karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

bedi90    0

Wykup też nie przekroczy 15 000.

Jeżeli chodzi o artykuł w tpr to czytałem go, ale nie poruszali tam tematu leasingu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72
Dnia ‎2018‎-‎01‎-‎22 o 21:53, Edin napisał:

1. Tylko ewentualna umowa kupna sprzedaży, nie ma limitu płatności.
2 Fv wystawia vatowiec - faktura Vat RR Może być płatne gotówką jednak sprzedający nie będzie mógł odliczyć sobie Vatu jedynie kwotę netto jako koszt. Powyżej 15 tys. nie zaliczy też do kosztów, także dla niego transakcja będzie niekorzystna.
3. Sprzedający wystawia FV ale jak wyżej powyżej 15k nie zaliczy sobie w koszty, vat  jest dla nich neutralny.
4. Sprzedający wystawia paragon, dla rolników ryczałtowych wystawia się paragon a do niego ewentualnie FV. Płatne w dowolny sposób.

https://wfirma.pl/

Dzieki za odp jeszcze tylko w czwartym przpadku jeśli rolnik vatowiec sprzedaje rolnikowi ryczałtowemu towar (zboze) to musi tez posiadac kase fiskalna ? Czy zawsze nawet sprzedając vatowiec -vatowiec tez musi być kasa fiskalna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kasa jest potrzebna, gdy sprzedaż dla rolników ryczałtowych przekracza 20 tyś netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Żona miała działalność a że współpracowała tylko z Vat-owcami to kasa nie była potrzebna, bo FV wszystko ewidencjonowało. US wzywał raz bo brak kasy ale po napisaniu oświadczenia że współpraca tylko z Vat-owcami  wszystko im pasowało.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72

Panowie jeszcze jedno pytanie mam jesli sprzedawca  jest rolnikiem vatowcem i sprzedaje zboże - kupujacy twierdzi ze jest firmą ja wystawiam mu fakture vat i ja jestem zobowiazany zaplacić vat do urzędu skarbowego . Tylko czy ja muszę w jakiś sposób sprawdzać czy ta firma istnieje czy w  jakiś inny sposób jestem zobowiązany aby to sprawdzić jej legalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Na stronie ministerstwa sprawdź czy nip aktywny.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
Dnia 22.01.2018 o 21:00, michal12301 napisał:

taxmachine

 

 

Masz zarejestrowany  program?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Masz pełną skrzynkę.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
2 godziny temu, Sadek napisał:

Masz zarejestrowany  program?

Za darmo można zarejestrować. Wcześniej podawałem linka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1
Dnia 25.01.2018 o 11:37, bedi90 napisał:

Mam pytanie troszkę z innej strony.

Jestem na VAT od poczatku 2016r. W styczniu 2016 kupiłem kombajn, a w listopadzie 2016 ciągnik (każdy z zakupów przekroczył 15 000 netto). Oprócz tego kupowałem inne rzeczy za kwoty nieprzekraczające 15 000 netto. Czyli mógłbym powrócić na ryczałt  bez dokonywania korekty VAT w grudniu 2021. To wiem.

W 2018 Chciałbym wziąć następny ciągnik w leasing np na 3 lata - czy w tej sytuacji leasing będzie się liczył jako oddzielne raty i będę mógł powrócić na ryczałt w 2021 czy  będę musiał czekać 5 lat od 2018? (wartość ciągnika oczywiście przekracza 15 000 netto, natomiast wartość pojedynczych rat nie przekroczy) 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Leasing nie wchodzi do ewidencji środków trwałych, po prostu jak jesteś na VAT odliczasz VAT z faktury leasingu, a gdy powrócisz na ryczał nie będziesz miał do tego prawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiekbz2    9

Jeśli w tym roku bede startował na młodego i już bede miał przepisane na razie 2ha to moge juz przejść na VAT? W wiekszosci sprzedajemy toawary na rynkach hurtowych wiec bede musiał kupić kase fiskalna, bede mógł to zrobić przed złożeniem wniosku o MR? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
Dnia 30.01.2018 o 21:57, Arek napisał:

Za darmo można zarejestrować. Wcześniej podawałem linka.

Podaj jeszcze raz bo przejrzałem ostatnie 10 stron i nie było.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
Napisano (edytowany)

Dzięki, nie miałem tej opcji bo ściągnąłem sobie wersję testową a anie darmową, ale już jest OK.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz a więc jak ma się sytuacja do FV z których nie "cofamy" Vat-u, wpisujemy je w zakupy ale w rubryce "nie podlega" i mamy zakup ale nie mamy zwrotu VAT, czy Fv do "kosza" i nie wpisujemy nigdzie?

Edytowano przez Sadek
edycja

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1
12 godzin temu, Sadek napisał:

Dzięki, nie miałem tej opcji bo ściągnąłem sobie wersję testową a anie darmową, ale już jest OK.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz a więc jak ma się sytuacja do FV z których nie "cofamy" Vat-u, wpisujemy je w zakupy ale w rubryce "nie podlega" i mamy zakup ale nie mamy zwrotu VAT, czy Fv do "kosza" i nie wpisujemy nigdzie?

Trochę nie rozumiem od jakich faktur nie "cofasz" Vat-u w rolnictwie. Bo jeżeli od tych, które nie dotyczą gospodarstwa to można "do kosza", ale od faktur na których Vat-u nie ma (odwrotne obciążenie) to trzeba je koniecznie wykazywać i to w miesiącu, w którym zostały wystawione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Np. na gospodarstwo fv a na niej rynny które założyłem do domu. Tak oo to wiem. Ale w systemie jpk fv mają się spotkać.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Też się nad tym zastanawiam bo miałem kilka takich faktur np z grene gdzie brałem też zabawki a oni wszystko wpisywali na jednej fakturze. Wcześniej sam obliczałem ile było na gospodarstwo a ile pozostałe i odliczałem te kwoty. Teraz oni rozliczą całość a jak tylko część z tej faktury. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ja tak samo robię, jak na fv jest kilka pozycji ale nie wszystkie są do gospodarstwa to odejmuje je od sumy faktury i to wpisuje w rejestr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177
53 minuty temu, fezoi napisał:

Np. faktury za paliwo do osobówki rozliczamy 50% i wpisujemy kwoty netto i VAT inne niż są na fakturze , pytałem o to na szkoleniu w US. VAT naliczony mamy prawo rozliczyć , ale nie ma obowiązku . https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-prawo-do-odliczenia-vat-to-nie-obowiazek

A us kontroluje Ci ile km przejechales w danym okresie? Jak to wyglada w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj