokładnie tak jak piszesz, tylko trzeba pilnować żeby nie przekroczyć progu podatku dochodowego określanego co roku bo inaczej można się w zus wsadzić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8440 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 24 luty 2016 - 20:00

VAT w rolnictwie

Zostaje im tyle bo sprzedają nie na siebie ,jak wszystko legalnie ,to niewiele ,tylko to co inwestycje ,czyli kalkuluje się w dużym gospodarstwie

I nie licze ile mam zwrotu tylko licze ile mam obecnie ,a ile by było gdyby bym był na RR