Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#8361 Share wielkopolskibamber

wielkopolskibamber

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 luty 2016 - 21:07

VAT w rolnictwie

Na samej produkcji zwierzęcej jak u mnie wychodzę na zero. Tylko dlatego że świnki tanie. :(  Na plus jedynie inwestycje. Przy intensywnej produkcji zwierzęcej wychodzi na minus.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 05:45
  •  

#8362 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 luty 2016 - 21:07

VAT w rolnictwie

prądu nie odliczam bo jest dalej na rodziców.....

na minus a to jakim cudem???

Edytowany przez soltys48, 21 luty 2016 - 21:08.

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#8363 Share wielkopolskibamber

wielkopolskibamber

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 luty 2016 - 21:16

VAT w rolnictwie

Są wzięte z sufitu u mnie. Księgowy mówił że tyle pisze wszystkim i przechodzi. To jest według własnego uznanie. US może to zaakceptować lub nie

Tak mi się sąsiad żalił że nie jest możliwe wyjść do przodu bez inwestycji. Nie potrafię tego wytłumaczyć dopiero wchodzę w temat Vatu

A prąd też przepisywałem na siebie bo był na rodziców.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8364 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 21 luty 2016 - 21:25

VAT w rolnictwie

Nie wiem jak w produkcji zwierzęcej ale w roślinnej nie da się być na minus - nawet bez inwestycji.

Dajmy na to :

sprzedajesz na 100 tyś. vat do odprowadzenia 5 tyś.

Ale żeby to wyprodukować - nawozy , paliwo , części wydajesz około 50 tyś - ale już na vat 8 i 23 %. Więc uśredniając niech będzie 15% czyli do odliczenia masz 7500 (nie wyliczam co do złotówki ani % bo tak w głowie co z grubsza liczę).

Ale z tych pozostałych 50 tyś kupujesz ubrania , środki chemiczne do domu , opłacasz rachunek za telefon , itp. a to wszystko wrzucasz w koszty - dajmy na to że to wydatki na poziomie 10 tyśiecy rocznie netto - czyli już masz następne 2300 w kieszeni.

Czyli bez żadnych kombinacji jesteś lekko 5 tyś rocznie do przodu. Większa skala - większe zwroty. A jak ktoś ma ochotę pogłówkować to robi się duży obrót i duże zwroty ;).  ale do tego potrzeba ponad 50 ha areału żeby się opłacało .

#8365 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3390 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 21 luty 2016 - 21:41

VAT w rolnictwie

ale przecież ze zwierzętami jest podobnie, sprzedajesz z mniejszym vat'em a kupujesz z większym

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#8366 Share MDSikor

MDSikor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 luty 2016 - 22:07

VAT w rolnictwie

Nie wiem jak w produkcji zwierzęcej ale w roślinnej nie da się być na minus - nawet bez inwestycji.

Dajmy na to :

sprzedajesz na 100 tyś. vat do odprowadzenia 5 tyś.

Ale żeby to wyprodukować - nawozy , paliwo , części wydajesz około 50 tyś - ale już na vat 8 i 23 %. Więc uśredniając niech będzie 15% czyli do odliczenia masz 7500 (nie wyliczam co do złotówki ani % bo tak w głowie co z grubsza liczę).

Ale z tych pozostałych 50 tyś kupujesz ubrania , środki chemiczne do domu , opłacasz rachunek za telefon , itp. a to wszystko wrzucasz w koszty - dajmy na to że to wydatki na poziomie 10 tyśiecy rocznie netto - czyli już masz następne 2300 w kieszeni.

Czyli bez żadnych kombinacji jesteś lekko 5 tyś rocznie do przodu. Większa skala - większe zwroty. A jak ktoś ma ochotę pogłówkować to robi się duży obrót i duże zwroty ;).  ale do tego potrzeba ponad 50 ha areału żeby się opłacało .

Ale będąc na ryczałcie sprzedając za 100 tys netto dostajesz do ręki 107tys zł i od tej sumy powinieneś liczyć różnicę.

Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

#8367 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 21 luty 2016 - 22:19

VAT w rolnictwie

tyle że jak coś inwestujesz to na ryczałcie nie masz zwrotu vat  , podobnie z zakupem paliwa i wielu innych.

to tak jakby liczyć te 107 jak piszesz tyle że kupując ciągnik on dla ciebie kosztuje 246 a dla mnie 200. 

#8368 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 22 luty 2016 - 11:14

VAT w rolnictwie

Od  stycznia 2016r. mamy nowy druk VAT-7 (16).

#8369 Share MDSikor

MDSikor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 22 luty 2016 - 12:18

VAT w rolnictwie

tyle że jak coś inwestujesz to na ryczałcie nie masz zwrotu vat , podobnie z zakupem paliwa i wielu innych.

to tak jakby liczyć te 107 jak piszesz tyle że kupując ciągnik on dla ciebie kosztuje 246 a dla mnie 200.

Dziś liczyłem że będąc na vacie za 2015 rok jestem 3 tys do przodu według ryczałtu, dodam że nie były brane żadne nowe maszyny.
Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

#8370 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 22 luty 2016 - 14:49

VAT w rolnictwie

To teraz policz ile byś był do tyłu gdybyś spłacał np kredyt na zakup ziemi B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8371 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 22 luty 2016 - 16:29

VAT w rolnictwie

nie rozumiem kolegi @henio2, co ma kredyt do vatu ?? 

#8372 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 22 luty 2016 - 16:57

VAT w rolnictwie

Wydaje mi sie że @henio2 miał na mysli że jak sprzedajesz np świnie to zwracasz Vat do urzedu, a za te pieniądze ze sprzedazy nie odzyskujesz Vat bo przechodza te pieniądze na spłate kredytu. Ja nie mam doświadczenia w kombinatorstwie przy Vat więc może niech się inni wypowiedzą jak to tam jest.

#8373 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 22 luty 2016 - 17:05

VAT w rolnictwie żadne kombinatorstwo poprostu jak spłacasz kredyt za ziemię to nie masz kasy na inwestycje z vatem 23 procent i nie odliczasz proste jak nie umiecie takich rzecz obliczyć to lepiej uwarzajcie bo można popłynąć

#8374 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 22 luty 2016 - 18:16

VAT w rolnictwie

No ale wsadzić się w kredyt na ziemię tak że nie wystarczy na nic innego to totalna głupota .  w  najbliższej okolicy mam kilku gigantów co już auta i traktory sprzedawali żeby kredyty pospłacać bo chcieli mieć hektar więcej od sąsiada - nie szkoda mi ich.

Ale przecież nawet bez inwestycji w maszyny nie da się być na minusie. Druga sprawajaki vatowiec sprzedaje całość plonów na Vat ? Ja nie znam żadnego - tyle ile trzeba na vat a reszta ryczałt na sąsiada.

#8375 Share wielkopolskibamber

wielkopolskibamber

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:17

VAT w rolnictwie

OOOOOoooo kolega ładnie powiedział i doszedł do sedna sprawy- mleka nie da się sprzedać na sąsiada byka też nie bardzo świnie można próbować ale nie polecam. bardzo trudno przy pełnej obsadzie zwierząt wyjść na zero.

#8376 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:33

VAT w rolnictwie

Dlatego piszę o hodowli roślinnej a nie zwierzęcej.

#8377 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:41

VAT w rolnictwie

No i trzeba mieć takiego sąsiada, nie w moim rejonie wszyscy średni i więksi na vacie ,a mały zazdrości roboty i nie warto z nim interesu robić ,więc jak wszystko sprzedaje na siebie to gdyby nie inwestycje ,to prawie nie warto

#8378 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:45

VAT w rolnictwie

heh, myślałem, że może kolega ma na myśli jakieś wrzucanie odsetek w koszty czy coś, bo chyba coś podobnego robią firmy...

i tak jak koledzy piszą - nie rozumiem, jak można brać kredyt na ziemie po np tak jak u mnie po 70-80tys/ha ostatnio...

#8379 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:50

VAT w rolnictwie

W którym miejscu w lubelskim tyle za ziemie się płaci ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8380 Share osterley

osterley

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 22 luty 2016 - 19:53

VAT w rolnictwie

No i trzeba mieć takiego sąsiada, nie w moim rejonie wszyscy średni i więksi na vacie ,a mały zazdrości roboty i nie warto z nim interesu robić ,więc jak wszystko sprzedaje na siebie to gdyby nie inwestycje ,to prawie nie warto

No to u mnie nie ma z tym problemu. Ja sprzedaję dużo na tych od których dzierżawię i odpalam później jakąś dobrą flaszkę. Nikt nie robi problemów i wiem że większość tych co na vacie siedzą to tak robią. 

A tym co od nich dzierżawię to jak nic sypie na papierze po 12 ton z hektara :ph34r:

W którym miejscu w lubelskim tyle za ziemie się płaci ?

powiat biłgorajski , dalej w stronę podkarpacia podobne ceny.   w mojej okolicy jest teraz kawałek 3,8 ha chcą za niego 350tyś.  3 klasa , ładne pole w prostokącie. Pewnie za 300 pójdzie. Powodzenia.